Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Ο Σπύρος είναι επιρροή τελικά. Εξετάζεται τι είδους επιρροή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!

 

έλα για να ακούω νέα, πως πάτε εκεί έξω οι συναγωνιζόμενοι; Ιδέες, κείμενα; Ιδέες που γίνονται κείμενα; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ζωγραφίζουμε.....

post-2671-0-24814100-1473361509_thumb.jpg

 

---

Περαστικά στο λάπτοπ (και στην τσέπη :/) σου Αταλάντη

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

«Ο βάρδος κοίταξε τα γεμάτα ελπίδα, μάτια της γυναίκας. Μαύρα σαν το κοράκι, μεγάλα σαν την άβυσσο. Σαν να χάθηκε μονομιάς μέσα τους, μία στιγμή που του φάνηκε αιώνας.»

post-1599-0-55480900-1473362331.jpg

Edited by Ballerond
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

«Ο βάρδος κοίταξε τα γεμάτα ελπίδα, μάτια της γυναίκας. Μαύρα σαν το κοράκι, μεγάλα σαν την άβυσσο. Σαν να χάθηκε μονομιάς μέσα τους, μία στιγμή που του φάνηκε αιώνας.»

 

Τι είδε ο βάρδος που δεν είδαν οι υπόλοιποι;

 

Έχω και  έγω βάρδο αλλά ακόμα δεν ξέρω να ζωγραφίζω ανθρώπους  οπότε ζωγραφίζω άκυρα πράματα

 

Καλή επιτυχία!

 

O.T.

Η τελευταία πρόταση   μου θυμίζει λίγο βέβαια click-bait αρθράκια 

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό δεν είναι στο κείμενο, το έβαλα για εσάς αλλά ας το βγάλω καλύτερα μην μπερδεύεστε :p

Link to comment
Share on other sites

Α το έβαλες για να μας φτιάξεις τη νύχτα ας πούμε.

 

Να και κάτι από εμένα:

 

   Τα τύμπανα ήχησαν ρυθμικά καθώς ο κρατούμενος ανέβηκε στο ικρίωμα και σταμάτησαν. Η πλατεία γύρω ήταν ασφυκτικά γεμάτη με κόσμο που είχε συγκεντρωθεί για να παρακολουθήσει την εκτέλεση, νέοι και γέροι, επαγγελματίες και αγρότες, άνδρες και γυναίκες. Όλοι αυτοί πίεζαν τη γραμμή των στρατιωτών για μια καλύτερη θέση κοντά στο χώρο της εκτέλεσης ώστε να έχουν καλύτερη θέα.

   Πάνω στο ικρίωμα βρίσκονταν τρείς άνδρες μόνο. Ο μελλοθάνατος, ντυμένος με ένα απλό πουκάμισο και ένα παντελόνι, ο δήμιος ντυμένος στα μαύρα και με την κουκούλα να κρύβει τα χαρακτηριστικά του, και ο δικαστής με την επίσημη στολή του και το χαρακτηριστικό κόκκινο σκούφο.

   -Μιχαήλ Βοτανειάτη, καταδικάστηκες σε θάνατο για στάση και υποκίνηση σε στάση, έχεις να δηλώσεις τίποτα;

   -Ότι χαίρομαι που θα πεθάνω και δε θα ακούω τη φλυαρία σου, απάντησε ο κρατούμενος αρκετά δυνατά για να τον ακούσουν όλοι.

   Γέλια ακούστηκαν από το πλήθος. Με μια γκριμάτσα απέχθειας ο δικαστής ένευσε στο δήμιο που τον γονάτισε και έσπρωξε το κεφάλι του στην αιματοβαμμένη επιφάνεια του κούτσουρου εκτέλεσης. Ύψωσε το τσεκούρι που γυάλισε στο φως του πρωινού.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

3950 λέξεις και τέλος του πρώτου draft... άιντε να δούμε ποιά "παχάκια" θα φύγουν όπως λέει και η Ιρμάντα..!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τήζερ σκέψη: Το φυλαχτό δεν χρειάζεται να είναι ντε και καλά κάποιο αντικείμενο... :whistling:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τήζερ κι από μένα. Ασημένια άμμος μυρίζει απόψε...

