Jump to content

Η ματωμένη Μαρία- Βασίλειος Γιαννάκης


Mictantecutli
 Share

Recommended Posts

14724429_1845924208976427_61843923777490

 

 

ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ - ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ
Από τις Εκδόσεις ΟΣΤΡΙΑ.
Τίτλος: ΜΑΤΩΜΕΝΗ ΜΑΡΙΑ 
Σειρά : ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ 
Συγγραφέας: ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
Σελίδες: 406 Τιμή: 15.00 ευρώ

Δύο παρέες λυκειόπαιδων που αντιπαθούν η μία την άλλη. Δύο σκοτεινά συγγράμματα μαγείας, αποτελούν τα όπλα με τα οποία θα
λύσουν τις διαφορές τους.Στην πορεία, ο Σωτήρης θα πάρει την απόφαση να παραιτηθεί από τις ανίερες δραστηριότητες στις οποίες επιδίδονται οι φίλοι του.Αντί όμως να βρει τη γαλήνη που επιζητεί, ο ύπνος του στοιχειώνεται από έναν επαναλαμβανόμενο εφιάλτη. Στο όνειρό του βλέπει διαρκώς ότι πέφτει θύμα μιας αιματοβαμμένης γυναίκας...
 
 
 
Βέβαια ακόμα δεν έχω πάρει το "Η νύχτα που έβρεξε μαχαίρια", αλλά θα προσπαθήσω να το/α προμηθευτώ σύντομα.
 

edit: στο site των εκδόσεων, το έχουν τελικά 15,98 και όχι 15 ευρώ
ξαναμαναedit: Τελικά μόνο στο site των εκδόσεων έχει 15,98. Στα υπόλοιπα βιβλιοπωλεία, έχει 15(-10%= 13,50)

Edited by Mictantecutli
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον! Βέβαια πρέπει πρώτα να πάρω το "Η νύχτα που έβρεξε μαχαίρια" να δω τι λέει, και μετά αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστώ τον Θανάση για την πολύ όμορφη παρουσίαση. Μεταφέρω εδώ τις ευχαριστίες του βιβλίου, ώστε να δείτε ποιοι συνέβαλλαν ουσιαστικά εκτός από μένα στη δημιουργία του.

 

Ευχαριστίες

 

Ευχαριστώ θερμά την Ευθυμία Δεσποτάκη, η οποία με έχει στηρίξει από την αρχή της συγγραφικής μου πορείας και ειδικά στην περίπτωση αυτού του κειμένου, τα εύστοχα σχόλια και οι παρατηρήσεις της συνέβαλλαν αποφασιστικά στο να πάρει την τελική και ολοκληρωμένη μορφή.

 

Ευχαριστώ την φίλη μου Αταλάντη Ευριπίδου, στην οποία άρεσε ακόμη και όταν γράφτηκε, τότε που ήταν σε ημιτελή μορφή.

 

Ευχαριστώ την Ελένη Ρήγα, για τη πολύ σημαντική βοήθεια, να εντοπίσει αν τυχόν υπάρχουν εκφράσεις που δεν χρησιμοποιούνται στην Πελοπόννησο, όπως επίσης και για την ενθάρρυνση.

 

Ευχαριστώ τους φίλους από το sff.gr που όλα αυτά τα χρόνια στηρίζουν την προσπάθειά μου με τις συμβουλές και τις απόψεις τους.

 

Ευχαριστώ την Βικιπέδια για τις πληροφορίες.

 

Τέλος, ευχαριστώ πολύ τις εκδόσεις ΟΣΤΡΙΑ γιατί χωρίς τη πολύτιμη βοήθειά  τους, αυτό το κείμενο θα ήταν καταδικασμένο να παραμείνει στο συρτάρι μου.

  

 

Επίσης σας προσκαλώ όλους στην πρώτη παρουσίαση που θα γίνει την Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου στον Μαλλιάρη, Θεσσαλονίκη, με ομιλητές τους Κυριάκο Χαλκόπουλο, Μάριο Δημητριάδη και Θεόφιλο Γιαννόπουλο.

 

 

_4_%20%20M_zpsljtnhc89.jpg

 

 

Το βιβλίο είναι Young Adult horror (με την παλιά έννοια του Young Adult και όχι με αυτή του Twilight) με πινελιές Cthulhu Mythos και ασιατικού τρόμου

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Από την κριτική μου στο Goodreads...

