Jump to content

45ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Κληρονομιά


DinMacXanthi
 Share

Επιλέξτε το θέμα  

23 members have voted

  1. 1. Επιλέξτε το θέμα

    • Κληρονομιά
      8
    • "Ζει μέσα στο σπίτι"
      7
    • "Ένα αστείο ήταν..."
      8


Recommended Posts

Βρε συ Άννα, δεν ειρωνευόμουν! Με παρεξήγησες! :mf_surrender:

 

Υπάρχουν και ρηχοί επισκέπτες, και αφανείς επισκέπτες, και σοβαροί επισκέπτες, και αδιάφοροι επισκέπτες σ' ένα site. Υπάρχουν όμως κι αυτοί, όπως εγώ που γράφω, (και η γυναίκα μου που ως επι το πλείστον διαβάζει) που θέλουν να μείνουν. Το "άνθρωποι της ησυχίας" επίσης δεν είναι ειρωνικό, γιατί κι εγώ (συνήθως) είμαι ένας απ' αυτούς!

 

Απλώς διαπίστωσα ένα πρόβλημα εδώ μέσα τον τελευταίο χρόνο που παρακολουθώ το φόρουμ, και πρότεινα μια λύση.

 

Και επειδή είμαστε off topic, και ειλικρινά ουδεμία διάθεση έχω να διαπληκτιστώ άνευ λόγου και αξίας πρωινιάτικα, επαναλαμβάνω τις προτάσεις μιας και δεν τις κατάλαβες και ας το αφήσουμε εδώ:

 

- Συμμετοχή όλου του κοινού με ένα συμπληρωματικό poll πέρα από τις ψήφους

-Πρόσκληση "φίλων" μέσω κοινωνικής δικτύωσης

-Κατάργηση των 30 ποστ για να ψηφίζουν τα μέλη ή των 3 σχολίων για να συμμετάσχουν στους διαγωνισμούς

-Προστασία των μικρών σε ηλικία μελών έτσι ώστε να μην αποθαρρύνονται αν τύχει να βγουν τελευταίοι

-Τα σχόλια να είναι αυστηρώς μετριοπαθή

-Όταν τρέχει ένας διαγωνισμός να μπορεί ένας επισκέπτης να μπει με ένα "κλικ'' στο ανάλογο θέμα, χωρίς να πρέπει να ψάξει στιγμή για το που, πως, και τι. (Μια πελάτισσα μου είπε πως δεν έβγαζε άκρη και δεν ήξερε που έπρεπε να πάει για να διαβάσει και τις υπόλοιπες συμμετοχές). Φωτεινή επιγραφή ένα πράγμα.

 

Και τέλος πάντων, να γίνει η όλη διαδικασία πιο ελκυστική, πιο άμεσα προσβάσιμη, πιο γιορτινή ένα πράγμα.

Επαναλαμβάνω δικές μου σκέψεις, κι όχι απαραιτήτως σωστές.

 

Anyway, σόρρυ ξανά στους υπόλοιπους, καλά αποτελέσματα στον διαγωνισμό!

Edited by Mournblade
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι πως δεν είχα σκοπό να απαντήσω, μιας και τη συγκεκριμένη ιδέα την έχεις εκφράσει ξανά στο παρελθόν και την άποψή μου στην έχω πει ξανά στο παρελθόν. Αλλά, βλέποντας την απάντησή σου στην Άννα, με έκπληξη συνειδητοποίησα πως η εικόνα που έχεις σχετικά με το τι είναι αυτό το φόρουμ και ποια τα άτομα που το απαρτίζουν είναι μάλλον διαστρεβλωμένη και στο λέω αυτό με κάθε καλή πρόθεση. Επομένως, θα πιάσω ένα-ένα αυτά που προτείνεις και θα σου εξηγήσω πιο αναλυτικά και συγκεκριμένα για ποιους λόγους δεν μπορούν (και δεν θα έπρεπε, κατά τη γνώμη μου) να δουλέψουν.

