Jump to content

45ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Κληρονομιά


DinMacXanthi
 Share

Επιλέξτε το θέμα  

23 members have voted

  1. 1. Επιλέξτε το θέμα

    • Κληρονομιά
      8
    • "Ζει μέσα στο σπίτι"
      7
    • "Ένα αστείο ήταν..."
      8


Recommended Posts

Εγώ λέω να ανακαλύψουμε τι ζει μέσα στο σπίτι....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα το «Ένα αστείο ήταν...» επειδή είναι πιο κοντά σε μια ιστορία που έχω στο μυαλό μου. Πάντως, όλα τα θέματα μού αρέσουν, και τα άλλα δύο ταιριάζουν στο στιλ που γράφω τελευταία (όπως πολύ καλά ξέρετε :p).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Προς το διοργανωτή, ξέρεις τι έργο τρόμου είναι ο φόρος κληρονομιάς; Απο εκείνους που σε κάνουν να βλέπεις εφιάλτες, γιατί στο φως της ημέρας σκέφτεσαι αιμοδιψή ζόμπι και λες, έλα ρε δεν υπάρχουν αυτά, τούτο όμως υπάρχει και παραϋπάρχει! (δεν είναι τυχαίο ότι μόνο στην Αθήνα το 2016 γίνανε σχεδόν 10000 αποποιήσεις κληρονομιάς)

Αυτά από το λογιστή.

 

Από το συγγραφέα τώρα. Η κληρονομιά είναι το πιο ανοιχτό θέμα, το τρίτο απαιτεί να έχεις όχι μόνο τον τρόμο αλλά και την κωμωδία στο οπλοστάσιό σου και δεν είναι και τόσο εύκολο. Το δεύτερο θέμα μου θύμισε το πανάρχαιο πια Alone In The Dark.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προς το διοργανωτή, ξέρεις τι έργο τρόμου είναι ο φόρος κληρονομιάς;

Δυστυχώς αναγκάστηκα να μάθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είναι η βαρύτερη φορολογία στην Ελλάδα (δεδομένου ότι μπορεί να φορολογεί κάτι που η αξία είναι σχετική και δε δίνει και εισόδημα)

 

Και πρέπει να είσαι και αρκετά μεγάλος για να θυμάσαι το alone in the dark.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θα λάβω μέρος στον διαγωνισμό και επομένως προτιμώ το θέμα που θα βγάλει τις καλύτερες ιστορίες ώστε να περάσω καλά διαβάζοντας. Είναι πολύ δύσκολο να μαντέψω ποιό απο τα 3 έχει τις καλύτερες προοπτικές να δώσει ενδιαφέρουσες ιστορίες. Υποθέτω αυτό έχει να κάνει με τι έχει ο καθένας στο πίσω μέρος του μυαλού του αυτή την περίοδο, όπως φαίνεται και από τα προηγούμενα μηνύματα. Συμπερασματικά δεν θα ψηφίσω θέμα με το σκεπτικό του να επηρεάσουν οι συμμετέχοντες όσο γίνεται περισσότερο το αποτέλεσμα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα το "Ζει μέσα στο σπίτι", καθώς σαν γνήσιος τρομολάγνος, έχω την εντύπωση ότι είναι το θέμα που μπορεί να δώσει τις πιο τρομακτικές ιστορίες ή τουλάχιστον ιστορίες με θεματολογία πολύ κοντά στα γούστα μου. Φυσικά εδώ έχουμε θέματα που κάλιστα θα μπορούσαν να συνδιαστούν μεταξύ τους ή να εμπεριέχει το ένα το άλλο. Άνετα θα μπορούσαν να συνδιαστούν π.χ. το 1 με το 2 ή το 2 με το 3, έτσι δεν είναι; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα το "Ζει μέσα στο σπίτι", καθώς σαν γνήσιος τρομολάγνος, έχω την εντύπωση ότι είναι το θέμα που μπορεί να δώσει τις πιο τρομακτικές ιστορίες ή τουλάχιστον ιστορίες με θεματολογία πολύ κοντά στα γούστα μου. Φυσικά εδώ έχουμε θέματα που κάλιστα θα μπορούσαν να συνδιαστούν μεταξύ τους ή να εμπεριέχει το ένα το άλλο. Άνετα θα μπορούσαν να συνδιαστούν π.χ. το 1 με το 2 ή το 2 με το 3, έτσι δεν είναι; :)

