Jump to content

Περί πνευματικών δικαιωμάτων... (fan fiction)


Disco_Volante
 Share

Recommended Posts

Δεν το ειχα δει, συγνωμμη. Εχω καλυφθει για τωρα. Δεν θα το συνεχισω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

 

 

 

Φίλε Γρηγόρη, καλημέρα κι από εμένα!

 

Στο παράδειγμα που αναφέρεις συμφωνώ απόλυτα. Αλλά βέβαια πρέπει να σκεφτούμε και από πια σκοπιά βλέπει ο καθένας το θέμα.

 

Για παράδειγμα, αν ο Α αρχιτέκτονας φτιάξει ένα σπίτι με τελείως καινούριο σχέδιο αυτό απαγορεύει τον Β να το αντιγράψει και να φτιάξει άλλα δικά του; Νομικός δεν είμαι αλλά αρχιτεκτονικές πατέντες δεν υπάρχουν. Πριν το 90 οι κουζίνες στα σπίτια ήταν ξεχωριστό δωμάτιο. Μέχρι που κάποια στιγμή κάποιος σκέφτηκε (λανθασμένα κατά τη γνώμη μου) να ενώσει την κουζίνα με το σαλόνι. Από τότε όλα τα καινούρια σπίτια ακολουθούν το ίδιο σχέδιο. Δε νομίζω αυτός που είχε την αρχική ιδέα να παίρνει ποσοστά από κάθε καινούριο σπίτι! Άλλωστε λένε πως η μίμηση είναι η απόλυτη έκφανση κολακείας.

 

 

 

Γεια σου Disco_Volante. :)

Το ξέρω πως είναι αρκετά παλιό αυτό το τόπικ, αλλά θα απαντήσω κι εγώ, μιας και έγραφα παλιά fan fiction ιστορίες.

Μέχρι στιγμής συμφωνώ πλήρως με τον Thinker, στο ότι, όχι μόνο είσαι παράνομος, αλλά στην κυριολεξία καταπατείς το "οικόπεδο" κάποιου άλλου.

 

Θα σου το θέσω λίγο διαφορετικά.

Το θέμα δεν είναι απλώς πως καταπατείς το οικόπεδο κάποιου άλλου και χτίζεις πάνω σ'εκείνο, αλλά το γεγονός ότι θα χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία του άλλου αρχιτέκτονα για να το κάνεις. Θα πάρεις στην κυριολεξία το μολύβι του, τα χαρτιά του, και όλες τις σημειώσεις του, και θ'αρχίσεις να χτίζεις πάνω στο οικόπεδο του.

 

Και για να μιλήσω χωρίς παραδειγματισμούς, θα πάρεις τους χαρακτήρες κάποιου άλλου συγγραφέα, ο οποίος τους δημιούργησε μέσω έρευνας (όταν κάποιος χαρακτήρας κάνει το τάδε επάγγελμα/έχει την τάδε ιδιότητα, αν ο συγγραφέας δε γνωρίζει τίποτα για το θέμα, θα πρέπει να το ψάξει πριν δημιουργήσει τον τελικό χαρακτήρα) και εν τέλει ξοδεύοντας ένα μεγάλο ποσοστό του χρόνου του για να σκεφτεί όλες τις λεπτομέρειες, όλα τα θετικά και τα αρνητικά, την προσωπικότητα εις βάθος κοκ.

Αν μιλάμε για τον "κόσμο" κάποιου άλλου βιβλίου, και πάλι ο συγγραφέας έχει δώσει πολύ χρόνο, και σίγουρα έχει κάνει την ανάλογη έρευνα, για να σκεφτεί κανόνες, νόμους, τοποθεσίες, θρησκείες κτλ κτλ κτλ (ανάλογα για το τι μιλάμε).

 

Αυτά είχα να προσθέσω για το θέμα.

Δεν θα είσαι μόνο 100% παράνομος (αν προσπαθήσεις να βγάλεις χρήματα φτιάχνοντας fan fiction) αλλά θα είσαι και ηθικά... ανήθικος. :p

Γιατί θα είναι σαν να μην εκτιμάς τον κόπο και τον χρόνο που έδωσε κάποιος για το δημιούργημα του.