 

Σίγουρα θα πρότεινα να συμμετέχει και το κοινό (ακόμα και οι περαστικοί) μέσω ενός συμπληρωματικού poll ώστε να υπάρχει διαδραστικότητα με τον επισκέπτη,

 

Οι διαγωνισμοί του φόρουμ είναι ένας τρόπος να γίνεται τζέρτζελο, να προκαλούμε συγγραφικά τους εαυτούς μας, να κρατιόμαστε σε εγρήγορση, να βλέπουμε τι ιστορίες μπορούν να προκύψουν με βάση το ίδιο θέμα και, βέβαια, να αναπτερώνεται το ηθικό μας. Αυτό που δεν είναι, όμως, είναι διαγωνισμοί δημοφιλίας. Λυπάμαι, δεν θεωρώ ότι η αξία μιας ιστορίας θα έπρεπε να μετριέται με το πόσους φίλους έχει κάποιος στο facebook. Εκτός κι αν πραγματικά θεωρείς ότι

 

Κοινοποιώντας τις ιστορίες μου στο fb (με το οποίο by the way δεν ασχολήθηκα ποτέ σοβαρά και δεν έχω πάνω από 500 "φίλους") στους 43, 44 διαγωνισμούς είχα τα υψηλότερα views απ' όλους κι ας είχε βγει τελευταία η ιστορία μου, κι ας ήμουν σχετικά άγνωστος εδώ μέσα.

 

οι φίλοι σου που μπήκαν και είδαν (γιατί το αν διάβασαν κιόλας είναι ένα άλλο ζήτημα) το thread της ιστορίας σου μπήκαν και στον κόπο να διαβάσουν οποιαδήποτε άλλη ιστορία του διαγωνισμού. Ή, ακόμη καλύτερα, ότι τις διάβασαν όλες και είχαν προσωπική άποψη.

 

για να ψηφίσει κάποιο μέλος να μην χρειάζεται να συμπληρώσει 30 ποστ

 

Εδώ, νομίζω, απλώς δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά ενός φόρουμ από το facebook. Ένα φόρουμ θέλει μέλη τα οποία θα έρθουν και θα μείνουν στην κοινότητα, όχι περαστικούς ή φίλους μελών που θα μπουν, θα ψηφίσουν σε έναν διαγωνισμό τον φίλο τους και θα φύγουν. Ο κανόνας των 50 posts υπάρχει (και καλώς υπάρχει) ώστε να αποτρέπονται ακριβώς αυτά τα φαινόμενα. Αρκεί να σου πω ότι έχουμε δει και fake accounts να κάνουν 50 posts σε μιάμιση μέρα μόνο και μόνο για να ψηφίσει ο συγγραφέας την πάρτη του. Έχοντας δει τέτοια φαινόμενα, έχοντας δει τουλάχιστον μία κακή συλλογή διηγημάτων να προκύπτει λόγω public vote σε διαγωνισμό (όχι του sff), και 100 να ήταν τα posts που χρειάζονταν δεν θα είχα πρόβλημα.

 

να είναι πιο γρήγορη η διαδικασία ώστε να γίνει κάποιος μέλος (εγώ και η γυναίκα μου κάναμε 3 μέρες για να λάβουμε το οκ)

 

Υποθέτω πως αυτό γίνεται προκειμένου να έχει η διαχείριση χρόνο να ελέγξει και να εγκρίνει το προφίλ. Ίσως είναι λίγο ενοχλητικό, αλλά πρέπει να καταλάβεις πως πολλά έχουν δει τα μάτια των παλιότερων εδώ μέσα και η διαχείριση του φόρουμ απλά φυλάει για να έχει.