 Ψήφισα κι εγώ το ''Ζει μέσα στο σπίτι'', όσο σκεφτόμουν ότι ένας συνδυασμός των 3 θεμάτων από κάποιον τολμηρό θα ήταν όλα τα λεφτά. Οπότε, Δημήτρη, βλέποντας το σχόλιό σου απλά χαμογέλασα πλατιά! :) 

 

Θα ήθελα πάρα πολύ να συμμετάσχω, αλλά έχω ατέλειωτες υποχρεώσεις (και πάλι) αυτό το διάστημα. Συγγραφικές, κοινωνικές, αλλά κυρίως οικογενειακές! 

Μάλλον θα απολαύσω απλώς ωραία διηγήματα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για μενα πάντως το τρίτο  είναι το πιο ενδιαφέρων και αυτό που μπορεί να δώσει τις πιο πρωτοτυπες ιδέες.  Δηλαδή ακόμη και εγώ που δεν το έχω με το  χόρρορ  παίζει να κάτσω να  γράψω τίποτις αν βγει. Σε διαφορετική περίπτωση, νομίζω θα ήταν  καλό θεματάκι για καμία Συγγραφική Άσκηση, ε κυρά δασκάλα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς το διοργανωτή, ξέρεις τι έργο τρόμου είναι ο φόρος κληρονομιάς; Απο εκείνους που σε κάνουν να βλέπεις εφιάλτες, γιατί στο φως της ημέρας σκέφτεσαι αιμοδιψή ζόμπι και λες, έλα ρε δεν υπάρχουν αυτά, τούτο όμως υπάρχει και παραϋπάρχει! (δεν είναι τυχαίο ότι μόνο στην Αθήνα το 2016 γίνανε σχεδόν 10000 αποποιήσεις κληρονομιάς)

Αυτά από το λογιστή.

 

Από το συγγραφέα τώρα. Η κληρονομιά είναι το πιο ανοιχτό θέμα, το τρίτο απαιτεί να έχεις όχι μόνο τον τρόμο αλλά και την κωμωδία στο οπλοστάσιό σου και δεν είναι και τόσο εύκολο. Το δεύτερο θέμα μου θύμισε το πανάρχαιο πια Alone In The Dark.

 

Ο φόρος κληρονομιάς είναι ίσως ο πιο εύκολα προσπελάσιμος φόρος!!!

 

Σε ένα παράλληλο σύμπαν από το δικό μας, πριν μερικά χρόνια, ο υπερήλικας πατέρας με παλιο μεγάλο διατηρητέο σπίτι πήρε επισκευαστικό δάνειο 260 χιλιάδες ευρώ τα οποία τα έδωσε χέρι με χέρι στο μοναδικό παιδί του, χωρίς να επισκευάσει απολύτως τίποτα! Όταν τελικά αποδήμησε εις Κύριον η τράπεζα πήρε το σπίτι αλλά who cares??? Ο γιος έβγαλε αφορολόγητα 260 χιλιάρικα που ούτε στο ύπνο του δε θα τα έβλεπε πουλώντας το σπίτι του πατέρα του...

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε σπίτια λαμογιές με τράπεζες και κληρονομιές και ψηφίστε το τρίτο. Έχω ψηθεί να γράψω λέμε

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Γγιάννη, έτσι και βγει το τρίτο θέμα και δεν γράψεις, θα σε δαγκώσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα "κληρονομιά" αν και η πρώτη σκέψη ήταν τι "ζει μέσα στο σπίτι". Μετά σκέφτηκα ότι η κληρονομιά έχει περισσότερες δυνατότητες - κληρονόμησα σπίτι, βάρκα, αεροπλάνο, χτένα, σερβίτσιο του τσαγιού, βιβλίο... τέλος πάντων, είναι ανεξάντλητο θέμα.

