Jump to content

Πήρα "πράσινο φως" για έκδοση από εκδοτικό οίκο, αλλά θέλω την γνώμη σας!


Obiwan88
 Share

Recommended Posts

Οχι οχι υπερφυσικο. ειναι καποια γεγονοτα π τα ζησα εγω, κ απο κει κ περα γ να γινει πιο ενδιαφερον προσθεσα κ μερικα ακομα πραγματακια της φαντασιας μου για να τραβηξουν το ενδιαφερον του αναγνωστη. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θες να ανεβάσεις ένα μικρό απόσπασμα του βιβλίου στην κατηγορία της βιβλιοθήκης "Διάφορες Ιστορίες" για να δούμε στο περίπου περί τίνος πρόκειται; Το κατεβάζεις όταν υπογράψεις για την έκδοση για να μην έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μιλησα μαζι τους, κ τους προτεινα να κανουν τους ορους ευνοϊκοτερους για μενα αν ειναι δυνατον. Συμφωνησαν, επειδη ειπαν τους αρεσε πολυ το βιβλίο. Οπότε μεσα στη βδομαδα, θα "πεσουν" οι υπογραφες. Για να δουμε. Cross your fingers for me, people! :) ;-)

Edited by Obiwan88
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλησπέρα σε ολους! Ηθελα απλα να σας ενημερωσω πως εχω υπογραψει, κ πως συντομα, θα ξεκινησει η εκδοση. Οταν με το καλο βγει, θα σας ενημερωσω επισης. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2017 at 10:49 AM, Obiwan88 said:

Παιδια θα σας δωσω τις παραπανω πληροφοριες που ζητατε καποιοι. Οπως ηδη ειπα, το ποσοστο της αμοιβης μου θα ειναι 15%, η πρωτη εκτυπωση θα περιλαμβανει 200 αντίτυπα, και θα ξεκινησω να πληρωνομαι απο το 101ο κ μετα. Το ποσο της συμμετοχης μου στην εκδοση θα ναι κατω απο 400€, υπενθυμιζω. Νομιζω σας καλυψα. Δεν ξερω πως τα βλεπετε τωρα, π χετε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα. Ιδιαιτερα θα με ενδιεφερε η γνωμη του Μιχαλη, που μοιαζει να χει μια σχετικη εμπειρια στον χώρο. :)

Καθυστερημένος, αφού έχουν πέσει οι υπογραφές, αλλά δεν είναι καθόλου καλή συμφωνία.

Θα πληρώσεις κάτω από 400€ για 200 αντίτυπα (πρακτικά όλα τα κόστη εκτύπωσης για 200 αντίτυπα 250 σελίδων), τα πρώτα 100 αντίτυπα θα πάνε υπέρ του εκδότη (για να καλύψει τα όποια πάγια έξοδα, πχ επιμέλεια, σελιδοποίηση) και από τα υπόλοιπα 100 αντίτυπα θα πάρεις ένα 15%.

Αν πχ πουλάς το βιβλίο σου 13€ στη λιανική*, τότε αποφορολογημένο είναι 12,22€ από τα οποία θα εισπράξεις 1,84€ ανά αντίτυπο. Υπόψη, για τα δικαιώματα φορολογείσαι με 20% (αν θυμάμαι σωστά, αν κάνω λάθος διορθώστε με), άρα αυτό το ποσό γίνεται 1,47€. Άρα, για να αποσβέσεις την αρχική επένδυσή σου των 400€, πρέπει να πουλήσεις άλλα 273 αντίτυπα. Βέβαια, το να πουλήσεις 400 αντίτυπα δίχως διανομή (γιατί με 200 αντίτυπα αρχικό τιράζ απλά διανομή της προκοπής δε γίνεται) είναι πολύ δύσκολο.

Το ξέρω, δεν είναι αυτό που θα ήθελες να ακούσεις, αλλά το σημειώνω για τον επόμενο φίλο που θα μπει στο τόπικ αυτό και θα θέλει μία γνώμη.

Ένας αξιοπρεπής εκδότης θα σου έδινε τουλάχιστον ένα 40% από το πρώτο αντίτυπο και μέχρι να συμπληρώσεις την αρχική σου επένδυση ( πχ στα 50 αντίτυπα) και τουλάχιστον ένα 15% από εκεί και πέρα. Ή θα σε πλήρωνε από το 101ο αντίτυπο δίχως συμμετοχή.