 

η κοινότητα να αγκαλιάζει με ευαισθησία τα νέα μέλη (και ειδικά τους νεώτερους σε ηλικία)

 

Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο θεωρείς ότι αυτό δεν γίνεται. Ή, μάλλον, έχω μια ιδέα, αλλά θα ήθελα να σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο ιστορικό των διαγωνισμών αντί να ακούς φωνές που γκρινιάζουν. Θα σε παραπέμψω, λοιπόν, στους διαγωνισμούς 36 και 37, που τους πήρε και του δύο ο Morfeas, ο οποίος ήταν εντελώς νέο μέλος τότε και μικρός σε ηλικία. Εγώ, επίσης, που μόλις τότε είχα ξεκινήσει να γράφω στο φόρουμ (ο λογαριασμός μου είναι μεν πιο παλιός, αλλά ήταν ανενεργός πριν απ' αυτό) ήρθα 3η και 2η αντίστοιχα. Το "Βιντεάκι" του, καινούριου τότε, Γιώργου77 ήρθε 5ο στον 39ο, πάνω από συμμετοχές μελών που ήταν παλιά μέλη. O Ballerond ήρθε 4ος στον πρώτο διαγωνισμό που συμμετείχε, τον 41ο, και ο South of Heaven 2ος στον 43ο με την εξαιρετική "Μελινόη" του. Όλοι καινούρια μέλη. Κι αυτοί είναι μόνο διαγωνισμοί στους οποίους έχω συμμετάσχει εγώ. Δεν είμαστε καμιά παρέα ελιτιστών που βλογάμε τα γένια μας, εδώ μέσα, αν μια ιστορία μας αρέσει την ψηφίζουμε και είναι τόσο απλό.

 

να τους δίνει ίσως boost στις βαθμολογίες έτσι ώστε να μην αποθαρρύνονται (κάτι σαν άγραφος νόμος ένα πράγμα ή ασυλία όπως λένε και στο Σουρβιβορ :stinker: !)

 

Όχι. Θεωρώ (αφελώς ίσως, αλλά το θεωρώ) πως όσοι είμαστε εδώ με την ιδιότητα του (επίδοξου, έστω) συγγραφέα, είμαστε γιατί θέλουμε να βελτιωθούμε. Γιατί βαρεθήκαμε να μας διαβάζουν οι κολλητοί μας και να μας λένε πόσο γαμάτα τα κάνουμε όλα, τη στιγμή που εμείς ξέρουμε, μέσα μας, ότι κάτι δεν πάει καλά με την επική μας δωδεκαλογία και θέλουμε κάποιος να μας πει τι κάνουμε λάθος και πώς μπορούμε να το διορθώσουμε. Το να έρθει κάποιος με μια μέτρια ή μια κακή ιστορία και να βγει πρώτος επειδή είναι καινούριος πώς τον βοηθάει; Θα πάμε μετά από πέντε διαγωνισμούς και θα του πούμε "ξέρεις, αυτό που κάνεις είναι λάθος, δεν δουλεύει" και, δικαίως, θα μας βρίσει και θα μας πει ότι το κάνει πάντα και γιατί το θυμηθήκαμε τώρα και δεν μπορεί να είναι τόσο λάθος αφού πήγε καλά σε τόσους διαγωνισμούς κάνοντας αυτό το πράγμα.

 

τα σχόλια να είναι αυστηρώς μετριοπαθή με έμφαση στη βελτίωση

 

Γιατί, δεν είναι;

 

να κοινοποιεί το κάθε μέλος τον διαγωνισμό στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, να καλεί κόσμο, να εκλαμβάνουμε δηλαδή τον διαγωνισμό σαν festival και όχι σαν ένα πυρήνα 10-15 ταλαντούχων ατόμων που προσπαθούν να βελτιωθούν μέσω της κριτικής που ανταλλάσουν μεταξύ τους

 

Έλα μου ντε, όμως, που αυτό ακριβώς είναι οι διαγωνισμοί του φόρουμ. Δεν υπάρχει κανένα έπαθλο, δεν υπάρχει έκδοση, δεν υπάρχει τίποτα πέρα από τα σχόλια που κερδίζουμε, τον χαβαλέ με ανθρώπους που εκτιμάμε τη δουλειά τους και την κρίση τους και αυτή την αίσθηση της παρέας με την οποία μοιράζεσαι κάτι που αγαπάς.

 

Αν δεν τριφτείς με τον αληθινό αναγνώστη εκεί έξω, δεν θα μάθεις ποτέ τι απιδια πιάνει ο σάκος, και σίγουρα θα κρατάς μια πτυχή του εαυτού σου δέσμια στην αφάνεια.

