Jump to content

Πήρα "πράσινο φως" για έκδοση από εκδοτικό οίκο, αλλά θέλω την γνώμη σας!


Obiwan88
 Share

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι μου! Όπως γράφω και στον τιτλο, προσφατα, ενας απο τους πολλους εκδοτικους οικους στους οποιους έστειλα το πόνημα μου, δέχτηκε να το εκδώσει. Μετά από αρκετά "ακυρα", ήταν μια κάποιου είδους χαρά για εμένα τα λόγια τους τους. Το ότι τους άρεσε. Ένιωσα μια κάποια δικαιωση. Οντας όμως ενας πρωτάρης στο χώρο της συγγραφης, δεν ηταν δυνατόν να μην στραφώ προς τα εσας, ζητώντας την γνώμη/βοήθεια/εμπειρια καποιων πιο ειδικών εδω μέσα. Φαντάζομαι, θα υπάρχουν. Στο δια ταυτα λοιπον. Μου έστειλαν το προσύμφωνο, και με προβληματισε αυτό που εξ αρχής πιστευα οτι θα με προβληματισει αν θα έφτανα ποτέ σε αυτό το σημείο, να εκδωθεί δηλαδή το βιβλιο που έγραψα. Μιλώ δηλαδή για τα ποσοστα των πωλήσεων. Αναφέρεται συγκεκριμένα πως:

"Η αμοιβή του συγγραφέα από την παραχώρηση των δικαιωμάτων εμπορίας του βιβλίου, συμφωνήθηκε από κοινού στο ποσοστό 15% της λιανικής τιμής, (αφού αφαιρεθεί ο Φ.Π.Α.)"

Η ΚΥΡΙΑ ερωτηση μου: Το 15% σαν ποσοστό δεν ειναι σχετικά μικρό; Ναι ΟΚ, δεν περιμενα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση τρελα πραγματα αλλα 15%; Κ παλι, ΔΕΝ ξερω γ' αυτο απευθυνομαι σε εσας, κ θα παρακαλουσα παρα πολυ ΑΝ ΕΙΝΑΙ δυνατον, να απαντησουν ατομα που οντως εχουν καποια γνωση επι του θεματος όχι ατομα που θελουν απλά να μου πουνε πραγματα του στυλ "Νεος συγγραφεας εισαι ρε φιλε, τι περιμενες δηλαδη κανενα 25%;"

Η δευτερη ερώτηση μου: Εξηγήστε μου λίγο την εκφραση "αφου αφαιρεθει ο ΦΠΑ". Ας μιλησουμε με παραδειγμα για να γινει κατανοητο. Ας πουμε δηλαδη πως ειναι βιβλιο λιανικη τιμη με ΦΠΑ θα ειναι στα 13€. Ποιο το ποσο που μου αναλογεί εμενα;

 

Ειλικρινα πεθαινω για τις απαντησεις σας. Εννοειται πως δεν τους εχω δωσει απαντηση ακομα, και μαλλον θα αργησω αν δεν δω αρκετες απαντησεις εμπειρων εδώ μέσα. Σας ΧΙΛΙΟΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων, και ελπίζω όντως σε κάποια βοήθεια σας.

Edited by Obiwan88
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Τίτο. Καταρχάς, συγχαρητήρια για τη συμφωνία.

Για τις ερωτήσεις σου, θα απαντήσω στο μισό κομμάτι. Αν λοιπόν η λιανική τιμή είναι 13€, η καθαρή αξία (χωρίς ΦΠΑ) είναι 10,50€. Από αυτό σου αντιστοιχεί το 15% που είναι περίπου 1,60€.

Σίγουρα φαίνονται λίγα, αλλά σαν ποσοστό μού φαίνεται καλό, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία. Θα σε ενημερώσουν καλύτερα άτομα με περισσότερη πείρα σε εκδόσεις.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Αγγελε ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ για την απαντηση σου εστω και στο 2ο μονο ερώτημα μου. Ησουν ξεκαθαρος. Τωρα, το καταλαβα. Και ναι, παρακαλω πολυ οποιον γνωριζει περι ποσοστών να μας δώσει τα φώτα του! Ανυπομονώ! :) 

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω εκδώσει και δεν μπορώ να σου πω αν είναι μικρό ποσοστό αλλά θα σου εξηγήσω το ΦΠΑ μιας και είμαι λογιστής.

