Jump to content

WriteIn Short Story Live #1 - Φλεβάρης 2016


 Share

WriteIn SSL #1  

17 members have voted

  1. 1. Τα 3 διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο είναι:

    • Σαν κομμένο λουλούδι - Eugenia Rose
    • Libera Me - elgalla
    • Φωσφοριζέ Σκουπίδια - elli sketo
    • Το αόρατο μέλος - Morfeas
    • Το Στοιχειό - Rhialto
    • Κέρινη Θυσία - Lady Nina
    • Ο Ξεχασμένος Θεός - Silvertooth

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Πολύ Πιξ Λαξ απο δεξιά, Nighwish από αριστερά. Πιο κάτω δεν ξέρω δεν φτάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις συγγραφικές αρένες του Aldebaran κάπου στους μακρινούς αστερισμούς του ουρανού ή στο κέντρο της Αθήνας, το ΘΕΜΑ βρήκε τους ηρωικούς μας συγγραφείς που κονδυλοφορούσαν για την προσωπική τους τιμή και δόξα. Θα το νικήσουν ενωμένοι ή θα πέσουν μόνοι; Ο Morfeas ψέλνει τα ονειρικά του ξόρκια πλάτη-πλάτη με την elli sketo με τη βελούδινη χείρα που έχει γράψει κιόλας τρεις σελίδες. Παραδίπλα η Eugenia Rose η ευγενική αγριοκοιτάζει το ΘΕΜΑ, καθώς η Silvertooth το χαράσσει αργά και μεθοδικά. Στην άλλη άκρη του τραπεζιού ο Rhialto κι η Lady Nina πετάνε τ' αλληλοαναιρουμενα ξόρκια τους πίσω από την προστατευτική ασπίδα της elgalla. Το ΘΕΜΑ παραμένει ζωντανό κι η νύχτα που πέφτει φαντάζει μακρά...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Το ΘΕΜΑ παραμένει ζωντανό κι η νύχτα που πέφτει φαντάζει μακρά...

Μωρέ δεν κινδυνεύει το θέμα. Άλλος θα έπρεπε να προσέχει, γιατί το '16 έχει μπει πολύ γκαντεμωδώς και με τόσες κατάρες στον χώρο μπορεί να κινδυνεύει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τόσες πολλές κατάρες πλανόνται πάνω από τον Myyst. Με τόση πολλή μαγεία δε μπορεί παρά να βγει κάτι μαγευτικό. Εν τω μεταξύ έχουμε το πρώτο σαμποτάζ καθώς ένα γεμάτο ποτήρι έφυγε τυχαία από το χέρι της elli sketo προς τον φορτιστή του υπολογιστή της Eugenia Rose.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τόσες πολλές κατάρες πλανόνται πάνω από τον Myyst. Με τόση πολλή μαγεία δε μπορεί παρά να βγει κάτι μαγευτικό. Εν τω μεταξύ έχουμε το πρώτο σαμποτάζ καθώς ένα γεμάτο ποτήρι έφυγε τυχαία από το χέρι της elli sketo προς τον φορτιστή του υπολογιστή της Eugenia Rose.

 

Προβοκάτσια!!! Πήγε να μας ανατινάξει!

Edited by Eugenia Rose
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΘΕΜΑ είναι κρυφό; Είναι έκπληξη; Δε μας το λέτε κι εμάς;

'Πώς ένα κορίτσι να βαστάξει μοναχό του τα βάρη τόσων πολλών ανθρώπων;'

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θέμα είναι ^_^

Βαλτός είσαι κι εσύ;

Γγιάννη, καλό μου παιδί, μην ρίχνεις λάδι στη φωτιά, γιατί κάποιοι εξαγριώνονται και άλλος την πληρώνει. Και όχι, δεν μιλάω για τον Μύστη (που θα ήταν θεμιτότατο έτσι όπως τα κατάφερε), αλλά για άτομα που καθόλου δεν φταίνε και που μάλιστα είχαν προειδοποιήσει:

 

ο θεματοφύλακας θα μας δώσει το θέμα (γενικά εδώ θα έπρεπε να του δείξω εμπιστοσύνη, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μας βάλει να ανοίγουμε λεξικά και να ψάχνουμε για κάνα δεκάλεπτο, τέτοιος που είναι :p)

Κοντά είχα πέσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα πληκτρολόγια και τα μολύβια έχουν πάρει φωτιά. Ανίερες συμμαχίες μεταξύ παραμυθούδων νεραϊδών και αγριοβλεπούσων ρόδων εξυφαίνονται στα υπόγεια και κάπου πήρε τ' αυτί μου τη λατινική. Μαλλον έχουμε επικλήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρχισε να βρέχει. Προβοκατόρικες φήμες λένε ότι το ΘΕΜΑ την προκάλεσε κι αυτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που επέστρεψα, ας το βγάλω από μέσα μου (όχι, η 4ωρη γκρίνια προφανώς και δεν έφτανε):

 

Ένα πράγμα. Ένα (αριθμητικώς: 1) πράγμα είχε να κάνει. Να βρει ένα μονολεκτικό (όπου μονολεκτικό=μόνο+λέξη, που σημαίνει μία λέξη) θέμα. Όχι να θέσει ένα ρητορικό ερώτημα (γιατί όπως εμπεδώθηκε υπάρχει ερωτηματικό στο τέλος) που κανείς δεν μπορούσε να απαντήσει. Προφανώς το μισάωρο χάθηκε όσο ψάχναμε να ανακαλύψουμε τι εννοεί ο μέγας ποιητής, το τρίωρο πέρασε ψάχνοντας τι θα κάνουμε με το ηθικό δίδαγμα του ποιήματος, και μ' εξαίρεση το φυτουκλάκι, οι υπόλοιποι (μάλλον) μείναμε με κείμενα λειψά.

 

Το θετικό είναι ότι ο Μύστης μας ένωσε όλους εναντίον του, συμβάλλοντας στο team building. Οκ, του το αναγνωρίζω. :) Ως γνωστόν, τα Καίσαρος τω Καίσαρι*.

 

* (από το κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο κβ':21)

 

edit: Και προφανώς -πάλι- πέρασε ένα δεκάλεπτο μέχρι να πειστούμε ότι όντως αυτό ήταν το θέμα και δεν μας έκανε πλάκα.

Edited by Morfeas
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφω είμαι γκρινιάρα, γράφω είμαι φύτουκλας. Ε δεν με παρατάτε λέω εγώ; :p

Edited by Eugenia Rose
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ΘΕΜΑ είναι κρυφό; Είναι έκπληξη; Δε μας το λέτε κι εμάς;

:rofl2:

 

Στέφανε; Τι έκανες;

 

ΟΚ, θα διαβάσω το κείμενο της Ευγενίας και θα επανέλθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΜΑ εδώ και ΘΕΜΑ εκεί μοιάζει να μιλάτε για την εφημερίδα παίδες.....

Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

Φάτσα ατόμου που μόλις άκουσε το θέμα του Στέφανου τέρμα δεξιά. :p

 

post-2544-0-02097700-1456057347_thumb.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..