Jump to content

Ρακόρ #9 (Morfeas vs Sonya)


Tiessa
 Share

  

15 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο η εξής ιστορία:

    • Η σκιά της Περσεφόνης, του Μορφέα
      7
    • Το Πρώτο Όνειρο, της Sonya
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Δεν είμαι εγώ που ζητάω παράταση, γιατί οι ιδέες μου είναι σκορποχώρι, άλλος είναι που στα λόγια σπέρνει και στις πράξεις σφυρίζει ανέμελα. :p

 

(Το ταξιδάκι στις Μπαχάμες είναι αναψυχής, ένα μικρό προκαταβολικό βραβείο για μένα που ήδη έχω την ιστορία στις δυο χιλιάδες λέξεις, κι ετοιμάζομαι ν' αράξω πίσω και να σε απολαύσω να προσπαθείς να με φτάσεις πίνοντας νταϊκίρι, μιας και μπορώ ν' αντέξω την αλκοόλη, χωρίς να χρειάζεται να μαζεύω τα κομμάτια μου την επόμενη μέρα).

Edited by Sonya
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περί καλλιτεχνικού εκτοπίσματος, να επισημάνω τις σπουδές των δύο μονομάχων, για να δούμε ποιον αναμένεται να ευνοήσουν οι μούσες: ο ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (=geek με δίπλωμα) και η άλλη ωδείο.

Link to comment
Share on other sites

Εμμμ... να υποθέσω ότι όλα αυτά τα ανωτέρω υπονοούν ότι η καλή μανούλα πρέπει να δώσει μια παράταση;  :mf_sherlock:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά όχι τώρα κάνε το σαν το υπουργείο οικονομικών στο παρά πέντε, ανακοίνωσέ την κατά τις έντεκα το βράδυ. Μη σου πω στις δώδεκα και πέντε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνίδα Μάνα στρέφεται κι έρχεται πρόσωπο με πρόσωπο με δύο ξένους, έναν άνδρα και μια γυναίκα, δυο ταλαιπωρημένους νέους που δείχνουν να έχουν κάνει μεγάλο ταξίδι. Ο άνδρας είναι εντυπωσιακά όμορφος και το κεφάλι του φανερώνει άφταστη νοημοσύνη. Τα ρούχα του είναι κακής ποιότητας αλλά τα έχει συνδυάσει με στυλ. Η γυναίκα φοράει τριμμένα χωριάτικα ρούχα και στέκεται πίσω από τον άνδρα, σαν φοβισμένο γατάκι. Έχει μακριά αχτένιστα μαλλιά, σκούρα μάτια, έντονο πιγούνι και μακριά μύτη. Στέκεται καμπουριαστή. Μόνο τα μάτια της κινούνται, χορεύουν σαν τρομαγμένα σκουληκάκια.

"Τι θέλετε;" ρωτάει η ΕΜ.

"Μια παράταση", αποκρίνεται ο άνδρας. Είχαν συνεννοηθεί από πριν με τη γυναίκα που κρύβεται.

"Εγώ δεν τη χρειάζομαι", πετάγεται η γυναίκα, αλλά κανείς δεν την πιστεύει. Βέβαια ίσως να το προτιμά έτσι, αν και τα δυο διηγήματα είναι ανολοκλήρωτα οι πιθανότητές της αυξάνονται.

Η ΕΜ χαμογελά σατανικά, όσο κρεμόμαστε από τα χείλη της.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... έχουμε και λέμε:

 

Οι δυο διαγωνιζόμενοι είχαν 7 ημέρες για να μας δώσουν από 2000 μέχρι 4500 λέξεις ο καθένας. Το όλον από 4000 μέχρι 9000 λέξεις σύνολο. Αν υποθέσουμε ότι δεν θα χτυπούσαν και οι δυο ταβάνι, ας πούμε ότι θα είχαμε κάτι της τάξης των 8000 λέξεων σύνολο.

Διαιρούμε για του 7 και μας βγαίνει ένα πανέμορφο 1111,1111 λέξεις για τους δυο μαζί κάθε μέρα.

 

Οι διαγωνιζόμενοι μάς έδωσαν 1320 bonus λέξεις συνολικά μέσα στην πρώτη μέρα. :p

Άρα, δικαιούνται από 1 μέρα παράτασης για κάθε 1111,1111... λέξεις παραπάνω.