 

Μία ενδιαφέρουσα σκέψη πάντως, είναι το γεγονός πως το βιβλίο "Fifty Shades of Grey" το οποίο δεν το διάβασα, και δεν προτίθεμαι να το διαβάσω (δεν είναι το είδος βιβλίων που μου αρέσουν) ξεκίνησε ως ιστορία fan fiction των βιβλίων/ταινιών Twilight... Έπειτα η συγγραφέας άλλαξε τα ονόματα της ιστορίας καιιι το αποτέλεσμα είναι ότι γνωρίζεις (που βγήκε ταινία κτλ). Φαντάζομαι θα υπήρξε κι άλλη επεξεργασία πριν βγει το τελικό αποτέλεσμα, αλλά δεν το έχω ψάξει το θέμα εις βάθος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το ερώτημά μου είναι ήταν το εξής: πώς μπορεί κάποιος να γράψει και φυσικά να εκδώσει νόμιμα fan fiction; Το έψαξα λίγο και αυτό λέγεται novelization...

 

Πριν κάτι χρόνια είχα διαβάσει στα αγγλικά ένα μυθιστόρημα βασισμένο στους Πολέμους των Άστρων. Στα ελληνικά, απ’ όσο ξέρω, κάτι ανάλογο δεν υπάρχει.

 

Να θέσω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα. Το franchise των ταινιών Predators ανήκει στην 20th  Century Fox. Αν θέλει κάποιος να γράψει στα Ελληνικά μια ιστορία βασισμένη σε αυτό το σύμπαν λογικά θα πρέπει να ζητήσει την άδεια από την εταιρεία και επίσης λογικά η ίδια εταιρεία θα ζητήσει και το μεγαλύτερο μέρος των εσόδων. Υπάρχει περίπτωση όμως να στείλεις email και να σου απαντήσουν; Νομίζω πως όχι.

 

Ξέρει κάποιος πώς ακριβώς γίνεται αυτή η δουλειά;  

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, αν και... άσχετος με το θέμα, φαντάζομαι πως θα πρέπει να μεσολαβήσει πρώτα κάποιος ατζέντης, να περάσει από κόσκινο το έργο σου κτλ κτλ. Αν όχι, τότε τι κάθομαι!;  :blink:  Ξεκινάω αμέσως το "Σιλμαρίλλιον 2" και τα ξαναλέμε σε 10 χρόνια!! :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το ερώτημά μου είναι ήταν το εξής: πώς μπορεί κάποιος να γράψει και φυσικά να εκδώσει νόμιμα fan fiction; Το έψαξα λίγο και αυτό λέγεται novelization...

 

Πριν κάτι χρόνια είχα διαβάσει στα αγγλικά ένα μυθιστόρημα βασισμένο στους Πολέμους των Άστρων. Στα ελληνικά, απ’ όσο ξέρω, κάτι ανάλογο δεν υπάρχει.

 

Να θέσω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα. Το franchise των ταινιών Predators ανήκει στην 20th  Century Fox. Αν θέλει κάποιος να γράψει στα Ελληνικά μια ιστορία βασισμένη σε αυτό το σύμπαν λογικά θα πρέπει να ζητήσει την άδεια από την εταιρεία και επίσης λογικά η ίδια εταιρεία θα ζητήσει και το μεγαλύτερο μέρος των εσόδων. Υπάρχει περίπτωση όμως να στείλεις email και να σου απαντήσουν; Νομίζω πως όχι.

 

Ξέρει κάποιος πώς ακριβώς γίνεται αυτή η δουλειά;  

 

 

Χαχα, ακόμη το κυνηγάς, ε;

Προσωπικά δε γνωρίζω αλλά θα σου πρότεινα (δε με ρωτάς, αλλά εγώ προτείνω όπως και να'χει) να φτιάξεις κάτι αποκλειστικά δικό σου, που να έχει τη δική σου τη ψυχή μέσα. Γιατί να βασίζεσαι στο σύμπαν κάποιου άλλου, το οποίο θα σε περιορίσει; Φτιάξε το δικό σου σύμπαν, και θέσε τους δικούς σου περιορισμούς. (αυτή ήταν η συμβουλή που δε ζήτησες)

 

Τώρα όσων αφορά αυτό που ψάχνεις, google, google, και πάλι google. (με αγγλικές λέξεις/προτάσεις να το ψάξεις, ειδάλλως δε βλέπω να βγάζεις άκρη)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..