Jump to content
Ballerond

Άστραψε και (δεν) βρόντηξε!

Recommended Posts

Ballerond

Όνομα Συγγραφέα: Γιάννης Σιδέρης
Είδος: teenage urban fantasy (όχι, ΔΕΝ θυμίζει Twilight :p )
Βία; Όχι (φλωριές)
Σεξ; Όχι (κι άλλες φλωριές)
Αριθμός Λέξεων: 4024 (πιστέψτε με θα μπορούσα να πάω και πολύ παραπάνω)
Αυτοτελής; Ναι; Βλέπουμε
Σχόλια: Η συμμετοχή μου για το τρίτο WriteIn Short Story Live, που διοργάνωσε η elgalla, με θέμα "The sound of thunder".

Μου άρεσε πολύ που το έγραφα, μου άρεσε η ιδέα, ελπίζω να σας διασκεδάσει κι εσάς ;)

Άστραψε και (δεν) βρόντηξε!.pdf

Άστραψε και (δεν) βρόντηξε!.doc

Edited by elgalla
προσθήκη tags
  • Like 3

Starlord

Καλό! Πρωτότυπη εξέλιξη και γρήγορη καταιγιστική γραφή. Λίγο προς το τέλος κάπου δεν κατάλαβα πως ακριβώς έγινε κάτι αλλά καλό ήταν. Πάντως τα ξενικά ονόματα με τα λαδερά δεν κολλάνε!

• Like 1

Eugenia Rose

Να σου πω το 'χεις σκεφτεί να γράψεις κανένα young adult βιβλίο σε συνέχειες;

(Έχει και χρήμα η υπόθεση άμα πιάσει) :p Αυτή η υπόθεση ήταν για βιβλίο και μπράβο που την χώρεσες στο διήγημα. Από ένα σημείο και μετά δεν κατάλαβα τι έγινε εκεί δηλαδή με τις αισθήσεις. Αφού ο μάγος τα χε στήσει τόσο καλά και μελετημένα και ήταν σίγουρος ότι τίποτα δεν θα πήγαινε στραβά, τι πήγε τελικά; Είχε δυνάμεις ο Ρειν που δεν τις ήξερε ούτε αυτός ούτε ο μάγος; Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Επίσης ο μάγος γιατί ήθελε να φτιάξει ένα παιδί από πηλό; Γιατί δεν υιοθετούσε ένα από τα παιδιά του ορφανοτροφείου; Και με ποια ιδιότητα μπήκε τότε στο ορφανοτροφείο και τον αφήσανε; Όλα αυτά (και οι μαγικές ικανότητες του Ρειν) μπορούν να αναπτυχθούν και να εξηγηθούν μια χαρά σε μεγαλύτερη φόρμα. Ήταν μια διασκεδαστική ιστορία.

Γι' αυτό σου λέω go for it! :thmbup:

Edited by Eugenia Rose
  • Like 1

MadnJim

Γιάννη φίλε, ευχάριστη η ιστορία σου. Μου άρεσε το που σε πήγε το θέμα σου. Όμως, ούτε εγώ κατάλαβα το πως και γιατί εκεί στο κρίσιμο σημείο της κορύφωσης, κάτι λείπει, φαίνεται σαν ένα μικρό, αδικαιολόγητο άλμα της πλοκής. Νομίζω πρέπει να το δεις αυτό, γιατί κατά τ' άλλα έχει ενδιαφέρον η ιδέα σου. Τη γραφή σου τη βρήκα στρωτή, εύπεπτη και με όμορφες εικόνες. :good:

• Like 1

Morfeas

Γιάννη, όμορφα κύλησε η ιστορία σου μέχρι και την "κρίσιμη" σκηνή που λένε κι οι από πάνω, όπου κι εγώ το έχασα.

Πού σκάλωσα:

1ον, δεν πολυκατάλαβα γιατί ακολουθούσαν τους κεραυνούς, σαν να μου 'λειψε ένας συνδετικός κρίκος εκεί.

