Jump to content

ΣΑ #1 (Συνδυαστική Ικανότητα και Φαντασία)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Ευχαριστώ... και υπόσχομαι αυτήν την φορά να προσπαθήσω να μην το παρακάνω στο μέγεθος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... και υπόσχομαι αυτήν την φορά να προσπαθήσω να μην το παρακάνω στο μέγεθος.

Κάνε όπως καταλαβαίνεις, αλλά μην πνίξεις και κάποια καλή ιδέα παρακαλώ.

Κοίτα τι σου 'χω:

post-4496-0-26977200-1461136960_thumb.jpg

post-4496-0-65318300-1461136996_thumb.png

post-4496-0-47517300-1461137017.jpg

post-4496-0-50966600-1461137028_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις εικόνες. Μια τελευταία ερωτησούλα: Όσον αφορά την κόλαση, μπορώ να χρησιμοποιήσω τα αρχαιοελληνικά Τάρταρα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις εικόνες. Μια τελευταία ερωτησούλα: Όσον αφορά την κόλαση, μπορώ να χρησιμοποιήσω τα αρχαιοελληνικά Τάρταρα;

Βεβαίως και ναι! Ίσα -ίσα που αυτό ταιριάζει περισσότερο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μέγιστη Ιρμάντα, προλαβαίνω το πακέτο Δ13;; :D

Μέγιστε φίλε μου βεβαίως και ναι! Λαβέ και σε καλή μεριά!

 

 

post-4496-0-69145300-1461263834.jpg

post-4496-0-80196200-1461263843_thumb.jpg

post-4496-0-24631400-1461263855.jpg

post-4496-0-63292700-1461263956.jpg

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ιρμάντα,  μπορώ να δοκιμάσω κι εγώ να λάβω μέρος, αν δεν τέλειωσε ο χρόνος; Από τα δύο πακέτα που περίσσεψαν μου φαίνεται πολύ ελκυστικό το Δ15!

΄Και μια ερώτηση παρακαλώ: ως πότε θα κρατήσει το παιχνίδι; Άκυρο, το είδα σε άλλο ποστ

Edited by Νίκη
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ιρμάντα, μπορώ να δοκιμάσω κι εγώ να λάβω μέρος, αν δεν τέλειωσε ο χρόνος; Από τα δύο πακέτα που περίσσεψαν μου φαίνεται πολύ ελκυστικό το Δ15!

 

 

΄Και μια ερώτηση παρακαλώ: ως πότε θα κρατήσει το παιχνίδι; Άκυρο, το είδα σε άλλο ποστ

Βεβαίως Νίκη μου! Καλώς όρισες!

Link to comment
Share on other sites

Γκουχ γκοουχ , μεχρι ποτε ειναι η τελικη ημερομηνια για αναρτηση;

11 μαΐου. Μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ίρμαντα μου, μπορώ να κάνω μια ερωτησούλα; Επειδή με γλύπτρια σύγχρονη δεν μου έβγαινε και μπερδευόμουν, γίνεται να θεωρείται στην ιστορία από τους άλλους χαρακτήρες ιέρεια-μάγισσα, αλλά με τα σημερινά δεδομένα να μπορεί να θεωρηθεί γλύπτρια; Και εξηγούμαι: αν η κοπέλα σκαλίζει αγάλματα σε ξύλο και φτιάχνει γλυπτά από πηλό και φυσικά υλικά του δάσους, αλλά αυτά θεωρούνται μαγικά και έτσι θεωρείται ιέρεια, μπορεί να χρησιμοποιηθεί με αυτόν τον τρόπο; Ή θα πρέπει να αναφέρεται σαφώς ως γλύπτρια;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ίρμαντα μου, μπορώ να κάνω μια ερωτησούλα; Επειδή με γλύπτρια σύγχρονη δεν μου έβγαινε και μπερδευόμουν, γίνεται να θεωρείται στην ιστορία από τους άλλους χαρακτήρες ιέρεια-μάγισσα, αλλά με τα σημερινά δεδομένα να μπορεί να θεωρηθεί γλύπτρια; Και εξηγούμαι: αν η κοπέλα σκαλίζει αγάλματα σε ξύλο και φτιάχνει γλυπτά από πηλό και φυσικά υλικά του δάσους, αλλά αυτά θεωρούνται μαγικά και έτσι θεωρείται ιέρεια, μπορεί να χρησιμοποιηθεί με αυτόν τον τρόπο; Ή θα πρέπει να αναφέρεται σαφώς ως γλύπτρια;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)

Γενικά μια προϋπόθεση για την άσκηση είναι να σταθούμε όσο πιο κοντά γίνεται στα δεδομένα. Βέβαια αν το σκεφτείς εγώ απλώς είπα γλύπτρια. Δεν περιόρισα σε ποια εποχή ή σε τι πλαίσιο θα ασκεί την τέχνη της. Δεν αλλάζεις ας πούμε το φύλο - που το θεωρώ βασικό. Οπότε δούλεψε την ιδέα σου όπως σου ήρθε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Όλα τα θέματα έχουν επιλεγεί εκτός από ένα (ευχαριστώ που με σκεφτήκατε)

2. Όλοι οι συμμετέχοντες εκτός από 4 έχουν καταθέσει τα δελτία τους τις ασκήσεις τους

3. Όλων οι ασκήσεις έχουν σχολιαστεί από όλους όσους έχουν ανεβάσει ασκήσεις.

