Jump to content

Εκλεκτοί του Χρόνου

Recommended Posts

Λοιπόν να το πρώτο ποστ μου στο sff.gr. Γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ ώστε άτομα με εμπεριστατωμένη άποψη, που δεν μπορούν να την έχουν γνωστοί μου (φίλοι, οικογένεια και τα σχετικά), να σχολιάσουν την ιστορία που προσπαθώ να συγγράψω εδώ και χρόνια. Έτσι μόνο εξελίσσεται κανείς πιστεύω: με την κριτική.
(Εντάξει επίσης και για να μην νιώθω μόνος, αφού δεν έχω παρά έναν-δυο γνωστούς με το μικρόβιο της συγγραφής)
Οκ, αρκετά με την αμήχανη εισαγωγή:

Όνομα Συγγραφέα: Κωνσταντίνος
Είδος: Φαντασίας (γενικά λίγη μαγεία, στην αρχή καθόλου)
Βία; Όχι (τουλάχιστον σε αυτό το πρώτο απόσπασμα, αργότερα υπάρχει)
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων: 2.524
Αυτοτελής; Όχι, 1ο μέρος

ΑρχείοΠρόλογος + Μορβ.pdf

Έχω μεγάλη ανάγκη τα σχόλια όποιου αφιερώσει λίγο χρόνο! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων  :D 

Υ.Γ: Θέλω την άποψή σας σχετικά με ένα άλλο ζήτημα.
(Αν υπάρχει σχετικό thread που ταιριάζει καλύτερα, ενημερώστε με αλλά η αλήθεια είναι είμαι καινούριος εδώ και δεν έχω εντοπίσει κάποιο, έτσι το κοτσάρω εδώ).
Πριν λίγες εβδομάδες μια φίλη μου με έπεισε να δημοσιεύω την ιστορία αυτή εβδομαδιαία σε προσωπικό blog (τύπου blogger - δεν βάζω λινκ για να μην κατηγορηθώ ότι το κάνω για τα views) ... Δεν μπόρεσα να σκεφτώ κάποιο λόγο να μην το κάνω και έτσι το ξεκίνησα, έχω άλλωστε αρκετό υλικό. Απλά σκέφτηκα ότι εσείς (που μάλιστα πολλοί έχετε εκδώσει και δουλειές σας - εγώ πάλι είμαι νέος στο άθλημα) θα έχετε άποψη για το ζήτημα, και ίσως να υπάρχει κάτι αρνητικό που δεν έχω λάβει υπ' όψιν μου!

Ballerond

Καλησπέρα φίλε Κωνσταντίνε! Χαίρομαι που μοιράζεσαι μαζί μας ένα κομμάτι από την δουλειά σου και ζητάς γνώμες και εντυπώσεις. Γι αυτό βρίσκονται όλοι εδώ ;)
Διάβασα την ιστορία σου και έχω να σου πω τα εξής. Προφανώς δεν μπορώ να κρίνω πολλά πράγματα γιατί αποτελεί εισαγωγή όπως λες σε κάτι μεγαλύτερο με το οποίο ασχολείσαι χρόνια. Θα ήθελα να μάθω πως προχωράει, τι ιδέες έχεις και μπορείς να ανεβάζεις και αποσπάσματα εδώ.

Μου άρεσε η αρχή με την αναφορά στους δώδεκα. Μου έβγαλε κάτι σε μεγάλο έπος, μία ιστορία που θα κρατήσει πολύ και θα μας δείξει πολλά πράγματα. Δώδεκα πρόσωπα, δώδεκα μεγάλες ιστορίες.
Στην συνέχεια με μπέρδεψε λίγο η γραφή σε α' πρόσωπο, σαν να μην ήξερες ακριβώς πως να το περιγράψεις.