2ον, τη σκηνή που ο μάγος πεθαίνει και τα παιδιά επανακτούν τις αισθήσεις τους την έχασα, είναι λες και λείπει κομμάτι. :p

3ον, νομίζω υπήρχαν μικρολαθάκια στα σημεία όπου κανονικά δεν θα έπρεπε να ακούει (στη συνομιλία στο τηλέφωνο με τον μάγο στην αρχή που φαίνεται σαν να τον ακούει, μετά που τον παίρνει και καταλαβαίνει ότι το τηλέφωνο του μάγου ήταν κλειστό, στο ενδιάμεσο που θα έπρεπε να έχει παραξενευτεί που δεν άκουγε τη βαβούρα που ακούμε κανονικά οι άνθρωποι - αμάξια, φωνές, λοιποί θόρυβοι)

Τώρα στα θετικά, μου άρεσε η ιδέα, η γραφή κυλούσε youngadultίστικα (δηλαδή γρήγορα, σχεδόν αόρατα, πράγμα γενικά καλό - αν και έχεις λίγες φράσεις τύπου "Ένας εκκωφαντικός κεραυνός του έσχισε τ'αυτιά"(πού να 'ξερε;) που μου φάνηκαν κάπως κλισέ).Η πλοκή αν μεγαλώσει κάπως κι εμπλουτιστεί με περισσότερα περιστατικά θα μπορούσε να γίνει πολύ ενδιαφέρουσα (είναι ήδη, απλώς μπορείς να χώσεις κάνα 2 twists ή turns ακόμα αν το μεγαλώσεις λιγάκι, τύπου νοβελέτα, ξέρεις να μην γίνονται όλα τόσο εύκολα). Η ιδέα ξαναλέω παρουσιάζει ενδιαφέρον, ίσως θέλει περισσότερο χτίσιμο και σε επίπεδο κόσμου για να λάμψει. Τέλος, πολύ καλή χρήση του θέματος, ιδίως από τη στιγμή που σου 'τυχε και σχετικά δύσκολο θέμα. :thumbsup:

Ιρμάντα

Χμ. Μου άρεσε πολύ. Όντως κάτι τέτοια είναι που γίνονται τα εφηβικά μυθιστορήματα με τις αξιοζήλευτες πωλήσεις. Πάρα πολύ καλή ιδέα. Με τράβηξε και το διάβασα μονορούφι παρά τα μικρολαθάκια στην αφήγηση, και κάποια κλισέ όπως το κορμί του έτρεμε σαν καριδότσουφλο, ή το: άφησε τα μάτια του να ξορκίσουν την στεναχώρια του, γεμίζοντας το πρόσωπο του με δάκρυα.

Θα συμφωνήσω με τον Μορφέα, δεν κατάλαβα ακριβώς την εικόνα με τους κεραυνούς που του αποκάλυψε με κάποιον τρόπο το κρυσφήγετο του μάγου. Μου άρεσε επίσης που το κάθε παιδάκι είχε όνομα που παρέπεμπε κατά κάποιον τρόπο, στο κουσούρι τοου: Rain, Thin. Θα ήθελα να το δω καμωμένο νουβέλα αυτό πάντως.

Συγχαρητήρια και καλή σου επιτυχία στο παιχνίδι!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1

elgalla

Ωραία ιδέα που της αξίζει να αναπτυχθεί παραπάνω ώστε:

1. να μάθουμε για ποιον λόγο ο μάγος έχασε το παιδί του, προκειμένου να γίνει λιγότερο ασπρόμαυρο το πράγμα. Επίσης, το ξέρω πως έτσι το φαντάστηκες, αλλά για έξτρα πειστικότητα θα προσπαθούσα να συνδέσω το ξόρκι με κάποιον Ιαπωνικό θρύλο δημιουργίας ή κάτι τέτοιο. Ξέρω πως οι Κινέζοι έχουν έναν τέτοιο θρύλο, τσέκαρε και τους Ιαπωνικούς για να το συνδέσεις κάπως (αν, δηλαδή, παραμείνει Ιάπωνας)

2. να μάθουμε πώς τον οδήγησε τον Rain ο κεραυνός στον μάγο

3. να μάθουμε πώς ο Rain και ο Thin βρήκαν τα άλλα τρία παιδιά.

Με παραξένεψε, επίσης, που ο πρωταγωνιστής μας δεν είπε τίποτα στους γονείς του. Θα μου φαινόταν πιο λογικό να τους αναφέρει κάτι και να μην τον πιστέψουν, επειδή π.χ. νομίζουν ότι δεν θελει να πάει σχολείο ή κάτι τέτοιο.

Η ιδέα, όμως, μου άρεσε, καθώς και η εκτέλεση και, αν φτιάξεις αυτά τα πράγματα - που εύκολα φτιαχνονται - θα αστράψει και θα βροντήξει, μη σου πω.