Στην τιμή που λες 13 ευρώ περιλαμβάνεται ΦΠΑ 6% που σημαίνει ότι θα έχεις 12,26 καθαρή αξία και 74 λεπτά ΦΠΑ. Στο 12,26 υπολογίζεται το 15% και είναι 1,84 ευρώ. 

Συγχαρητήρια που έφτασες σε αυτό το σημείο και καλή επιτυχία.

Φυσικά να μας το πεις μόλις εκδοθεί.

 

Φίλε μου Άγγελε, το ΦΠΑ στα βιβλία είναι στο μειωμένο συντελεστή 6% (ευτυχώς) και όχι στο 24. 

Edited by WILLIAM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα! απο το 1,60 πηγα στο 1,84 κατι ειναι κ αυτο! χαχαχαχαχα Ευχαριστω κυριε λογιστή μου! Μιας και στο 2ο ερωτημα μου εχω καλυφθει, ελπιζω απο εδώ και περα να δω απαντησεις που να αφορούν το 1ο ερωτημα μου! Κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα σας ενημερωσω οταν κ αν με το καλο εκδωθει.

Edited by Obiwan88
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να το δει και ένας δικηγόρος το συμφωνητικό, για τυχόν ρήτρες που εσύ μπορεί να μην αντιληφθείς.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, WILLIAM said:

Φίλε μου Άγγελε, το ΦΠΑ στα βιβλία είναι στο μειωμένο συντελεστή 6% (ευτυχώς) και όχι στο 24. 

Σωστός! Το είχα ακούσει κάπου-κάπως-κάποτε, αλλά μου διέφευγε τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το αν 15% είναι λίγα, εγώ είχα διαβάσει πριν χρόνια σε βιβλίο δημιουργικής γραφής ότι οι συγγραφείς παίρνουν κανονικά 8% ή το πολύ 10%. Οπότε το 15% είναι και πολύ. Δεν ξέρω γιατί είναι έτσι τα πράγματα, υποθέτω ότι εννοούν πως με τόσες αυτοεκδόσεις είσαι τυχερός που δεν πληρώνεις κι από πάνω, μην έχεις την απαίτηση να βγάλεις και κέρδος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wordsmith said:

Ως προς το αν 15% είναι λίγα, εγώ είχα διαβάσει πριν χρόνια σε βιβλίο δημιουργικής γραφής ότι οι συγγραφείς παίρνουν κανονικά 8% ή το πολύ 10%. Οπότε το 15% είναι και πολύ. Δεν ξέρω γιατί είναι έτσι τα πράγματα, υποθέτω ότι εννοούν πως με τόσες αυτοεκδόσεις είσαι τυχερός που δεν πληρώνεις κι από πάνω, μην έχεις την απαίτηση να βγάλεις και κέρδος.

Δεν ηθελα να το αναφερω, επδη ηθελα να επικεντρωθουμε στα ποσοστα, αλλά μιας κ το ανεφερες, δεν μπορω να μην το κανω: Μου ζητανε καποια χρηματα για την εκδοση. Δεν ειναι πααααρα πολλα (Κατω απο 400, δεν θελω να πω ακριβως) οπότε το "δεν πληρωνεις κι απο πανω" δυστυχως δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εκδώσει αλλά κάποια πράγματα, από φίλους κι εκδότες, τα γνωρίζω.

Το ποσοστό 15% είναι αρκετά σύνηθες, ειδικά σε νέους συγγραφείς που δοκιμάζονται. Κι εσύ αλλά κι ο εκδοτικός παίρνετε ρίσκα οπότε μην περιμένεις παραπάνω.

Δυστυχώς, όπως διαπίστωσες, στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει συμμετοχή κι από τον συγγραφέα οπότε εκεί παίζουν ρόλο κι άλλα πράγματα: Πόσο μεγάλο είναι το βιβλίο, αν θα υπάρχει επιμέλεια από τον εκδοτικό ή από εξωτερικό επιμελητή, το εξώφυλλο, το δέσιμο κτλ.