Για παράδειγμα:

Όσον αφορά το νόημά της... δεν είμαι σίγουρος ακόμα. Μου αρέσει να φαντάζομαι ότι το νόημα ενέχει την ίδια την ανθρώπινη ουσία... Κάποιος μπορεί εύκολα να πει όμως ότι είναι μια ωραία περιπέτεια, έως ένα κακοστημένο παραμύθι. - αδικείς τελείως την εισαγωγή σου με αυτά τα λόγια. Νόημα δεν ψάχνει κανείς όταν ξεκινάει κάτι. Μόνο την συνέχεια ;)

Στην συνέχεια ξεκινάς πάλι σε α' πρόσωπο αφήγηση αν και θα προτιμούσα να το έβλεπα σε γ' πρόσωπο. Έχεις φτιάξει μία κοσμοπλασία δική σου φαντάζομαι και με αυτόν τον τρόπο δύσκολα θα δώσεις εικόνες και περιγραφές για να μας βοηθήσουν να καταλάβουμε τι γίνεται. Εξ'αλλου πόσα πράγματα μπορεί να δει ή να περιγράψει ένα μικρό κορίτσι;
Θα μπορούσες να το επανεξετάσεις αυτό αν θες ;)

Η συνέχεια ήταν ενδιαφέρουσα αν και μερικές επισημάνσεις αν θες τις κάνω πιο κάτω:

"Ο άτυχος άντρας που ήταν θύμα τους πρέπει κάποια στιγμή να σηκώθηκε και να φώναξε, γιατί όλος ο δρόμος τον άκουσε.
«...ελευθερία!» φώναξε και μετά ακούστηκε ένας αμβλύς ήχος" - Στο σημείο αυτό χάνεται λίγο η εικόνα. Από την μία αναρωτιέται η Νιάλη αν φώναξε ο άνδρας, από την άλλη λέει ότι φώναξε. Μετά πιο κάτω αναρωτιέται τι φώναξε κι αν ήταν σημαντικό. Αυτό πρέπει να το προσέξεις γιατί μπερδεύεις τον αναγνώστη με το τι ξέρει ή τι αντιλαμβάνεται η Νιάλη.

"«Ωραία. Τότε σε πειράζει αν σου κάνω παρέα;» απάντησε χαρωπά ο θείος μου «Με λένε Μορβ» είπε τελικά.

Χαμογέλασα. Μπορεί να μην τον ήξερα, αλλά ήδη τον εμπιστευόμουν.
Μορβ…

Περίεργο όνομα, σκέφτηκα." Εγώ προσωπικά δε θα εμπιστευόμουν με τίποτα έναν τέτοιο άγνωστο. Ειδικά βράδυ. Και εφόσον γυρνάει μόνη της.

Δε θα μείνω άλλο σε λεπτομέρειες. Ούτε σε λαθάκια επιμέλειας, τα οποία υπάρχουν, αλλά φτιάχονται εύκολα. Αυτά τα κάνουμε όλοι μας.
Η ιδέα σου είναι καλή. Το concept φαίνεται να έχει ζουμί. Αλλά αν αυτό είναι ο πρόλογος πρέπει να τον εμπλουτίσεις. Οπωσδήποτε. Δυστυχώς, ή ευτυχώς, πολλά τέτοια έργα κρίνονται από την εισαγωγή τους. Πρέπει να είναι αρκετά δυνατή για να τραβήξει χωρίς να αποκαλύψει πολλά πράγματα.
Αυτά από εμένα, συνε΄χισε την καλή δουλεια΄και περιμένουμε ενημέρωση ;)

• Like 1

Καλησπέρα Γιάννη!  Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που αφιέρωσες χρόνο!