 

Δεν καταλαβαίνω τι κάνει εμάς εδώ λιγότερο αληθινούς αναγνώστες. Αντιθέτως, εμείς είμαστε το κοινό σου, οι περισσότεροι άνθρωποι που διαβάζουν φανταστικό και, μάλιστα, ελληνικό φανταστικό βρίσκονται σε αυτό εδώ το φόρουμ. Και, ως επί το πλείστον, πρόκειται για ψημένους αναγνώστες, όχι για χτεσινούς. Δηλαδή, συγγνώμη, αλλά ποιοι αναγνώστες πιστεύεις πως είναι πιο αληθινοί από εμάς εδώ;

 

Όταν τρέχει ένας διαγωνισμός να μπορεί ένας επισκέπτης να μπει με ένα "κλικ'' στο ανάλογο θέμα, χωρίς να πρέπει να ψάξει στιγμή για το που, πως, και τι. (Μια πελάτισσα μου είπε πως δεν έβγαζε άκρη και δεν ήξερε που έπρεπε να πάει για να διαβάσει και τις υπόλοιπες συμμετοχές). Φωτεινή επιγραφή ένα πράγμα.

 

Η πρόσβαση στους διαγωνισμούς είναι εύκολη. Όποια ιστορία κι αν διαβάσεις, θα έχει λινκ προς την πρώτη σελίδα του διαγωνισμού, στην οποία είναι συγκεντρωμένες όλες οι ιστορίες. Επίσης υπάρχουν οι ετικέτες που χρησιμοποιούμε, για εύκολη πρόσβαση. Κι άμα μπεις απλά στη βιβλιοθήκη, όταν τρέχει ο διαγωνισμός οι ιστορίες είναι όλες πάνω-πάνω. Θα μπορούσε ίσως να γίνει ευκολότερη; Μπορεί, δεν ξέρω, αλλά δεν είναι πυρηνική φυσική. Δεν είναι καν μαθηματικά λυκείου.

 

In the end, ο συγκεκριμένος διαγωνισμός δεν έλαβε πολλά σχόλια. Πολλά μπορεί να παίζουν που να εξηγούν το γιατί και είναι μια ενδιαφέρουσα και εντός θέματος κουβέντα (αφορά τον συγκεκριμένο διαγωνισμό άμεσα), όμως δεν νομίζω πως η λύση ή η εξήγηση βρίσκεται στον τρόπο διεξαγωγής (για τον οποίο, σε αρκετά κομμάτια, σε βρίσκω λάθος και φαίνεται να έχεις μόνο μια αποσπασματική εικόνα). Παρεμπιπτόντως, το sff έχει σελίδα στο fb, όπου κοινοποιούνται οι διαγωνισμοί πάντα, και ειναι μια σελίδα με πάνω από 1000 ακόλουθους.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

'Οσον αφορά στα ποστς που πρέπει να έχεις για ψήφο.

Αυτό έχει ξανασυζητηθεί στο παρελθόν και δεν νομίζω να αλλάξει. Κάποτε ήταν 50, αν θυμάμαι, και πιο πρόσφατα έγιναν 30. Τα τρία σχόλια τα θεωρώ και (προσωπικά) εξαιρετικά σημαντικό να ΜΗΝ καταργηθούν. Κάποιος ζητά την κριτική των άλλων και είναι καλό να έχει επίσης δείξει διάθεση να κάνει και αυτός κριτική. Θα συμφωνήσω ότι τα σχόλια εδώ είναι ως επί το πλείστον πολύ μετριοπαθή. Και με έμφαση στη βελτίωση. Προσωπικά θεωρώ ότι είμαι από τους πιο μετριοπαθείς σχολιαστές. Και με ενδιαφέρει μονάχα τι καλό μπορεί να πάρει ο συγγραφέας από το σχολιασμό μου. (Χρόνια σε ιδιαίτερα μαθήματα καλλιεργούν μία τέτοια νοοτροπία.)

Τώρα, αν θα μπορούσαν να διαφημιστούν παραέξω οι διαγωνισμοί και με τι τρόπο, αυτό, ναι, να το δούμε.