Όλα αυτά, μαζί με την προώθηση και το κύρος του εκδοτικού, διαμορφώνουν μία τελική τιμή. Για μένα, αν πιστεύεις στο έργο σου και πιστεύεις ότι είσαι έτοιμος να το εκδώσεις, θα έλεγα να σκεφτείς σοβαρά την προσφορά καθώς μου φαίνεται αρκετά συμπαθητική (σκέψου, σε άλλες περιπτώσεις, πρέπει να πληρώσεις πάνω από 1000ρικο και παίρνεις ποσοστά μετά τις 200 πωλήσεις).

Όπως και να χει, εύχομαι καλοτάξιδο :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω ακούσει για πολύ χαμηλότερα ποσοστά. Και 10% επί των πωλήσεων. Για την ακρίβεια αν δεν είχες βάλει το χέρι στην τσέπη μην περιμένεις να σου έδιναν 15%. Με την καμία. Εκείνο που κάνει την προσφορά σχετικά καλή (ή πάντως συζητήσιμη) είναι ότι δεν σου ζητάνε τόσα πολλά για την έκδοση. Πόσα αντίτυπα θα βγουν ακριβώς, το αναφέρεις κάπου; Επίσης παίρνεις εσύ μερικά αντίτυπα δικά σου; Δες και μερικά άλλα σχετικά με την έκδοση, αν θα έχεις σωστή επιμέλεια, αν θα σου κάνουν κανονικά παρουσίαση...εννοώ αν θα τα χρεωθούν εκείνοι αυτά. Μην περιμένουν να τους πας εσύ επιμελημένο κείμενο και να αναλάβεις να κλείσεις και παρουσίαση, και παράλληλα να ζητάνε και λεφτά.

Αναμένουμε στο ακουστικό μας για παρακάτω λεπτομέρειες.

Καλοτάξιδο και από μένα εύχομαι!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τίτο, όσα είπε ο Μιχάλης από πάνω που τα έχει ζήσει στο πετσί του, είναι η σκληρή αλήθεια. Λίγο καταστρεπτική, αλλά είναι. Οπότε σκέψου τα όλα καλά κι αν θες να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες, καλοδεχούμενες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου! :)

Να διαβάσεις πολύ προσεκτικά όσα έγραψε ο Μιχάλης παραπάνω, που απεικονίζουν νομίζω την ακριβή αλήθεια στο 100%

Εγώ όμως θέλω να σταθώ στο εξής: μην βιαστείς. Διόρθωσε ξανά το έργο σου, αφού έχει περάσει κανένα 8μηνο. Θα σε βοηθήσει να δεις τα πράγματα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα σας δωσω τις παραπανω πληροφοριες που ζητατε καποιοι. Οπως ηδη ειπα, το ποσοστο της αμοιβης μου θα ειναι 15%, η πρωτη εκτυπωση θα περιλαμβανει 200 αντίτυπα, και θα ξεκινησω να πληρωνομαι απο το 101ο κ μετα. Το ποσο της συμμετοχης μου στην εκδοση θα ναι κατω απο 400€, υπενθυμιζω. Νομιζω σας καλυψα. Δεν ξερω πως τα βλεπετε τωρα, π χετε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα. Ιδιαιτερα θα με ενδιεφερε η γνωμη του Μιχαλη, που μοιαζει να χει μια σχετικη εμπειρια στον χώρο. :)

Edited by Obiwan88
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Obiwan88 said:

Παιδια θα σας δωσω τις παραπανω πληροφοριες που ζητατε καποιοι. Οπως ηδη ειπα, το ποσοστο της αμοιβης μου θα ειναι 15%, η πρωτη εκτυπωση θα περιλαμβανει 200 αντίτυπα, και θα ξεκινησω να πληρωνομαι απο το 101ο κ μετα. Το ποσο της συμμετοχης μου στην εκδοση θα ναι κατω απο 400€, υπενθυμιζω. Νομιζω σας καλυψα. Δεν ξερω πως τα βλεπετε τωρα, π χετε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα. Ιδιαιτερα θα με ενδιεφερε η γνωμη του Μιχαλη, που μοιαζει να χει μια σχετικη εμπειρια στον χώρο. :)