 

Στο τρίτο του βιβλίο ο Βασίλης Γιαννάκης φαίνεται ότι έχει πάει τη γραφή του ένα βήμα παραπέρα κι αυτό μόνο χαρούμενους μπορεί να κάνει τους λάτρεις του τρόμου. Μια ομολογουμένως ιδιαίτερη ιστορία ξετυλίγεται σε ένα χωριό της Πελοποννήσου όπου ο τρόμος και οι λαβκραφτικές επιρροές περνάνε πλέον σε άλλο επίπεδο. Ήδη από το προηγούμενό του βιβλίο είχε βάλει τις βάσεις για ένα νέο σύμπαν το οποίο δημιούργησε και τώρα έφτασε η ώρα να το αποκαλύψει. 

Η ιστορία εναλλάσσεται μεταξύ αφηγήσεων του ιδίου, αποσπάσματα από το ημερολόγιο ενός εκ των πρωταγωνιστών και ηχογραφημένα μηνύματα τα οποία μας οδηγούν αργά και βασανιστικά στη κορύφωση. Το βιβλίο έχει μια νεανική πνοή λόγω της ηλικίας των πρωταγωνιστών, χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει ότι απευθύνεται και σε νεανικό κοινό. Οι πανέξυπνες αναφορές σε πραγματικά γεγονότα καθώς και οι εκπλήξεις του ίδιου του συγγραφέα να κάνει συμμετοχές-εκπλήξεις μέσα στο βιβλίο το κάνουν τόσο αληθοφανές που πολλές φορές θα μας κάνει να αναρωτηθούμε τι είναι αλήθεια και τι φαντασία. 

Εν κατακλείδι η "Ματωμένη Μαρία" (με τον ομολογουμένως παράξενο τίτλο) είναι ένα must-read βιβλίο το οποίο μπολιάζει αγαπημένο παλιομοδίτικο τρόμο, σύγχρονες μεθόδους γραφής, έξυπνες πινελιές χιούμορ, πραγματικά γεγονότα και πολλές εκπλήξεις.

Well done...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

 
Εν κατακλείδι η "Ματωμένη Μαρία" (με τον ομολογουμένως παράξενο τίτλο) 

 

Χωρίς να έχω ιδέα, πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον μύθο της Bloody Mary. Μην πεις, θα το δω όταν το διαβάσω :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω διαβάσει, το έχω σκοπό κάποια στιγμή, και πραγματικά ελπίζω το κείμενο να αξίζει τόσο ;)

Απλά επιτρέψτε μου να πω ένα σχόλιο για το εξώφυλλο και τον τίτλο, καθαρά σαν αναγνώστης που δεν ξέρει την δουλειά του Βασίλη.

Το εξώφυλλο είναι δυστυχώς ΚΑΡΑΚΙΤΣ και πραγματικά απωθεί παρά να τραβάει. Οφείλω να το ομολογήσω για να δώσω και την άλλη άποψη.

Ο τίτλος οδηγεί σε αστείους συνειρμούς λόγω της μετάφρασης φαντάζομαι αλλά θεωρώ ότι έχει άμεση σχέση με την ιστορία οπότε πάω πάσο.

 

Πάντως η εικόνα της γυναίκας με τα χέρια σηκωμένα στο εξώφυλλο δίνει το τελείως αντίθετο αποτέλεσμα από ότι ίσως να θέλει ο συγγραφέας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και καλοτάξιδο! Θα το διαβάσω για να εκφέρω γνώμη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Θεόφιλος Γιαννόπουλος και η Τζένη Κουκίδου έκαναν μια πολύ όμορφη παρουσίαση στο koukidaki. Τους ευχαριστώ αμφότερους

 

https://koukidaki.blogspot.gr/2016/11/i-matomeni-maria.html#more

 

Ευχαριστώ όσους το διαβάσανε και όσους θα το διαβάσουνε και πάσα κριτική αποδεκτή. Περιμένω εντυπώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μην ξεχνάτε ότι σας περιμένω Τετάρτη 7 του μηνός στον Μαλλιάρη απέναντι από την Καμάρα.... για την παρουσίαση. Στις 6.30 το απόγευμα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ηταν μια πολύ ωραία βραδιά στην παρουσίαση της Μαρίας, με εξαιρετικούς ομιλητές και κορυφαίο κοινό.