Αυτά. Γενικώς θεωρώ ότι όλοι σχολίασαν λιγότερο, και εγώ μεταξύ άλλων, λόγω τρέχοντων υποχρεώσεών μου btw. Πάντως το κλίμα του διαγωνισμού ήταν ομαλό. Πράγμα για το οποίο χαίρομαι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχω πράγματι διαστρεβλωμένη (και στενή) οπτική γωνία, δεν αντιλέγω. Έχω λίγο καιρό εδώ μέσα, όπως είπα, οπότε όλα είναι πιθανα. Απλώς δεν συνηθίζω να μην εκφέρω γνώμη όποτε θίγεται ένα ζήτημα.

 

Πρότεινα 5 πράγματα, με την ελπίδα να βελτιωθεί μια κατάσταση.

 

---Το poll δεν θα έχει αντίκρισμα, φυσικά, στην δημοφιλία αλλά στην διαδραστικότητα, έτσι ώστε να ωθήσει τον επισκέπτη να συμμετάσχει, και γιατί όχι, ίσως κάποιοι μπουν στον κόπο να ασχοληθούν σοβαρά με τον διαγωνισμό. Μια αθώα ιδέα είναι, τίποτα περισσότερο. Δεν έχει να κάνει δηλαδή με τον συγγραφέα.

 

---Δεν θεωρώ τίποτα βλέποντας τα views, πέρα από τα "κλικ' που υποδηλώνουν ένα ενδιαφέρον. Το πως ερμηνεύονται αυτά, και το πως μπορούν να γίνουν περισσότερα, ή να μετουσιωθούν σε κάποιον που διαβάζει πράγματι τις ιστορίες (και όχι τα σχόλια μόνο πχ) δεν θα έπρεπε να απασχολεί εμένα. Εγώ μοιράστηκα μόνο το εξής αληθινό: μια κυρία 45 χρόνων, λάτρης του βιβλίου - όλων των ειδών, από Μαντά ως Τόλκιν - ενδιαφέρθηκε να διαβάσει τις υπόλοιπες και δεν έβγαλε άκρη απ' ότι μου ΄πε. Έστω και μια αναγνώστρια να κέρδιζες Αταλάντη μέσω εμού, μιας και βγήκες πρώτη τότε, δεν είναι κρίμα που δεν έγινε; Επίσης, παραδέχομαι πως κι εγώ όταν με είχε καλέσει - αρχικά - ο Σπύρος να ρίξω μια ματιά, μπερδεύτηκα, είπα ένα "ωχού, θα το ψάξω αργότερα" και γύρισα μετά από 6 μήνες.

 

---Για να κερδίσεις μέλη που θα θέλουν να μείνουν, θα πρέπει να είσαι beginner friendly, αυτό λέω μόνο για τους κανόνες. Να μην βάζεις παντού εμπόδια. Τώρα, πως θα γίνει αυτό, είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Ίσως και να έχω άδικο, δεν ξέρω. Εσείς οι παλαιότεροι θα κρίνετε.

 

---Για τους νεώτερους σε ηλικία είναι κάτι που ένιωσα στον τελευταιο διαγωνισμό φαντασίας όπου και συμμετείχαν κάτι πιτσιρικάδες 19 χρόνων. Εντάξει βρε Αταλάντη, νομίζω πως είναι αυτονόητο αυτό που λέω.

 

Εφόσον υπάρχουν οι χίλιοι ακόλουθοι, τότε με κάποιον τρόπο πρέπει να  προσελκύσουμε τουλάχιστον το 1/3 απ' αυτούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως Γρηγόρη δεν είμαι της άποψης να παρέχονται όλα στο πιάτο σε κάποιο δυνητικό μέλος προκειμένου να γίνει το φόρουμ 'ελκυστικότερο', διότι ναι μεν τα μέλη δίνουν ζωή στο φόρουμ αλλά η δουλειά που γίνεται στο φόρουμ είναι καθρέφτης των μελών του. Φαντάσου πως μπορεί να καταλήξει το φόρουμ αν απαρτίζεται από κόσμο στη λίστα ενδιαφερόντων των οποίων η ανάγνωση και η συγγραφή καταλαμβάνει χαμηλές θέσεις, και βρέθηκαν μέλη απλά γιατί ήταν ένα εύκολο κλικ, μια απόφαση της στιγμής κτλ.