Κι επειδή είμαι large, λέω το 1320 να μην το στρογγυλοποιήσω προς τα κάτω.

 

Πάρτε λοιπόν δυο μερούλες παράταση και πάμε για τα μεσάνυχτα της Κυριακής.

 

Για περισότερες, μόνο σοβαρές προτάσεις παρακαλώ! :rofl:

 

ΕΜ = Ελληνίδα Μαθηματικοφρικιό :mf_surrender: 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ο άνδρας είναι εντυπωσιακά όμορφος

 

Θυμίζω ότι εσύ ήσουν που με έβαλες να κόψω όλα τα τέτοια αχ-βαχ σημεία από το περσινό μου νανόριμο. Ετοιμάσου να σου το ανταποδώσω με την ψήφο :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Μαμζέλ Κέλλυ, αν συνεχίσετε να διαφημίζετε την μελλοντική σας ψήφο ερήμην ποιότητος των ιστοριών, θα αιτηθώ προσωπικώς να ακυρωθεί η ψήφος σας απ' τη διαδικασία.

 

Δεν θα έχω τον "εντυπωσιακά όμορφο" (και καταφανώς χαζεμένο) αντίπαλο να ισχυρίζεται ότι η νίκη μου ήταν προϊόν δολιοφθοράς. :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Sonya, αυτά είναι για τα μάτια του κόσμου. Πρώτα βάζετε το φαν κλαμπ σας να εχθρεύεται τους αντιπάλους σας και μετά "Όχι, δεν είναι πρέπον". Όλοι έχουμε καταλάβει το ποιόν σας (και το δικό σας, και των θαυμαστριών σας).

@wordsmith, τι εννοείς να μου ανταποδώσεις; Θα μου δώσεις μια γλυκανάλατη ψήφο; :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αλλά αν καταφέρεις να παράγεις τέτοιο πράγμα να μας το δείξεις και' μας, είμαι πολύ περίεργος να το δω!

Link to comment
Share on other sites

Τον περίμενε, στο μέρος εκείνο όπου τα λουλούδια πεθαίνουν. Ήταν όλα όσα είχε φανταστεί πως θα ήταν. Η φούστα της ήταν απλή και μωβ, τα μάτια της περιτρυγυρισμένα από μαύρη σκιά, στις επιταγές της γκοθ μόδας, τα μαλλιά της μακριά και στο απερίγραπτα μαύρο χρώμα των φτερών του κορακιού.

"Ήρθα να σε σώσω" της είπε.

"Ήρθες για να σώσεις τον εαυτό σου, αγαπημένε" τον διόρθωσε εκείνη. Η φωνή της ήταν ένας ψίθυρος σχεδόν, σαν το αεράκι που τάραζε τα νεκρά μπουμπούκια.

Χαμήλωσε το κεφάλι του, παρότι ήταν πιο ψηλή απ' αυτόν.

"Τρεις ερωτήσεις" του είπε. "Αν απαντήσεις σωστά, όλα όσα επιθυμείς θα γίνουν δικά σου. Αν απαντήσεις λάθος, το κεφάλι σου θα στολίζει για πάντα ένα χρυσό πιάτο".

"Κάνε τις τρεις ερωτήσεις σου" της είπε, με μια αυτοπεποίθηση που δεν ένιωθε.

"Έχεις έτοιμο το διήγημα;" ξεκίνησε χωρίς να χασομερήσει.

"Όχι" αποκρίθηκε την αλήθεια. "Μα σήμερα ελπίζω να έχει ολοκληρωθεί, δεν μένει πολύ ακόμα".

"Τι έγραψες; Ισχύουν οι φήμες ότι επιχείρησες επιστημονική φαντασία;"

"Όχι, δεν αληθεύουν κι αν κάποιος τις διαδίδει, μάλλον θα φταίει που εκείνου δεν του βγήκε. Φάντασυ θα γράψω. Αρκετά κλασικό φάντασυ, για τα δικά μου δεδομένα".

Το βλέμμα της του έφερε τώρα ανατριχίλα.

"Γιατί όλα αυτά; Γιατί ο διαγωνισμός και γιατί η κόντρα με την κοπέλα;" ήταν η τελευταία της ερώτηση.

Και τότε κατάλαβε ότι το αιθέριο πλάσμα αγνοούσε την πραγματική φύση του αντιπάλου του. "Κοπέλα;" είπε γελώντας. "Καλή μου καμποδέσποινα, ο διάβολος δεν έχει φύλο".

