Jump to content

FFL #15 (Ballerond vs Elli Sketo vs kkets vs Nienor vs Silvertooth vs jjohn vs Rhialto vs WILLIAM vs Γιώργος77 vs Διγέλαδος vs Natasha vs Ιρμάντα)


elgalla
 Share

15ος Διαγωνισμός Flash Fiction Live (FFL)  

28 members have voted

  1. 1. Tα διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο ήταν (4 ψήφοι):

    • Δεν Ξέρω - jjohn
      0
    • Ο Τερατόγατος - Ballerond
    • O Αιώνιος Φύλακας - kkets
    • Ανώνυμο - Nienor
    • Πρεζόνι - Γιώργος77
    • Το Δείπνο - Rhialto
      0
    • Άνθρωπος - William
    • Σποράκι 2.21 - Elli Sketo
    • Η Σκιά - Διγέλαδος
    • Ανώνυμο - Silvertooth
    • O Σπόρος στην Καρδιά - Ιρμάντα
    • Ψαλίδι - Natasha

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Αταλάντη νομίζω κατάφερες να ξεπεράσεις και το ΘΕΜΑ. Δεν ήτανε εύκολη υπόθεση σου βγάζω το :detective2: :cc_jockey: :french_blank: :hi:

:man_in_love:

(Υ.Γ. Κρίμα να λείπει ο Μορφέας)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εσύ θα μπορούσες να το κάνεις αυτό Γιάννη, παιδί μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον θα παραιτηθώ και θα αρχίσω καλύτερα να γράφω φίξιον από μονολόγους της σαρδέλας. Απαπαπα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και το θέμα σας είναι...

 

 

ΕΝΤΕΛΕΧΕΙΑ

 

Για όποιον μπορεί να μην ξέρει ή να μη θυμάται ακριβώς από το Λύκειο, ορίστε ένας σύντομος ορισμός:

αριστοτελικός όρος με τον οποίο δηλώνεται η πραγμάτωση του όντος, δηλαδή η μετάβασή του από τη δυνάμει στην ενεργεία κατάσταση (από την κατάσταση της δυνατότητας της ύπαρξης σε αυτή της ύπαρξης).

 

Αλλά, γενικά, μη σας αποτρέψει ο ορισμός και μην κολλήσετε σε αυτόν, τον έβαλα για διευκόλυνση. Αν ένα πράγμα είναι να κρατήσετε από αυτόν, κρατήστε το υπογραμμισμένο. Όπως το αντιλαμβάνεται καθένας, είναι πραγματικά ένα πολύ ανοιχτό θέμα που πιστεύω ότι μπορεί να γεννήσει ενδιαφέρουσες ιδέες σε όλα τα είδη.

 

Καλή επιτυχία!

 

Υ.Γ. Γράφετε μέχρι τις 22.45.

 

Καλά ούτε στις πανελλαδικές δεν βάζανε τέτοια θέματα…

Έχε χάρη που κάνεις ωραία τρουφάκια…

Ως θεατής και μη γνώστης των κανονισμών, έχω μια ερώτηση:

Παραγγέλνω πίτσα ή ποπ-κορν;

 

Έτοιμο το πρώτο βραβείο (ΕΦ):

Πρόβα

Δοκιμάζοντας ταυτόχρονα τα δεκαοκτώ ταμπούρλα και τις εφτά μπότες του ντραμ-σετ του, γύρισε προς τον κιθαρίστα που κούρδιζε τις δεκαέξι χορδές τις κιθάρας του ενώ δοκίμαζε τα εφτά πετάλια της, και τον ρώτησε:

« Σβριόνγκ, τι θάλεγες να λέγαμε το συγκρότημά μας Εντελέχεια;»

Ο Μπροσάνξ, κάλυψε το κεφάλι του με όλα τα χέρια του και χτύπησε όλα τα πόδια του στο πάτωμα:

«Μα καλά χαζός είσαι; Θέλεις να μας μπερδέψουν με εκείνους του Γήινους, τους Ενδελέχεια;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον θα παραιτηθώ και θα αρχίσω καλύτερα να γράφω φίξιον από μονολόγους της σαρδέλας. Απαπαπα

 

Eνδιαφέρον ακούγεται. Γραφ'το και μην τα παρατάς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον θα παραιτηθώ και θα αρχίσω καλύτερα να γράφω φίξιον από μονολόγους της σαρδέλας. Απαπαπα

 

Ναι αλλά μην ξεχνάς, για να αξίζει πρέπει να είναι μεγαλειώδες!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ μάλλον θα παραιτηθώ και θα αρχίσω καλύτερα να γράφω φίξιον από μονολόγους της σαρδέλας. Απαπαπα

 

Ναι αλλά μην ξεχνάς, για να αξίζει πρέπει να είναι μεγαλειώδες!

 

Θα είναι διαγαλαξιακή σαρδέλα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ μάλλον θα παραιτηθώ και θα αρχίσω καλύτερα να γράφω φίξιον από μονολόγους της σαρδέλας. Απαπαπα

 

Ναι αλλά μην ξεχνάς, για να αξίζει πρέπει να είναι μεγαλειώδες!

 

Δηλαδή δεν μπορεί να είναι μια μεγαλειώδης σαρδέλα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μου έτυχε λίγο μια δουλειά. Δεν έχω τελειώσει ακόμη, αλλά έτσι και αλλιώς και αν ήταν στο χέρι μου θα το έδινα με 50 λέξεις.  Απλά γράφω για να καλύψω τις λέξεις κοινώς...

 

Σε 5' ανεβάζω. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εγώ αν ανεβάσω αυτό που σκαρώνω θα γελάσουν και τα πετεινάρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγώ αν ανεβάσω αυτό που σκαρώνω θα γελάσουν και τα πετεινάρια.

