Jump to content

44ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ε.φ, Θέμα: Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Δεν βλέπω και πολλή κίνηση, αλλά πάρτε και δυο τελευταία να σκέφτεστε μέχρι να έρθει το θέμα κάποια στιγμή αργά απόψε:

 

post-1534-0-50908100-1483863029.jpg

 

post-1534-0-65420200-1483863058_thumb.jpg

 

Τελευταία hint για τους τολμηρούς:

1. Κανένας δεν έχει μαντέψει σωστά μέχρι εδώ (αν και υπήρχε τουλάχιστον μια ιδέα που θα μπορούσε να δουλέψει πολύ καλά με όλο το προηγούμενο σετάκι)

 

2. Βρείτε τι κοινό έχουν όλα μαζί σε βαθύτερο επίπεδο.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα προσπάθεια: Τηλεμεταφορά - διακτινισμός, σαν μέσο αστρικών ταξιδιών.

Ή, κάτι παρεμφερές: αστρικά ταξίδια με τη βοήθεια εγκεφαλικών/νοητικών δυνάμεων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κολλήσει με δύο hints που μας έδωσε η Βάσω. Το "περικλείει μια κατάσταση" και το "τι κοινό έχουν όλα μαζί σε βαθύτερο επίπεδο". Σκέφτομαι κάτι, μια κατάσταση σε μοριακό; επίπεδο... Όσοι ξέρετε φυσική, βοήθεια.  :dazzled:

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:albert:  Ταξίδι στο χρόνο, ύλη σε ενέργεια και άλλα παρεμφερή... Χμμ διήγημα είπαμε όχι επιστημονική διατριβή...

 

Μοριακή διάσπαση μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Καλά άμα έχει σχέση με χημείες και τέτοια εμένα να με ξεχάσετε και σαν συγγραφέα και σαν αναγνώστη.  Στην Δευτέρα Λυκείου  είχα χτυπήσει ένα  επικότατο δυαράκι στις εξετάσεις στο 'λατρεμένο' μάθημα της !#@!Χημείας.  Ούτε καν το όνομα μου δεν είχα γράψε σωστά ^_^

 

Θα επιστευτώ την Βάσω που είναι συνάδελφος ότι δεν θα μας  κάνει τέτοια κόλπα... 

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κολλήσει με δύο hints που μας έδωσε η Βάσω. Το "περικλείει μια κατάσταση" και το "τι κοινό έχουν όλα μαζί σε βαθύτερο επίπεδο". Σκέφτομαι κάτι, μια κατάσταση σε μοριακό; επίπεδο... Όσοι ξέρετε φυσική, βοήθεια.  :dazzled:

 

Όχι τόσο βαθύ, ρε παιδιά!

Γιατί άντε και γράφετε. Εγώ πώς θα τα διαβάσω; :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Γιάννη και εγώ τη χημεία δεν την συμπαθούσα αλλά η φυσική ήταν άλλο πράγμα.

Χώρια που στην πρώτη λυκείου για να γράψω μια ιστορία στο διάστημα βασάνιζα τους καθηγητές μου με ταχύτητες διαφυγής, τύπους που δίνουν την αντίσταση του αέρα, δυνάμεις που ασκούνται κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κοινό όλων των φωτο είναι μετάλλαξη ανθρώπου όχι από εξέλιξη αλλά από παρέμβαση...το θέμα είναι ο άνθρωπος της νέας εποχής όπως προκύπτει από τη μετάλλαξη αυτή. Αλήθεια υπήρχε ποτέ "μετάλλαξη" σα θέμα;

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ 11 «ΙΧΝΗ»

 

1)     Κατασκευή μηχανής, για «Επαφή» με εξωγήινη μορφή ευφυΐας. ΑΝΕΦΙΚΤΟ

2)      Επαφή. (Στο Arrival που παίζεται τώρα στους κινηματογράφους, οι εξωγήινοι δεν ζητούσαν αγελάδες, ή κάνω λάθος;» ΑΝΕΦΙΚΤΟ;;;;

3)      Γενετική μηχανική. ΕΦΙΚΤΟ

4)      Γενετική μηχανική. ΕΦΙΚΤΟ

5)      Η στιγμή που το Millennium Falcon από το Star Wars διασχίζει το υπερδιάστημα για το διαστημικό του ταξίδι. ΑΝΕΦΙΚΤΟ

6)      Σκηνή από το Stargate, Ένα φιλμ του 1994, με «πύλη» για ταξίδια στο χώρο και στο χρόνο. (Βλέπε «Σκουληκότρυπες» και πώς μια «επαφή» θα επηρεάσει την εξέλιξη του ανθρώπινου πολιτισμού). ΑΝΕΦΙΚΤΟ

7)      Τεχνητή νοημοσύνη. ΕΦΙΚΤΟ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ

8)      Ένα ARP video game του 1994 πάλι. ( Καλά ρε Βάσω, με το συμπάθιο κιόλας μιας και δεν γνωριζόμαστε, γιαγιά είσαι; Άκου παραδείγματα του 1994…) Παρεμπιπτόντως το παιχνίδι λέγεται “System Shock” και παιζόταν στην αρχή σε πλατφόρμα MS-DOS και η «κακή» τεχνητή νοημοσύνη λεγόταν SHODAN. ;;;;;;;;;;;   *

9)      Ταξίδια στον χρόνο. ΑΝΕΦΙΚΤΟ

10)  Προηγμένη εφαρμοσμένη νανοτεχνολογία στην υπηρεσία της ιατρικής και της βιολογίας. (Στην συγκεκριμένη εικόνα, νανορομπότ επιτίθεται σε καρκινικά κύτταρα). ΕΦΙΚΤΟ

11)  Star Trek. Τηλεμεταφορά. ΜΕΡΙΚΩΣ ΕΦΙΚΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΕΡΙΚΩΝ ΑΤΟΜΩΝ, ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ

 

Από τα 11 δεδομένα υποψιάζομαι πως το θέμα θα είναι διλημματικό. Αν είναι έτσι, τότε θα γίνει χαμός. Σφαγή. Πολύ γουστάρω.

