Jump to content
Morfeas

Μόνη σ’ ένα άδειο σπίτι

Recommended Posts

Morfeas

Είδος: Σκοτεινή φαντασία, τρόμος, κάτι ενδιάμεσο
Βία;/Σεξ; Όχι, τίποτα μεμπτό.
Αριθμός Λέξεων: 2,913 λέξεις
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: Γράφτηκε με αφορμή τον halloween(3o) διαγωνισμό write in SSL, με διοργανώτρια την elgalla και θέμα "there was an old woman". Ελπίζω να σας αρέσει.
Αρχείο:Μόνη σ’ ένα άδειο σπίτι.pdf

Edited by elgalla
προσθήκη tags
  • Like 6

Ballerond

Αυτό το χάρισμα που έχεις ρε Νικόλα σε οποιοδήποτε θέμα σε βάλουν, είτε είναι διορία 1 ημέρα είτε 1 μήνας, να μπαίνεις απευθείας στο κλίμα, πολύ το ζηλεύω!

Μου άρεσε πολύ το setting που επέλεξες, η γραφή που απέδωσες, το ύφος που ταίριαξε πολύ καλά με το πως ήθελες να δώσεις την ιστορία. Δεν τρόμαξα κάπου, αν και σε αρκετά σημεία πήγες λίγο να με τσιτώσεις και θεωρώ ότι ευθύνεται το γεγονός ότι περισσότερο ήθελες να τονίσεις το fantasy στοιχείο παρά το horror.

Είναι ωραία ιστοριούλα, σε κρατάει άνετα μέχρι το τέλος και διαβάζεται εύκολα και στρωτά.

Αυτό που θα ήθελα βέβαια είναι να μην τελειώσει έτσι απότομα. Περίμενα να γίνουν περισσότερα πράγματα εκεί με την σφαίρα και να μην δοθεί μία τέτοια απλή εξήγηση όπως το "body switching". Είναι κλασική "κατάρα" αν το θες έτσι και ήθελα να δω κάτι παραπάνω. Ειδικά μετά την πολλά υποσχόμενη εισαγωγή. Επίσης μου φάνηκε ξαφνικά πολύ "θαρραλέα" η Φιλιώ μόνο και μόνο για να δει το μέλλον της και να ανακαλύψει έναν μύθο του χωριού.

Αυτό που ήταν κουρασμένη στην αρχή συνέχεια κολλούσε κάπου ή απλά στην δύσκολη καθημερινότητα της; Νόμιζα θα το συνδέσεις με το τέλος.

Μπράβο bro και καλή επιτυχία ;)

• Like 1

Eugenia Rose

Λοιπόν με άρεσε. Δεν είχε τρόμο είχε όμως μια μιζέρια που σερνότανε ολόγυρα. Είσαι πολύ μέσα στο θέμα σου και έφτιαξες και καλό background/setting πειστικό. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι το tell στο τέλος (αλλά θα ήταν λίγο δύσκολο να τα εξηγήσεις αλλιώς) και το ότι ήταν προβλέψιμο για μένα το τέλος. Θες γιατί κάπως μου έκανε κλικ απο την αρχή θες γιατί έχω διαβάσει Lady Nina :p ήξερα τι θα γίνει (και κατα βάθος ευχόμουνα να την έτρωγε) :p πάντως το δικό σου είχε την πινελιά πως και το σπίτι είναι καταραμένο ειδικά γι 'αυτό το σκοπό.

Καλή επιτυχία!

Edited by Eugenia Rose
  • Like 2

Starlord

Όντως πολύ ωραίο ειδικά για εμένα που δεν είμαι και ιδιαίτερος φαν του τρόμου, έχει πολύ ωραία ατμόσφαιρα και η "αποκάλυψη" του μυστηρίου ικανοποιητική.

• Like 1

Ιρμάντα

Πολύ καλό ήταν. Δεν έχω να πω κάτι, πέρα του ότι το περιμένεις ότι αυτή θα είναι η κατάληξη. Πράγμα που δεν είναι κακό, απλά το αναφέρω γιατί το σκεφτόμουν διαρκώς από την εισαγωγή, ότι με κάποιον τρόπο αλλάζει ταυτότητα η γυναίκα στο σπίτι.

