Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Εντάξει αν διαγωνιστεί κι η Κιάρα εμείς να πάμε για βρούβες :p

(Εννοείται να γράψεις!!)

 

Ισχύει :p

 

Έχει μαζευτεί καλός κόσμος για τον διαγωνισμό.   Νομίζω θα διαβάσουμε καλά πράματα!

 

Υ.Γ Ωραίος ο Γρηγόρης! 

-----

Επίσης,  fak writing ξαναέπιασα το Hunter X Hunter.

Ω! Τι ωραίο το  Greed Island arc! Άδικα το φοβόμουνα....

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Εσύ δεν έλεγες ότι τρόμος και s&s είναι πολύ κοντά; Απόδειξέ το μας!

Προσπάθησα κι εγώ, ναι, ναι;! :boxing:

Edited by Mournblade
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης,  fak writing ξαναέπιασα το Hunter X Hunter.

Ω! Τι ωραίο το  Greed Island arc! Άδικα το φοβόμουνα....

 

Εσύ να αφήσεις τα RPG και να κάτσεις να γράψεις! Έλα και γρήγορα και δεν θέλω και αντιρρήσεις. ( δεν σε πιέζει κανείς καταλαβαίνεις απλά αν δεν γράψεις  :whip:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ έφτιαξα καμια δεκαριά κουκλάκια. Όποιος δεν γράφει θα τον καρφώνω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τήζερ σκέψη: Το φυλαχτό δεν χρειάζεται να είναι ντε και καλά κάποιο αντικείμενο... :whistling:

Αυτό θυμηθείτε το, θα με σώσει και εμένα από όσους (πάτε να) με βγάλετε εκτός θέματος. Δεν ξέρω βέβαια τι θα με σώσει από όσους θα το έχουν ήδη διαβάσει στο εργαστήριο αυτό το διήγημα και θα το ξαναβλέπουν αδιόρθωτο :bag:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ε αφού το έχεις έτοιμο γιατί δεν το διορθώνεις ως που να γράψουμε όλοι οι υπόλοιποι;

Έχουμε Elgalla με την τάση να σαρώνει τα τρόπαια τους τελευταίους μήνες, Nienor με την μαγική λυρική γραφή, Wordsmith που το έχει περάσει από εργαστήριο άρα δεν είναι τυχαίο διήγημα, οπότε οι υπόλοιποι παίζουμε για τις θέσεις 4 ως 14 (;). Καλά που δεν παίζει και η Ιρμάντα! 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ε αφού το έχεις έτοιμο γιατί δεν το διορθώνεις ως που να γράψουμε όλοι οι υπόλοιποι;

Έχουμε Elgalla με την τάση να σαρώνει τα τρόπαια τους τελευταίους μήνες, Nienor με την μαγική λυρική γραφή, Wordsmith που το έχει περάσει από εργαστήριο άρα δεν είναι τυχαίο διήγημα, οπότε οι υπόλοιποι παίζουμε για τις θέσεις 4 ως 14 (;). Καλά που δεν παίζει και η Ιρμάντα! 

Εδώ βαρέθηκα να το διορθώσω ένα χρόνο τώρα... Καλά, θα δούμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες μουσικάρες παίδες, μπράβο!

Επιτέλους ξεκίνησα και 'γω να γράφω. Στην αρχή μ' αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=PE4BZSPa-A8

 

και στη συνέχεια με εντελώς διαφορετικό ύφος... ό,τι να 'ναι.

https://www.youtube.com/watch?v=EnV-uhvOA5A

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ωωωωω,  με έφτιαξες!  

Άκουγα πολύ Haggard στο λύκειο, αλλά κάπου χαθήκαμε με τα παλικάρια  όταν αποφάσισαν να μην βγάλουν πέμπτο δίσκο ποτέ...

 

Ομολογώ ότι μου άνοιξες την όρεξη για την ιστορία σου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα πάτε βλέπω. Δεν ξέρω στα σίγουρα αν θα γράψω, αλλά πιστεύω ότι θα σας διαβάσω.

 

 

 

Τήζερ σκέψη: Το φυλαχτό δεν χρειάζεται να είναι ντε και καλά κάποιο αντικείμενο...  :whistling:

Αυτό θυμηθείτε το, θα με σώσει και εμένα από όσους (πάτε να) με βγάλετε εκτός θέματος. Δεν ξέρω βέβαια τι θα με σώσει από όσους θα το έχουν ήδη διαβάσει στο εργαστήριο αυτό το διήγημα και θα το ξαναβλέπουν αδιόρθωτο  :bag:

 

Όπως είπε και ο Γουίλ, έχεις χρόνο να το ξανακοιτάξεις.

 

Επίσης,  fak writing ξαναέπιασα το Hunter X Hunter.

Ω! Τι ωραίο το  Greed Island arc! Άδικα το φοβόμουνα....

 

Εύγε παιδί μου. Είμαι περήφανη για σένα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε επιτέλους μια ιδέα που μου φαίνεται καλή, εκεί που έλεγα ότι δεν θα συμμετάσχω. Φοβάμαι όμως ότι θα μου βγει μεγάλη. τι να πω, σε όλα ηττοπάθεια.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

μια ιδέα μου ήρθε κ εμένα αλλά μετά τον αρχικό ενθουσιασμό δεν ξέρω αν αντέχει πολύ κριτική (όσον αφορά τη λογική της). Αν βρω λύση στα ερωτηματικά θα συμμετέχω αλλιώς...θα συμμετέχω πάλι με αναπάντητα κ ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτο...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε επιτέλους μια ιδέα που μου φαίνεται καλή, εκεί που έλεγα ότι δεν θα συμμετάσχω. Φοβάμαι όμως ότι θα μου βγει μεγάλη. τι να πω, σε όλα ηττοπάθεια.

