Jump to content

Write off #88 (Silvertooth vs Sigma)


jjohn
 Share

Write-Off #88 (Silvertooth vs Sigma)  

5 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία από τις δύο σας άρεσε περισσότερο;

    • Ντραγκόμιροφ (Silvertooth)
      2
    • Όνομα (Sigma)
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Εγώ χατήρια δεν χαλάω σε ωραιοτάτες δεσποσύνες!

 

:wub:

 

Και μιας και είχα τάξει ένα τίζερ για το βράδυ (άλλωστε, δεν διευκρίνισα ποτέ πιο βράδυ θα ήταν) ας σας δόσω ένα.

 

(Να διευκρινίσω ότι η σκηνή διαδραματίζεται παράλληλα με καθάρισμα πατατοειδών)

 

«Γρήγορος είναι ο μικρός.» Σχολίασε η γριά Αντιγόνη, που δε τον είπε μικρό τόσο για υποκοριστικό, όσο γιατί δεν μπορούσε με τίποτα να μάθει το όνομά του. «Εσύ πάντα ήσουν πιο αργός κι ναρκωμένο βραδύποδα.»

«Ναι. Μοιάζετε.» Της απάντησε εκείνος βραχνά. «Γρήγοροι στα πάντα. Στη δουλειά, στις μετακινήσεις, στο να τσακωθείτε με κάποιον που καλά καλά δε τον ξέρετε…»

Η κυρά δεν άκουσε καν την τελευταία πρόταση, αγωνιζόμενη να φάει το γιαούρτι της, οπότε ο Πιοτρ την επανέλαβε δυνατότερα.

«Άντε καλέ που τσακωνόμουν εγώ.» Τον απέρριψε αυτή. Μετά από λίγο συμπλήρωσε, πιο πολύ στον εαυτό της: «Με αγνώστους τουλάχιστον ποτέ.»

Edited by Silvertooth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και είχα τάξει ένα τίζερ για το βράδυ (άλλωστε, δεν διευκρίνισα ποτέ πιο βράδυ θα ήταν) ας σας δόσω ένα.

 

(Να διευκρινίσω ότι η σκηνή διαδραματίζεται παράλληλα με καθάρισμα πατατοειδών)

 

«Γρήγορος είναι ο μικρός.» Σχολίασε η γριά Αντιγόνη, που δε τον είπε μικρό τόσο για υποκοριστικό, όσο γιατί δεν μπορούσε με τίποτα να μάθει το όνομά του. «Εσύ πάντα ήσουν πιο αργός κι ναρκωμένο βραδύποδα.»

«Ναι. Μοιάζετε.» Της απάντησε εκείνος βραχνά. «Γρήγοροι στα πάντα. Στη δουλειά, στις μετακινήσεις, στο να τσακωθείτε με κάποιον που καλά καλά δε τον ξέρετε…»

Η κυρά δεν άκουσε καν την τελευταία πρόταση, αγωνιζόμενη να φάει το γιαούρτι της, οπότε ο Πιοτρ την επανέλαβε δυνατότερα.

«Άντε καλέ που τσακωνόμουν εγώ.» Τον απέρριψε αυτή. Μετά από λίγο συμπλήρωσε, πιο πολύ στον εαυτό της: «Με αγνώστους τουλάχιστον ποτέ.»

 

 

Η κυρά Αντιγόνη που κολλάει; :p :p :p 

Γράφε μαρή να διαβάσουμε :p

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εύγε, εύγε!

 

Άντε και η  Μάγδα τώρα για να δέσει το γλυκό!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι ανυπομονείτε όλοι πάνω από τα πληκτρολόγια για το φανταστικότατό μου διήγημα (το οποίο παρεμπιπτόντως δεν είναι κούτσικο, αλλά κοντά στο όριο), ωστόσο...

 

Θα μπορούσα να το ανεβάσω κανά δίωρο (μαξ) (μιν) εκπρόθεσμα πλις?

 

:rolleyes:

 

Fixed.

 

Να 'μαστε λοιπόν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά!