Λογικά ναι, θα ανεβάζω κατά καιρούς συνέχειες εδώ, απλά όχι πολύ συχνά για να μην καταντήσω spam (1 φορά τον μήνα;).  Πράγματι αυτοί οι 12 θα αποτελέσουν τους πρωταγωνιστές (και ναι θα πάρει πολύ να γράψω την ιστορία του καθενός, προς το παρόν ένα βιβλίο αντιστοιχεί στην Νιάλη :p ) 
Λοιπόν το α' πρόσωπο ίσως να μην είναι η πιο συνηθισμένη επιλογή, όμως όταν ξεκίνησα να το γράφω, το α' πρόσωπο με απελευθέρωσε σε πολλά ζητήματα και το βασικότερο είναι το εξής: με ενδιαφέρει να αναδείξω την  Νιάλη σαν χαρακτήρα και όχι γενικά να παρουσιάσω τον κόσμο μου. Από τα μάτια της θα φανεί όλη η Τελάσμια σταδιακά. Μην ανησυχείς πάντως, η Νιάλη παραμένει κοριτσάκι μόνο σε αυτό το απόσπασμα που πρακτικά είναι μια πρώτη ανάμνηση από την παιδική της ηλικία. Α! Επίσης σταδιακά θα υπάρξουν και α' πρόσωπες αφηγήσεις και από άλλα πρόσωπα. (κατά 90% θα είναι από την Νιάλη πάντως στο πρώτο βιβλίο)
Το σκεφτόμουν για ένα-δύο χρόνια αυτό το ζήτημα, πήρα την απόφαση και πια ο όγκος του κειμένου που έχω γράψει σε α΄ πρόσωπο είναι απαγορευτικός για να το αλλάξω.

Όσο για τον πρόλογο... επίσης τον χρειάζομαι σε α' πρόσωπο. Το πρόσωπο του υποτιθέμενου συγγραφέα (που σε εκείνο τον κόσμο δεν είμαι εγώ) θα παίξει κάποιο ρόλο και δεν θέλω να προλογίζει μια αόρατη γ' πρόσωπη φωνή.

Εντάξει όλα αυτά με τα πρόσωπα ίσως είναι λίγο μπερδευτικά πριν διαβάσεις και λίγο την συνέχεια, υπόσχομαι όμως ότι δεν επηρεάζουν την κοσμοπλασία και ότι έτσι τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα! Θα το δεις στην συνέχεια. 

Διόρθωσα την άστοχη χρήση της έκφρασης "πρέπει να..." διότι μια χαρά φώναξε και το άκουσε η Νιάλη. Βέβαια, δεν ήξερε τι σήμαινε η λέξη, οπότε όσο μπερδεμένη είναι η Νιάλη είναι και οι σκέψεις της στην συνέχεια. (tricky το ξέρω, αλλά έτσι πάει). 
Σχετικά με τον άγνωστο... το αθώο της ηλικίας + ο τρόπος του, την ανάγκασε να τον ακολουθήσει. Δεν θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες :p  γιατί παίζει ρόλο αυτός ο άντρας στην πολύ μετέπειτα εξέλιξη της ιστορίας. 

Το ξέρω φαίνεται σαν να δικαιολογούμαι αυτή την στιγμή, όμως τα έχω λάβει υπ' όψιν μου αυτά που μου λες και θα τα προσέχω... Αν χρειαστεί να επέμβω όσον αφορά τον εμπλουτισμό της δράσης στην αρχή... όταν ανεβάσω την συνέχεια διάβασε την και πες μου αν χρειάζεται, έχω κάτι υπ' όψιν μου να συμπληρώσω αλλά δεν θέλω να το κουράσω από πολύ νωρίς. 

Ότι άλλη παρατήρηση έχεις ευπρόσδεκτη! 

Υ.Γ: Πώς βάζεις τα spoilers; (άσχετος εδώ)

• Like 1
Mesmer

Ο εύκολος τρόπος: πριν από το κείμενο που θέλεις να βάλεις σε spoiler γράφεις [.spoiler] και μετά το κείμενο [/.spoiler] και στις δύο περιπτώσεις χωρίς την τελεία.

Για παράδειγμα:

[.spoiler]

Ο Χάρι Πότερ πεθαίνει στο τέλος.

