Jump to content

Κάποια πρόταση για βιβλία επικής φαντασίας στα ελληνικα;


alucardos
 Share

Recommended Posts

Και αγγλικά ξερω, και να τα διαβασω μπορω (εφοσον ζοριστω) αλλά η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να ζοριστώ, ούτε να χάσω επαφή με την ελληνική μου γλώσσα. Και ιδού το θέμα.

Ψάχνω για βιβλία επικής φαντασίας και σκοτεινής στα ελληνικά, αλλα :

θα θελα να βιβλία να μην είναι για νέους (οχι δεν θα διαβασω το Εραγκον), και να είναι ολοκληρωμένα. Οι εκδοτικοί οίκοι βρίθουν από ατελείς σειρές βιβλίων. Ξεκινάς να διαβάζεις και στο τέλος σε προδίδει ο οικος.  Υπάρχει κάτι;

Προς το παρόν διαβάζω τη τριλογία του Abercrombie και του Hoffman.

Link to comment
Share on other sites

J.R.R. Tolkien: Hobbit (Κέδρος)/Lord of the Rings (Κέδρος)/The Silmarillion (Αίολος)/The Children of Hurin (Αίολος): Σε περίπτωση που δεν τα έχεις διαβάσει, νομίζω επιβάλλεται να τους ρίξεις μια ματιά. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να τα διαβάσεις με αυτή τη σειρά και τα Παιδιά του Χούριν μόνο αν είσαι/γίνεις πολύ μεγάλος φαν. Το Χόμπιτ είναι παιδικό, αλλά αξίζει τον κόπο.

George R.R. Martin: A Song of Ice and Fire (Anubis): Η σειρά δεν έχει τελειώσει γενικά, αλλά όσα έχουν βγει στα αγγλικά έχουν βγει και στα ελληνικά και θεωρώ πρακτικά αδύνατο να μην κυκλοφορήσουν και τα υπόλοιπα (ότ)αν το γράψει ο Martin. Επομένως δεν υπάρχει φόβος να σε "κρεμάσει" ο εκδοτικός οίκος, τώρα ο συγγραφέας είναι άλλη υπόθεση.

Joe Abercrombie: The Fist Law (Anubis)/ The Shattered Sea (Μεταίχμιο): Δεν ξέρω σε ποια από τις δύο τριλογίες αναφέρεσαι παραπάνω, αλλά σε κάθε περίπτωση υπάρχει και η άλλη. Εγώ έχω διαβάσει μόνο το First Law, το οποίο θεωρώ εξαιρετικό. Το Shattered Sea το έχω διαβάσει ακόμα, απλά ξέρω ότι υπάρχει.

Raymond E. Feist: The Riftwar Saga (Άγνωστη Καντάθ): Αυτό ίσως και να σου φανεί παιδικό. Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι παιδικό, αλλά κατάλληλο και για παιδιά (όπως και το Έραγκον).
 

Brandon Sanderson: Mistborn (Φανταστικός Κόσμος): Δεν τα έχω διαβάσει.

Ίσως τα βιβλία του Guy Gavriel Kay (όλα όσα έχουν βγει είναι από εκδόσεις Anubis) να κάνουν, αλλά δεν ξέρω, καθώς δεν τα έχω διαβάσει. Από τις ίδιες εκδόσεις υπάρχουν και διάφορα RPGβιβλία που ίσως να σου αρέσουν. Και από Michael Moorkock η πρώτη τριλογία του Corum αν και τυπικά sword & sorcery έχει αρκετά στοιχεία epic fantasy και είναι αρκετά καλή. Δεν νομίζω ότι ξέρω κάποιο άλλο, αλλά όλο και κάτι ακόμα θα υπάρχει.

Σίγουρα θα υπάρχουν και βιβλία από Έλληνες συγγραφείς, αλλά εκεί χρειάζομαι και εγώ προτάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τον Τροχό του Χρόνου του Robert Jordan από τις εκδόσεις φανταστικός κόσμος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, Gavriel Kay – Τιγκάνα 1 και 2 (ολοκληρωμένο, Anubis)

 

Ελληνική Φαντασία (χωρίς καμία ιδιαίτερη σειρά):

Χριστίνα Μαλαπέτσα – Έρημος και Ομίχλη (Momentum)

Βάσω Χρήστου – Η τριλογία των Λαξευτών (ολοκληρωμένη, Ίαμβος)

Ευθυμία Δεσποτάκη – Πνεύματα (mamaya)

