Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Για να ρίξω  λίγο την διάθεση:

 

Εγώ αμφιταλαντεύομαι μεταξύ πολλών ιδεών (κοινώς συνεχώς βρίσκω και απορρίπτω πράματα).  Το βασικό μπέρδεμα   ωστόσο είναι μέσα το μυαλό μου και  έχει να κάνει με το είδος ιστορίας που θέλω να διηγηθώ. Δηλαδή  θα γράψω  κάνα απλό  s & s  ή κάτι πιο απλό/προσωπικό; Δεν ξέρω. Την μία έτσι την άλλη γιουβέτσι....

 

Και υποψιάζομαι ότι  όσο προσπαθώ να στρέψω τον εαυτό μου στην μία ή στην άλλη κατεύθυνση τόσο πιο πολύ θα ζορίζομαι. Ελπίζω η ιδέα να μου έρθει εκεί που δεν το περιμένω (κι αν γίνεται λίγο σύντομα :p)

 

Τέσπα. Χαίρομαι που  μερικοί ξεκινήσατε. Καλή συνέχεια :)

 

Υ.Γ

Πάρτε και ένα Therion από μένα (που για να πω την αλήθεια ήταν και ο βασικός λόγος που κάνω το ποστ αφού με πορώσατε βραδιάτικα βρε μπαγάσιδες)

https://www.youtube.com/watch?v=Lj3LNO-rMFs

---

Γενικά για Therion έχω φάει πολύ δούλεμα στην πρώτη Λυκείου επειδή είχα πάθει πόρωση με τα μυθολογικά τους και  spammαρα φίλους και γνωστούς ασυστόλως :p

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, ήθελα να προλάβω την Κελαινώ: μην αρχίζεις να στριγγλίζεις. Σους. (Και το εννοώ, κρύβε λόγια).

 

 

Καλέ είμαι μπλαζέ και κουλ. Κιχ δεν βγάνω. Κάντε δουλειά σας.

 

 

Α και επίσης έχω και κάτι σαν ιδέα. Αλλά δεν ξέρω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Συγνώμη, ήθελα να προλάβω την Κελαινώ: μην αρχίζεις να στριγγλίζεις. Σους. (Και το εννοώ, κρύβε λόγια).

 

 

Καλέ είμαι μπλαζέ και κουλ. Κιχ δεν βγάνω. Κάντε δουλειά σας.

 

 

Α και επίσης έχω και κάτι σαν ιδέα. Αλλά δεν ξέρω.

 

(Α, είπα κι εγώ, θα είδε αυτή, είπα, τις στάχτες στο σακουλάκι τώρα και ποιος με ξεπλένει... :ph34r:  )

 

Α, και:

Παίξε, παίξε, παίξε!

Link to comment
Share on other sites

Διήγηση βάρδου είναι αυτή Βallernd; Πολύ μου άρεσε!

αν μει στον αγώνα και η Κelaino, έχουμε φτάσει δεόντως τους έξι, σε λίγο δεν θα είναι κούρσα ταχύτητας, θα είναι δρόμος αντοχής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τηζεράκι για να δείτε τι σας ετοιμάζω...έτσι από την αρχή για να πάρουν μπρος και οι υπόλοιποι ;)

 

«Μια ιστορία θα σας πω, που έχει μέσα όσα ζητάτε. Για έναν άνδρα που 'θελε όσα ποτέ του δεν είχε. Που αψήφησε όρκους και σιωπές για να κατακτήσει το όνειρο του. Μα μια κατάρα τον εκράτησε, σε τούτη τη γη φυλακισμένο. Να μην μπορεί να ελευθερωθεί, μόνο να ζει, να λιώνει. Με το να χέρι να κρατά κιθάρα κουρδισμένη...και με το άλλο να μετρά τα βέλη στην καρδιά του».

Σαν καλό μου φαίνεται....για δε για δε....Κι εσείς οι υπόλοιποι, μπρός, μπρόοοοοοςςςςςς!!!!!