[/.spoiler]

Λοιπόν, Maestro, καλωσόρισες, κι από μένα, στις Βιβλιοθήκες του φόρουμ.

Να πω αρχικά ότι μου άρεσε αυτό που διάβασα από σένα. Κυλάει, ο λόγος του είναι εύκολος, γρήγορος. Και φαίνεται να έχει πολύ ψωμί η υπόθεση από τους αρχικούς στοίχους. Μ' άρεσε αυτό το κλίμα που δημιουργούν και υπόσχονται πολλά μυστήρια για τη συνέχεια. Να υποθέσω ότι ο Μορβ είναι αυτός που θα τους ενώσει όλους ή είναι ιδέα μου;

Όπως είπα, η γραφή είναι αρκετά καλή και πιστεύω πως, σταδιακά, θα βοηθήσει για να αναδειχτούν οι ιδιαιτερότητές του κόσμου σου. Υπάρχουν κάποιες φράσεις που θα μπορούσαν να γραφούν διαφορετικά (πχ αυτό με τις άμμους του χρόνου είναι πολυφορεμένο και, κατά τη γνώμη μου, όχι και τόσο κομψό).

Επίσης, απ' ό,τι λες κι εσύ, σκοπεύεις να γράψεις όλους τους πρωταγωνιστές σου σε πρώτο πρόσωπο. Δεν ξέρω αν θα δημιουργήσει μπερδέματα αυτό στη συνέχεια, αν οι πλοκές μπλέκονται η μία με την άλλη. Εκτός κι αν κάθε πρωταγωνιστής έχει το δικό του βιβλίο. Βέβαια, μπορείς να το δοκιμάσεις και να δεις πώς θα σου βγει.

Αυτά τα λίγα από μένα.

Θα ήθελα να διαβάσω και κάποιες από τις συνέχειες της Τελάσμια.

Καλή συνέχεια!

Ballerond

Για παράδειγμα:

[.spoiler]

[/.spoiler]

ΠΕΘΑΙΝΕΙ Ο ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ????  :blink:  :blink:

Mesmer

Για παράδειγμα:

[.spoiler]

[/.spoiler]

ΠΕΘΑΙΝΕΙ Ο ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ????  :blink:  :blink:

Απ' όσο ξέρω

όχι.

Αλλά θα 'ταν μεγάλο σπόιλερ.  :p

• Like 1

Ο εύκολος τρόπος: πριν από το κείμενο που θέλεις να βάλεις σε spoiler γράφεις [.spoiler] και μετά το κείμενο [/.spoiler] και στις δύο περιπτώσεις χωρίς την τελεία.

Για παράδειγμα:

[.spoiler]

[/.spoiler]

Λοιπόν, Maestro, καλωσόρισες, κι από μένα, στις Βιβλιοθήκες του φόρουμ.

Να πω αρχικά ότι μου άρεσε αυτό που διάβασα από σένα. Κυλάει, ο λόγος του είναι εύκολος, γρήγορος. Και φαίνεται να έχει πολύ ψωμί η υπόθεση από τους αρχικούς στοίχους. Μ' άρεσε αυτό το κλίμα που δημιουργούν και υπόσχονται πολλά μυστήρια για τη συνέχεια. Να υποθέσω ότι ο Μορβ είναι αυτός που θα τους ενώσει όλους ή είναι ιδέα μου;

Όπως είπα, η γραφή είναι αρκετά καλή και πιστεύω πως, σταδιακά, θα βοηθήσει για να αναδειχτούν οι ιδιαιτερότητές του κόσμου σου. Υπάρχουν κάποιες φράσεις που θα μπορούσαν να γραφούν διαφορετικά (πχ αυτό με τις άμμους του χρόνου είναι πολυφορεμένο και, κατά τη γνώμη μου, όχι και τόσο κομψό).