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η καμποδέσποινα χαμογέλασε και τον κοίταξε με τα κεχριμπαρένια της μάτια.

"Απέφυγες ν' απαντήσεις στην ερώτησή μου, όμως", είπε και πισωπάτησε. "Είναι επειδή φοβάσαι; Ή επειδή γνωρίζεις ότι οι αγώνες σου είναι μάταιοι;"

Είδε στο βλέμμα του, στους μαύρους κύκλους κάτω απ' τα μάτια του την αμφιβολία.

"Ήρθε πριν από σένα", του είπε, χωρίς να σβήσει το χαμόγελό της. "Απάντησε και στις τρεις ερωτήσεις, αν και η τελευταία την προβλημάτισε όσο κι εσένα. Με άλλο τρόπο, φυσικά".

Ο άντρας έκανε να μιλήσει, αλλά το πλάσμα τον σταμάτησε σηκώνοντας το χέρι της.

"Δεν έχω κάτι άλλο για σένα. Δεν μου έδωσες απάντηση στην τρίτη μου ερώτηση, οπότε η συμφωνία μας δεν μπορεί να ισχύσει. Μπορείς να συνεχίσεις το παινίδι σου με αυτή που αποκαλείς διάβολο. Πριν όλο αυτό τελειώσει, θα εύχεσαι η αλήθεια να ήταν τόσο απλή".

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Από την κωμωδία μας το πήγατε στο θρίλερ;

Αντε να δούμε τι θα δούμε μέχρι να μας ανεβάσετε τις ιστορίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος. Η σκιά της Περσεφόνης.

Για το poll κλπ αν δεν το κάνεις κάποιος άλλος, θα το φτιάξω το βράδυ. Ελπίζω η Σόνυα να προλάβει -δεν θα δεχτώ παράταση, όσο και να παρακαλάει :p- γιατί δεν θα αντέξω μια βδομάδα τη γκρίνια της στο τόπικ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το poll. Στο πρώτο ποστ υπάρχουν κι οι ιστορίες πλέον, plus η ημερομηνία λήξης της ψηφοφορίας (αν και περιμένουμε και την ΕΜ να το επιβεβαιώσει :p).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και στους δυο σας, φίλτατοι. Τα διάβασα και ψήφισα κιόλας. Το βράδυ που θα γυρίσω από το σχολείο θα δημοσιεύσω και τις σκέψεις μου στα τόπικς :friends:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σας διάβασα, από χτες, πάω τώρα να αφήσω σχόλια. Δύσκολη μας την κάνετε τη ζωή. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα έχω διαβάσει, μου άρεσαν και τα δύο, μπράβο σας! Θα τα ξαναδιαβάσω πιο προσεκτικά μπας και βρω να γράψω κανένα σχόλιο (ο άσχετος). Φυσικά, θα ψηφίσω μετά την δεύτερη ανάγνωση…

Edited by Old man & SiFi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες ιστορίες γράψατε κι οι δυο! Μπράβο! Ψήφισα τη Sonya γιατί μου άρεσε περισσότερο το γιατί συνέβη ότι συνέβη στον τύπο,

αγάπης προδοσία, με κέρδισε.

 

Καλή επιτυχία και στους δυο σας! :)

 

Υ.Γ.: Θα σας σχολιάσω κιόλας μόλις τις διαβάσω ξανά, κατά το Σ/Κ. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Κυριακή έγινε Δευτέρα, η Δευτέρα Τρίτη.

Και η Τρίτη Τετάρτη.

Και μετά ήρθε κι η Πέμπτη.

Ο Μορφέας αναρωτιόταν με δάκρυα στα μάτια πού πήγαν όλοι εκείνοι που είχε πληρώσει για να τον ψηφίσουν. Όταν δεν έκλαιγε, κοιτούσε με μισό μάτι προς την κατεύθυνση που υπολόγιζε ότι βρισκόταν η Σόνια, κι αναρωτιόταν τα λόγια της καμποδέσποινας.

