Jump to content

ΣΑ #1 (Συνδυαστική Ικανότητα και Φαντασία)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Τι κατάλαβα εγώ: μέχρι την Παρασκευή, αν το έχεις έτοιμο, ανεβάζεις στην άσκηση σαν νο2. Μετά την Παρασκευή, σε βιβλιοθήκη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι κατάλαβα εγώ: μέχρι την Παρασκευή, αν το έχεις έτοιμο, ανεβάζεις στην άσκηση σαν νο2. Μετά την Παρασκευή, σε βιβλιοθήκη.

 

Έτοιμο; Από χθες, την τελείωσα πρώτα και μετά ρώτησα. :)

Λοιπόν, πάω να την ανεβάσω, κι αν δεν κάνει ας με βάλει η δασκάλα να γράψω τιμωρία. :)

 

For the record: Γιωργάκης και Αννούλα rules! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχμ, αν σου πω ότι δεν κατάλαβα ρε συ Ειρήνη! :blush: (Είναι κι ο Ερμής ανάδρομος βλέπεις!)

Τελικά να το ανεβάσω τώρα στο τόπικ των ΣΑ σαν άσκηση Νο2 πάνω στο πακέτο Δ11; :)

Είσαι εντάξει εφόσον δεν έκλεισε εδώ. Όταν κλειδώσει, αύριο βράδυ δεν θα μπορείς να ανεβάζεις έτσι κι αλλιώς. Ρε λεβεντιά είσαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μου παιδιά

...πρέπει να ενημερώσω ότι σε μερικές ώρες η ΣΑ 1 κλείνει κανονικά. (Παρασκευή και 13, θυμάστε;) Ένα κομμάτι από το Σάββατο εννοείται ότι θα το κλέψουμε, αλλά οι επόμενες ασκήσεις ας ανεβούν στη βιβλιοθήκη, οπότε θα μπορούν να σχολιαστούν. Εγώ επίσης δεν τα κατάφερα να παραδώσω την άσκησή μου- οπότε θα καταφύγω  στη λύση της βιβλιοθήκης.

Σε λίγες ωρίτσες λοιπόν.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eαν ανεβάσω μέχρι το πρωί πειράζει πολύ;

Χμ....δεν πειράζει, αλλά επειδή είπαμε να κλείσουμε το τόπικ θα πρέπει:

1. είτε να το ανεβάσεις εδώ μέχρι το πρωί, και τα σχόλια να σου έρθουν σε πμ, που είναι άβολο -αλλά οι ασκήσεις θα είναι όλες μαζί

2. είτε να το ανεβάσεις στη βιβλιοθήκη και να σχολιαστεί εκεί.

 

Είπαμε, πρώτη άσκηση ήταν, μαθαίνουμε. Κι εγώ καθυστέρησα να παραδώσω την κόλλα μου. Νομίζω πλέον ότι η βιβλιοθήκη βολεύει περισσότερο από άποψη σχολίων. (Μπορούμε αφού σχολιαστεί πλήρως να μεταφέρουμε το νήμα από τη βιβλιοθήκη εδώ...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Eαν ανεβάσω μέχρι το πρωί πειράζει πολύ;

Χμ....δεν πειράζει, αλλά επειδή είπαμε να κλείσουμε το τόπικ θα πρέπει:

1. είτε να το ανεβάσεις εδώ μέχρι το πρωί, και τα σχόλια να σου έρθουν σε πμ, που είναι άβολο -αλλά οι ασκήσεις θα είναι όλες μαζί

2. είτε να το ανεβάσεις στη βιβλιοθήκη και να σχολιαστεί εκεί.

 

Είπαμε, πρώτη άσκηση ήταν, μαθαίνουμε. Κι εγώ καθυστέρησα να παραδώσω την κόλλα μου. Νομίζω πλέον ότι η βιβλιοθήκη βολεύει περισσότερο από άποψη σχολίων. (Μπορούμε αφού σχολιαστεί πλήρως να μεταφέρουμε το νήμα από τη βιβλιοθήκη εδώ...)