Επίσης, απ' ό,τι λες κι εσύ, σκοπεύεις να γράψεις όλους τους πρωταγωνιστές σου σε πρώτο πρόσωπο. Δεν ξέρω αν θα δημιουργήσει μπερδέματα αυτό στη συνέχεια, αν οι πλοκές μπλέκονται η μία με την άλλη. Εκτός κι αν κάθε πρωταγωνιστής έχει το δικό του βιβλίο. Βέβαια, μπορείς να το δοκιμάσεις και να δεις πώς θα σου βγει.

Αυτά τα λίγα από μένα.

Θα ήθελα να διαβάσω και κάποιες από τις συνέχειες της Τελάσμια.

Καλή συνέχεια!

Ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα! 

Ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια... Για τον Μορβ, δεν αρνούμαι και δεν παραδέχομαι τίποτα  :p 

Βρήκα μια καλύτερη εναλλακτική για τις "άμμους του χρόνου", που να ταιριάζει εξ' ίσου. Ευχαριστώ για την παρατήρηση και όποιες άλλες είναι ευπρόσδεκτες.

Ναι, μέχρι στιγμής ότι έχει γραφτεί είναι σε α' πρόσωπο και σκοπεύω να το κρατήσω. Λογικά, (με θετικές σκέψεις ότι θα συνεχίσω να καταφέρνω να γράφω και ότι θα γίνουν βιβλία κάαααποια στιγμή) θα είναι περισσότερα από ένα και το κάθε ένα θα είναι αφιερωμένο σε διαφορετικούς χαρακτήρες, με κοινή υπόθεση όμως. 

Και πάλι ευχαριστώ που αφιέρωσες χρόνο για την Νιάλη και που μου εξήγησες την φάση με τα spoilerάκια.

Καλή συνέχεια.

• 2 months later...

Ξεκινάς σχεδόν εντυπωσιακά και μόνο με μια τρικλοποδιά (σαν λεπίδα όνομα; )αν και τα 12 άτομα παραείναι πολλά. Αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα.

Κι εκεί που μ’ έχεις φτιάξει πετάς 3-4 παραγράφους με δέκα φάουλ μέσα και τεχνικές ποινές και αθλητικά δικαστήρια για αποκλεισμό από το πρωτάθλημα.

Το να μιλάς και να κρίνεις την ιστορία και ειδικά στο ξεκίνημά της μπορεί εύκολα να απωθήσει. Άσε τον αναγνώστη να κρίνει. Οι αμπελοφιλοσοφίες για τα νοήματα της ζωής και δεν συμμαζεύεται επίσης δεν εξυπηρετούν τίποτα. Βασικά, μη δείχνεις πόσο αγαπάς την ιστορία σου, κάνε τον αναγνώστη να την αγαπήσει.

Πέταμα αυστηρά λοιπόν το λίπος ως το «… όσα θα διαβάσετε» για να αφήσουμε την όμορφη συνέχεια με τους γρίφους. Ό,τι ακολουθεί είναι μια καλή εισαγωγή.

Κι αφού τελειώνεις μ’ αυτήν, αρχίζεις με πρώτο πρόσωπο, διαφορετικό αυτή τη φορά, μια ακόμη εισαγωγή. Έχουμε και λέμε λοιπόν, τρεις εισαγωγές. Ναι και οι τρεις ήταν υπέροχες αλλά κάποια στιγμή πρέπει να πάψεις να πετάς στοιχεία και να μπεις στο θέμα. Θα προτιμούσα η τρίτη εισαγωγή να έλειπε∙ αν θέλεις τις πληροφορίες ντε και καλά στο ξεκίνημα, χώσ’ τες σε μία.

Πάμε στο γράψιμο, το οποίο ρέει. Δεν είναι μόνο ότι διαβάζεται εύκολα, δίνεις ξανά και ξανά λόγους να συνεχίζει ο άλλος να διαβάζει. Π.χ. η ιδέα με τα βιβλία ήταν ωραίο στοιχείο. Γενικά το κείμενο έχει ενδιαφέρον και δεν με κούρασε καθόλου. Αν και το θέμα σου είναι χιλιοειπωμένο, το περιστατικό που περιγράφεις είναι πολύ καλό. Και προσωπικά θα το διάβαζα να δω πού θα το πας.