 

Αυτό το ερώτημα μας βασανίζει όλους! Χωράει ή να κόψω;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε επιτέλους μια ιδέα που μου φαίνεται καλή, εκεί που έλεγα ότι δεν θα συμμετάσχω. Φοβάμαι όμως ότι θα μου βγει μεγάλη. τι να πω, σε όλα ηττοπάθεια.

 

Να ξέρεις ότι οι περισσότερες ιδέες που μας έρχονται σχεδόν ποτέ δεν χωράνε σε όριο λέξεων. Δεν γίνεται να πεις "έχω μία ιδέα που σε 3800 λέξεις θα βγει γαμάτη". Απλά την αναπτύσσεις, την εξελίσσεις και μετά την σουλουπώνεις. Το σημαντικό είναι να ξεκινήσεις ;)

 

Καλημέρα σε όλους. Ας ξεκινήσουμε με ένα από τα καλύτερα συγκροτήματα (κατ' εμέ) για ατμοσφαιρική συγγραφή. Λίγο βαρύ, αλλά ταιριάζει πιστεύω.

 

https://www.youtube.com/watch?v=-Y9TsxeWGt0

Edited by Ballerond
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα, στρώνομαι στο γράψιμο αμέσως με κάτι παλιό κι αγαπημένο για μουσική υπόκρουση. Επίσης, ξέρετε τι συνειδητοποίησα; Είναι ο πρώτος διαγωνισμός φαντασίας στον οποίο ΔΕΝ θα γράψω urban fantasy :p

 

https://www.youtube.com/watch?v=AcmpBCXOgVI

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ωωωωω,  με έφτιαξες!  

Άκουγα πολύ Haggard στο λύκειο, αλλά κάπου χαθήκαμε με τα παλικάρια  όταν αποφάσισαν να μην βγάλουν πέμπτο δίσκο ποτέ...

 

Ομολογώ ότι μου άνοιξες την όρεξη για την ιστορία σου.

 

Μια απ' τα ίδια κι εγώ jjohn, τους θυμήθηκα τώρα μετά από αιώνες με αφορμή τα υπόλοιπα βίντεο!

Πάντως λέω να τους κρατήσω στο playlist μέχρι το τέλος του διαγωνισμού.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ό,τι ιδέα μού 'ρχεται είναι τρομοφάντασυ. Ξεκίνησα καμιαδυό, αλλά δεν άντεξαν πολύ. Ελπίζω να μου 'ρθει καμία σήμερα που θα το ρίξω στο τρέξιμο. Θα 'χω χρόνο να το σκεφτώ. Χαίρομαι πάντως που βλέπω ότι οι υπόλοιποι τα πάτε καλά με τις ιστορίες σας. Έτσι, για να μαζευτούμε πολλοί.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσένα δε σε φοβάμαι, θα μας πας σε κανά χωριό πάλι της Ελληνικής υπαίθρου και θα μας σηκώσεις την τρίχα κάγκελο!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις, είστε πολυβόλα, σας το 'χουν πει; Βλέπω παίζει πολύς (και καλός) κόσμος οπότε θα το προσπαθήσω. Έχω ιδέα, χαρακτήρες, ένα κομμάτι της πλοκής, μόνο(;) το τέλος μου λείπει κι αν το βρω θα ξεκινήσω.

Το θέμα ενδιαφέρον, εύκολο θεωρητικά αν και κάπως έξω από τα νερά μου, πάντως πιστεύω ότι θα δούμε ωραίες ιστορίες. :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις, είστε πολυβόλα, σας το 'χουν πει; Βλέπω παίζει πολύς (και καλός) κόσμος οπότε θα το προσπαθήσω. Έχω ιδέα, χαρακτήρες, ένα κομμάτι της πλοκής, μόνο(;) το τέλος μου λείπει κι αν το βρω θα ξεκινήσω.

Το θέμα ενδιαφέρον, εύκολο θεωρητικά αν και κάπως έξω από τα νερά μου, πάντως πιστεύω ότι θα δούμε ωραίες ιστορίες. :)

 

Τώρα δέσαμε...

Τώρα είναι που δεν ξεκινάω να γράφω με τίποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Άντε, καλέ, σώπα και γράφε. Άλλωστε, όπως έχει πει και μια ψυχή, καλύτερα τελευταίος ανάμεσα σε πολύ καλές συμμετοχές, παρά πρώτος ανάμεσα σε κακές.
Εγώ είχα φτάσει 1250 λέξεις και έκοψα τις 250 γιατί συνειδητοποίησα ότι θα μπότσαρα το continuity.
 
Πάρτε και ένα κομμάτι να γουστάρετε.

 

https://www.youtube.com/watch?v=WPCQKo8j3xI

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνεις δικαιολογίες, όπως είπε η Πυργοδέσποινα γράφε!

Εξάλλου οι πρώτες θέσεις είναι πιασμένες το ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα καλά παιδάκια! Η αγαπημένη μας διοργανώτρια με παρακάλεσε να σας ενημερώσω πως δεν έχει πρόσβαση στα Ίντερνετς τις τελευταίες μέρες, αλλά δεν μας ξεχνάει και μας εύχεται καλή συγγραφή :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν την παρεξηγούμε...ακόμα :p

 

Πως πάτε οι υπόλοιποι; Εγώ λογικά σήμερα-αύριο τελειώνω το πρώτο draft και μετά μένουν γεμίσματα. Και κοψίματα. Πολλά κοψίματα :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..