Ελευθέριος Κεραμίδας – Κοράκι σε άλικο φόντο (Πατάκης, το δεύτερο μέρος, μαζί με το πρώτο, σύντομα από mamaya)

Κιάρα Καλουντζή – Λουάνες (Φαντασία, αλλά όχι και τόσο επική, Συμπαντικές Διαδρομές)

Κιάρα Καλουντζή – Χρώματα στην Πέτρα (Συμπαντικές Διαδρομές)

Χρήστος Κασκαβέλης – Δράκων Ι και ΙΙ (ολοκληρωμένο, mamaya)

 

και σίγουρα πολλά ακόμα καλά -δες το σχετικό υποφόρουμ. Άντε οι φαντασάδες, εγώ θα τα λέω;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε, αν και κάπως εξαντλημένα τα πρώτα πλέον, την Robin Hobb. Οι πρώτες τρεις τριλογίες κυκλοφορούν από την Anubis, και η πέμπτη τριλογία (τρίτη με τον Fitz) μόλις άρχισε από το Μεταίχμιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 
 
και σίγουρα πολλά ακόμα καλά -δες το σχετικό υποφόρουμ. Άντε οι φαντασάδες, εγώ θα τα λέω;

 

Μα, ο άνθρωπος είπε: α) επική και σκοτεινή φαντασία, και β) ολοκληρωμένα. Πόσα από αυτά που προτείνεις είναι αυτό που ζητάει; :rolleyes:

 

alucardos, Tigana οπωσδήποτε.

Η Riftwar saga του Feist, επίσης πολύ καλή σειρά. Θα τα βρεις στα ελληνικά (Άγνωστη Καντάθ) με τους τίτλους: "Η μαθητεία", "Η ωριμότητα", "Το βοτάνι της Μοραελίν" και "Σκοτάδι στο Σέθανον".

 

Διστάζω να σου προτείνω κι άλλα (από αυτά που έχω διαβάσει) γιατί αποφεύγω, γενικά, τα επικά.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 
 
και σίγουρα πολλά ακόμα καλά -δες το σχετικό υποφόρουμ. Άντε οι φαντασάδες, εγώ θα τα λέω;

 

Μα, ο άνθρωπος είπε: α) επική και σκοτεινή φαντασία, και β) ολοκληρωμένα. Πόσα από αυτά που προτείνεις είναι αυτό που ζητάει; :rolleyes:

 

Για την ακρίβεια έγραψε "βιβλία επικής φαντασίας και σκοτεινής στα ελληνικά", το οποίο εξέλαβα ως "είτε επικής είτε σκοτεινής φαντασίας". Νομίζω ότι "επικής" είναι όλα εκτός από τις "Λουάνες". Αν κάνω λάθος στην κατηγοριοποίηση, ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και πιο πάνω, Kay από Anubis εκτός από Υζαμπέλ και Πολεμιστές του Λυκόφωτος. Sanderson ασυζητητί από Μεταίχμιο, μάλλον και Abercrombie από τον ίδιο εκδοτικό. Επίσης Έλρικ από Αίολο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και πιο πάνω, Kay από Anubis εκτός από Υζαμπέλ και Πολεμιστές του Λυκόφωτος.

 

Αυτά έτσι κι αλλιώς δεν είναι επική φαντασία. :p Μόνο Φιόναβαρ και Τιγκάνα θα μπορούσαμε να πούμε ότι ταιριάζουν στην κατηγορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Από Ελληνικά διάβασε όπωσδήποτε τα : Ίριδα ,η πόλη της ψυχής μας - Σουζάνα Χατζηνικολάου και τα  Νοέλια, Η προφητεία του μαύρου ρόδου και Νοέλια 2 . η επιστροφή του λευκού ρόδου -Στεφάνου Μαρία.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 7/18/2017 at 6:21 AM, mman said:

 

Για την ακρίβεια έγραψε "βιβλία επικής φαντασίας και σκοτεινής στα ελληνικά", το οποίο εξέλαβα ως "είτε επικής είτε σκοτεινής φαντασίας". Νομίζω ότι "επικής" είναι όλα εκτός από τις "Λουάνες". Αν κάνω λάθος στην κατηγοριοποίηση, ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα.

Άμα δεν βλέπω καλά...

Μετά από πολλούς μήνες, τώρα είδα αυτό το "σκοτεινή". Εξ σιούς μι. :1eye:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Κάποια πρόταση για βιβλία επικής φαντασίας στα ελληνικα;

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..