Jump to content

42ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Φοβίες


Mesmer
 Share

Recommended Posts

 

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε. Αλλά, από εδώ και πέρα, σταματάω να μιλάω για το θέμα και θα αφήσω τα στοιχεία να κάνουν αυτή τη δουλειά.

 

Ορίστε λοιπόν το πρώτο σας στοιχείο:

 

 

 

attachicon.gifClue1.jpg

 

 

 

Τώρα τα πράγματα πρέπει να έχουν ξεκαθαρίσει. Αν όχι, αύριο θα έχετε το δεύτερο στοιχείο.

 

 

Το τέρας κάτω από το κρεβάτι!

 

 

Αρχέγονοι φόβοι, ποτέ δεν ξέρεις τι υπάρχει κάτω από το κρεβάτι. ( είπε και για φανταστικό υπερφυσικό, δεν είπε; )

 

 

Πήγατε στην εύκολη λύση πουλάκια μου, ε; Κι αν κάτω από το κρεβάτι υπάρχει κάποιος κακομοίρης, χεσμένος από τον φόβο του; Τότε ποιος ξέρει τι υπάρχει πάνω από αυτά τα γόνατα. μπρρρρ....   :) :) :) :)

 

 

Αα, ξέρω ακριβώς τι εννοείς:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι προχωράνε καλά οι μαντεψιές. Για να σας διευκολύνω λίγο παραπάνω, να και το δεύτερο στοιχείο:

 

 

 

post-2199-0-87197900-1460804474_thumb.jpg

 

 

 

Πολύ σας βοήθησα πάλι. Θα 'πρεπε ήδη να 'χετε ξεκινήσει το γράψιμο...

Edited by Mesmer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΣαρανταΠΟΔαρούσα, λοιπόν, μετά τα πόδια. Το θέμα μας θα είναι φετίχ, το βρήκα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ή πράγματα που σε τσιμπάνε στα πόδια!

 

Όχι συνεχίζω με την επιλογή των αρχέγονων φόβων, οι σαρανταποδαρούσες στο κάτω κάτω εκεί κρύβονται, κάτω από το κρεβάτι (αν και αυτές δεν είναι πρόβλημα, οι σκορπιοί με ενοχλούν)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βήματα θα μπορούσαν να είναι.
Όπως επίσης και "ίχνη"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είστε καλοί. Σας δίνω και το τελευταίο στοιχείο για να το επιβεβαιώσετε και λογικά θα δώσω και την έναρξη λίγο νωρίτερα.

 

 

 

post-2199-0-58896500-1460875570_thumb.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ακόμη κι εγώ, που πάω για το βραβείο Πιο Άκυρες Μαντεψιές, τελικά το πήρα το μύνημα. Φόβος για το σκοτάδι, για τα έντομα, για τα ύψη...

Είναι καλοί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω, μάλλον μιλάμε για όνειρα ή εφιάλτες (με πολύ μεγάλο αουτσάιντερ την υψοφοβία).

Σε κάθε περίπτωση, έχω 5 χρόνια και κάτι να πάρω μέρος σε διαγωνισμό (από την Πείνα, νομίζω) οπότε δηλώνω παρών -παρότι πιο σκουριασμένος κι απο τον Τιτανικό- κι ανυπομονώ!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι θα είναι πορεία η διαδρομή.

Ακόμη και να ήταν, οι φοβίες είναι τόσο καλό σα θέμα τρόμου που στη θέση του Άγγελου θα σκεφτόμουν να κάνω switch :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο το θέμα, κι ας δείχνει εύκολο. Η φοβία εξ ορισμού είναι μία κατάσταση έντονου άγχους απέναντι σε έναν ανύπαρκτο κίνδυνο. Από την άλλη, είναι κανόνας να πρέπει να υπάρχει υπερφυσικό στοιχείο στην ιστορία. Αν θα υπάρχει υπερφυσικό στοιχείο τότε θα είναι υπαρκτός κίνδυνος, η φοβία θα είναι φόβος, και θα είναι εκτός θέματος. Αν το υπερφυσικό στοιχείο αναιρείται στην εξέλιξη της ιστορίας, τότε αναιρείται ο κανόνας, και η ιστορία γίνεται ψυχολογικού τρόμου, άρα και ουσιαστικά άκυρη. Φυσικά κλειστοφοβία, υψοφοβία, αγοραφοβία, αραχνοφοβία και λοιπά ανάλογα και εύκολα ούτε για συζήτηση. Ζόρικη κατάσταση, tricky, ανυπομονώ να δω τις ιστορίες που θα παίξουν τελικά. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο θέμα αλλά δεν νομίζω ότι θα πρέπει να κολλήσουμε στην σημασιολογία της Φοβίας σαν έννοια.
Η φοβία μπορεί να δημιουργηθεί σε έναν άνθρωπο επειδή έζησε κάτι εξωπραγματικό το οποίο μπορεί να ήταν υπερφυσικό μπορεί και όχι.
Στα δικά του μάτια ήταν στα μάτια κάποιου άλλου δεν ήταν. Από τότε του έμεινε σαν φοβία. Και τον επηρρεάζει συνέχεια χωρίς να σημαίνει ότι το υπερφυσικό στοιχείο παρουσιαζόταν συνέχεια. Η πρώτη φορά αρκεί.

