Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Read 11/14. ;-)

Ευελπιστώ μέχρι την Δευτέρα να έχω σχολιάσει σε όλα τα παιδιά!

Τώρα τα κριτήρια, χμμμ...

Μάλλον σαν πρώτο προσωπικό μου μέλημα θα είναι τι πιστεύω πως θα μου μείνει από τα κείμενα (η εντύπωση), μετά η γραφή, μετά η πλοκή και η κοσμοπλασία-setting, έπειτα η διαχείριση του θέματος, και τελος η εμπειρία του συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Διάβασα, ξαναδιάβασα, σχολίασα, ψήφισα.

 

Ουφ...πολλές ιστορίες κι αρκετά καλές. Χαίρομαι ^^

May the best win ladies and gents.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να σχολιάσω και σε όσους δεν είχα απόψε, αλλά κάθε φορά που το σκέφτομαι γυρίζω γύρω γύρω και δεν θέλω να το κάνω.

Σε γενικά πλαίσια έχω αποφασίσει τι και πως, και από την άλλη σκέφτομαι πως ήμουν άδικος σε αυτούς που σχολίασα γρήγορα, καθώς το κείμενο τους δεν το είχα σκεφτεί/ αναλύσει στο σημείο που έχω κάνει τα υπόλοιπα.

All in all, δεν ξέρω ._. 

Επίσης διαβάζω κριτικές και χαίρομαι, δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να ακούς τρόπους να βελτιώνεσαι!  :lol:

 

Υ.Γ.

Το ήξερα πως η σκηνή μάχης δεν θα ήταν συνολικά αποδεκτή, όμως ήθελα υποθέτω πως στο μυαλό μου η διανομή του χώρου ήταν διαφορετική. Από 'δω και πέρα θα ξέρω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πωπω πόσο υλικό έχω να διαβάσω! Μπράβο ρε σεις, προσπαθούσα να παρακολουθώ καθημερινά τις εξελίξεις, αλλά δεν είναι εύκολο όταν δεν έχεις χρόνο και απλώς μπαίνεις από το κινητό για λίγες στιγμές, όμως τώρα ξεμπέρδεψα και επιστρέφω στους κανονικούς μου ρυθμούς πάλι. Άρχισα να διαβάζω, ήδη σχολίασα την πρώτη, αυτήν του Γιάννη, και ελπίζω να προλάβω να διαβάσω (aka να απολαύσω) όλες τις υπόλοιπες, να σχολιάσω και να ψηφίσω. Μέχρι πότε είναι η διορία;

 

Καλή επιτυχία σε όλους! :)

Edited by MadnJim
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ως τις 19 οπότε μην ανησυχείς, έχεις άφθονο χρόνο.

 

Ωραία, γιατί και εγώ έχω πολύ τρέξιμο. Δε σας ξέχασα όμως.  :p Τις ιστορίες τις διάβασα απλά τώρα έμεινε να σχολιάσω και να ψηφίσω. Μέχρι τις 19 πιστεύω θα είμαι κομπλέ. Ευχαριστώ επίσης σε όσους σχολίασαν (και θα σχολιάσουν) την ιστορία μου. Οι συμβουλές και οι παρατηρήσεις σας μου είναι πολύ χρήσιμες.  :)

Edited by Γελωτοποιός
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τις διάβασα όλες και μόλις ψήφισα! :) 

Το επίπεδο των κειμένων νομίζω οτι ηταν πολύ καλό. Ως αναγνώστης συνάντησα κάποιες πραγματικά πολύ όμορφες ιδέες, και αν μη τι άλλο, η φαντασία ήταν εξαιρετική και πλούσια, όπως και η γραφή σε πάρα πολλά σημεία. Εκτίμησα δεόντως επίσης όσους δεν δίστασαν να δώσουν κάτι το ξεχωριστό. Καλή επιτυχία εύχομαι σε όλους!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Όσκαρ για το Πιο Όλα Τα Λεφτά Σχόλιο Του Διαγωνισμού στον Solonor, στο διήγημα της elgalla: «ονόμασέ το έτσι, αλλιώς θα σου γαμηθεί το κέρατο» :rofl2:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σχολίασα, ψήφισα. Συγχαρητήρια σε όλους όσους συμμετείχαν, ιδιαίτερα στα πιο καινούρια μέλη μας - ξέρουμε όλοι μας πόσο δύσκολο είναι να προλάβεις να στήσεις μια ιστορία, να τη σκεφτείς, να τη γράψεις και να τη διορθώσεις μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο, πόσο μάλλον να το κάνεις γνωρίζοντας ότι θα αποτελέσει αντικείμενο κριτικής. Ειδικά για εσάς, λοιπόν: συνεχίστε να γράφετε και να έχετε όρεξη για δουλειά και η βελτίωση θα έρθει, είναι δεδομένο. Η ψηφοφορία με δυσκόλεψε πολύ αυτή τη φορά, αλλά εν τέλει τα κατάφερα και έριξα κι εγώ το ψηφοδέλτιό μου. Καλή επιτυχία, παιδιά :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, απόλαυσα, σχολίασα, σπαζοκεφάλιασα και τελικά μόλις ψήφισα. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμετέχοντες για τις ιστορίες που μας πρόσφεραν, όπως και στην Ειρήνη για την τέλεια διοργάνωση! Καλή επιτυχία σε όλες και όλους! :)