 

DSCF2783_zpsbntig1ng.jpg

 

DSCF2812_zpswuxwihzl.jpg

 

DSCF2806_zpsq7tx0p27.jpg

 

DSCF2787_zpsgfpheorg.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαγωνισμός για να κερδίσετε ένα αντίτυπο του βιβλίου, από την ομάδα "Λογοτεχνία τρόμου" στο Facebook. Θα ακολουθήσουν κι άλλοι διαγωνισμοί τις επόμενες εβδομάδες. :)
https://www.facebook.com/groups/1637608219826964/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερος λοιπόν ο Ασιμάκης Κατσούλας από χθες. Αξίζει να σημειωθεί ότι η υπόθεση των σατανιστών της Παλλήνης όπως επίσης και οι μεγάλες πυρκαγιές της Πελοποννήσου με ενέπνευσαν για να γράψω αυτό το πόνημα.

 

(Στο εξώφυλλο απεικονίζεται μια δασική πυρκαγιά)

https://www.facebook.com/%CE%97-%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%89%C…/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

DSCF3006_zpscxvq2zny.jpg

 

Δύο αδελφάκια που στηρίζει και συμπληρώνει το ένα το άλλο. Δύο σκοτεινές ιστορίες, στο ίδιο μυθοπλαστικό σύμπαν, που η καθεμιά έχει τη δική της προσωπικότητα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Σάββατο, 4 Μαρτίου, η "ματωμένη Μαρία" θα κατέβει στην Αθήνα! Σας περιμένω να τα πούμε από κοντά. Για το βιβλίο θα μιλήσουν τέσσερις αξιόλογες συγγραφείς. Σμαραγδή Μητροπούλου, Ειρήνη Μαντά (Irmanta), Ευθυμία Δεσποτάκη (Naroualis) και Αταλάντη Ευριπίδου (Elgalla)!

 

PiRhoOmicronSigmaKappaLambdaEtaSigmaEta_

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η σελίδα bookaholic Thoughts διοργανώνει κλήρωση για ένα αντίτυπο της Μαρίας.
Θα λήξει την παρασκευή και αν ο νικητής είναι από Αθήνα, θα το παραλάβει από μένα στην παρουσίαση του Σαββάτου. Αν είναι από άλλη πόλη, θα το στείλω ταχυδρομικώς. Ευχαριστώ πολύ τη Νάντια Βαβάση γι' αυτή την πρωτοβουλία και μπορείτε να συμμετέχετε ελεύθερα!

 

Διαβάστε τους όρους συμμετοχής στο παρακάτω λινκ

 

https://www.facebook...08542089243157/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο, 4 Μαρτίου, η "ματωμένη Μαρία" θα κατέβει στην Αθήνα! Σας περιμένω να τα πούμε από κοντά. Για το βιβλίο θα μιλήσουν τέσσερις αξιόλογες συγγραφείς. Σμαραγδή Μητροπούλου, Ειρήνη Μαντά (Irmanta), Ευθυμία Δεσποτάκη (Naroualis) και Αταλάντη Ευριπίδου (Elgalla)!

 

PiRhoOmicronSigmaKappaLambdaEtaSigmaEta_

...λέω να περάσω....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες από την παρουσίαση του Σαββάτου. Ευχαριστώ πολύ όσους παραβρεθήκανε και όσους μιλήσανε! Ηταν από τις καλύτερες παρουσιάσεις

 

DSCF3173_zpsvzezb8cu.jpg

 

 

DSCF3172_zpsldcamraq.jpg

 

DSCF3177_zpsgnvqawzm.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια κριτική για τη Μαρία από την Αργυρώ Χαρίτου στη νυχτοφιλία. Ευχαριστώ πολύ Αργυρώ!

 

http://nyctophilia.gr/%ce%ba%cf%81%ce%b9%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b7-%ce%bc%ce%b1%cf%84%cf%89%ce%bc%ce%ad%ce%bd%ce%b7-%ce%bc%ce%b1%cf%81%ce%af%ce%b1-%cf%84%ce%bf%cf%85-%cf%83%cf%85%ce%b3%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%ad/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ανοίξει χίλια μέτωπα, και μετά από πολύ καιρό κάνω επιτέλους και μια κανονικού μεγέθους κριτική βιβλίου. (Ας ελπίσουμε η επόμενη να είναι συντομότερα). 
Βασίλη, πάντοτε δημιουργικός! 