Για το "ήταν ένα αστείο", νομίζω ότι μας κάνεις πλάκα, μάστορα. :fishing_h4h:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ ψήφισα το "Ζει μέσα στο σπίτι", καθώς σαν γνήσιος τρομολάγνος, έχω την εντύπωση ότι είναι το θέμα που μπορεί να δώσει τις πιο τρομακτικές ιστορίες ή τουλάχιστον ιστορίες με θεματολογία πολύ κοντά στα γούστα μου. Φυσικά εδώ έχουμε θέματα που κάλιστα θα μπορούσαν να συνδιαστούν μεταξύ τους ή να εμπεριέχει το ένα το άλλο. Άνετα θα μπορούσαν να συνδιαστούν π.χ. το 1 με το 2 ή το 2 με το 3, έτσι δεν είναι; :)

 Ψήφισα κι εγώ το ''Ζει μέσα στο σπίτι'', όσο σκεφτόμουν ότι ένας συνδυασμός των 3 θεμάτων από κάποιον τολμηρό θα ήταν όλα τα λεφτά. Οπότε, Δημήτρη, βλέποντας το σχόλιό σου απλά χαμογέλασα πλατιά! :) 

 

Θα ήθελα πάρα πολύ να συμμετάσχω, αλλά έχω ατέλειωτες υποχρεώσεις (και πάλι) αυτό το διάστημα. Συγγραφικές, κοινωνικές, αλλά κυρίως οικογενειακές! 

Μάλλον θα απολαύσω απλώς ωραία διηγήματα...

 

 

Κι εγώ το ίδιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μία ύστατη λύση θα δοκιμάσω ανάποδη ψυχολογία :lol:

 

Μμμμ, τι τέλεια θέματα η κληρονομιά και  το 'ζει μέσα στο σπίτι' !!!

 

Ανυπομονώ να γράψω δέκα ιστορίες για το κάθε θέμα και να τις σπαμμάρω σ'όλη την βιβλιοθήκη :p

 

Καλημέρα κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, 6 βδομάδες είναι μαζί με την ανάγνωση και την ψηφοφορία, mea culpa. 3 βδομάδες, λοιπόν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία συγγραφής λήγει στα γεννέθλιά μου. (Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας). Μπορεί να το τολμήσω. Να γράψω για σαρανταένα ( :catmad: ) θανατερά κεράκια. Για μια τούρτα που τρώει τους καλεσμένους. Για ένα καταραμένο δώρο, τέλος πάντων, κάτι. 

=@ 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γράψε για κανένα  παιδάκι που σκοτώνει τους  καλεσθέντες στο πάρτι του επειδή δεν του φέραν  κάνα iphone

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι υπερφυσικός τρόμος, όχι ρεαλιστικός. :rtfm:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τους σκοτώνει με υπερφυσικό τρόπο!

 

Πάντως είχα μια καλή ιδέα για ιστορία μ' αυτά και μ' αυτά εδώ πέρα.

Link to comment
Share on other sites

"Σε μία εποχή όπου η ελευθερία κι η φυσιολογική ζωή, έχουν αντικατασταθεί από σκλαβιά και πείνα

 Σε ένα χωριό στο οποίο, μία οικογένεια προσπαθεί να κρύψει ένα μεγάλο μυστικό από τους κατακτητές

 Ζει μία ανέμελη κοπέλα, η οποία θα βρεθεί στο λάθος μέρος, την λάθος στιγμή.

 Και θα γίνει κοινωνός μίας χαμένης στα χρονικά... κληρονομιάς"

 

Σύντομα στις οθόνες σας....

post-1599-0-24083500-1492623547.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..