Jump to content

WriteIn Short Story Live #3 - Οκτώβριος 2016


Halloween Short Story Write-In  

12 members have voted

  1. 1. Οι 3 ιστορίες που μου άρεσαν περισσότερο ήταν:

    • Πώς να βγεις από το δάσος (Eugenia Rose)
    • Μόνη σ΄ ένα άδειο σπίτι ( Morfeas)
    • Άστραψε και (δεν) βρόντηξε! (Ballerond)
    • Ιστορίες συγγραφικής τρέλας (Nihilio)
    • Ένα δέντρο (Myyst)
    • Νύχτα στην Αγία Σκέπη ( Elli Sketo)
    • Συνομοίωση (Διγέλαδος)

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Οπως ειπα, προβλεψη για τους εκτος αθηνων εχουμε, οι εντος ομως θα πρεπει να ερθουν, κανονιστε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με βολεύει εμένα το πρωί αν και όχι τόσο ατμοσφαιρικό για τρόμο.

Επίσης έχω αποκλειστικές πληροφορίες πως θα έρθει ο Myyst ντυμένος Αταλάντη και θα βάλει ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ του διαγωνισμού. Ισχύει; :p

Edited by Eugenia Rose
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με βολεύει εμένα το πρωί αν και όχι τόσο ατμοσφαιρικό για τρόμο.

Επίσης έχω αποκλειστικές πληροφορίες πως θα έρθει ο Myyst ντυμένος Αταλάντη και θα βάλει ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ του διαγωνισμού. Ισχύει; :p

 

-θα επιχειρήσει- αναμφιβόλως  :ninja:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκε και το event, RSVP παρακαλώ, για να ξέρω τι αριθμούς να υπολογίζω για την τράπεζα θεμάτων.

Η ώρα είναι πρωινή δωδέκατη και το μέρος είναι το Αλντεμπαράν (ή τα ίντερνετς για τους μακρινούς).

Link to comment
Share on other sites

Όση ώρα αντέχουμε, αλλά official λήξη θα είναι τα μεσάνυχτα του Halloween, δηλαδή θα έχετε μέχρι τις 31, 11:59 να ανεβάσετε ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ένα δωδεκαωράκι θα το χουμε στη διάθεση μας ωραία για να ξέρω να βάλω και την κατσαρόλα να βράζει :p Btw να υποθέσω οι ιστορίες θα είναι καλό να είναι τρομακτικές και halloweenίστικες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ένα "δωδεκαωράκι", 2μιση μέρες βγαίνουν μέχρι τα μεσάνυχτα της 31ης (Δευτέρα, δηλαδή).

Εγώ λογικά Σάββατο και Κυριακή μέχρι το απόγευμα δεν θα μπορώ να είμαι παρών ούτε με σκάιπ/γράψω, αλλά αν δεν υπάρχει ζήτημα με το να μην λάβω το θέμα την ίδια ώρα με τους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους (αλλά π.χ. το Σάββατο βράδυ), τότε οκ, θα κάνω rsvp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Halloween έχει γεννέθλια ο Χάρης ο Ντρέζντεν οπότε αν μπορέσω να σας παίξω θα πάρω μέρος με yolo urban fantasy

Αν δεν πάρω μέρος πάλι, τότε καλά να περάσετε και θα προσπαθήσω να σας διαβάσω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα έχουν αποφασιστεί και καταγραφεί σε ένα top secret αρχείο (εντάξει, απλώς του έχω δώσει τον τίτλο "Top Secret") και σας περιμένουν. Θα έχουμε τη Eugenia Rose μαζί μας στο Skype και όποιον άλλον θέλει, από μακριά. Για τους υπόλοιπους εκτός Αθηνών/Ελλάδας, θα ανεβάσω οδηγίες το Σάββατο :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα έχουν αποφασιστεί και καταγραφεί σε ένα top secret αρχείο (εντάξει, απλώς του έχω δώσει τον τίτλο "Top Secret") και σας περιμένουν. Θα έχουμε τη Eugenia Rose μαζί μας στο Skype και όποιον άλλον θέλει, από μακριά. Για τους υπόλοιπους εκτός Αθηνών/Ελλάδας, θα ανεβάσω οδηγίες το Σάββατο :)