*Να επισημάνω εδώ ότι συνήθως ως λιανική τιμή δεν ορίζεται η ονομαστική αξία, αλλά το πόσο πουλιέται το βιβλίο. Επίσης, για χοντρική (δηλαδή τί προβλέπει το συμβόλαιο για πωλήσεις προς βιβλιοπωλεία, που γίνονται με μία γερή έκπτωση) τι αναφέρει; Ή μήπως πουλάει τα βιβλία μόνο στο μαγαζί του;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Nihilio said:

 

Θα πληρώσεις κάτω από 400€ για 200 αντίτυπα (πρακτικά όλα τα κόστη εκτύπωσης για 200 αντίτυπα 250 σελίδων), τα πρώτα 100 αντίτυπα θα πάνε υπέρ του εκδότη (για να καλύψει τα όποια πάγια έξοδα, πχ επιμέλεια, σελιδοποίηση) και από τα υπόλοιπα 100 αντίτυπα θα πάρεις ένα 15%.

 

Μαλλον δεν προσεξες παραπανω πως συμφωνησαμε για νεους ευνοικοτερους ορους για εμενα. Δεν θελω να μπω σε λεπτομεριες, αλλα ειμαι ευχαριστημενος σχετικα. Ειδικα για εναν νεο συγγραφεα σαν εμενα που δεν εχει ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ παρελθον, ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ εμπειρία και φυσικά ΚΑΝΕΝΑ προηγούμενο έργο στο ενεργητικό του. Και Επδη ακουγοντας καποιος "κατω απο 400" αμεσως το μυαλο του παει στο 400αρι και δεν δινει κ πολυ σημασια στη λεξη "κατω", να ακριβολογησω λεγοντας (ηθελα να το αποοφυγω αλλα δεν πειραζει) πως το κοστος ηταν στα 300. Επισης, ενας απ τους ορους που εθεσα, ήταν να μειωθει αισθητα  ο αριθμος των βιβλιων απ τον οποιο θα ξεκινήσω να πληρωνομαι κ επειτα. Οποτε, σε αυτο που εχεις στο μυαλο σου, υπαρχουν καποιες αλλαγες, που ξαναλεω, για εναν απειρο και αρχαριο σαν εμενα ειναι αρκετες για να θεωρηθεί η συμφωνία που εκανα, σιγουρα οχι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ αλλα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση τοσο χαλια όσο την παρουσιαζεις. ;-) Εν παση περιπτωση, οταν με το καλο βγει, μπορει να το διαβασει οποιος θελει, κ να μου πει αν εκανα καλη δουλεια ή οχι.  Για την ακριβεια, θα θελα παρα πολυ την γνωμη καποιων εμπειρων απο εδω μεσα. Αυτα τα ολιγα. :)

Edited by Obiwan88
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Obiwan, μια συμφωνία στην οποία πληρώνεις για τη δουλειά σου αντί να πληρώνεσαι για αυτήν είναι κακή συμφωνία. Όπως κι αν έχει, καλή επιτυχία με το βιβλίο σου!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κατ' αρχάς καλή επιτυχία εύχομαι, εφόσον πήρες την απόφαση, μέσα από την καρδιά μου.:)

Για μένα όλα ειναι θέμα θέλησης, ένα ζήτημα ιδεολογίας, επομένως όλα είναι θεμιτά. 

Θέλεις να βγεις στο ράφι, (για να κάνεις μια αρχή, για να μην πάει χαμένο το έργο σου, κτλ κτλ) τότε πληρώνεις, χωρίς τυμπανοκρουσίες και μεγάλα λόγια, έχοντας επίγνωση του τι κάνεις, και παίρνεις αυτό που θέλεις.

Ένα έργο που δεν έμεινε θαμμένο στο συρτάρι και διάβασαν κάποιοι άνθρωποι στη φυσική μορφή του.

Θέλεις να ψηθείς; Θέλεις να επιτύχεις το βέλτιστο δυνατό, κυνηγάς την αναγνώριση μέσω της παραδοσιακής οδού, κι επιθυμείς το έργο σου να λάβει περισσότερες πιθανότητες σωστής προώθησης; Το κάνεις έχοντας την επίγνωση πως ακολουθείς έναν ανήφορο που ίσως τελικά οδηγήσει σε αδιέξοδο.

Για μενα, το να συζητάμε για καλές ή κακές συμφωνίες, κέρδη ή χασούρες, σ' αυτά τα ποσά, είναι αστείο. Τριακόσια, τετρακόσια, χίλια πεντακόσια ευρώ, σ' αντιπαραβολή με τον επαγγελματικό χώρο της εστίασης φερ' ειπείν, είναι όσα χρήματα βγάζει ένα κυριλέ εστιατόριο το σάββατο βράδυ. Κανείς δεν τα διαθέτει απλόχερα τη σήμερον ημέρα, σύμφωνοι, αλλά δεν παύει να είναι ενδεικτικό του πόσο συρρικνωμένος είναι ο χώρος. Είναι ηλίου φαεινότερο πως οι μικροί εκδοτικοί ζουν (και) από τους συγγραφείς. (Αναρωτιέμαι: πόσοι επίδοξοι συγγραφείς του φανταστικού υπάρχουν στην Ελλάδα, με πόσα έργα ο καθένας, και ποια είναι η πραγματική δυναμική του αναγνωστικού κοινού; Κάτι μου λέει πως δεν θα μας αρέσει η απάντηση!)