 

Το πολύ θετικό με τον Βασίλη Γιαννάκη είναι ότι μετά από μόλις 3 βιβλία έχει καταφέρει να αποκτήσει ήδη συγγραφική ταυτότητα. Ήδη από τις πρώτες 20 σελίδες της “Ματωμένης Μαρίας” μπορούσα να καταλάβω ότι διαβάζω δικό του βιβλίο ακόμα και αν δε μου το είχε πει κανείς!

Περνώντας τώρα και στην ίδια την “Ματωμένη Μαρία”, αν κάτι μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση όλων ήταν το πάντρεμα του λαβκραφτικού τρόμου –που τόσο αρέσει στον συγγραφέα του– με πραγματικά γεγονότα, τα οποία μάλιστα όταν συνέβησαν συγκλόνισαν για τα καλά το πανελλήνιο. Αναφέρομαι “στο ολοκαύτωμα της Πελοποννήσου” που έλαβε χώρα πριν από μια δεκαετία περίπου.

Ο συνδυασμός αυτός κατά την προσωπική μου άποψη λειτουργεί υπέρ της ιστορίας, διότι έτσι την κάνει πιο οικεία στον αναγνώστη. (Ειδικά σε έναν αναγνώστη όπως εμένα, που εκείνον τον καιρό βρέθηκα για βοήθεια στα χωριά του Πύργου Ηλείας. Διότι έτσι ένιωσα ακόμα περισσότερο το “άγγιγμα” της ιστορίας).

Και η ίδια η ιστορία ωστόσο είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Δύο παρέες λυκειόπαιδων που δε συμπαθούν η μία την άλλη, ξαφνικά μπορούν να λύσουν τις διαφορές τους με τη βοήθεια πανίσχυρων σκοτεινών συγγραμμάτων. Όσο απλό μοιάζει σαν αρχική ιδέα, άλλο τόσο δεν είναι, και ειδικά όταν το ένα σύγγραμμα είναι επινόηση του συγγραφέα, καθώς και επίσης επειδή συμμετέχει και ο ίδιος στο βιβλίο του, με τρόπο διακριτικό αλλά ουσιαστικό! Απλά, επειδή –δυστυχώς– η ηλικία μου απέχει κατά πολύ από αυτούς τους πρωταγωνιστές, δεν κατάφερα να ταυτιστώ εντελώς με τα προβλήματά τους. Να υπογραμμίσω πάντως ότι έχουν αποδοθεί μια χαρά και ότι αυτό είναι να κάνει μόνο με μένα. Ειδικά στο τέλος, είχα μεγάλη αγωνία να μάθω ποιοι θα επιζήσουν και ποιοι όχι.

Κλείνοντας, να επαναλάβω το βασικότερο όλων. Ο Βασίλης Γιαννάκης, μετά από τρία βιβλία, έχει αποκτήσει δύο πολύ σημαντικά γνωρίσματα:
Συγγραφική ταυτότητα και σταθερή αξία στον χώρο.
Το πολύ θετικό με τον Βασίλη Γιαννάκη είναι ότι μετά από μόλις 3 βιβλία έχει καταφέρει να αποκτήσει ήδη συγγραφική ταυτότητα. Ήδη από τις πρώτες 20 σελίδες της “Ματωμένης Μαρίας” μπορούσα να καταλάβω ότι διαβάζω δικό του βιβλίο ακόμα και αν δε μου το είχε πει κανείς!

Edited by RObiN-HoOD
double post cleanup
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, Γιώργο! Εχει πολύ μεγάλη αξία η κριτική από έναν συγγραφέα σαν εσένα και υπόσχομαι ακόμη πιο ενδιαφέροντα πράγματα το 2018!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η σελίδα Ομορφος κόσμος διοργανώνει διαγωνισμό με έπαθλο ένα αντίτυπο της Μαρίας!

 

Πληροφορίες εδώ

 

https://www.facebook.com/OmorfosKosmosBeautifulWorldGR/photos/a.1409428699103844.1073741830.217445504968842/1451479831565397/?type=3

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μόλις το τελείωσα. Και ήταν καλό. 