 

Ψηφίζουμε μέχρι την άλλη Παρασκευή 28/07 23:59

 

Στο σημείο αυτό να θυμίσω το τρομερό έπαθλο. Ο νικητής κερδίζει δωρεάν μαθήματα φλάουτο από τον Γιουκιχίρο Ίσσο της Ελλάδας :p

 

Πάω να ικετέψω για πολλ....

 

Καλή επιτυχία και στους δύο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας έφτιαξα και πολλ (δεν ικέτεψε και πολύ ο τζτζον αλλά του έχω αδυναμία, χαλάλι...)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας έφτιαξα και πολλ (δεν ικέτεψε και πολύ ο τζτζον αλλά του έχω αδυναμία, χαλάλι...)

 

Την άλλη φορά να τον αφήσεις γονατιστό ως που να υποσχεθεί ότι θα σταματήσει να βλέπει γιαπωνέζικες ιστορίες μυστηρίου με λυσάρηδες ντετέκτιβ και θα στρωθεί να γράψει!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αλλά είπα να σε αφήσει μέχρι να δώσεις τη συγκεκριμένη υπόσχεση!

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω σεφτέ λοιπόν...

Διάβασα, σχολίασα, ψήφισα!

Μπράβο και στους δύο γιατί μας δώσατε ικανοποιητικές και χορταστικές ιστορίες.
Καλή επιτυχία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και πήζω λόγω αδειών (των άλλων), διάβασα και ψήφισα. Για σχόλια θα το παλέψω αργότερα (αφού νομίζω ότι δεν υπάρχει χρονικό όριο). Γενικά πάντως, δυο καλές ιστορίες με δύσκολη εισαγωγή (εμένα έτσι μου φάνηκε), με έξυπνα ευρήματα.

Να σχολιάσω όμως την εισαγωγή; Πώς; ΟΧΙ; Ε, λοιπόν θα την σχολιάσω:

Πονηρός ο διοργανωτής. Βάζουμε κάνα-δυό λαθάκια για να μπορούμε να δούμε αν την τήρησαν επακριβώς οι διαγωνιζόμενοι. Βάζουμε ένα σωρό πράγματα για να τους μπερδέψουμε όσο μπορούμε και περιμένουμε μακάριοι. :awink:

 

Ερώτηση άσχετου με τα write-off: Ο συγγραφέας της εισαγωγής έχει κατά νου κάποια πιθανή συνέχειά της; Αν ναι, την γράφει έστω και περιληπτικά για να δούμε και οι υπόλοιποι τι είχε στο δικό του μυαλό; Αν όχι, για σκεφτείτε το, νομίζω ότι θα έχει πλάκα. (Μην το κάνει δηλαδή σαν μια μαθηματικό που μας έβαλε μια πολύ δύσκολη άσκηση και τα δύο αστέρια (που την έλυσαν) συμφωνήσαν να πούμε όλοι ότι δεν μπορέσαμε να την λύσουμε και τελικά ούτε εκείνη δεν τα κατάφερε!)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω συνονόματο Θοδωρή  και κάνω το 1-3 υπέρ του. Ο  Θοδωρής φαίνεται να έχει ένα καλό προβάδισμα, αλλά  όλα ανατρέπονται! 

 

 


Να σχολιάσω όμως την εισαγωγή; Πώς; ΟΧΙ; Ε, λοιπόν θα την σχολιάσω:

Πονηρός ο διοργανωτής. Βάζουμε κάνα-δυό λαθάκια για να μπορούμε να δούμε αν την τήρησαν επακριβώς οι διαγωνιζόμενοι. Βάζουμε ένα σωρό πράγματα για να τους μπερδέψουμε όσο μπορούμε και περιμένουμε μακάριοι. :awink:

Ερώτηση άσχετου με τα write-off: Ο συγγραφέας της εισαγωγής έχει κατά νου κάποια πιθανή συνέχειά της; Αν ναι, την γράφει έστω και περιληπτικά για να δούμε και οι υπόλοιποι τι είχε στο δικό του μυαλό; Αν όχι, για σκεφτείτε το, νομίζω ότι θα έχει πλάκα. (Μην το κάνει δηλαδή σαν μια μαθηματικό που μας έβαλε μια πολύ δύσκολη άσκηση και τα δύο αστέρια (που την έλυσαν) συμφωνήσαν να πούμε όλοι ότι δεν μπορέσαμε να την λύσουμε και τελικά ούτε εκείνη δεν τα κατάφερε!)