 

 

Πιστεύω πως είναι πολύ πιο πρακτικό στις επόμενες ασκήσεις να ανεβαίνουν οι ιστορίες στην ανάλογη με το είδος τους βιβλιοθήκη, και να μπαίνει το λινκ εδώ. Έτσι και οι ιστορίες δεν θα χάνονται στις σελίδες ανάμεσα σε σχόλια, και οι συγγραφείς θα μπορούν να απαντήσουν/συζητήσουν κάποια σχόλια/παρατηρήσεις που θα έχουν λάβει, και θα υπάρχουν και μετά το πέρας της άσκησής τους για ανάγνωση και μελλοντικό σχολιασμό, αλλά και μέσω των λινκ στο τόπικ της άσκησης θα υπάρχει μια τάξη και θα μπορεί κάποιος εύκολα να δει όποια θέλει. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα.. θα το ανεβασω μεχρι το πρωι στην βιβλιοθηκη και θα σχολιασω τωρα.. εγω φταιω δεν καταλαβα οοτι θα κλεινε το τοπικ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το είχα ρωτήσει και πιο πριν, αλλά απάντηση δεν πήρα. Δεν υπάρχει πρόβλημα να ανεβάσουμε τις ιστορίες μας στην ανάλογη βιβλιοθήκη, τώρα που θα τελειώσει η πρώτη Σ.Α., έτσι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο madJim έχει νομίζω δίκιο ως προς το θα χαθουν οι ιστορίες. Στην βιβλιοθηκη θα βρισκονται πολυ πιο ευκολα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μου παιδιά,

 

Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας πληροφορήσω ότι η ΣΑ 1 έφτασε στο τέρμα της με μεγάλη επιτυχία!

Είμαι πραγματικά χαρούμενη που η άσκηση σας άρεσε και που υπήρχε τόσο ενδιαφέρον. Ακόμη πιο χαρούμενη όταν είδα ότι κάποια άτομα εμπνεύστηκαν μαζί μας μετά από συγγραφικό μπλοκ, ή ασχολήθηκαν με παραπάνω από ένα πακέτα.

Η αρχική ιδέα ήταν να τρέξει poll για να προταθούν διάφορες ασκήσεις ως ΣΑ 2, αλλά με τις λοιπές κουκουβάγιες συναποφασίστηκε να ακολουθήσει μία διαφορετική, εξίσου ενδιαφέρουσα δραστηριότητα που ελπίζω να απολαύσετε. Η ΣΑ 2 θα σερβιριστεί μετά από το ενδιάμεσο αυτό πιάτο.

 

Από καρδιάς σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη στήριξή σας. Οποιεσδήποτε επισημάνσεις για παραλείψεις και ιδέες είναι ευπρόσδεκτες στο παρόν τόπικ, γιατί το τόπικ των σχολιασμών θα κλείσει.

Όσοι χρωστούν ασκήσεις μπορούν να ανεβάσουν τα κείμενά τους στη βιβλιοθήκη, με την ένδειξη Για Την ΣΑ 1, και τον αριθμό του Πακέτου Δεδομένων τους. Κανονικά θα σχολιαστούν και θα προστεθεί λινκ εδώ.

 

Ακόμη μια φορά πολλά πολλά ευχαριστώ, πολλές πολλές ευχές για πολλά και εμπνευσμένα κείμενα σε όλους.

Η πρώτη συγγραφική άσκηση του sff.gr έλαβε τέλος.

Εις το επανιδείν καλά μου παιδιά!

Chief-Red---Happy-Owl.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Απόλαυσα αφάνταστα την πρώτη Σ.Α. και ελπίζω να έχω την ανάλογη έμπνευση( έχω ένα θεματάκι να βρίσκω ιδέες) να συμμετάσχω και σε άλλες. Ακόμα μια φορά ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Ειρήνη αλλά και σε όλη την παρέα!