 

top... secret... αρχείο, οκ!  :whistling:

Link to comment
Share on other sites

 

Τα θέματα έχουν αποφασιστεί και καταγραφεί σε ένα top secret αρχείο (εντάξει, απλώς του έχω δώσει τον τίτλο "Top Secret") και σας περιμένουν. Θα έχουμε τη Eugenia Rose μαζί μας στο Skype και όποιον άλλον θέλει, από μακριά. Για τους υπόλοιπους εκτός Αθηνών/Ελλάδας, θα ανεβάσω οδηγίες το Σάββατο :)

 

top... secret... αρχείο, οκ!  :whistling:

 

 

Μακρυά εσύ! :pokey:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τα θέματα έχουν αποφασιστεί και καταγραφεί σε ένα top secret αρχείο (εντάξει, απλώς του έχω δώσει τον τίτλο "Top Secret") και σας περιμένουν. Θα έχουμε τη Eugenia Rose μαζί μας στο Skype και όποιον άλλον θέλει, από μακριά. Για τους υπόλοιπους εκτός Αθηνών/Ελλάδας, θα ανεβάσω οδηγίες το Σάββατο :)

 

top... secret... αρχείο, οκ!  :whistling:

 

 

Μακρυά εσύ! :pokey:

 

 

post-3439-0-97625300-1477569557_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον, έχουμε μαζευτεί εδώ η Elli Sketo, ο Διγέλαδος, ο Nihilio, η Ιρμάντα και ο Ballerond, καταφέραμε με τα χίλια ζόρια να δώσουμε θέμα και στη Eugenia Rose και ήρθε η ώρα για τα αποκαλυπτήρια.

 

Τα θέματα είναι τίτλοι από βιβλία και διηγήματα του Ray Bradbury, του συγγραφέα του φθινωπόρου και του Halloween. Υπάρχουν 25 διαθέσιμα, όποιος θέλει να συμμετέχει από μακριά λέει νουμεράκι (εκτός από αυτά που δόθηκαν) και του δίνω το θέμα του. Μέχρι στιγμής, έχουν μοιραστεί τα εξής:

 

6. The Illustrated Man - Eugenia Rose

13. The Small Assassin - Elli Sketo

17. Dark They Were, And Golden Eyed - Διγέλαδος

18. Carnival of Madness - Nihilio

20. A Sound of Thunder - Ballerond

24. The Town Where No One Got Off - Ιρμάντα

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα, ή ποκιλία θεμάτων. Ο Nihilio γράφει κάτι τερατώδες, εμείς οι υπόλοιποι αρκούμαστε σε σεμνότερες δημιουργίες. Οι τίτλοι πάντως λένε άγρια και εμπνέουν. (Ακόμα περιμένουμε τον Myyst να εμφανιστεί). Μέχρι τώρα έχω γράψει 482 λέξεις και κάτι μου λέει πως ούτε οι 100 από αυτές δεν θα παραμείνουν στην τελική version.

btw, ο Myyst μόλις μπήκε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑ Διγέλαδε θα πεθάνεις! (Θέλω το θέμα σου τώρα!)

 

677 λέξεις!

 

Ο Myyst παρακοιμήθηκε λέει έρχεται.

Edited by Eugenia Rose
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρωτότυπα θέματα (και ταιριαστά κρίνοντας εκ των τίτλων)!

Λοιπόν, αν μπορούμε να παίξουμε κι από μακριά (μέχρι τις 31 είπαμε, ε, γιατί προς Δευτέρα θα βρω χρόνο), θα γίνω προβλέψιμος και θα πάρω το 7.

Και κάποια τεχνικά:

1. Όριο λεξεων είναι οι 2,500 λέξεις;

2. Το είδος γενικά του φανταστικού, αρκεί να σχετίζεται με το "κλίμα των ημερών" ή μόνο τρόμος/σκοτεινή φαντασία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..