Οπότε νομίζω ότι μπορούν να παίξουν όλες οι φοβίες που ανέφερες αρκεί να μείνουν σε αυτό το κομμάτι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, νομίζω, είμαι με τον Σπύρο σε αυτό. Το θέμα μπορεί να φαίνεται εύκολο αλλά είναι παλούκι. Ελπίζω να μου έρθει καμιά καλή ιδέα πριν τη λήξη της προθεσμίας. :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι δύσκολο, το αντίθετο, είναι τόσο προφανές που σε μπερδεύει η που σε κάνει να γράφεις μία μετριοτατη ιστορία λόγω της ευκολίας του. Μπορείς να γράψεις μία ιστορία με κλειστά μάτια, αλλά δυσκολία μία που θα κάνει τον αναγνώστη να πει ουαου

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όλα και τα πάντα. Αν έχεις στο νου ιστορία με στοιχειωμένα υπόγεια, κάνεις τον ήρωα να έχει εμμονή και φοβίες με τους υπόγειους χώρους. Αν θες να γράψεις παλαβούς γιατρούς, κάνεις τον ήρωα να έχει φοβία με τις ενέσεις. Είναι νομίζω ένα θέμα που εύκολα μπορεί κάποιος να το προσαρμόσει στη φοβία του στην ιστορία του.

Ευχαριστούμε, Μεσμέριε! Ένα σοκολατάκι;

 

4133760297_a4f0810687_o.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχουμε να φοβηθούμε είναι ο ίδιος ο φόβος...

 

Το θέμα δεν είναι ακριβώς δύσκολο. Κρύβει όμως παγίδες, καθώς σε μια ιστορία τρόμου πάντοτε υπάρχει -λιγότερο ή περισσότερο, φανερό ή καλυμμένο- το στοιχείο του φόβου. Το θέμα είναι να γραφτεί μια ιστορία που οι φοβίες θα έχουν ξεκάθαρο ρόλο στην εξέλιξη της, αλλά και ομαλή σύνδεση με το υπερφυσικό στοιχείο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλλεστε :p

Δεν είναι και τόσο δύσκολο το θέμα. Γενικά υπάρχει ο κίνδυνος κάποιος αντί για φοβίες να γράψει ιστορία με θέμα το Σκοτάδι ή το Κλειστοί Χώροι ή τα Ύψη, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν ιστορίες που μπορεί να γραφτούν εντός θέματος και εντός φανταστικού (εμένα μου ήρθε από χθες, χωρίς να το επιδιώξω, όταν τόσο στον διαγωνισμό εφ όσο και στο ρακόρ έκανα βδομάδες και μισή ντουζίνα μέρες αντίστοιχα - μπορεί να μην τη γράψω, μπορεί να μην χωρά στις λέξεις, αλλά ιδέα μια φορά έχω).

Ωραίο θέμα κι ελπίζω να προκύψουν και ωραίες ιστορίες. Ο Μορφέας θα στείλει τις μούσες στον ύπνο σας - ελπίζω να σας βρουν ορεξάτους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Μορφέας θα στείλει τις μούσες στον ύπνο σας - ελπίζω να σας βρουν ορεξάτους.

 

Κανόνισε γιατί τώρα τελευταία οι υφιστάμενοί σου με έχουν συνδέσει μόνιμα με το τμήμα εφιαλτών!

 

Έχω μια ιδέα σχετικά με τη δική μου τη φοβία της φωτιάς αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τη σουλουπώσω για ιστορία (και να μπορεί να τρομάξει κάποιον) και αν θα με αφήσουν οι δηλώσεις να το κάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ήταν μία φορά και έναν καιρό ένα παιδί που είχε φοβία με τους πάσης φύσεως λογοτεχνικούς διαγωνισμούς.... (η δικιά μου φοβία είναι τα έντομα και είναι τρομερά μπανάλ για να βγει τίποτα της προκοπής από αυτό. Πρέπει να βρω κάτι πιο πιασάρικο.)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..