Jump to content

Nebula 2016 - Το δικό μας βραβείο


Recommended Posts

Λίστα Τελική

 

Η κατάταξη δεν έγινε έπειτα από βασανιστική ανάλυση, αλλά με έναν ιμπρεσιονιστικό τρόπο, δηλ. από την ακαριαία αρχική εντύπωση που μου προκάλεσε το κάθε κείμενο.

 

1. Damage

2. Madelaine

3. Τoday I Am Paul

4. Cat pictures, please

5. Hungry Daughters of Starving Mothers

6. When Your Child Strays From God

 

 

 

post-1153-0-48987300-1462353000_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://voxday.blogspot.gr/2015/06/if-you-were-award-my-love.html

 

Να πω ότι έχω πάθει σοκ από την ποιότητα θα φανεί υπερβολικό. Αλλά, αλήθεια...

 

Edit: Αρκετά επεξηγηματικό. Ομολογώ ότι είχα χάσει επεισόδια.

http://www.theguardian.com/books/2016/apr/26/hugo-awards-shortlist-rightwing-campaign-sad-rabid-puppies

 

Και ήθελα ο κουτός να επαναλάβω με τα hugo -το ξεχνάμε.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

http://voxday.blogspot.gr/2015/06/if-you-were-award-my-love.html

 

Να πω ότι έχω πάθει σοκ από την ποιότητα θα φανεί υπερβολικό. Αλλά, αλήθεια...

 

Edit: Αρκετά επεξηγηματικό. Ομολογώ ότι είχα χάσει επεισόδια.

http://www.theguardian.com/books/2016/apr/26/hugo-awards-shortlist-rightwing-campaign-sad-rabid-puppies

 

Άθλιο κείμενο και τραγική η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

 

http://voxday.blogspot.gr/2015/06/if-you-were-award-my-love.html

 

Να πω ότι έχω πάθει σοκ από την ποιότητα θα φανεί υπερβολικό. Αλλά, αλήθεια...

 

Edit: Αρκετά επεξηγηματικό. Ομολογώ ότι είχα χάσει επεισόδια.

http://www.theguardian.com/books/2016/apr/26/hugo-awards-shortlist-rightwing-campaign-sad-rabid-puppies

 

Άθλιο κείμενο και τραγική η κατάσταση...

 

 

Καλωσήρθατε στα Hugo των τελευταίων 2-3 ετών. :p Πάρτε και ένα άλλο για το φετινό slate και πόσο τα puppies το έχουνε επηρεάσει.

http://file770.com/?p=28616

Btw αν ήμουν βραβείο, θα ήμουν το Hugo και θα ήμουν μεγάλο και τρανό. :p

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι χάζεψα πάντως, το Cat Pictures Please είναι ένας από τους 5 finalist για Hugo.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι χάζεψα πάντως, το Cat Pictures Please είναι ένας από τους 5 finalist για Hugo.

 

Είδες το λινκ που πόσταρα; Σε αυτό το λινκ δεν είναι. Και αυτό γιατί ολα τα διηγήματα που ήτανε υποψήφια προέρχονταν από τις λίστες των sad and rabid puppies.

Η ιστορία που ήταν στη θέση των cat pictures είναι το The Commuter by Thomas A. Mays. Αλλά αυτός αρνήθηκε να είναι υποψήφιος για να μην συνδεθεί το όνομά του με τα puppies. Εδώ είναι το λίνκ που λέει γιατί παραιτείται της υποψηφιότητας.

 

https://improbableauthor.com/2016/04/26/regarding-my-2016-hugo-award-nomination/

 

 

I’ve known for some time that “The Commuter” had made the short list, having been emailed about it by Professor Adams, “The Voice of the Hugos,” on April 10th.  I provided copies of my story for the Hugo Voter’s Packet and accepted the nomination in the forlorn hope I would find my story among a mixed and diverse selection of other stories, stories which came out of fandom as a whole (a whole which includes Puppies . . . ) rather than from any single group’s agenda or manipulation of process.  I knew that it was unlikely, given that my little-known story was only up for the award due to its inclusion on Vox Day’s Rabid Puppies slate, but I had hope.

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ως το βραδάκι για οποιαδήποτε τροποποίηση στη λίστας σας επιθυμείτε, αλλιώς γύρω στις 9 ανακοινώνω το νικητήριο διήγημα (οι πράξεις έχουν γίνει).

Link to comment
Share on other sites

Ουπς σόρρυ ξεχάστηκα!