 

Υ.Γ. Πάλι δεν πήρα απάντηση! :) Μπορούμε να ανεβάσουμε τις ιστορίες στις ανάλογες βιβλιοθήκες αν το θέλουμε, έτσι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς σε ευχαριστούμε Ειρήνη, για την υπέροχη ιδέα που υλοποίησες. Πέρασα πολύ όμορφα, και γράφοντας και διαβάζοντας, και περιμένω την επόμενη. :) :give_rose:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη εμείς ευχαριστούμε, ήταν διασκεδαστικότατη και εποικοδομητική εμπειρία, τράβηξε και το ενδιαφέρον παλιών και καινούριων μελών - εύχομαι η συνέχεια να συγκεντρώσει το ίδιο και μεγαλύτερο ακόμη ενδιαφέρον.

 

Μια ιδέα για την πρακτικότητα του θέματος. Επειδή, όπως είπες, δεν θα έχουν όλες οι ασκήσεις τη μορφή αυτή και δεν θα είναι σε όλες το ζητούμενο να γραφτεί κάποια ιστορία, θα μπορούσαμε να κάνουμε το εξής: όπως στο NaNoWriMo, κάθε χρήστης να φτιάχνει το δικό του thread και εκεί πέρα να ανεβαίνουν όλες οι ασκήσεις που θα γράφει και όλα τα σχόλια που θα λαμβάνει. Αυτό να μη χρησιμοποιείται ξεχωριστά για κάθε άσκηση, όμως, αλλά να είναι συγκεντρωτικό και κάθε καινούρια άσκηση που θα κάνει ο χρήστης να την ανεβάζει εκεί. Μήπως κάτι τέτοιο θα μας εξυπηρετούσε περισσοτερο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απόλαυσα αφάνταστα την πρώτη Σ.Α. και ελπίζω να έχω την ανάλογη έμπνευση( έχω ένα θεματάκι να βρίσκω ιδέες) να συμμετάσχω και σε άλλες. Ακόμα μια φορά ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Ειρήνη αλλά και σε όλη την παρέα!

 

Υ.Γ. Πάλι δεν πήρα απάντηση! :) Μπορούμε να ανεβάσουμε τις ιστορίες στις ανάλογες βιβλιοθήκες αν το θέλουμε, έτσι;

Α τις ίδιες αυτές εννοείς! Βέβαια! Αμα θες ρίχνεις και ένα ρετούς, λες ότι είναι από την ΣΑ 1 και ανεβάζεις ακάθεκτος! Είχα καταλάβει ότι ρωτούσες τι γίνεται με όσους δεν πρόλαβαν - που ήδη είπαμε να πάνε στη βιβλιοθήκη. Συγνώμη που καθυστέρησα να σου απαντήσω!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη εμείς ευχαριστούμε, ήταν διασκεδαστικότατη και εποικοδομητική εμπειρία, τράβηξε και το ενδιαφέρον παλιών και καινούριων μελών - εύχομαι η συνέχεια να συγκεντρώσει το ίδιο και μεγαλύτερο ακόμη ενδιαφέρον.

 

Μια ιδέα για την πρακτικότητα του θέματος. Επειδή, όπως είπες, δεν θα έχουν όλες οι ασκήσεις τη μορφή αυτή και δεν θα είναι σε όλες το ζητούμενο να γραφτεί κάποια ιστορία, θα μπορούσαμε να κάνουμε το εξής: όπως στο NaNoWriMo, κάθε χρήστης να φτιάχνει το δικό του thread και εκεί πέρα να ανεβαίνουν όλες οι ασκήσεις που θα γράφει και όλα τα σχόλια που θα λαμβάνει. Αυτό να μη χρησιμοποιείται ξεχωριστά για κάθε άσκηση, όμως, αλλά να είναι συγκεντρωτικό και κάθε καινούρια άσκηση που θα κάνει ο χρήστης να την ανεβάζει εκεί. Μήπως κάτι τέτοιο θα μας εξυπηρετούσε περισσοτερο;

Χμ καλό αυτό. Θα το δούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #1 (Συνδυαστική Ικανότητα και Φαντασία)
  • Ιρμάντα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..