Αν και προσωπικά έχω απορρίψει παρόμοιες προτασεις, για μενα η αυτοέκδοση ή συνέκδοση δεν είναι ντροπή αν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει. Είναι μια διέξοδος, είναι η indie προσέγγιση στη λογοτεχνία, έχει κι αυτή την "αθωότητα" της μέσα από την αναγκαιότητα (ή την εκμετάλλευση) από την οποία γεννήθηκε.

Όμως, είμαι της άποψης, να μην ενδώσεις προτού δώσεις το 100% των δυνατοτήτων σου. Όχι πριν πεις έκανα ό,τι μπορούσα, μάτωσα πάνω από το κείμενο, το διόρθωσα 50 φορές, έχασα 10 χρόνια από τη ζωή μου. 

Μια συμβουλή από μένα φίλε Τίτο, μην μειώνεις το πρεστίζ σου (και κατ' επέκταση το έργο σου) για να πείσεις 5 αγνώστους για την οποιαδήποτε συμφωνία πέτυχες. Θέλεις να το δεις στο ράφι, πιστεύεις στο έργο σου, κι αυτό είν' αρκετό.:)

Εύχομαι να παν' όλα πρίμα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αναλογία φίλε μου Mournblade, είναι σχεδόν ένας με έναν φοβάμαι! Εμείς που γράφουμε το φάντασι το διαβάζουμε κιόλας!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

 

On 7/12/2017 at 1:20 PM, Obiwan88 said:

Μαλλον δεν προσεξες παραπανω πως συμφωνησαμε για νεους ευνοικοτερους ορους για εμενα. Δεν θελω να μπω σε λεπτομεριες, αλλα ειμαι ευχαριστημενος σχετικα. Ειδικα για εναν νεο συγγραφεα σαν εμενα που δεν εχει ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ παρελθον, ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ εμπειρία και φυσικά ΚΑΝΕΝΑ προηγούμενο έργο στο ενεργητικό του. Και Επδη ακουγοντας καποιος "κατω απο 400" αμεσως το μυαλο του παει στο 400αρι και δεν δινει κ πολυ σημασια στη λεξη "κατω", να ακριβολογησω λεγοντας (ηθελα να το αποοφυγω αλλα δεν πειραζει) πως το κοστος ηταν στα 300. Επισης, ενας απ τους ορους που εθεσα, ήταν να μειωθει αισθητα  ο αριθμος των βιβλιων απ τον οποιο θα ξεκινήσω να πληρωνομαι κ επειτα. Οποτε, σε αυτο που εχεις στο μυαλο σου, υπαρχουν καποιες αλλαγες, που ξαναλεω, για εναν απειρο και αρχαριο σαν εμενα ειναι αρκετες για να θεωρηθεί η συμφωνία που εκανα, σιγουρα οχι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ αλλα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση τοσο χαλια όσο την παρουσιαζεις. ;-) Εν παση περιπτωση, οταν με το καλο βγει, μπορει να το διαβασει οποιος θελει, κ να μου πει αν εκανα καλη δουλεια ή οχι.  Για την ακριβεια, θα θελα παρα πολυ την γνωμη καποιων εμπειρων απο εδω μεσα. Αυτα τα ολιγα. :)

Φυσικά και το πρόσεξα, αλλά όπως είπα ήταν κατόπιν εορτής και το έγραψα για τον επόμενο που θα διαβάσει το τόπικ. Εύχομαι με τη νέα συμφωνία να  βγεις απόλυτα ικανοποιημένος και να αποσβέσεις τα έξοδά σου.

6 hours ago, WILLIAM said:

Η αναλογία φίλε μου Mournblade, είναι σχεδόν ένας με έναν φοβάμαι! Εμείς που γράφουμε το φάντασι το διαβάζουμε κιόλας!

Πιστεύω ότι για κάθε 10 που γράφουμε φάνταζυ, το διαβάζουμε 7.

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ κατόπιν εορτής, αλλά τουλάχιστον για τους επόμενους να πω τα εξής:

Αναφέρθηκε πιο πάνω η συμβουλή να δοθεί το συμβόλαιο σε δικηγόρο. Συμφωνώ όσο δεν παίρνει. Αντιμετωπίζοντας πρόσφατα ένα θεματάκι πνευματικών δικαιωμάτων (από το δικό μου μετερίζι, τη μετάφραση), όπου ο ειδικευμένος δικηγόρος στον οποίο προσέτρεξα με υπερασπίστηκε ουσιαστικά και αποτελεσματικά, διαπίστωσα ότι πλέον δεν μας παίρνει να μην παίρνουμε τέτοια γνώμη.