Ο Μιχάλης έχει εκδώσει (με κανονική έκδοση, όχι αυτό- ή συν-) 3 δικά του βιβλία. Οι πληροφορίες που δίνεις δε νομίζω ότι θα του αλλάξουν γνώμη: η δική σου παραμένει αυτοέκδοση ακόμα κι αν τα λεφτά που έχεις δώσει είναι λίγα. Συμφωνώ κι εγώ ότι υπάρχουν πάρα πολλοί στην Ελλάδα, και ειδικά στο χώρο του φανταστικού, που βιάζονται να βγάλουν βιβλίο έστω και πληρώνοντας, αντί να "παιδέψουν" το κείμενό τους όσο γίνεται περισσότερο και να το εκδώσουν μόνο όταν και αν βρουν προσφορά  κανονικής έκδοσης.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Obiwan! Αν και τα όσα έγραψε ο Μιχάλης πιο πάνω με έχουν καλύψει γενικά, θέλω να προσθέσω σε αυτά το εξής: scripta manent.

Ό,τι εκδόσεις θα μείνει και δεν θα μπορείς να το πάρεις πίσω. Οπότε μη βιαστείς. Οι αυτοεκδόσεις συνήθως δεν έχουν επιμέλεια (ή έχουν, αλλά διορθώνουν σωστά πράγματα και αφήνουν λάθη, το έχω δει να γίνεται), βγάζουν ένα συμπαθητικό βιβλίο ανάμεσα σε έναν οχετό κακών και, εν τέλει, clogάρουν την αγορά ΚΑΙ πείθουν τους πιο μεγάλους εκδοτικούς ότι το ελληνικό φανταστικό αποτελείται μόνο από κακά βιβλία. Επιπλέον, επωφελούνται από και βοηθούν στη διαιώνιση ενός συστήματος το οποίο μόνο κακό κάνει, τελικά (στους συγγραφείς, στο κοινό, στο είδος). Έχω ακούσει πολλές φορές και από πολλούς το επιχείρημα "μα οι καιροί είναι δύσκολοι". Και, ναι, οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα που δεν έβαλαν χέρι στην τσέπη και υπήρξαν και υπάρχουν αξιόλογοι εκδοτικοί που πίστεψαν στο έργο τους και το έβγαλαν χωρίς να ζητήσουν λεφτά από τον συγγραφέα. Και νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που πρέπει να κρατήσεις σαν σκέψη και να μη βιαστείς επειδή αυτό το επιχείρημα σε έπεισε, διότι αυτό το επιχείρημα δεν ισχύει. Γίνεται κι αλλιώς. Γίνεται και όπως πρέπει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mman said:

 

 

1) Αν σου ζητάνε λεφτά, δεν πιστεύουν πραγματικά στο έργο σου, ασχέτως τι σου λένε για να σε πείσουν να βάλεις το χέρι στην τσέπη. Δεν πιστεύουν ότι θα πουλήσει αρκετά ώστε να πάρουν τα λεφτά τους πίσω και με κέρδος. Γι' αυτό σου ζητάνε να συμμετάσχεις. Για να τους δώσεις τα χρήματα που φοβούνται /ξέρουν ότι δεν θα εισπράξουν. Άρα εκείνοι προβλέπουν ότι το βιβλίο μάλλον πάει για καθαρή ζημιά.

3) Αν δεν βρεις εκδοτικό να σου βγάλει το βιβλίο κανονικά (χωρίς να δώσεις φράγκο) και συγχρόνως είσαι και πρωτοεμφανιζόμενος, τότε συγνώμη, δεν είναι προσωπικό, αλλά η πιθανότητα να μην είσαι έτοιμος να εκδοθείς είναι μεγάλη. Δεν σε έχω διαβάσει, μπορεί να γράφεις υπέροχα, αλλά αυτό ισχύει με τη συντριπτική πλειονότητα των αυτοεκδιδόμενων / συνεκδιδόμενων. 

 

Πιστεύω πως φορτώνεις στον συγγραφέα πράγματα που δεν θα έπρεπε. 