 

 

Ναι, αυτό με τα λαθάκια με ενδιαφέρει κι εμένα , είναι η αλήθεια! Το ότι είναι δύσκολη το  δήλωσα εκ των προτέρων, αλλά ήξερα ότι είχα δυνατούς συμμετέχοντες και είπα να τους τρέξω λίγο.

 

Τώρα για το άλλο,   όχι,  δεν έχω ιδέα πώς μπορεί να συνεχιστεί. Εγώ με εικόνα από μέταλ  ήθελα να παίξω, αλλά μου  έκτασε write-off

Δείτε τι εξωφυλλάρα θα σας έχωνα

 

 

scenes-from-hell-4dd4ac31b20ba.jpg

 

 

Θα το σκεφτώ πάντως :p  Θα έχετε νέα  σύντομα...

Challenge accepted που λένε!

----

Υπενθυμίζουμε!

Ψηφίζουμε μέχρι την Παρασκευή  στις 28 του μήνα μέχρι τις  23:59

 

Μην χάσετε γιατί θα χάσετε!

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ, γέρο άνθρωπο και με κουράζετε…

Τέλος πάντων, παίρνω τα χάπια μου για το Αλτσχάιμερ για να θυμηθώ…

Αχ ναι καλέ, τα έχει δει και διορθώσει η Μάγδα.

Προσωπικά δεν μου αρέσει και το «πλην  απ’ το υπνοδωμάτιο» θα προτιμούσα «εκτός»

 


 

 

Ήλεγξε Έλεγξε στα γρήγορα όλους τους χώρους...

.

.

.

Ο  ξένος τα είχα είχε προσπεράσει, χωρίς να δώσει σημασία.

 

Edited by Old man & SiFi
Link to comment
Share on other sites

Αααααα, αυτά!

 

Ε, καλά,  άνθρωπος είμαι,  ένα 'είχα' το δικαιούμαι κι  έγω. όσο για το άλλο,  εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω τι σας πείραξε το ήλεγξε. Ωραίοτατο είναι :p   Μέχρι και ήγγικα χρησιμοποιώ πότε-πότε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και ήγγικα χρησιμοποιώ πότε-πότε!

 

Και εγώ είμαι ο «γέροντας»; Αλλού τα κακαρίσματα… :man_in_love:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκρυψα ποτέ    ότι είμαι 70 χρονών  στη ψυχή...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρέπει να ρωτήσω γιατί με λες συνονόματο. Έχουμε μήπως τον ίδιο ήχο για όνομα; Το θρόισμα του σταχιού στα μέσα του φθινοπώρου;

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους με ρώτησες :p Το πετούσα, το πετούσα, τόσο καιρό :p

 

Το λοιπόν!  Αντιγράφω από την Βικιπαίδια

 

Το όνομα Ιωάννης προέρχεται από το εβραϊκό όνομα יוחנן (Γιοάναν), που αποτελεί συντομευμένη μορφή του ονόματος יהוחנן (Γιεχόαναν).Παραδοσιακά μεταφράζεται ως «Δώρο Θεού», γι'αυτό και συνήθως θεωρείται αντίστοιχο του Θεόδωρου και Θεοδώρητου. Όμως μία πιο περιφραστική και ακριβής μετάφραση είναι «ο Γιαχβέ (δηλαδή ο Θεός) υπήρξε γενναιόδωρος»

 

Ελπίζω να μην μας διαβάζει κανένας πατήρ Κλεομένης και με κάνει report ότι και καλά είμαι Εβραιοσκώληκας :p

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νομίζω ότι αυτή την πληροφορία την είχα στο μυαλό μου κάποια στιγμή στο Γυμνάσιο, αλλά μου έφυγε με τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με το είχε πει ο Θρησκευτικός μας στην Β' Γυμνασίου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #88 (Silvertooth vs Sigma)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..