Προκειμένου να τρέχουμε αργότερα να σβήνουμε φωτιές, καλό είναι να έχουμε λάβει τα μέτρα μας εκ των προτέρων. Μια επίσκεψη σε έναν ειδικευμένο στα πνευματικά δικαιώματα δικηγόρο για να διαβάσει το προτεινόμενο συμβόλαιο και να γνωμοδοτήσει (κόστος 60 ευρώ περίπου) μπορεί να συνεπάγεται ότι αύριο δεν ξυπνάμε έχοντας να αντιμετωπίσουμε δυσάρεστες καταστάσεις επειδή αυτό που υπογράψαμε περιέχει ένα σωρό παράξενες ρήτρες και όρους που όταν έπρεπε δεν τους δώσαμε καμία σημασία.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπητοί φίλοι,
Μετά από κοπιαστική δουλειά αρκετών μηνών, το πρώτο μου βιβλίο έγινε πραγματικότητα. Κυκλοφόρησε!

Εμπνευσμένο, από αληθινά γεγονότα:
Ο Πέτρος Δήμου είναι ένας Καβαλιώτης νέος, στην Ελλάδα της οικονομικής κρίσης του 2015. Έχει βαρεθεί την κατάσταση στη δουλειά του σαν πωλητής σε κατάστημα τεχνολογίας: κάθε μέρα ένα κατάστημα γεμάτο ανθρώπους να γκρινιάζουν ή κάποιες φορές να βρίζουν ακόμη και τον ίδιο, επειδή ο λογαριασμός τηλεφώνου τους ήταν πολύ υψηλός ή άλλοι που βιάζονται να εξυπηρετηθούν λες και εξαρτάται η ζωή τους από αυτό, και άλλες παρόμοιες καταστάσεις. Όλα αυτά, για έναν πενιχρό μισθό. Όλα αλλάζουν, όταν τα παρατάει και πηγαίνει να δουλέψει εποχιακά σε ένα μπιτς μπαρ της περιοχής του, σκεφτόμενος πως τα ίδια χρήματα που έβγαζε στο κατάστημα σε έναν χρόνο, θα τα βγάλει μέσα σε ένα τετράμηνο σε μια τέτοιου είδους δουλειά. Πράγματι, όλα είναι πολύ καλύτερα εκεί. Βγάζει καλά χρήματα και είναι σε ένα ευχάριστο περιβάλλον περιτριγυρισμένος από όμορφες τουρίστριες. Όντας ένας εμφανίσιμος και καλογυμνασμένος νέος, δεν χάνει την ευκαιρία να γνωρίσει πολλές από αυτές, και να περάσει καλά μαζί τους. Αυτός ήταν ο Πέτρος γενικά: ήθελε να περνάει καλά στη ζωή του, χωρίς τις «σκοτούρες» - σύμφωνα με τον ίδιο - που του πρόσφερε η αγάπη. Αυτό συμβαίνει για όλο το καλοκαίρι, μόνο που στο τέλος του, θα γνωρίσει μια κοπέλα, πολύ διαφορετική από τις ανώριμες 20χρονες τουρίστριες, που συνήθως νταραβεριζόταν. Μια κοπέλα λίγο μεγαλύτερη του, οικονομικά ευκατάστατη, ώριμη, πανέμορφη. Κανονική γυναίκα. Ήταν η Γκιζέμ, από την Κωνσταντινούπολη. Αν και αρραβωνιασμένη, θα ερωτευτεί τον Πέτρο και θα ξεκινήσουν μαζί μια παράνομη σχέση απόλυτου πάθους και έρωτα, παρά τις ιδεολογικές ή θρησκευτικές διαφορές με τις οποίες στο μυαλό κάποιου, κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατον. Όσο ο καιρός περνάει όμως, όλο και δυσκολότερο γίνεται να παραμείνει αυτή η σχέση κρυφή από τον αρραβωνιαστικό της Γκιζέμ. Επιπλέον, ένα γεγονός του παρελθόντος αναδύεται στην επιφάνεια. Ένα γεγονός που αφορά τους δύο νέους, και που ποτέ κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί πως μπορεί να συμβεί.

Δείτε εδώ το promo: 

 

ΕΞΩΦΥΛΛΟ_Βλασακίδης ΟΨΗ.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο, Τίτο! Αν κάνεις καμιά παρουσίαση στη Χρυσούπολη να μας ενημερώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 2/4/2021 at 5:06 PM, Χριστίνα Βαλαβάνη said:

γειά σας, μπορώ να ρωτήσω κάτι; είναι κανείς ακόμα εδώ;

είμαστε κάποιοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..