1. Όποιος εκδοτικός σου ζητάει χρήματα κατά πάσα πιθανότητα ζητάει χρήματα από όλους και δεν πιστεύει ότι κανένα τους βιβλίο θα βγάλει κέρδος. Δεν είναι προσωπικό. Μπορεί βέβαια το βιβλίο να είναι και μάπα, το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Απλά δεν θα βασιζόμουν σε αυτό ως στοιχείο ως προς την ποιότητα του έργου.

στο 2.

Αν δεν βρεις εκδοτικό να σε εκδώσει χωρίς να πληρώσεις τότε συγνώμη, κατά πάσα πιθανότητα ο εκδοτικός χώρος στην Ελλάδα είναι για γέλια, δεν υπάρχει φράγκο και πολλοί λίγοι θα εκδοθούν χωρίς αυτοέκδοση, ειδικά στο genre. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, northerain said:

Πιστεύω πως φορτώνεις στον συγγραφέα πράγματα που δεν θα έπρεπε. 

1. Όποιος εκδοτικός σου ζητάει χρήματα κατά πάσα πιθανότητα ζητάει χρήματα από όλους και δεν πιστεύει ότι κανένα τους βιβλίο θα βγάλει κέρδος. Δεν είναι προσωπικό. Μπορεί βέβαια το βιβλίο να είναι και μάπα, το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Απλά δεν θα βασιζόμουν σε αυτό ως στοιχείο ως προς την ποιότητα του έργου.

στο 2.

Αν δεν βρεις εκδοτικό να σε εκδώσει χωρίς να πληρώσεις τότε συγνώμη, κατά πάσα πιθανότητα ο εκδοτικός χώρος στην Ελλάδα είναι για γέλια, δεν υπάρχει φράγκο και πολλοί λίγοι θα εκδοθούν χωρίς αυτοέκδοση, ειδικά στο genre. 

1) Δεν είπα ότι είναι προσωπικό, ούτε έκρινα την ποιότητα του βιβλίου. Είπα ότι δεν πιστεύουν το συγκεκριμένο βιβλίο. Αυτό δεν αποκλείει να μην πιστεύουν κανένα βιβλίο γενικότερα -ή τουλάχιστον πολύ λίγα. Μπορεί, όπως λες, να προτείνουν σε όλους αυτο- ή συν-έκδοση. Τίποτα από τα παραπάνω πάντως δεν αποτελεί δική μου γνώμη για ένα βιβλίο που δεν έχω διαβάσει. Απλώς εκτιμώ τι πιστεύει ο εκδοτικός. Το ίδιο το βιβλίο μπορεί να είναι ποιοτικό, ή όχι -δεν έχω αρκετή πληροφορία.

2) Χμμ, όχι. Αν έχω γράψει ένα βιβλίο που δεν διαβάζεται (και πάλι, λέω εγώ να έχω γράψει, όχι το μέλος που άνοιξε το τόπικ) τότε, συγνώμη, σωστά δεν θα βρω εκδοτικό να μου το βγάλει χωρίς να πληρώσω. Για γέλια θα ήταν σίγουρα ο εκδοτικός χώρος αν έβγαιναν με κανονική έκδοση βιβλία που δεν διαβάζονται (hint: μ' αυτό το κριτήριο ίσως και να είναι...). Όσο για το "δεν υπάρχει φράγκο", νομίζω συμφωνούμε όλοι.

Τέλος,  Obiwan88, το γεγονός ότι δεν πληρώνεσαι από το πρώτο αντίτυπο κάνει φυσικά τα πράγματα χειρότερα, αφού τους "χαρίζεις" χρήματα που κανονικά θα εισέπραττες εσύ. Το γενναιόδωρο 15% εξηγείται καλύτερα έτσι.

Γενικά, εμένα δεν μου φαίνεται καλή περίπτωση. Στη θέση σου θα περίμενα, θα διόρθωνα,  θα ξαναέγραφα και να ξαναπροσπαθούσα. Παίρνει χρόνο -χρόνια- και είναι φυσιολογικό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Ιρμάντα changed the title to Πήρα "πράσινο φως" για έκδοση από εκδοτικό οίκο, αλλά θέλω την γνώμη σας!

