Jump to content

Αγαπημενα πλασματα του φανταστικου


heiron
 Share

Ποιο φανταστικο πλασματα σας εκφραζουν?Και ποια εχετε σιχαθει...  

64 members have voted

  1. 1. Ποιο φανταστικο πλασματα σας εκφραζουν?Και ποια εχετε σιχαθει...

    • Ξωτικά
      10
    • Νανοι
      4
    • Μαγοι
      3
    • Ιπποτες
      3
    • Βαρβαροι
      3
    • Δρακοι
      10
    • Θεοι
      3
    • Δαιμονες
      1
    • Αναμικτα(μισοξωτικα πχ)
      1
    • Ορκ
      0
    • Νεραιδες
      2
    • θεοι(οσοι ψωνια προσελθετε)
      2
    • εξωγηινοι
      3
    • φαντασματα
      2
    • βαμπιρ
      6
    • αμμοσκουληκα(!)
      4
    • ΔΓ/ΔΑ
      2
    • Κανενα,τι αντιγραφη του Τολκιν ειναι αυτη?Αμαν!
      5


Recommended Posts

Και γιατί τα elf να μην είναι καταραμένα ορκ που εγκατέλειψαν τον πολιτισμένο τρόπο ζωής τους για το βαρβαρικό τρόπο ζωής των ανθρώπων; (θα δείτε, θα δείτε...)

Link to comment
Share on other sites

Ξωτικά, καλοί μάγοι, νεράιδες (και ο ιππότης με το άσπρο άλογο ισως :bangin: )

 

Απλά ξωτικά, ανώτερα ξωτικά, μυστηριώδη ξωτικά...

 

Με προεκτάσεις στις μεσαιωνικές παραδόσεις, τις ελληνικές παραδόσεις, τις φανταστικές παραδόσεις...

 

Γιατί αποπνέουν σοφία και γνώσεις που μόνο η εμπειρία αιώνων θα μπορούσε να τους χαρίσει, μια γαλήνη και μια ευχάριστη αύρα στις κινήσεις τους που γίνονται παραμυθένιες φιγούρες και γιατί δεν είναι ωμά και κακότροπα όπως πχ τα orks.

 

Κι ας είναι πλέον η ύπαρξή τους κατεστημένο (και έχει δίκιο ο Βάρδος σε όσα λέει).

Κανένας φανταστικός κόσμος, όμως, δε θα ήταν ο ίδιος χωρίς αυτά!

 

Για μένα τα Ξωτικά δημιουργήθηκαν από κάποιους που ήθελαν να προσωποποιήσουν τη βελτιστοποίηση του ανθρώπινου γένους: δηλαδή να ζουν οι άνθρωποι για πάντα, να μην κανουν κακό στο περιβάλλον αλλά να ζουν σε αρμονία με αυτό, να έχουν αιώνια ομορφιά, ιδιαίτερες γνώσεις που αναπτύσσουν ποικιλοτρόπως και σοφία!

 

Είναι συμπαθή τα ξωτικά γιατί παρ' ότι μοιάζουν με ανθρώπους με μυτερά αυτιά αποπνέουν ελπίδα για το μέλλον, μυστικισμό και ρομαντισμό ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

Ξωτικά, καλοί μάγοι, νεράιδες (και ο ιππότης με το άσπρο άλογο ισως :bangin: )

 

Απλά ξωτικά, ανώτερα ξωτικά, μυστηριώδη ξωτικά...

 

Με προεκτάσεις στις μεσαιωνικές παραδόσεις, τις ελληνικές παραδόσεις, τις φανταστικές παραδόσεις...

 

Γιατί αποπνέουν σοφία και γνώσεις που μόνο η εμπειρία αιώνων θα μπορούσε να τους χαρίσει, μια γαλήνη και μια ευχάριστη αύρα στις κινήσεις τους που γίνονται παραμυθένιες φιγούρες και γιατί δεν είναι ωμά και κακότροπα όπως πχ τα orks.

 

Κι ας είναι πλέον η ύπαρξή τους κατεστημένο (και έχει δίκιο ο Βάρδος σε όσα λέει).

Κανένας φανταστικός κόσμος, όμως, δε θα ήταν ο ίδιος χωρίς αυτά!

 

Για μένα τα Ξωτικά δημιουργήθηκαν από κάποιους που ήθελαν να προσωποποιήσουν τη βελτιστοποίηση του ανθρώπινου γένους: δηλαδή να ζουν οι άνθρωποι για πάντα, να μην κανουν κακό στο περιβάλλον αλλά να ζουν σε αρμονία με αυτό, να έχουν αιώνια ομορφιά, ιδιαίτερες γνώσεις που αναπτύσσουν ποικιλοτρόπως και σοφία!

