Jump to content
Eugenia Rose

Πώς να βγείς από το δάσος

Recommended Posts

Eugenia Rose

Όνομα Συγγραφέα: Eugenia of the Rose
Είδος: Horror
Βία; Λιγουλάκι
Σεξ; Nope
Αριθμός Λέξεων: 1677
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: Για το τρίτο SFF Write In, με διοργανώτρια την Αταλάντη και θέμα "Dark They Were, And Golden Eyed"
Αρχείο: Πώς να βγείς από το δάσος.docx

Πώς να βγείς από το δάσος.doc

Edited by Eugenia Rose
  • Like 4

Ballerond

Κι όλας ρε θηρίο;;;;

Θα το διαβάσω άμεσα ^^

• Like 1

MadnJim

Θα 'θελα να το διαβάσω, αλλά είναι σε .docx και δεν μπορώ να το ανοίξω χωρίς να κάνω διάφορες αναβαθμίσεις που δεν επιθυμώ, γίνεται να ανέβει και σε .doc ή σε .pdf;

Eugenia Rose

Θα 'θελα να το διαβάσω, αλλά είναι σε .docx και δεν μπορώ να το ανοίξω χωρίς να κάνω διάφορες αναβαθμίσεις που δεν επιθυμώ, γίνεται να ανέβει και σε .doc ή σε .pdf;

Έλα στο φτιασα.

Πώς να βγείς από το δάσος.doc

• Like 2

MadnJim

Τέλεια, σ' ευχαριστώ πολύ! :) :rose:

EDIT:

Το διάβασα και σου το λέω να το ξέρεις, ανατρίχιασα στο τέλος! Ωραίο ήταν, μπράβο! :good:

Edited by MadnJim
  • Like 1

Starlord

Spooky! Στο πνεύμα της γιορτής. Ωραίο ήταν!

• Like 1

Ballerond

Διάβασα λοιπόν το σφηνάκι σου Ευγενία, ειδικά για το πόσο γρήγορα κατάφερες να το υλοποιήσεις ;)

Μου άρεσε αρκετά, με λίγες καλές περιγραφές αποδίδεις ωραία το κλίμα που θες. Μου φάνηκε λίγο ασαφές το πως άλλαξε η οπτική της Αγγελικής για το κουτάβι και το δάσος. Ένιωθα σαν να λείπει ένα κομμάτι που θα ξεκαθάριζε κάποια πράγματα.

Η μετάβαση προς την τελική σκηνή είναι λίγο απότομη.

Πάντως το τέλος πολύ ταιριαστό κι ανατριχιαστικό και μπράβο ;)

• Like 1

Eugenia Rose

Αυτό το διήγημα το αφιερώνω στο σκυλάκι μου τον Σκέλετορ με πολλή εχμ... με πολλή αγάπη :p

• Like 1

Starlord

Κατάλαβα, άμα δίνεις τέτοιο όνομα σε σκυλάκι σου έρχεται φυσικό μετά το είδος...

• Like 1

Eugenia Rose

EDIT:

Το διάβασα και σου το λέω να το ξέρεις, ανατρίχιασα στο τέλος! Ωραίο ήταν, μπράβο! :good:

Lol καλά και εσύ έκανες έντιτ και το έγραψες. Πάλι καλά που το είδα θα το 'πέρνα χαμπάρι σε κάνα χρόνο το επόμενο Χάλλοουιν. :p Ευχαριστώ!

• Like 1

MadnJim

EDIT:

Lol καλά και εσύ έκανες έντιτ και το έγραψες. Πάλι καλά που το είδα θα το 'πέρνα χαμπάρι σε κάνα χρόνο το επόμενο Χάλλοουιν. :p Ευχαριστώ!

:doh:Δεν το σκέφτηκα καθόλου αυτό, ήταν τόσο κοντά χρονικά που μου φάνηκε πιο σωστό το edit από το νέο ποστ.  :lol:

• Like 1

Morfeas

Ενδιαφέρον Χαλουινίστικο φλασάκι, με ωραία ιδέα εκείνη του

δάσους-που-πεινά.