Edited by SymphonyX13
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ας προσθέσω εαυτόν στην λίστα αυτών που διάβασαν, σχολίασαν(ο Θεός να το κάνει:p) και ψήφισαν.

 

Σε γενικές γραμμές το επίπεδο ήταν καλό και είχε κάνα δυο-τρεις ιστορίες που  τις απόλαυσα δεόντως.

 

Πολλά μπράβο σε όλους!   Καλή επιτυχία!

 

 

Υ.Γ Θα ήθελα λίγο περισσότερες συμμετοχές σε πρώτο πρόσωπο βέβαια.....

     Ακόμα και εγώ ο ξεπουλημένος σε τρίτο έγραψα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ σιγά -σιγά....διαφαίνονται κάτι πρωτιές, αλλά νωρίς είναι ακόμη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Θα ήθελα λίγο περισσότερες συμμετοχές σε πρώτο πρόσωπο βέβαια.....

     Ακόμα και εγώ ο ξεπουλημένος σε τρίτο έγραψα :p

Προτιμάς την πρωτοπρόσωπη αφήγηση;

 

Πάντως την τελευταία θέση τη γλίτωσες είναι σίγουρο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τρέχω τώρα... Μια βδομάδα χωρίς ίντερνετ, και το μόνο που σκεφτόμουν ήταν ο διαγωνισμός.

Σήμερα πτώμα τελειωμένο, αύριο η συνέχεια (της ανάγνωσης, ντε).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 19 ψηφίζουμε. Τετάρτη. Λίγο μετά τα περίεργα μεσάνυχτα, θα βγούνε τα φαντάσματα μαζί με τον νικητή.

Link to comment
Share on other sites

Μην μας ξαγρυπνήσετε μόνο σας μερσώ γιατί  έχουμε  πολύ πρωινό ξύπνημα τις Πέμπτες...

Link to comment
Share on other sites

....επίσης:

  • από τους 14 συμμετέχοντες μονάχα 7 έχουν ρίξει ψήφο
  • συνολικά έχουν ψηφίσει 9 μέλη (άρα 2 μη συμμετέχοντες, εκ των οποίων μία η αφεντιά μου)

Για ανασκουμπωθείτε....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στους υπόπτους που ακόμη δεν ψηφίσανε, με έχουν φάει τα ΦΠΑ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στους υπόπτους που ακόμη δεν ψηφίσανε, με έχουν φάει τα ΦΠΑ.

Κι εμάς κύριέ μου (ως φορολογουμένους), αλλά το κάναμε το καθήκον μας Prince William!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....επίσης:

 

  • από τους 14 συμμετέχοντες μονάχα 7 έχουν ρίξει ψήφο
  • συνολικά έχουν ψηφίσει 9 μέλη (άρα 2 μη συμμετέχοντες, εκ των οποίων μία η αφεντιά μου)
Για ανασκουμπωθείτε....

Ή ψήφος του άλλου μη συμμετέχοντα ανήκει στην δική μου αφεντια, όπως έχω ήδη δηλώσει! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, πληθώρα υποχρεώσεων με κράτησε μακριά και από τη συγγραφή και από τον χαβαλέ στο τόπικ, αλλά τουλάχιστον κατάφερα να διαβάσω, να σχολιάσω και μόλις τώρα να ψηφίσω.

Μπορεί να γκρίνιαξα σε μερικές ιστορίες, αλλά δεν έχω παράπονο. Μερικά από τα φυλαχτά ήταν τόσο ενδιαφέροντα που με έκαναν να ζηλέψω που δεν υπάρχουν και στ' αλήθεια. Ή μήπως υπάρχουν; :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..