Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2017


WILLIAM
 Share

Recommended Posts

Κυρίες και κύριοι και αγαπητά μας παιδιά (καλά δεν έχουμε από αυτά αλλά έτσι πάει η προσφώνηση, τι να κάνουμε;)

Το 2017 μας τελειώνει σε λίγο. Για πείτε τι κάνατε συγγαρφικώς όλη τη χρονιά; Ολοκληρώσατε τους στόχους σας; Αφήσατε τίποτα για του χρόνου (αυτά θα τα πούμε από αύριο μεθαύριο);

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος, δύο μεγάλα μυθιστορήματα, δύο πιο μικρά, δύο διηγήματα, δύο έργα πάνω στη συγγραφή, το περιεχόμενο του ιστολογίου και πολλά ποιητικά έργα.Έφερα σε πέρας όλα τα έργα μου εκτός από την Επιχείρηση που έχει βέβαια την αιτολογία ότι είπα να την φτιάξω από την αρχή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φέτος θα σε μαστιγώνω για να γράφεις, έχεις ρεμπελιάσει τελείως, και δεν είναι ότι σε έχει ξεμυαλίσει καμιά Γαλλιδούλα να σε δικαιολογήσουμε κάπως.

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2017 at 12:27 AM, Cassandra Gotha said:

Να διορθώσω το φετινό νανορίμο (εντάξει, αυτό γίνεται ήδη). -->  :clap:

Να γράψω άλλο ένα βιβλίο, (με γυροφέρνει μια ιδέα από το καλοκαίρι αλλά ακόμα είναι... τίποτα). --> Έγραψα σχεδόν 50.000 λέξεις από αυτό. Θέλει σίγουρα άλλες 100.000. Περνάει στους συγγραφικούς στόχους του 2018.

Να γράψω ένα διήγημα σε διαγωνισμό/παιχνίδι του σφφ (δηλαδή, πλέον το θέτω στόχο χρονιάς, έτσι; Είναι αστείο). --> :clap:

Αλλά, το πιο σημαντικό: Να μην ασχοληθώ καθόλου με προηγούμενα κείμενά μου, νανόριμα ή διηγήματα. Χρειάζομαι, θέλω, μια φρέσκια συγγραφική αρχή, και την ξεκίνησα στο τέλος του 2016.--> :clap:

Καλά τα πήγα. Το σημαντικότερο είναι, όμως, ότι έμαθα κι άλλα πράγματα  φέτος (για τον εαυτό μου, καταρχήν).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2017 at 11:55 AM, Solonor said:

Ας πω κι εγώ τον δικό μου στόχο: να ξεμπερδέψω με τις διορθώσεις στο flashάκι 320.000 λέξεων (and growing) και να το κρατήσω κάτω από τις 400.000 κατά την τελική διόρθωση. 

Ομολογώ πως απέτυχα, αν και με χαμόγελο.

Αν και το φλασάκι κρατήθηκε κάτω από τις 400.000 (340.000) δεν τέλειωσα με τις διορθώσεις. Τουλάχιστον ολοκλήρωσα και διόρθωσα ένα μυθιστόρημα ενηλικίωσης 80.000 λέξεων, το οποίο ήδη έχει φύγει από τα χέρια μου και τα χέρια των τριών uber betareader. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, σίγουρα δεν το λες αποτυχία, αστόχησες λίγο αλλά μια χαρά τα πήγες. Δεν γίνεται να διορθώνουμε και να μη γράφουμε και τίποτα καινούριο. Με το καλό και στα βιβλιοπωλεία εύχομαι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενους στοχους δεν ειχα, εκτος απο το να γραψω! Και εγραψα τεσσερα διηγηματα, ολα με γευση sff, αφου τα 2 ηταν για write off, το ενα για τον διαγωνισμο τρομου και το αλλο για την προσφατη συγγραφικη ασκηση...

Διορθωση, 3 στα 4, αφου τα "Δακρυα του Δρακοντα" δεν γραφτηκαν για παιχνιδι/διαγωνισμο του sff, αν και οι ριζες τους βρισκονται σε παλιοτερο write off και στον  διαγωνισμο φαντασιας του 2016...

Edited by SymphonyX13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2017 at 11:39 AM, Naroualis said:
On 3/1/2017 at 1:48 PM, Naroualis said:

Στόχος φέτος είναι

 

α) δύο ή τρία να εκδώσω (κάτι παλιό, έναν Κόμπες κι ένα ακόμα, ίσως το ποντιακό) On my way :) Ένα παλιό: "Μέσα απ' το Γυαλί και άλλες ιστορίες από ημιτελείς Στροφές", και έναν Κόμπες: "Το Μαργαριτάρι του Χάρατς".  Καλά ήταν.

 

β) δύο να διορθώσω (το δεύτερο ποντιακό κι αν έχω κότσια και το τρίτο) Το δεύτερο πάει καλύτερα, αλλά όχι όσο καλά θα ήθελα, κάνω κοιλιές ρε γαμώτι. Ελπίζω και παλεύω εντός του μήνα να ολοκληρωθεί για να αποσταλεί στους beta readers. Σχετικός τζίφος εδώ, το δεύτερο ποντιακό είναι ακόμα στα σκαριά, μένει εκείνη η ριμάδα η μάχη που ήταν εξαρχής βλακωδώς γραμμένη, αλλά πού θα πάει θα τη στρώσω...

 

γ) ένα να ολοκληρώσω (τους Ετρούσκους μου ή τους Δωδωναίους μου ή τους Άραβές μου, πάντα στην Πικρή Στροφή) Νοέμβρη, αυτά. Και πρέπει να προηγηθεί διάβασμα. :p Πάλεψα να φέρω σε λογαριασμό το αραβικό μου, αλλά κατάφερα μόνο ένα από τα 4 κεφάλαια που είχα σχεδιάσει, ούτε 25,000 λέξεις. Δε βαριέσαι, η ιστορία αυτή θα γραφτεί σίγουρα, οπότε λέω να μη φοβηθώ.

 

Νέα διηγήματα δεν προβλέπονται, αλλά υπάρχουν πολλά παλιά. Πολλά. ;) Ναι, υπήρξαν, βλέπε α). 

Γενική αποτίμησις, μπορεί να φαίνεται ότι έκανα το ένα από τα τρία πράγματα που είχα προγραμματίσει, αλλά στην πραγματικότητα ήταν πολύ πολύ πιο ενδιαφέρουσα χρονιά απ' ότι φανταζόμουν. Το 2018 θα είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον, αν συνεχίσουμε με αυτόν τον ρυθμό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι τι στόχους είχα βάλει, φοβάμαι να τους δω. Μου αρκεί που έγραψα αρκετά διηγήματα, παρακολούθησα μαθήματα δύο σεμιναρίων συγγραφής, πήρα τις πρώτες μου πρωτιές σε διαγωνισμούς κι έχτισα τα θεμέλια για το πρώτο μου κείμενο που θα ξεπερνά τις 10.000 λέξεις.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εσύ άλλαξες στόχους, έκανες αρκετά πράγματα έστω ακι ανα ήταν άλλα από αυτά που είχες προγραμματίσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..