 

1. Τoday I Am Paul

2. Hungry Daughters of Starving Mothers

3. When Your Child Strays From God

4. Damage 

5. Cat pictures, please

6. Madelaine

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διάβασα περίπου όσα μου έμεναν.

Σημείωση: Το damage δεν το ολοκλήρωσα, αν και το επιχείρησα δυο φορές. Μου φάνηκε κουραστικό και βαρετό και λόγο για να παρατήσω το πρότζεκτ :p (ίσως να φταίνε τα αγγλικά, που δεν είναι και το καλύτερό μου; ίσως να φταίει ότι η αφήγηση είναι από ένα αστρόπλοιο;), δεν το τελείωσα και λογικά δεν θα έπαιρνε την ψήφο μου, ακόμη κι αν βελτιωνόταν στη συνέχεια, κάτι που διαβάζοντας τα σχόλιά σας μάλλον δεν συμβαίνει (αφήστε που αν ένα διήγημα καταλήξει αγγαρεία, δεν νομίζω να αξίζει και βραβείο).

 

Πάμε στα υπόλοιπα 3:

When Your Child Strays From God

Ωραία ιδέα, ίσως κι η πιο φρέσκια της λίστας, καλή γραφή, με χιούμορ, ενδιαφέρουσα σουρεάλ ατμόσφαιρα, αν και δεν μπορώ να πω ότι με κέρδισε ολοκληρωτικά. Εκτίμησα την πρόθεση του συγγραφέα στο φινάλε, αν και νομίζω ότι ήθελε κι άλλο χώρο για να πείσει η μεταστροφή. Γλυκιά η τελική αίσθηση, αν και θα μπορούσε να μου αρέσει πολύ περισσότερο.

 

Τoday I Am Paul

Μπορώ να πω ότι λάτρεψα. Το αγαπημένο μου είδος επιστημονικής φαντασίας, όπου το φανταστικό είναι μέσο για να μιλήσει ο συγγραφέας για κάτι που τον αγγίζει. Ανθρώπινο και γλυκό, με χιούμορ, όσο το επιτρέπει η ιδέα. Η προτίμησή μου.

Σημείωση: Δεν έχω διαβάσει άλλα βραβευμένα των Nebula, πέραν του Jefty is Five, για να ξέρω αν είναι πολύ πιο κάτω το συγκεκριμένο από το επίπεδο των υπολοίπων. Σε σύγκριση με το Jefty, το Today I Am Paul μου φάνηκε σαφώς πιο ενδιαφέρον και πιο καλογραμμένο. Και δεν με άφησε στο τέλος να χάσκω "ε, και;"

 

Hungry Daughters of Starving Mothers

Ίσως να είμαι ο μόνος που διαβάζοντάς το δεν σκέφτηκα τρόμος, αλλά dark fantasy - πουθενά δεν αισθάνθηκα τρόμο. Γενικά μου άρεσε η ιδέα, μου άρεσε η υλοποίηση (δυνατή αρχή, με σχετικά αδύναμο τέλος κατά τη γνώμη μου, από το σημείο με την Aiko και την μεγάλη βαμπίρισσα - που πολύ εύκολα ηττήθηκε). Από τα καλά, αν και πιστεύω ότι θα μπορούσε να δομήσει καλύτερα την ιστορία της. Μου άρεσε πάντως, και σίγουρα καλογραμμένο.

 

Και η λίστα προτίμησής μου:

1. Today I Am Paul

2. Cat pictures, please

3. Hungry Daughters of Starving Mothers

4. When Your Child Strays From God

5. Madelaine

Εκτός συναγωνισμού: Damage

 

Οι θέσεις 2-5 είναι σχετικά κοντά, οπότε δυσκολεύομαι να βγάλω κάποια εκτός (πρόβλημα και των 4 διηγημάτων ήταν το τέλος, όπου μου φάνηκε "αντικλιματικό"(2,3) ή όχι τόσο καλά παρουσιασμένο(4,5)).

 

Φαβορί θεωρώ τα Today I am Paul, το When Your Child Strays From God και το Madelaine, με επικρατέστερα τα 2 τελευταία που έχουν πιο ενδιαφέρουσα εφ(;) ιδέα (το αγαπημένο μου μεϊνστριμίζει και δεν ξέρω τα κριτήρια των ψηφοφόρων).