Μήπως οι αγορασμένες ψήφοι δεν μπορούσαν να καταχωρηθούν;

Μήπως θα έπρεπε να κερδίσει με την αξία του -πράγμα αδύνατον;

Μήπως θα καταλάβαιναν όλοι ότι και το χέρι της πυργοδέσποινας το είχε κερδίσει με παρόμοιους, δολερούς τρόπους;

Την ίδια στιγμή, η Σόνια έπινε ένα μπανάνα νταϊκίρι και λιαζόταν δίπλα απ' τα καθαρά νερά της Καραϊβικής, και περίμενε: θα γινόταν η νίκη της απόλυτη;

Πόσοι θα τολμούσαν ν' αντιταχθούν στη θέληση του ονειραφέντη και να ψηφίσουν την ιστορία που πραγματικά ήθελαν;

Πόσο βαθιά ήταν η ρίζα του κακού;

Η νίκη, απλή αφορμή για να ξεσκεπάσει τη συνωμοσία, φαινόταν τόσο βέβαιη όσο και ανησυχητική. Αναστέναξε κι ήπιε μια γουλιά ακόμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η Κυριακή έγινε Δευτέρα, η Δευτέρα Τρίτη.

Και η Τρίτη Τετάρτη.

Και μετά ήρθε κι η Πέμπτη.

Ή είσαι ή δεν είσαι ποιητής. Τι μελωδικότητα, ω νύμφες του κάτω κόσμου και ψυχομαγνήτες! :p

 

Η Σόνια έβγαλε τα πόδια της από τη γεμάτη μπανιέρα, έχυσε τη λεμονάδα της στον μπιντέ κι απομακρύνθηκε από τον πίνακα της ηλιόλουστης παραλίας. Όχι, το άγχος δεν την άφηνε να χαθεί στις φαντασιώσεις της.

Έπρεπε να κερδίσει. Δεν αφορούσε απλώς την -χαμένη από καιρό- τιμή της. Έπρεπε να τον κάνει σκουπίδι, να του δείξει ποια είναι η λαίδη Σόνια, που υπέφερε τόσους μήνες εξαιτίας του. Δεν απαντάς στις κλήσεις... Δεν απαντάς στα μηνύματα... Δεν απαντάς πουθενά... Θα δούμε, Μορφεάκο, μέχρι πού θα φτάσει η αλαζονεία σου.

 

Ο Μορφέας, κάμποσα χιλιόμετρα νότια, με την αλλεργία να φέρνει δάκρυα στα μάτια του, ήταν στενοχωρημένος. Ήταν δική της ιδέα, να πληρώσει για να τους διαβάσει κανένας άνθρωπος - εκείνη μπατιράκι, την λυπήθηκε και τα πλήρωσε όλα μόνος τους. Κι εκείνοι επειδή αισθάνθηκαν την υποχρέωση του το είπαν από το τηλέφωνο (κι οι δυο σαν συνεννοημένοι): "Δεν έχω χρόνο αυτόν τον καιρό, θα σε ψηφίσουμε και βλέπουμε για τα σχόλια, θα βρούμε να το δικαιολογήσουμε". Προσπάθησε να τους σταματήσει, μα του το έκλεισαν πριν προλάβει κι είναι ακριβές οι υπεραστικές κλήσεις για έναν άνθρωπο που είχε μόλις δώσει τον μισθό του.

Θα τον ψήφιζαν, είχαν πει.

Μα δεν είναι δικό μου το Πρώτο Όνειρο, κλαψούρισε ο ονειραφέντης. Επίτηδες έβαλε τον τίτλο, αφού δεν έχει σχέση με το διήγημα, μόνο και μόνο για να σας μπερδέψει. Μα δεν μίλησε. Είχε πέσει στην παγίδα της και πλέον ήταν αργά για να ξεφύγει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και σχολίασα...

Η ψήφος μου πάει στον Νικόλα. Βρήκα την ιστορία του λιτή, ενώ της Χριστίνας ήταν αναίτια φορτωμένη σε κάποια σημεία. Συν τις άλλοις, ο Νικόλας μού έστειλε το έμβασμα με το ποσό που είχαμε συμφωνήσει, και πάντοτε(σχεδόν δηλαδή) κρατώ τον λόγο μου.

Σοβαρά πάντως, αμφότερες οι ιστορίες ήταν πολύ καλές και είχαν κάτι το ενδιαφέρον να πουν. Πολλά μπράβο στους συγγραφείς

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι οποίοι συνεχίζουν να μας διασκεδάζουν με την κόντρα τους!

 

Μέχρι πότε ψηφίζουμε είπαμε; Γιατί οι δηλώσεις με έχουν πνίξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρακόρ #9 (Morfeas vs Sonya)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..