 

Θα ανεβάσεις. Μου το υποσχέθηκες και θα σου γκρινιάζω για πάντα αν δεν.

Link to comment
Share on other sites

 

εγώ αν ανεβάσω αυτό που σκαρώνω θα γελάσουν και τα πετεινάρια.

 

Θα ανεβάσεις. Μου το υποσχέθηκες και θα σου γκρινιάζω για πάντα αν δεν.

 

...τότε κι εγώ ξέρεις για τί θα σου γκρινιάζω αδιάκοπα, αν και όταν. Και θα λέω πως δεν ήξερα και πως δεν μου τα 'χε πει κανείς! χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μουσικό διάλειμμα...

 

…και τι διήγημα να σου γράψω…

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αφού διαβάσετε αυτό που θα ανεβάσω, μπορείτε να με βρίσετε ελεύθερα. Αυτά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμμετοχή:

 

 

ΔΕ ΞΕΡΩ

 

Ξυπνάω με καλή διάθεση.   Σηκώνομαι, πλένω τα δόντια μου και τινάζω τα χέρια μου για να ξεπιαστούν οι μυς. Μετά, ξεκινάω με  την πρωινή μου γυμναστική. Λίγες κάμψεις και καμιά δεκαριά κοιλιακοί είναι ό,τι χρειάζομαι για να πάει καλά η μέρα μου.

       Αφού πιω ένα ποτήρι νερό  για να ξεδιψάσω, βγάζω το κεφάλι μου  απ’ το παράθυρο και χαιρετώ τον γείτονα. Περιχαρής  μου υπενθυμίζει πως το μεσημέρι τον περιμένω για επίσκεψη στο σπίτι μου γιατί -λέει- έχουμε καιρό να τα πούμε. Δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι για επισκέπτες, αλλά ο γείτονας μου, είναι ο γείτονας μου, μια ειδική περίπτωση δηλαδή. Του χαμογελάω και του λέω  ότι θα τον περιμένω με χαρά.

       Στην συνέχεια, βάζω το κεφάλι μου πάλι πίσω στο σπίτι και τρίβω τα χέρια μου.  Πρέπει να του ετοιμάσω  κάτι καλό για την περίσταση. Ξίνω λίγο το  πηγούνι μου, όχι τόσο επειδή σκέφτομαι, όσο επειδή με φαγουρίζει και   ξαφνικά  καταλαβαίνω το τι πρέπει να του ετοιμάσω.

      Λες και ετοιμάζομαι να παίξω τυφλόμυγα, δένω τα μάτια μου με ένα μαντήλι και αφήνω την μυρωδιά να με καθοδηγήσει ως το δωμάτιο. Όταν φτάνω εκεί,  δεν  αφαιρώ το μαντήλι παρά μόνο όταν η   μυρωδιά της ζύμης έχει εισχωρήσει για τα καλά μες τα ρουθούνια μου. Δεν μου αρέσει να κολακεύω τον εαυτό μου -ένας απλός άνθρωπος είμαι στο κάτω-κάτω της γραφής- αλλά τα κουλουράκια μου    είναι για να τα ζηλεύουν πολλοί  και αυτό οφείλεται στην συνταγή που έχω για την ζύμη.   Είναι  ένα από τα οικογενειακά μα ς μυστικά,  δώρο της μανούλας μου  όταν έγινα δεκα χρονών.

      Πιάνω την λεκάνη που ‘χω φωλιασμένη την ζύμη και την κουβαλάω μέχρι την κουζίνα. Την αφήνω απάνω σε ένα τραπεζάκι ξύλινο   και τινάζω το μαλλί από το κούτελο μου. Ξεφυσάω και μπήγω τα χέρια μου μέσα στην ζύμη για να δώσω σχήμα και  λόγο ύπαρξης  στην  άμορφη ζύμη.

Και καθώς το κάνω αυτό δεν μπορώ να μην  τραγουδήσω το αγαπημένο μου τραγουδάκι….

 

Με τα δυό χεράκια, πλάθω κουλουράκια

ο φούρνος θα τα ψήσει το σπίτι θα μυρίσει

κουλουράκια κουλουράκια

Ζουμπουρλά κι αφράτα

δυο χοντρά παιδάκια γίναν

Κουλουράκια κουλουράκια

Χέρια, ποδαράκια όλα

Κουλουράκια κουλουράκια

 

Ναι οκ προφανώς   (α) το πρώτο μέρος είναι αχρείαστο και μπήκε για τις 300 λέξεις  (β) το δεύτερο μέρος-το ποίημα δεν πρόλαβα να το  σιάξω  γιατί όπως προείπα μου  έτυχε κάτι.  

 

Εγώ πάντως γέλασα   όταν σκέφτηκα το τραγουδάκι!

 

 

 

 

Edited by jjohn
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Αφού διαβάσετε αυτό που θα ανεβάσω, μπορείτε να με βρίσετε ελεύθερα. Αυτά.

Μην ανησυχείς, μπορούμε να βρίσουμε και πριν το ανεβάσεις: Χάλια είναι, ρηχοί χαρακτήρες, πολύ tell, δεν έχει αρκετές εκρήξεις (και κόμματα) κλπ κλπ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εδώ, εδώ, στο γήπεδο αυτό, ενδελεχώς θα προσκυνήσετε τον διαγωνισμό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #15 (Ballerond vs Elli Sketo vs kkets vs Nienor vs Silvertooth vs jjohn vs Rhialto vs WILLIAM vs Γιώργος77 vs Διγέλαδος vs Natasha vs Ιρμάντα)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..