 

Δεν ήταν ιδιαίτερα ψηλή ούτε ιδιαίτερα νέα. Τα μαλλιά της ήταν πιασμένα σε σφιχτές, ψιλές πλεξίδες, όπου το μαύρο και το γκρίζο μπλέκονταν αρμονικά – αυτή η αρμονία ήταν, μάλλον, το ομορφότερο πράγμα επάνω της. Ουλές αυλάκωναν το πρόσωπό της και τα μάτια της είχαν το χρώμα της λάσπης. Σύντομα, σκέφτηκε, ακόμη και τα σημάδια μου θα έχουν σημάδια. Κάτι που δεν απείχε πολύ απ’ την αλήθεια, καθώς εκείνη τη στιγμή αιμορραγούσε από τουλάχιστον μια ντουζίνα φρέσκιες πληγές. Ο αντίπαλός της υπερείχε σε όλα: ήταν νεότερος, περισσότερο ευκίνητος και πιο σωματώδης. Επίσης, είχε λιγότερο αίμα στα ρούχα του και περισσότερο στο γιαταγάνι του. Σε ένα μόνο υστερούσε, παρόλο που δεν το είχε καταλάβει ακόμα. Πολέμαγε τίμια. Η στάση του σώματός του ήταν σωστή, οι κινήσεις του και η άνεσή του με το όπλο του φανέρωναν χρόνια εκπαίδευσης. Σίγουρα είχε εκπαιδευτεί σε κάποια από τις ξακουστές στρατιωτικές ακαδημίες του Αρσίν. Πιθανότατα είχε διδαχτεί δέκα διαφορετικούς τρόπους μόνο για να κρατάει το σπαθί. Σύμφωνα με την εμπειρία της γυναίκας, όμως, το να κρατάει κανείς το σπαθί ήταν εύκολο. Καθένας μπορούσε να το κάνει. Το δύσκολο ήταν να μείνει ζωντανός παρότι το κρατούσε.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

3950 λέξεις και τέλος του πρώτου draft... άιντε να δούμε ποιά "παχάκια" θα φύγουν όπως λέει και η Ιρμάντα..!

 

Τυχερός ήσουν Γρηγόρη! Εγώ φτάνω στο όριο και για να μου βγει η ιστορία αναγκάστηκα να μη γίνω περιγραφικός.  :( Και δε μου πάει η καρδιά να κόψω σκηνές...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί διαφορετικοί δρόμοι ανοίγονται καθώς οι ιστορίες αρχίζουν να ξετυλίγονται, μονομαχίες στην αρένα, μακρινά ταξίδια, βάρδοι και πανέμορφα μαύρα μάτια, εκτελέσεις και φυλακτά. Η οικοδέσποινα του παιχνιδιού απολαμβάνει την έκταση που πήρε το θέμα που έδωσε και τρίβει τα χέρια της σε αναμονή των ιστοριών. Η πυργοδέσποινα κοιτάζει γύρω της και αναρωτιέται που θα βάλει το επόμενο τρόπαιό της και ο Γελωτοποιός κρατάει το μαχαίρι αλλά δεν το παίρνει απόφαση να κόψει κάτι, ενώ οι υπόλοιποι διαγωνιζόμενοι έχουν ξεκινήσει τον αγώνα με μουσική και γέλιο, το τελευταίο χάριν ΜadnJim που είναι πάντα αστείρευτος χιουμορίστας. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γγιάννη, πιστεύουμε σε σένα. Θα κάτσεις τελευταίο βράδυ και θα γράψεις 5.000 λέξεις και μετά δεν θα ξέρεις από πού να κόψεις, οπότε θα γράψεις άλλη μια ιστορία, έτσι για το χαβαλέ. Λες και δεν σε ξέρουμε :p

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΛΕΞΗ!!!!!!!

 

Είπε ο άνθρωπος που τερμάτισε το NoWriMo με σχεδόν διπλό σκορ.

Απλά μας ρίχνει στάχτη στα μάτια. Είμαστε σίγουροι ότι θα είσαι εκεί στη γραμμή τερματισμού φίλτατε και πριν από μενα μάλιστα!

Edited by WILLIAM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

We're walking in the air
We're floating in the moonlit sky
The people far below are sleeping as we fly

We're holding very tight
I'm rising in the midnight blue
And finding I can fly so high above with you

All across the world
The villages go by like dreams
The rivers and the hills, the forests and the streams

Children gaze, open mouthed
Taken by surprise
Nobody down below believes their eyes....

 

 

Έτσι σας θέλω, να πετάτε. Όχι ηττοπάθειες και δεν μπορώ να γράψω λέξη και τέτοια. Ακούς εκεί. Με σκασμένο λάπτοπ όρμησε η Αταλάντη. Μπρός, μπρόοοοοοςςςςς!

 

(Γλύκες μου, καλημερούδια και καλές εμπνεύσεις!)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έλεγες ότι τρόμος και s&s είναι πολύ κοντά; Απόδειξέ το μας!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έλεγες ότι τρόμος και s&s είναι πολύ κοντά; Απόδειξέ το μας!

Το έλεγα αλλά σε άλλο context.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σκέφτηκα κι εγώ, ας τα λέμε δηλαδή.

 

Επίσης,συγχωρέστε με κυρία διοργανώτρια, αλλά ακούστε πόσο πιο όμορφο είναι:

 

:)

 

Και η συνεισφορά μου στο εμπνευστικό τραγουδολόγιο (ένα από τα πιο αγαπημένα μου κομμάτια):

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αν διαγωνιστεί κι η Κιάρα εμείς να πάμε για βρούβες :p

(Εννοείται να γράψεις!!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..