....από RSVP περάσαμε έτσι;

http://community.sff.gr/calendar/event/174-43%CE%BF%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%86%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%85/

Μην ξεχνιόμαστε:

Σημερινό OST από διοργανώτρια, (Φάντασυ, με επιρροές από Καλεβάλα και Apocalyptica, είδατε πώς σας έχω;)

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...από RSVP περάσαμε έτσι;

 

Α θέλει και τέτοιο; 

χμμ σύμφωνα με τις εκεί συμμετοχές ήδη έγινε δρόμος αντοχής αφού φτάσαμε τους δέκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε... χμ... γκουχ... Ταιριάζει γάντι με ένα που έχω ήδη γράψει για εργαστήριο της ΑΛΕΦ και ενδεχομένως να μη χρειάζεται και καμία αλλαγή (θα μου πει η διοργανώτρια σε πμ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα είναι σούπερ ντέρμπι ο διαγωνισμός, έχουμε 14 δηλώσεις και έχουμε και την Kelaino που δεν έχει δηλώσει εκεί συμμετοχή αλλά εδώ έδειξε ενδιαφέρον. Μέχρι και βιβλίο εκδίδουμε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, παιδιά. :loughbounce:

 

Έλα, να βλέπω κίνησηηη... Έχουμε φαντασοδιαγωνισμό, λέμε! Πρώτο πράμα!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τον διαγωνισμό από το πρώτο ποστ της Ειρήνης και σίγουρα θα τον παρακολουθήσω μέχρι τέλους. Ελπίζω οι καταστάσειςπου έζησα τον τελευταίο καιρό και με έκαναν να απουσιάσω σχεδόν παντελώς από το sff να συνεχίσουν να βελτιώνονται όπως κάνουν τώρα, για να απολαύσω ανενόχλητος τις ιστορίες που θα γεννηθούν.

 

Διαγωνισμός Φαντασίας με μουσική υπόκρουση ή έμπνευση Therion; Το παρακάτω τραγούδι επιβάλεται και μόνο από τον τίτλο! Όσο για την μουσική, μαγευτική!

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω και εγώ λίγες πινελιές στη μουσική υπόκρουση του διαγωνισμού... :)

 

 

Edited by Γελωτοποιός
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που λυπάμαι είναι που δεν μπορώ να πάρω μέρος...σνιφ.... :( :( :(

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να καμαρώνεις για το τι δημιούργησες! 

Έχουμε τίτλους με άρωμα μαγείας, επική μουσική υπόκρουση και αρχίσαμε και τα τηζεράκια! Κανονική φρενίτιδα! Τι άλλο να θέλει κανείς;

(μια ιστορία που να χωράει στις λέξεις)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακόμα πότε θα στρωθώ να γράψω την ιστορία μου, δεν έχω καθίσει καν να σκεφτώ κάτι ακόμα, αλλά ξέρω καλά τι θα ακούω:

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σας θαυμάζω και σας ζηλεύω ταυτόχρονα. Δουλεύω όλη τη βδομάδα αργά και δεν έχω σταυρώσει λέξη, φυσικά. Έχω την ιδέα, βέβαια, αλλά μηδέν χρόνο διαθέσιμο να την κάνω πράξη, για την ώρα. Ελπίζω το ΣΚ να ρεφάρω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα απομακρυσμένο και φαινομενικά "ήσυχο" ψαροχώρι, ένας ανεμοστρόβιλος τάραξε την θάλασσα και τους κατοίκους του χωριού. 
Και σαν το πρωί ξημέρωσε, κάτι αναπάντεχο και απροσδόκητο ξεβράστηκε στην ακτή...

post-1599-0-67647800-1473196591_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 και έχουμε και την Kelaino που δεν έχει δηλώσει εκεί συμμετοχή 

 

 

Η Κελαινώ είναι αργόσυρτη. 

 

Αλλά μπορώ να βάλω σάουντρακ

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έχω ιδέα  :thumbsup:  :thumbsup:  :thumbsup:

 

 

 

Καταστάλλαξα σε χαλαρό sword & sorcery τελικά και ο αφηγητής μου φάνηκε αρκετά συμπαθητικός τυπάκος   ^_^

 

Δεν  είμαι σίγουρος ότι θα το γράψω εκατό τοις εκατό αφού  μόλις πριν  πέντε λεπτά μου ήρθε η έμπνευση  αλλά προς το παρόν  ας κάνουμε σαν χαρούμενο Γιαπωνεζάκι  :victory: :victory: :victory: :victory: :victory: :victory:

 

Πάρτε και όμορφη μουσικούλα που άκουγα  όταν μου ήρθε η ιδέα αν και δεν έχει και πολύ  σχέση με την  ιστορία αυτή καθ' αυτή 

https://www.youtube.com/watch?v=AZI4q38lduY

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..