 

Σκέψου επίσης πως μπορεί κανείς παραδοσιακά να αποκτήσει ένα βιβλίο: Δεν τα μοιράζει κανείς πόρτα-πόρτα! Πρέπει να ενδιαφερθείς για κάτι, να ψάξεις σε βιβλιοπωλεία και να πας να το πληρώσεις, δλδ πράγματα που δηλώνουν μια βασική επιθυμία και κινητοποίηση. Δεν βλέπω γιατί θα πρέπει στο φόρουμ μια υποτυπώδης κινητοποίηση να μην υπάρχει, ή γιατί αν υπάρχει αποκλείεται το 'πραγματικό κοινό'...

 

σου μιλάω ανοιχτά ακριβώς όπως το σκέφτομαι και χωρίς ίχνος παρεξήγησης ή θυμού! Και σαφώς θεωρώ ότι καλά κάνεις και το ανοίγεις εφόσον σε απασχολεί, δεν έχεις κανένα λόγο να απολογείσαι..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κάτι γίνεται και η Naroualis δεν δέχεται μηνύματα. Οπότε έχω στείλει την ψήφο μου μόνο στον DinMacXanthi

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Σπύρο!

Κι εγώ χαλαρά μιλάω, δίχως να υποβόσκει τίποτα από πίσω :shrug: !

Προβληματισμοί μου είναι, που απορρέουν απ' την διαπίστωση πως το αναγνωστικό κοινό στον χώρο μας είναι περισσότερο συρρικνωμένο απ' ότι θα έπρεπε, λαμβάνοντας υπόψιν το πόσο δημοφιλής είναι η φαντασία γενικώς, σε κάθε έκφραση της στην Ελλάδα.

 

Συμφωνώ σ' αυτό που λες για τα βιβλία, αλλά πως θα αλλάξει η κατάσταση αν δεν ψάχνουμε ούτε εμείς να βρούμε έναν τρόπο ώστε να μεγαλώσει το κοινό μας; Τουλάχιστον να αγγίξουμε ένα σεβαστό ποσοστό παιδιών που ενδιαφέρονται για το είδος και δεν έχουν ιδέα πως υπάρχει το sff (αναγνώστες βιβλίων & comics, gamers, rpg gamers) ή ακόμα κι εκείνους που σνομπάρουν μες την άγνοια τους τις ελληνικές προσπάθειες. Να φτάσουν εδώ δηλαδή, με κάποιον - οποιοδήποτε - τρόπο, όσοι περισσότεροι γίνεται. Έτσι θα έχουν περισσότερες πιθανότητες επιτυχίες οι εκδόσεις των μελών και θα ανεβει και το σχετικό prestige των διαγωνισμών. Πιστέψτε με, υπάρχει πολύς κόσμος που διαβάζει ξένους ή παίζει παιχνίδια και δεν έχει ιδέα πόσο υψηλό επίπεδο συγγραφής πράγματι εμφανίζει ο χώρος (από τα 50 άτομα που συναναστρέφομαι εγώ πάνω - κάτω, τόσο μεσω άλλων φόρουμ όσο και στην πραγματική ζωή, μονάχα ένας έτυχε να γνωρίζει τα ελληνικά δρώμενα).