Και το σκηνικό σου καλό. Με έκανε να θέλω να διαβάσω περισσότερες ιστορίες σε αυτό το χωριό.

Καλή επιτυχία στο παιχνίδι!

• Like 1

elgalla

Αγαπημένε, μου άρεσε πολύ. Ναι, κι εγώ την υποπτεύθηκα την κατάληξη εξ αρχής, όμως το βρήκα τόσο όμορφα γραμμένο και αποδίδει τόσο καλά και πιστά την ελληνικά επαρχία που, ειλικρινά σου μιλάω, φανταζόμουν την ιστορία σου να συμβαίνει στο χωριό μου, σχεδόν την έβλεπα μπροστά μου. Και θαυμάσια πιάνει το θέμα και ωραία το αποδίδει. Μπράβο!

• Like 2

Διγέλαδος

Σε κάποια στοιχεία, όπως στο διάλογο υστερεί στην αληθοφάνεια, αλλά κατά τα άλλα είναι μια καλή ιστορία με το κλασσικό κυκλικό μοτίβο τρόμου. Το σκηνικό της ιστορίας στην ελλαδική επαρχία είναι ένα συν. Ψήφος από μένα

Edited by Διγέλαδος
  • Like 1

eLisa

είναι μέρες που το διάβασα, η επίγευση παραμένει μόνο θετική.

ολοκληρωμένη ιδέα, με υπόβαθρο και με τα όλα της, και απόδοση επαρκώς ατμοσφαιρική!

συνολικά η πιο κοντινή στα γούστα μου

φυσικά και την ψήφισα :)

• Like 1

Cucci

Καθυστερημένος εγώ, δεν ξέρω ακόμα τα καλεντέρια και τα καλντερίμια της περιοχής εδώ, και με δυσκολεύει να παρακολουθήσω τα πάντα.

Μου άρεσε πολύ! Εγώ δεν το προέβλεψα το τέλος πάντως, είμαι κλασικό θύμα που «τα πίνει όλα» όταν διαβάζει. Ακόμα και spoilers αν διαβάσω σε review, τείνω να τα ξεχνάω για να απολαύσω αυτό που διαβάζω/βλέπω.

Θα συμφωνήσω με όσους είπαν ότι οι περιγραφές σου ήταν spot-on, ο ρυθμός σταθερός και σαγηνευτικός για να συνεχίσεις την ανάγνωση, αλλά επειδή κι εγώ είμαι από επαρχία (και ξέρω από καλό λάδι), θα σου πω ότι οι διάλογοι με πέταγαν έξω αρκετά. Μου φάνηκαν εκτός ύφους: περισσότερο exposition απ' ό,τι χρειαζόταν (στην αρχή), περισσότερη ψυχογραφία απ' ό,τι ήταν ρεαλιστικό να έχει (αργότερα) και με πραγματάκια που ξέφευγαν από την χωριατο-lingo. Επίσης θα έπαιρνε και περισσότερη χωριατοποίηση ο διάλογος - δεν μιλάω για αποτύπωση προφοράς, μόνο σε εκφράσεις αναφέρομαι.

Ωστόσο, ήταν αξιέπαινο. Πολύ το ευχαριστήθηκα!

(ΥΓ. Πιστός στο introduction μου, φυσικά και πάτησα enter πριν ολοκληρωθεί το post.)

Edited by Cucci
  • Like 3

Oceanborn

Μου άρεσε η ιστορία αρκετά θα έλεγα. Είναι τρόμος κατ' εμε 

Η διακριτική αίσθηση κλειστοφοβίας, η παγίδα, τα μάγια

Επίσης ενδιαφέρουσα ήταν η επιτυχημένη απεικόνιση της ζωής στην επαρχεία -προσωπικά δεν βρήκα τους διαλόγους μη αληθοφανείς- και οι αντίστοιχες έγνοιες και ανησυχίες ενός μικρού κοριτσιού. 

Θα ήθελα βέβαια 

να έδινες περισσότερη έμφαση στην τελευταία σκηνή ίσως, σε επίπεδο ατμόσφαιρας. Έχει μεγάλο περιθώριο να αναπτύξεις σε ψυχολογικό επίπεδο πιστεύω και ομολογώ εμένα θα μου άρεσε πολύ.

• Like 1