 

Συνεπώς η ψήφος μου για το πρότζεκτ (συνδυασμός του πόσο μου αρέσει το κάθε διήγημα και πόσο καλό το θεωρώ ή πόσο αξίζει να μνημονευτεί):

1. Today I Am Paul

2. When Your Child Strays From God

3. Cat pictures, please

4. Madelaine

5. Hungry Daughters of Starving Mothers

 

Ας πούμε ότι είναι τελικά, αν και για τις θέσεις 2-5 δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά, επιστροφή εδώ το βράδυ για την τελική ανακοίνωση. Καλή συμμετοχή, είχαμε 8 ψήφους, χαίρομαι. Όποιος θέλει να καταθέσει λίστα ή να κάνει αλλαγή σε αυτή που έχει καταθέσει, διαθέτει ακόμα λίγες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

και ο νικητής είναι...

 

post-394-0-11804100-1462908099_thumb.jpg

 

«Nebula» (τα εισαγωγικά απαραίτητα) 2016 από τα μέλη του φόρουμ μας, στο «Today I am Paul» του Martin L. Shoemaker (Clarkesworld 8/15). Και με άνεση, προσθέτω.

Edited by nikosal
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

...έστειλα και μέιλ στον κ. Παπουτσή, με ευχές να αποτελέσει το δικό μας βραβείο «προ-άγγελο». Αν απαντήσει θα ενημερώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, ευχαριστούμε για την ιδέα και την υλοποίηση! Τώρα περιμένω με ενδιαφέρον τα επίσημα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ. Και έχω μια υποψία ότι δεν θα κερδίσει το Paul. Θα δούμε λοιπόν.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και η ιδέα και η εκτέλεση.

Runner up όμως δεν έχει (1ο και 2ο); :p Για να δούμε τουλάχιστον, στην πολύ πιθανή περίπτωση που δεν νικήσει ο Paul, αν πέσαμε κοντά ή άλλ' αντ' άλλων ήμασταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα κοιτάξω πριν τις 14 (ανακοίνωση βραβείων) να το κάνω.

 

Και ένα μήνυμα:
 

 

Dear Nikos,

 

I am very honored. Thank you!

 

Martin L. Shoemaker

 

Edited by nikosal
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπόν, runner up είναι το «When Your Child Strays From God» το οποίο ξεχώρισε επίσης, τοποθετημένο στη θέση 2-3 σχεδόν από όλους τους συμμετέχοντες. Τα υπόλοιπα τέσσερα διηγήματα ήταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο, μακριά από τα δύο πρώτα. Εντούτοις, τρία από αυτά πήραν τουλάχιστον από μια πρώτη θέση ενώ το «When...» καμία. Είχαν όμως «κακές» τοποθετήσεις από τους υπόλοιπους.

 

Άντε και του χρόνου καλύτερα. Hugo δεν «παίζουμε», είναι απελπισία. Θα μπορούσαμε να... παίξουμε Locus αφού έχουμε ως τα τέλη Ιουνίου να διαβάσουμε μόλις δύο διηγήματα. Πείτε μου.

  • ‘Three Cups of Grief, by Starlight’’, Aliette de Bodard (Clarkesworld 1/15)
  • ‘‘Madeleine’’, Amal El-Mohtar (Lightspeed 6/15)
  • ‘‘Cat Pictures Please’’, Naomi Kritzer (Clarkesworld 1/15)
  • ‘‘The Dowager of Bees’’, China Miéville (Three Moments of an Explosion)
  • ‘‘Hungry Daughters of Starving Mothers’’, Alyssa Wong (Nightmare 10/15)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

update: Δεν βρίσκω του Miéville κάπου εύκολα και το βιβλίο στο kindle κάνει ακριβά. Οπότε, μάλλον το αφήνουμε.

Link to comment
Share on other sites

I knew it! :p (Ασχέτως αν  στη δική μου προτίμηση υπερίσχυσε ο Παπουτσής.)

Link to comment
Share on other sites

Hungry daughters is the winner.

 

I rest my case.

 

Αν αυτό είναι Φάνταζυ, τότε η Ιλιάδα είναι σπλάτερ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, η γνώμη μου είναι ότι υπερβάλλετε λίγο. Δεν ήταν η χειρότερη επιλογή (αν και όχι του γούστου μου) και όσο για το «είδος», αν τα χίλια μέλη που ψήφισαν το συμπεριέλαβαν με τόσο μεγάλη πλειοψηφία, ας το δεχτούμε. Ας δεχτούμε ότι κρίναμε τη short list που συνέταξαν. Ένα παιχνίδι παίξαμε, εγώ το διασκέδασα.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..