 

Πχ, εγώ: λάτρης του φανταστικού εδώ και χρόνια, γνώρισα τον Σπύρο και τον Δημήτρη στο gameover, με προσκάλεσαν τα παιδιά, γνώρισα εδώ ένα σωρό αξιόλογους συγγραφείς (αγόρασα βιβλία, και με κάποια από αυτά ενθουσιάστηκα μάλιστα), πρότεινα σε τρίτους να διαβάσουν - αγοράσουν - συμμετέχουν, τέλος πάντων υπήρξε μια κινητικότητα από μεριάς μου μόνο και μόνο γιατί ένα μέλος του φόρουμ ''τόλμησε'' να με προσεγγίσει. Αν ήταν κάποιος άλλος μπορεί να μην είχε έρθει ποτέ. Εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον, κι έμεινα. Ε, να προσπαθήσουμε να φέρουμε κι άλλους αναγνώστες (ή συγγραφείς), αυτό λέω και τίποτα άλλο. Έναν να φέρει ο καθένας, κέρδος θα είναι, τόσο για το site όσο για τα βιβλία. Όσοι ενδιαφερθούν θα μείνουν, οι υπόλοιποι θα ρίξουν μια ματιά και θα προσπεράσουν, όπως γίνεται παντού. Η κοινότητα όμως παρόλο ταύτα θα μεγαλώσει, θα υπάρξει τύρβη, κίνηση και ίσως περισσότερη ζωντάνια.

 

Τώρα αν αυτό θα είναι καλό ή όχι, μένει να φανεί!  :p

Edited by Mournblade
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά, μπούκωσε ο messenger. Το φροντίζω αμέσως

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φύγω. Δεν ξέρω αν θα γυρίσω πριν τα αποτελέσματα, αλλά άμα τυχόν και γίνει κάνα θαύμα και δεν πάρω την τελευταία θέση, βγάλτε ρε 'σεις κάμια κραυγή. Θα σας ακούσω εγώ!

 

Μέχρι τότε, καλά αποτελέσματα και καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άραγε θα υπάρξει κάποιος ακόμη που πασχίζει να προλάβει μέσα στα τελευταία 150 λεπτά; Για να δούμε...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εσυ, διοργανωτη; Σχολια;

Δυστυχώς ό,τι έχει να κάνει με γραπτά ή κείμενα εκτός δουλειάς έχει καθίσει στην άκρη εδώ και ένα μήνα. Θα έβγαζα φωτογραφία τα βουνά από γραπτά  πανελληνίων πανσουηδικών εξετάσεων που έχω να διαβάσω και να διορθώσω, αλλά... απαγορεύεται! Και το deadline είναι η Τρίτη που μας έρχεται οπότε τα πάντα θα περιμένουν...

b8e67b9cf0636607beaf053351c0fdce.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Αταλάντη. Όπως φαίνεται, φαντάζομαι πως δεν είμαι ο μόνος αυτό τον καιρό, αλλά εντάξει. Έτσι γίνεται καμιά φορά με τους διαγωνισμούς. Κάποιοι έχουν περισσότερη κίνηση, άλλοι λιγότερη. Στο τέλος, σημασία εχουν οι ιστορίες που μένουν στο portfolio του κάθε συγγραφεα.

Edited by DinMacXanthi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία συζήτηση. Όμως ας μην ξεχνάμε πως…

1. Δεν μας διαβάζουν οι Έλληνες. Κατά το ΕΚΕΒΙ 8% των Ελλήνων διάβασαν πάνω από 10 βιβλία σ’ ένα χρόνο. Οι περισσότεροι θεωρούν το φανταστικό παραλογοτεχνία.

2. Δεν μας διαβάζουν οι φίλοι του φανταστικού. Εδώ αποφεύγουν το ντόπιο τυπωμένο πράμα. Πόσα Ελληνικά βιβλία του χώρου ξεπερνάνε μια χιλιάδα πωλήσεις; Πόσοι είναι οι συστηματικοί αναγνώστες;

3. Δεν μας διαβάζουν ούτε αυτοί οι αναγνώστες. Ποιος κάθεται μπροστά σε μια οθόνη όταν μπορεί να διαβάσει το 12ο βιβλίο της 7ης σειράς του 23ου βασιλείου των σπαθιών;

4. Δεν διαβάζουν οι φίλοι μας από το facebook. Θα διαβάσουν τις δικές μας, μόνο. Και αν.

5. Δεν μας διαβάζουν οι συγγραφείς του φανταστικού. Πολλοί δεν διαβάζουν γενικά και σίγουρα όχι το forum. Οι περισσότεροι είναι υπεραπασχολημένοι στο goodreads, γράφουν κριτικές. Στα δικά τους βιβλία.