Σ' εμένα δεν πολυλειτούργησε ο τρόμος, επειδή όλο το διήγημα μου έβγαλε μια αίσθηση αποστασιοποίησης, σαν όλα αυτά να συμβαίνουν σε κάποιον άλλον άνθρωπο πολύ μακρινό, δεν με ένοιαξε ούτε καν ο σκύλος στο τέλος, μου έλειψε δηλαδή η συναισθηματική εμπλοκή. Επίσης θα ήθελα λίγο περισσότερο "tell", μια προσπάθεια της ηρωίδας να αποκρυπτογραφήσει τα όσα έβλεπε (ίσως έτσι θα μου φαινόταν πιο ανθρώπινη, αν εστίαζες στις αντιδράσεις της). Είναι δυο τρεις ενέσεις σε όλο το διήγημα, που θα μπορούσαν να κάνουν τη διαφορά (π.χ. το αγαπημένο μου σημείο ήταν εκεί που αναφέρεσαι στο κακό στον κόσμο, που ένιωσα κάτι να γίνεται).

Ως ατμόσφαιρα είναι καλό, θα το φανταζόμουν άνετα ως ταινία μικρού μήκους 4-6 λεπτών, βασικά αν έχεις τα μέσα, σκέψου το :p.

• Like 3

Ιρμάντα

Καλό. Κάπως ασαφές. Αυτήν τελικά είχε στοιχειώσει το δάσος και όχι το κουτάβι. Η ασάφεια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα ήθελα περισσότερο υλικό. Μάλλον θα ήθελα λιγότερο. Πιο άμεσο να είναι, ακόμη πιο γρήγορο, ακόμη πιο σφιχτό. Θα έβγαζε καλύτερα το εφέ του αιφνιδιασμού σε μία τέτοια περίπτωση.

Και, τελικά, δεν μάθαμε πώς να βγεις από το δάσος, όπως υπόσχεται ο τίτλος. Μάλλον πώς να πάρεις το δάσος μαζί σου μάθαμε.

Καλή επιτυχία στο παιχνίδι!

• Like 1

elgalla

Εν πολλοίς με κάλυψε ο σύζυγος, πιστεύω πως είναι μια όμορφη ιδέα, με απρόσμενο τέλος - ίσως του χρειάζεται να γίνει λιγότερο απρόσμενο και, κατά συνέπεια, λιγότερο ασαφές, ενώ μερικές πινελιές που θα μας έκαναν να συνδεθούμε παραπάνω με την Αγγελική θα έδιναν άλλο βάρος και βάθος στην ανατροπή του τέλους. Οι περιγραφές είναι ωραίες, η ιδέα του δάσους ως οντότητα μου άρεσε - επειδή γενικά με κεντρίζει ο ανιμισμός ως θεματική στη λογοτεχνία. Δεν θέλει καν πολύ άπλωμα, καμιά-δυο κατάλληλα τοποθετημένες προτάσεις μόνο. Μπράβο!

• Like 1

Nihilio

Ωραια ατμοσφαιρα, αλλα ενιωσα οσο το διαβαζα οτι, ετσι και χασω μια λεξη, δε θα καταλαβω τι ακριβως συμβαινει. Δεδομενου του μεγεθους της ιστοριας νομιζω οτι θα μπορουσε να ειχε απλωσει λιγο και ανα ειχε γινει πιο βατη στον αναγνώστη

• Like 1

Eugenia Rose

Και, τελικά, δεν μάθαμε πώς να βγεις από το δάσος, όπως υπόσχεται ο τίτλος. Μάλλον πώς να πάρεις το δάσος μαζί σου μάθαμε.

Τι λες, το "κακό" μια χαρά κατάφερε να βγει από το δάσος. "Πως να βγεις από το δάσος. Ένας οδηγός για μαθητευόμενους μπαμπούλες" :p

• Like 2

Διγέλαδος

Είχα μπερδευτεί με το τι είναι φυσιολογικό για την ηρωίδα και τι δεν είναι (για παράδειγμα εκεί που έβλεπε τους βρικόλακες), αλλά το τέλος ήταν άκρως ικανοποιητικό :) (Ψήφος από μένα)

Edited by Διγέλαδος
  • Like 1

eLisa

ψήφο είχε και από εμένα, επηρέασε ο μικρός χρόνος που το έγραψες

αλλά νομίζω μου άρεσε η σύλληψη τόσο που θα το ψήφιζα και χωρίς τον παράγοντα αυτό :)

ίσως ήταν η ιστορία η πιο μέσα στο κλίμα του χαλογουίν

σαν παιχνίδι του μυαλού της ηρωίδας το είδα εγώ

απολύτως ρεαλιστική κατάσταση μια τέτοια βραδιά δηλαδή :p

• Like 1