Μπράβο!

• Like 1

Nihilio

Τα λεγαμε και απο κοντα, Γιαννη. Η ιστορία ειχε ωραια ροη, κυλουσε ευχαριστα μεχρι και το τέλος. Αυτο που με χαλασε ηταν το κινητρο του κακου, που δεν ηταν αρκετα δραματικο, καθως και με το καπως βιαστικο τελος. Πιστευω αν ακολουθουσες την αρχικη σου ιδεα θα εβγαινε ενα πολυ πιο δυνατο κειμενο.

• Like 2

Διγέλαδος

Νομίζω η ιστορία είναι πολύ μεγάλη και δεν χωράει σε 4000 λέξεις. Πρόσεξε λίγο τους διαλόγους και το telling. Nομίζω μπορείς κάθε κομμάτι να το χωρέσεις σε κεφάλαια όπως είναι τώρα. Στην αρχή μπερδεύτηκα για τον κόσμο στον οποίο βρισκόμαστε και αν υπάρχει συνέχεια μεταξύ των παραγράφων. Όταν τη ξαναδουλέψεις ανέβασε την να τη δούμε :)

Edited by Διγέλαδος

Ballerond

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις!

Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε πολύ η ιδέα που κατέβασα για την ιστορία και πραγματικά ψήνομαι πολύ να την αναπτύξω περισσότερο ;).

Να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα σε όσους μπερδέυτηκαν στο τέλος.

Ουσιαστικά οι κεραυνοί έδειξαν οι ίδιοι στον Ρέιν πως να βρει τον μάγο, σαν να γίνανε "σύμμαχοι" του από "εχθροί". Με τις αστραπές που πέφτανε και φωτίζανε τον ουρανό, στο μυαλό του έφτιαχναν έναν χάρτη. Ενώ οι υπόλοιποι βλέπανε απλά στραβές γραμμές, ο Ρέιν έβλεπε έναν χάρτη που τον οδήγησε στο κρυσφήγετο του μάγου.

Δεν υπάρχει περαιτέρω εξήγηση, έγινε λίγο...μαγικά. Προφανώς σε μεγαλύτερο κείμενο θα το αναπτύξω και καλύτερα.

Διγέλαδος: Με μπέρδεψες...ή σου φάνηκε τελείως μάπα η ιστορία και ουσιαστικά μου είπες «Πέτα το, γράψε άλλο και ανέβασε το» ή απλά ήθελες καλύτερη επεξήγηση. Ότι κι αν είναι, σεβαστό :)

Edited by Ballerond
  • Like 1

Ιρμάντα

Δεν υπάρχει περαιτέρω εξήγηση, έγινε λίγο...μαγικά. Προφανώς σε μεγαλύτερο κείμενο θα το αναπτύξω και καλύτερα.

Μπα, μάλλον αυτό εννοούμε (εγώ προσωπικά) λέγοντας για παραπάνω εξήγηση. Να αναπτυχθεί ώστε να το "δούμε" καλύτερα. Το ότι είναι υπερφυσικό και άρα δεν θα εξηγηθεί με κανόνες φυσικής, το δεχόμαστε.

eLisa

να πω κι εγώ ότι μου άρεσε παραπάνω από όλες αυτή η ιστορία;

μπορεί να απλωθεί άνετα σε μια νουβέλα, θα ήταν ό,τι πρέπει και για το νοριμο νομίζω :)

για παρατηρήσεις δεν έχω ακόμα το θάρρος

αλλά πχ το σημείο με τους κεραυνούς δεν με ενόχλησε διαβάζοντας.

η μη εξήγηση, δεδομένων και των διαστάσεων της ιστορίας, έδωσε μια κινηματογραφική χροιά

που την κατέταξα στα θετικά

φυσικά και έπαιρνε παραπάνω περιγραφή όμως, και όχι τόσο εξήγηση, της σκηνής

που θα ήθελα να δω αν υπάρξει αναλυτικότερη απόδοση της ιστορίας, πολύ θα το ήθελα!

• Like 1

Cucci

Είμαι κι εγώ από αυτούς που ανοίγουν incognito browser window για να δουν Maze Runner και Divergent, και που θα ήθελαν να το δουν σε νουβέλα (μία ή και περισσότερες) και (γιατί όχι;) κάπως οπτικοποιημένο. Minor, and already discussed, flaws aside, ήταν πολύ καλό!

• Like 1