6. Δεν μας διαβάζουν οι περαστικοί συγγραφείς. Οι κομήτες με τα 2,5,10 σχόλια, τα μοιράζουν ελπίζοντας να τσιμπήσουν καμιά ανταπόδοση στην αυτοέκδοσή τους.

7. Δεν μας διαβάζουν τα νέα μέλη του forum. Μπαίνουν, postάρουν την ιστορία που αν την έλεγαν σε γνωστό συγγραφέα θα γίνονταν πλούσιοι κι οι δυο, ακούν ότι πρέπει να την περάσουν από auto-correct κι εξαφανίζονται έξω-φρενών.

8. Δεν μας διαβάζουν τα κανονικά μέλη του forum. Όσοι δεν γράφουν σε διαγωνισμό, σπάνια σχολιάζουν. Και πόσοι κριτικάρουν τις άλλες ιστορίες; Πόσοι σχολιάζουν περισσότερες από τις 3 απαραίτητες για τη συμμετοχή; Και πόσοι επέλεξαν φλασάκια διετίας –μην τυχόν και κουραστούν;

9. Δεν μας διαβάζουν τα μέλη που υποτίθεται πως αγαπούν το είδος. Σ’ αυτό το διαγωνισμό, ντεμέκ τρόμου, δεν συμμετείχε ούτε ένας συγγραφέας «τrόμου».

10. Συχνά δεν μας διαβάζουν ούτε μέλη που συμμετέχουν σε διαγωνισμούς. Σε κάτι περασμένα μεγαλεία, έβλεπες σχόλια που έδειχναν πως ο άλλος ή παράτησε το κείμενο ή διάβασε μια πρόταση από κάθε (;) παράγραφο. Κι αλήθεια αν δεν ήταν απαραίτητο να διαβάσεις όλες τις ιστορίες, αν έπρεπε να ψηφίσεις μόνο μία, απλώς όχι τη δική σου… Πόσοι θα τις διάβαζαν όλες;

11. Πλέον δεν μας διαβάζουν ούτε οι διοργανωτές! (λες κι εμείς ψωλάρουμε)

Και 12, εδώ, ρε φίλε, δεν μας διαβάζουμε εμείς. Βλέπεις πίτες με λάθη που δείχνουν πως ο ούτε ο ίδιος ο σινγκραφαίας δεν κάθισε να τη διαβάσει δεύτερη φορά.

Λοιπόν, ας το αντιμετωπίσουμε.

Δεν μας διαβάζει κανείς. Οι νεκροί καίγονται.

Αμήν.

ΥΓ 1.

Μερικές κριτικές από φίλους τις έχουμε. Φτάνουν. Τους άλλους στα παπάρια μας .

ΥΓ 2.

κι εσύ κι ο γρύλος σου…

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Άραγε θα υπάρξει κάποιος ακόμη που πασχίζει να προλάβει μέσα στα τελευταία 150 λεπτά; Για να δούμε...

 

 

Εγώ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να απαντήσω χθες, αρχικά στον Mourn αλλά και γενικά για το ζήτημα, αλλά εκεί που έγραφα σελίδες τα πάντα έσβησαν, σκοτάδι, πένθιμο πιάνο, κενό. τέλος.

Οπότε δεν έγραψα τίποτα. Και τώρα πλέον ξεφύγαμε. Θα ήθελα όμως να ανοίξει θέμα συζήτησης στο κατάλληλο μέρος γιατί είναι σημείο των καιρών μας αυτό που γίνεται το τελευταίο διάστημα.
Ας μείνουμε τώρα στην λήξη του διαγωνισμού ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατέφτασε και η ψήφος του Γκλόκτα, δεν σκοπεύουμε να αργήσουμε με τα αποτελέσματα :friends:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενημερωθει πως περιμενουμε τη Ναρου για την καταμετρηση, λίγη υπομονη, παιδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε το κοντρολ παιδια, ψυχραιμια και υπομονη. Συγγνωμη για την αναστατωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..