 

Είναι συμπαθή τα ξωτικά γιατί παρ' ότι μοιάζουν με ανθρώπους με μυτερά αυτιά αποπνέουν ελπίδα για το μέλλον, μυστικισμό και ρομαντισμό ταυτόχρονα!

 

Άλλες αρετές τους με βάση τους εκάστοτε συγγραφείς:

Ρατσιστικοί μπάσταρδοι και αδελφοκτόνοι (Τόλκιν)

Υπεροπτικά απάνθρωπα όντα (Michael Moorcock)

Βρικόλακες των συναισθημάτων και της βούλησης (Exalted)

Φαντασμένα και δειλά όντα (Τόλκιν πάλι. Δεν είναι περίεργο που ενώ όλοι σκοτώνονταν μεταξύ τους, τα Ξωτικά έφυγαν, γιατί τάχα ο καιρός τους είχε περάσει; :nonono:)

Link to comment
Share on other sites

Σέβομαι την άποψή σου Atrelegis! Κανένα γένος δεν είναι τέλειο (μήπως είναι το ανθρώπινο?)

 

Εγώ ανέκαθεν ήμουν και σκοπεύω να παραμείνω romantic fool! Μεγάλωσα με τα παραμύθια της γιαγιάς μου κι όλα είχαν εξαιρετικά ξωτικά!

 

Έτσι, κανένας Tolkien ή άλλος συγγραφέας δε θα αφαιρέσει από μέσα μου αυτή την ιδέα του "αλαφροΐσκιωτου" γένους που βαδίζει προς τη ρομαντικά ανθρώπινη τελειότητα!

Link to comment
Share on other sites

Σέβομαι την άποψή σου Atrelegis! Κανένα γένος δεν είναι τέλειο (μήπως είναι το ανθρώπινο?)

 

Εγώ ανέκαθεν ήμουν και σκοπεύω να παραμείνω romantic fool! Μεγάλωσα με τα παραμύθια της γιαγιάς μου κι όλα είχαν εξαιρετικά ξωτικά!

 

Έτσι, κανένας Tolkien ή άλλος συγγραφέας δε θα αφαιρέσει από μέσα μου αυτή την ιδέα του "αλαφροΐσκιωτου" γένους που βαδίζει προς τη ρομαντικά ανθρώπινη τελειότητα!

 

:thmbup: Μπράβο Ίσιδα! Εκτιμώ που παραμένεις πιστή στον ρομαντισμό! Κeep dreaming :beach:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αθεραπεύτους ρομαντικούς ψηφίζω παιδιά, κάνουμε κόμμα; :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν οι δράκοι πάρα πολύ. Είναι πανίσχυροι και ιδιοφυείς και... (δε χωράνε όλα εδώ) Δυστυχώς στις περισσότερες ιστορίες που έχω διαβάσει αποτελούν τους κακούς και αρκετές φορές ηλίθιους (ΒΛΑΣΦΗΜΟΙ!!! ΘΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΕΓΩ! :angry2: :angry2: :angry2: :angry: ) για αυτό και εγώ έχω στα σκαριά μία με κεντρικό ήρωα ένα δράκο(με την ευκαιρία, όποιος έχει καμια καλή ιδέα για να βάλω σε αυτή την ιστορία, ας μου στείλει mail). Τουλάχιστον τους έχουν δείξει καλούς σε μια ταινία... Εννοώ φυσικά το Dragonheart. After all, who can imagine anything more magnificient than... a dragon, the paragon of creation? (Draconomicon, σελ.5) Αυτό το αφήνω αγγλικά γιατί χαλάει στη μετάφραση. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μ'αρέσουν οι διαφορετικές φυλές ανθρώπων. Έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά αλλά στην ουσία είναι όλοι άνθρωποι. Γενικά, απολαμβάνω τη ρεαλιστική φαντασία. Τα ξωτικά κάποτε τα λάτρευα'τώρα τα βαρέθηκα. Όσο για τους ιππότες...τους μισώ! :diablo: Είναι lawful βλακες όπως συνηθίζω να αποκαλώ φίλους μου που ασπάζονται τη φιλοσοφία τους. Δεν ταιριάζει σε ανθρώπους τέτοια συμπεριφορά. Συγγνώμη laas7 και King Volsung.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάποτε μου άρεσαν οι ιππότες αλλά τον τελευταίο καιρό μου αρέσουν οι σαμουράι. Και αυτοί είναι lawful βλάκες αλλά αυτό που μου αρέσει είναι το αίσθημα τιμής και καθήκοντος που τους διακατέχει (για όσους δεν το γνωρίζουν, η λέξη σαμουράι στα ιαπωνικά σημαίνει υπηρετώ). Τέλος Eroviana θεωρώ λιγάκι άτοπη την άποψή σου για τις διαφορετικές φυλές ανθρώπων διότι λέγαμε για φανταστικά πλάσματα αλλά από την άλλη καθένας είναι ελεύθερος να λέει αυτό που θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Eroviana, τότε θα λατρέψεις το Song of Ice and Fire με τους ιππότες να είναι εντελώς καθίκια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάποτε μου άρεσαν οι ιππότες αλλά τον τελευταίο καιρό μου αρέσουν οι σαμουράι. Και αυτοί είναι lawful βλάκες αλλά αυτό που μου αρέσει είναι το αίσθημα τιμής και καθήκοντος που τους διακατέχει (για όσους δεν το γνωρίζουν, η λέξη σαμουράι στα ιαπωνικά σημαίνει υπηρετώ). Τέλος Eroviana θεωρώ λιγάκι άτοπη την άποψή σου για τις διαφορετικές φυλές ανθρώπων διότι λέγαμε για φανταστικά πλάσματα αλλά από την άλλη καθένας είναι ελεύθερος να λέει αυτό που θέλει.