Δεν θα επεκταθώ στα τι και τα πως της υπόθεσης για να μην πω πράγματα που έχουν ήδη λεχθεί. Παρά μόνο θα σταθώ σε σημεία που μου άρεσαν ή όχι. Με πρώτο και καλύτερο το ότι η ιστορία αν και μόνο συνηθισμένη δεν την λέει κανείς, έχει ωστόσο να κάνει με μικρά, απλά, καθημερινά πράγματα. Τι να πρωτοθυμηθώ; Το μυστικό του Δημήτρη που νταλαβεριζόταν με τους ''κακούς''; Του Κυριάκου με την γιαγιά του που δεν θα μπορούσε να σπρώξει τα κασόνια; Αυτό ιδίως μου άρεσε πολύ, δεν μπόρεσα να συγκρατήσω ένα χαμόγελο :D  Η δομή της ιστορίας με τα ημερολογιακά αποσπάσματα και τα άρθρα με τα διάφορα περιστατικά τα οποία προσέδιδαν αληθοφάνεια. Και ασφαλώς οι αναφορές στην πολυαγαπημένη μου Μυθολογία Κθούλου!

Στα μείον το κοινό στο οποίο απευθύνεται. Δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση για παιδικό ανάγνωσμα. Και πως να είναι με όλα αυτά που γίνονται; Αλλά θα έλεγα ότι είναι περισσότερο για πιο νέους που μπορούν να ταυτιστούν και ευκολότερα με τους χαρακτήρες. Οι creepy σκηνές. Με τον Κυριάκο π.χ. να περιμένει την πρώτη έλευση του δαίμονα ή εκείνον που κοίταζε από το παράθυρο, η καρδιά μου έπαιξε ταμπούρλο στο στήθος μου. Δυνατές πλην όμως λίγες, ήθελα περισσότερες. Και τέλος η κακή επιμέλεια. Πέρα από την παρεμβολή διαφορετικής γραμματοσειράς σε ορισμένες σελίδες (ή μήπως ήταν εντονότερη εκτύπωση, δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς ισχύει), εντόπισα διψήφιο αριθμό λαθών. Σε ένα βιβλίο όπου δεν υπάρχει η δυσκολία της μετάφρασης, θα έπρεπε να δοθεί μεγαλύτερη προσοχή. 

Αυτά πάνω-κάτω. Ωραίο. Όχι αριστούργημα αλλά ωραίο. Καλογραμμένο και φεύγει γρήγορα, ίσως αυτός να ήταν και ο λόγος που το τελείωσα μέσα σ' ένα ΣΚ :) 

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σου, Δημήτρη και χαίρομαι που σου άρεσε.

Τα της κακής επιμέλειας τα έχω προσέξει κι εγώ όπως και άλλα πράγματα (εξώφυλλο κλπ) και μα την αλήθεια, ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ. Επιτρέψτε μου να μην επεκταθώ ως προς αυτό.

Μερικές φορές η "κανονική έκδοση" δεν είναι τόσο φροντισμένη όσο η "ακανόνιστη".

Αλλά χαίρομαι αφάνταστα που σε διασκέδασε και που σε τρόμαξε σε κάποια σημεία. Βασίζεται σε μία πλοκή που τη συνέλαβα ως έφηβος (γι αυτό και οι πρωταγωνιστές είναι νεαροί). Στο επόμενό μου πόνημα θα επανέλθω σε σαφώς πιο ενήλικους χαρακτήρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, AlienBill said:

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σου, Δημήτρη και χαίρομαι που σου άρεσε.

Τα της κακής επιμέλειας τα έχω προσέξει κι εγώ όπως και άλλα πράγματα (εξώφυλλο κλπ) και μα την αλήθεια, ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ. Επιτρέψτε μου να μην επεκταθώ ως προς αυτό.

Μερικές φορές η "κανονική έκδοση" δεν είναι τόσο φροντισμένη όσο η "ακανόνιστη".

Αλλά χαίρομαι αφάνταστα που σε διασκέδασε και που σε τρόμαξε σε κάποια σημεία. Βασίζεται σε μία πλοκή που τη συνέλαβα ως έφηβος (γι αυτό και οι πρωταγωνιστές είναι νεαροί). Στο επόμενό μου πόνημα θα επανέλθω σε σαφώς πιο ενήλικους χαρακτήρες.

Ελπίζω όποιος σε γνώρισε με αυτό, να μην σταθεί η κακή επιμέλεια αιτία να μην διαβάσει περαιτέρω. Θα είναι κρίμα.

Και ναι, περιμένουμε για το επόμενο :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..