θα ηθελα να ευχαριστησω πραγματικα παρα πολυ ολους οσους απαντησαν. Με βοηθησατε πολυ παιδια. Το εκτιμώ. Θα σκεφτώ τι θα κανω. Θα ηθελα να ρωτησω Μιχαλη κατι ακομα. Κ αναφερομαι στον Μιχαλη επειδη εχει ηδη εκδώσει. Οποιος αλλος επισης γνωριζει, ας μου πει φυσικα. Πώς θα μπορω να ενημερωνομαι για τις πωλησεις των βιβλιων; Μου φαινεται λίγο "καπως". Τι εννοω; Ότι για παραδειγμα μπορει Πανελλαδικα να πουληθουν, ξερω 'γω, 150 βιβλια μεσα σε ενα μηνα. Εγω πως θα το ξερω αυτο; Φανταζομαι θα με ενημερωνει ο εκδ. οικος, θα χει καποιο τροπο να μαθει, αλλα πώς εγω θα ξερω οτι δεν με κοροϊδευει, λεγοντας μου οτι εχουν πουληθει ας πουμε 120 βιβλια; 'Νταξει, τα λεω λιγο "μπακαλιστικα" κ συγνωμη γ' αυτο, αλλα καταλαβαινετε ελπιζω. Κι εγω τωρα σιγα σιγα παω να αποκτήσω μια καποια εμπειρια πανω στο χώρο, κ η βοήθεια σας, ειναι περα για περα πολυτιμη. Φυσικά θα συζητήσουμε για αυτο το θεμα και με τον εκδοτη οταν θα ρθει η ωρα. Αλλά καλό θα 'ταν να χω μια ιδεα, ε; 

Link to comment
Share on other sites

Χα! Δεν θα μπορείς να το ελέγξεις. Εκτός αν έχεις την όρεξη, τα πόδια και τις γνωριμίες να πάρεις σβάρνα όλα τα βιβλιοπωλεία που θα πουλιέται το βιβλίο, να ρωτάς κάθε φορά για τις πωλήσεις, να σουμάρεις τα νούμερα των βιβλιοπωλών και να τα συγκρίνεις με αυτά του εκδότη.

Αυτά...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Ομολογω δεν περιμενα αυτην την απαντηση! χαχαχαχα σοβαρα τωρα; Αρα μπορει καλλιστα να με δουλεψει αυτος που θα με εκδοσει. (δεν μιλω συγκεκριμμένα για τον οικο που μου κανε την προταση. ΓΕΝΙΚΑ μιλω φυσικα). σωστα;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θα ήθελες να μας πεις μερικά πράγματα για το βιβλίο σου; Δηλαδή τι αφορά, τι είδος είναι, τι μέγεθος, έτσι να έχουμε μία εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

μυθιστορημα ειναι. ιστορια αγαπης. βασισμενη σε αληθινα, προσωπικά γεγονοτα. μεγεθος, τι να σας πω. μικρο σιγουρα αλλα δεν μπορω να ξερω με σιγουρια ποσες σελιδες θα βγει σε "μεγεθος σελιδας βιβλιου". σε Α4 που το εκτυπωσα ειναι 180 σελιδες.

Edited by Obiwan88
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Obiwan88 said:

μυθιστορημα ειναι. ιστορια αγαπης. βασισμενη σε αληθινα, προσωπικά γεγονοτα. μεγεθος, τι να σας πω. μικρο σιγουρα αλλα δεν μπορω να ξερω με σιγουρια ποσες σελιδες θα βγει σε "μεγεθος σελιδας βιβλιου". σε Α4 που το εκτυπωσα ειναι 180 σελιδες.

Γύρω στις 230 υπολογίζω με 250. Σε μέγεθος βιβλίου. Δεν έχει διόλου υπερφυσικό στοιχείο; Ελπίζω να ρίξεις μία ματιά και στο τελικό κείμενο, και στο εξώφυλλο πριν βγει το βιβλίο σου εκεί έξω. Και να δώσεις την τελική σου έγκριση, φυσικά, για εξώφυλλο και όλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..