 

Νομίζω ήμουν ξεκάθαρη. Απλά δεν έγραψα ότι δε μ'αρέσουν τα φανταστικά πλάσματα και προτιμώ τους ανθρώπους. Άλλη φορά θα είμαι πιο συγκεκριμένη ;)

Link to comment
Share on other sites

illidan διάβασε την τριλογία Ιππότης του Γεώργιου Προκοπίου ή το Earthsea της Le Guin για να δείς φοβερούς δράκους.

Link to comment
Share on other sites

illidan διάβασε την τριλογία Ιππότης του Γεώργιου Προκοπίου ή το Earthsea της Le Guin για να δείς φοβερούς δράκους.

 

thanx Blackcloak :worshippy: , αυτό θα κάνω μόλις τελειώσω με τις εξετάσεις. Για την ώρα θα βολευτώ με το Draconomicon. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μ'αρέσουν οι διαφορετικές φυλές ανθρώπων. Έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά αλλά στην ουσία είναι όλοι άνθρωποι. Γενικά, απολαμβάνω τη ρεαλιστική φαντασία. Τα ξωτικά κάποτε τα λάτρευα'τώρα τα βαρέθηκα. Όσο για τους ιππότες...τους μισώ! :diablo:  Είναι lawful βλακες όπως συνηθίζω να αποκαλώ φίλους μου που ασπάζονται τη φιλοσοφία τους. Δεν ταιριάζει σε ανθρώπους τέτοια συμπεριφορά. Συγγνώμη laas7 και King Volsung.

 

You must be reading my fucking mind. B)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι ευκολότερο να συνηθίσουμε τους ανθρώπους σαν φυλή, ανήκωντας σε αυτή και όντας ικανοί να αντιληφθήμουμε τον τρόπο σκέψης μας (ελπίζω :hmm: )

Αλλά δεν είναι λόγο χαζό να έχουμε τόσα έργα φαντασίας και οι άνθρωποι να υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ σε αυτά; Εννοώ τι στην ευχή; Κουνέλια είμαστε; Εδώ δεν τα πάμε καλά μεταξύ μας σε ένα πλανήτη. Φαντάζεσαι τι θα γίνεται σε τόσους κόσμους;

Link to comment
Share on other sites

Illidan μόλις είδα τα ποστ σου θυμήθηκα μια ιστορία που κατέβασα παλιά από το Elfwood.Είναι στα αγγλικά αλλά νομίζω πως θα σου αρέσει...

A_Dragon__s_story.doc

Link to comment
Share on other sites

Thanx :icon_yea: . Μην ανησυχείς για τα αγγλικά, όπως είπαν και τα Ημισκούμπρια στο έπος Greek Lover: Did you think we have the Lowers for fun? (και τα Proficiency και δεν ξέρω τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Thanx :icon_yea: . Μην ανησυχείς για τα αγγλικά, όπως είπαν και τα Ημισκούμπρια στο έπος Greek Lover: Did you think we have the Lowers for fun? (και τα Proficiency και δεν ξέρω τι άλλο.