Και φτάνουμε στο τέλος που ενώ και πάλι μ’ έχεις ανεβάσει,  πετάς πάλι ότι όλο αυτό ήταν εισαγωγή και θα ξαναπιάσεις την ιστορία από άλλο χρονικό σημείο. Το οποίο φαντάζομαι να έχει κι εκείνο εισαγωγή.

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να κρατήσεις τον πρόλογο (ο οποίος δουλεύει) και το περιστατικό, δύο δηλαδή εισαγωγές. Και το περιστατικό δεμένο με τη δική του εισαγωγή. Ό,τι και να αποφασίσεις να κρατήσεις θα ήταν καλό να μειώσεις τον αριθμό από τις μπαμπουσκοεισαγωγές.

Αλλά ακόμα κι έτσι δεν παύει να είναι ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα για ένα βιβλίο που σίγουρα θα συνέχιζα να το διαβάζω. Με ιντρίγκαρε.

Στα λιγότερο σημαντικά, υπάρχουν σημεία που χρησιμοποιείς λέξεις και φράσεις που δεν ταιριάζουν απόλυτα στις καταστάσεις που θες να περιγράψεις, μάλλον επειδή σου αρέσουν οι συγκεκριμένες λέξεις και φράσεις(σκοτάδι ανεξιχνίαστο και μυστηριώδες). Kill your darlings.

Σκότωσε και την αγγλική σύνταξη, (μου προκαλούσε έναν ενστικτώδη φόβο) όπως σοφά σκοτώνεις και τα εισαγωγικά όπου δεν είναι απολύτως απαραίτητα.

Μπράβο πάντως, το κειμενάκι έχει επίπεδο και αν συνεχίζει όλο έτσι, μπορώ να φανταστώ ένα όμορφο μυθιστόρημα.

.

• 3 weeks later...
Γελωτοποιός

Κωνσταντίνε έχεις μαγειρέψει κάτι καλό εδώ. Η εισαγωγή με τους δώδεκα χαρακτήρες με ενθουσίασε! Είναι τόσο καλογραμμένη που προϊδεάζει πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες πάνω στον κόσμο και στους χαρακτήρες που δημιούργησες. Η σκηνή με τον Μορβ και την Νιάλη με ευχαρίστησε επίσης. Παρουσίασες πολύ καλές ιδέες. Γενικά ο τρόπος που ξετύλιξες τα γεγονότα, με έκανε να διαβάσω την ιστορία σου με απόλυτη προσοχή και ενδιαφέρον. Θα ήθελα να διαβάσω σίγουρα και άλλα από `σένα, ειδικά πάνω στον κόσμο αυτόν.

Τώρα, υπήρχαν κάποια πράγματα που με προβλημάτισαν. Για τον υπόλοιπο πρόλογο δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Ίσως θα έπρεπε να τον προσεγγίσεις διαφορετικά. Γενικά σε συμβουλεύω και να το κοιτάξεις περισσότερο το θέμα του προλόγου. Επιπλέον, αν και δε μου προκάλεσε ιδιαίτερο πρόβλημα, θα προτιμούσα η αφήγησή σου να ήταν σε γ΄ πρόσωπο. Αφού όμως όπως είπες, έχεις πολύ υλικό γραμμένο έτσι, καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο τώρα πια να το αλλάξεις. Εντόπισα επίσης μερικά τεχνικά λαθάκια. Αυτό όμως δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Με τον καιρό βελτιώνεσαι σε αυτό το κομμάτι, και αυτό ισχύει για όλους.

Συνέχισε την καλή δουλειά!

• 4 years later...
Laced with the dread

πρωτη φορα διαβαζω απο τη βιβλιοθηκη του φορουμ και μενω εκπληκτος απο την ποιοτητα των γραπτων

ave