 

Παιδιά, οδεύουμε προς την θριαμβευτική μας έξοδο από τη ΣΑ 1. Πότε πέρασε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Πότε τελειώνει είπαμε; Χρωστάω σχόλια![/quote/]

11 μάη.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πότε τελειώνει είπαμε; Χρωστάω σχόλια![/quote/]

11 μάη.

 

Χμ, ζόρικο, αλλά οκέι, no problem, I'll do my best. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω αφήσει τρεις ιστορίες ασχολίαστες. Σήμερα ή αύριο θα ανεβάσω σχόλια και γι' αυτές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...όχι ότι θέλω να σας αγχώσω....cb4a5d5207a74d7dc9b490063c259d10.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μου παιδιά, προσφιλή ζώα του δάσους και καλοί μου φίλοι

 

$%28KGrHqRHJEkFGJV03H82BRkDsBeBo%21~~60_

Αντιλαμβάνεστε ότι σήμερα, κανονικά, τελειώνει η ΣΑ 1. Η προσέλευση και το ενδιαφέρον σας υπήρξε μεγάλο και σας ευχαριστώ θερμά για αυτό.

Κάποιοι από σας χρωστούν ασκησούλες και σχόλια (μεταξύ αυτών και εγώ) και θα παρακαλέσω να τελειώνουμε αν είναι δυνατόν μέχρι την Παρασκευή.

Η ιδέα ήταν να τρέξει αμέσως μετά η ΣΑ 2 (εκεί να δείτε τι σας έχω) αλλά κατόπιν συνεννοήσεως με τις λοιπές κουκουβάγιες του φόρουμ σας ετοιμάζουμε κάποιο άλλο, εξίσου πικάντικο, πιάτο. Η ΣΑ 2 θα περιμένει λίγο (και σας βεβαιώ πως η υπομονή σας θα ανταμειφθεί.)

 

Το τόπικ θα παραμείνει ανοιχτό για όποιον θέλει να συμβουλευτεί τα σχόλια ή να εργαστεί σε ένα πακέτο δεδομένων. Απλώς δεν θα ανεβάζουμε άλλα κείμενα ή σχόλια, για να μην αρχίσουν μετά και τρέχουν άλλες ΣΑ και μένουν όλες ανοιχτές και μπερδευόμαστε. Αν οποιοσδήποτε θέλει να εργαστεί σε κάποιο πακέτο δεδομένων είναι ευπρόσδεκτος να το κάνει. Μπορεί άνετα να ανεβάσει τις ιστορίες του στη βιβλιοθήκη ή να τις μοιραστεί με όποιον επιθυμεί μέσω πμ.

Επίσημα λοιπόν η ΣΑ 1 θα λάβει τέλος την Παρασκευή, 13 Μαΐου. (?)

 

Εύχομαι να περάσατε καλά με την άσκηση και σας περιμένουμε οπωσδήποτε στη ΣΑ 2.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, φανταστική και σοφή κουκουβάγια δασκάλα, να σε ρωτήσω:

Το ότι μπορούμε να πάρουμε και δεύτερο πακέτο μας το είχες πει από την αρχή, οκέυ. Στο πακέτο που πήραμε όμως μπορούμε να γράψουμε και δεύτερη ιστορία; Ρωτάω γιατί πρόσεξα που όλοι θέλατε από μένα κάτι πιο... δεν ξέρω, φάντασυ, σοβαρό, βαρύ, κάτι άλλο τελοσπάντων από τον Γιωργάκη και την Αννούλα, και μιας και ξεμπέρδεψα τώρα με τον τρέχοντα διαγωνισμό είπα να προσπαθήσω να σας ικανοποιήσω και σκάρωσα κάτι πιο, χμ, αιγυπτιακό. Να το ανεβάσω λοιπόν σαν ΣΑ1, ή να το πάω κατευθείαν σε δικό του τόπικ στην ανάλογη βιβλιοθήκη; :)

Edited by MadnJim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, φανταστική και σοφή κουκουβάγια δασκάλα, να σε ρωτήσω:

Το ότι μπορούμε να πάρουμε και δεύτερο πακέτο μας το είχες πει από την αρχή, οκέυ. Στο πακέτο που πήραμε όμως μπορούμε να γράψουμε και δεύτερη ιστορία; Ρωτάω γιατί πρόσεξα που όλοι θέλατε από μένα κάτι πιο... δεν ξέρω, φάντασυ, σοβαρό, βαρύ, κάτι άλλο τελοσπάντων από τον Γιωργάκη και την Αννούλα, και μιας και ξεμπέρδεψα τώρα με τον τρέχοντα διαγωνισμό είπα να προσπαθήσω να σας ικανοποιήσω και σκάρωσα κάτι πιο, χμ, αιγυπτιακό. Να το ανεβάσω λοιπόν σαν ΣΑ1, ή να το πάω κατευθείαν σε δικό του τόπικ στην ανάλογη βιβλιοθήκη; :)

Ό,τι και όσα θέλεις τέκνον. Αυτό είναι το νόημα. Να εμπνεόμαστε. Απλά όταν κλείσει η άσκηση, θα το ανεβάσεις τη βιβλιοθήκη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχμ, αν σου πω ότι δεν κατάλαβα ρε συ Ειρήνη! :blush: (Είναι κι ο Ερμής ανάδρομος βλέπεις!)

Τελικά να το ανεβάσω τώρα στο τόπικ των ΣΑ σαν άσκηση Νο2 πάνω στο πακέτο Δ11; :)

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #1 (Συνδυαστική Ικανότητα και Φαντασία)
  • Ιρμάντα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..