 

Έτσι! Σκοτωμένα greeklish είναι όλα τα λεφτά! Πάντως και εμένα με γοητεύουν οι δράκοι και πολλές φορές τους παρουσιάζω να ξεγελάνε τους ήρωες και τους ιππότες ή να είναι οι καλοί της ιστορίας! Σε κάθε παιχνίδι ρόλων που έχω κάνει Αφηγητής, ποτέ δεν πολεμάμε Δράκους!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι ευκολότερο να συνηθίσουμε τους ανθρώπους σαν φυλή, ανήκωντας σε αυτή και όντας ικανοί να αντιληφθήμουμε τον τρόπο σκέψης μας (ελπίζω :hmm: )

Αλλά δεν είναι λόγο χαζό να έχουμε τόσα έργα φαντασίας και οι άνθρωποι να υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ σε αυτά; Εννοώ τι στην ευχή; Κουνέλια είμαστε; Εδώ δεν τα πάμε καλά μεταξύ μας σε ένα πλανήτη. Φαντάζεσαι τι θα γίνεται σε τόσους κόσμους;

 

Οι άλλες φυλές είναι καλές όταν είναι πραγματικά εμπνευσμένες και όχι ανθρώπινες καρικατούρες.

 

Αλλιώς, γιατί να μην πεις απλά ότι έχεις πολλές φυλές ανθρώπων; --Οι Τζουρντχ που ζούνε στα δάση και τους αρέσει να κυνηγάνε με δίχτυα' οι Φραν που ζούνε στις πεδιάδες, καβαλάνε άλογα, και είναι καλοί τοξότες' οι Πάντμεν που ζούνε στα νησιά και είναι καλοί ψαράδες (και μερικοί απ'αυτούς έχουν και βράχια, επειδή λένε ότι κάποτε τους ευλόγησε ο θεός Κμοθχμοθυμευτ!). Αλλά όλοι είναι άνθρωποι, αφού σε γενικές γραμμές έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και τέσσερα μέλη. [Εννοείται βέβαια πως τα ονόματα προέρχονται από τυχαία πληκτρολόγηση :Ρ]

 

Με τη λογική των περισσότερων έργων φαντασίας, και οι Κινέζοι άλλη φυλή είναι' δεν είναι άνθρωποι.

 

 

 

 

 

 

Σαυράκι την ουρά του κουνά.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί παρακαλώ οι εξωγήινοι είναι πλάσματα της φαντασίας; X-Files δεν έχετε δει καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Illidan, ξαναδιάβασα αυτό που είπες για τα φανταστικά πλάσματα και μετά κοίταξα τη λίστα. Οι ιππότες και οι βάρβαροι είναι φανταστικά πλάσματα; Δεν είναι άνθρωποι; :doh: Μπορεί πάλι να μιλούσα και για "φανταστικούς" ανθρώπους :p

 

Συγγνώμη για το κόλλημα, σταματάω εδώ :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Don't worry, it's OK. Μάλλον εγώ έκανα λάθος τώρα που τα ξανακοιτάω :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ο τιτλος λεει "πλασματα του φανταστικου" δηλαδη πλασματα-μεταξυ των οποιων και ανθρωποι βεβαια-που συνανταμε στην φανταστικη λογοτεχνια,οχι "φανταστικα πλασματα".Οσο για τα X-files εβλεπα και τις επαναληψεις και ολα.Αναφερομαι σε εξωγηινες φυλες οπως αναφερονται στην εφ και οχι στους αληθινους-που ναι,υπαρχουν εκει εξω!

Link to comment
Share on other sites

Ουγκ! Αλλά μου τη δίνουν τα πλάσματα του Mythos!

Investigator: Χα! Καταραμένο πλάσμα! Θα σου ρίξω μία πυρηνική βόμβα για να ψοφήσεις!

Cthulhu: Καλά, okay, αλλά επειδή εσείς είστε όλοι κακομοίριδες και εγώ είμαι ένα πανίσχυρο ον που θα σας κάνει όλυς κιμά αν αλλάξω πλευρό, ψόφα για να μην κουραζόμαστε!

Invsteigator: Καλα ντε...μη βαράς!

Link to comment
Share on other sites

Ουγκ! Αλλά μου τη δίνουν τα πλάσματα του Mythos!

Investigator: Χα! Καταραμένο πλάσμα! Θα σου ρίξω μία πυρηνική βόμβα για να ψοφήσεις!

Cthulhu: Καλά, okay, αλλά επειδή εσείς είστε όλοι κακομοίριδες και εγώ είμαι ένα πανίσχυρο ον που θα σας κάνει όλυς κιμά αν αλλάξω πλευρό, ψόφα για να μην κουραζόμαστε!

Invsteigator: Καλα ντε...μη βαράς!

 

 

How dare you infidel scum? Cthulhu shall have his revenge on you.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..