* Για το «γιαγιά», κάνω πλάκα. Εγώ είμαι παππούς εξ’ άλλου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

11)  Star Trek. Τηλεμεταφορά. ΜΕΡΙΚΩΣ ΕΦΙΚΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΕΡΙΚΩΝ ΑΤΟΜΩΝ, ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ

 

 

 

Κάτσε λίγο για να μαθαίνουμε και τίποτις

Έχει υπάρξει επιστήμονας που μετέφερε σωματίδια  από το ένα μέρος στο άλλο;

 

Επίσης όλο αυτό με τα εφικτό/ανέφικτο μου θυμίζει το Halting Problem και γενικότερεα τα  undecidable problems.  Λέτε να έχουμε καμία ευχάριστη έκπληξη (είπαμε η Βάσω είναι δiκιά μας)  και να γράψω μόνος μου :D

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

jjohn, κοίτα λίγο εδώ, και ετοιμάσου να τηλεμεταφερθείς όπου λαχταρά η καρδιά σου. Δωρεάν. Μόνο, πριν πατήσεις το κουμπί της καμπίνας, ψέκασε με baygon μέσα μην είναι καμιά μύγα. 

 

1) https://physicsgg.me/2016/09/20/%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%81%CE%B5%CE%BA%CF%8C%CF%81-%CE%BA%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82/

 

2)http://physicsworld.com/cws/article/news/2016/sep/19/quantum-teleportation-comes-to-hefei-and-calgary

Edited by tzaspy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

jjohn, κοίτα λίγο εδώ, και ετοιμάσου να τηλεμεταφερθείς όπου λαχταρά η καρδιά σου. Δωρεάν. Μόνο, πριν πατήσεις το κουμπί της καμπίνας, ψέκασε με baygon μέσα μην είναι καμιά μύγα. 

 

1) https://physicsgg.me/2016/09/20/%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%81%CE%B5%CE%BA%CF%8C%CF%81-%CE%BA%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82/

 

2)http://physicsworld.com/cws/article/news/2016/sep/19/quantum-teleportation-comes-to-hefei-and-calgary

Θα τηλεμεταφερθούν και τα μόρια του baygon :rofl2:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι μέσα πέσαμε πάλι :p

 

Τέσπα. Ωραίο  το θεματάκι!

Ένα πράγμα πέρασε μόνο από το μυαλό μου όταν το διάβασα.

 

P=NP

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο θέμα, Βάσω! Δεν ξέρω αν θα γράψω, θα προσπαθήσω να διαβάσω και να ψηφίσω, όμως.

 

Αν η τηλεμεταφορά στοίχιζε λίγο παραπάνω από ένα εισιτήριο τρένου;

 

Σίγουρα δεν θα ξανάπαιρνα ταξί.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν αυτό σήμαινε την μοριακή αποδόμησή σου και αναδόμηση στον προορισμό μπορεί να μη σου άρεσε η αίσθηση ή να μην την εμπιστευόσουν!  Όπως η γαιτρός του Εντερπράιζ D.

 

Είναι θέμα ανοιχτό σε πολλές ιστορίες πράγματι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο θεμα και πολυ ανοιχτο, ειμαι περιεργη να δω τι ιδεες θα γεννησει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ανοιχτο και με πολλες ερμηνειες!! Νομιζω οτι θα δουμε πολλα διαφορετικα πραγματα :)

Μπραβο ρε Βασω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση:

 

"Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα''

 

Αν αύριο είχαμε την πρώτη μας επαφή με εξωγήινους;

Αν τώρα εδώ που μιλάμε, μαθαίναμε ότι από το τέλος του μήνα η αθανασία θα ήταν εφικτή σε προσιτή τιμή;

Αν βρίσκαμε μια αστροπύλη και τα διαστρικά ταξίδια γίνονταν καθημερινή υπόθεση;

Αν η γενικευμένη τεχνητή ευφυΐα κυκλοφορούσε ανάμεσά μας και φτάναμε στη μοναδικότητα;

Αν η νανοτεχνολογία πουλιόταν δίπλα από τα depon στο φαρμακείο;

Αν η τηλεμεταφορά στοίχιζε λίγο παραπάνω από ένα εισιτήριο τρένου;

 

Αυστηρά μια ιστορία γύρω απο αυτά τα 6 παραδείγματα ή μπορούμε να κρατήσουμε σαν κυρίαρχο θέμα την 1η πρόταση;

 

(Δεν ξέρω αν θα προλάβω να γράψω, αλλά επειδή με γυροφέρνει μια παράξενη ιδέα, θέλω να είμαι σίγουρος πως δεν θα βρεθώ εκτός θέματος αν προκύψει χρόνος) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..