Jump to content

ΣΑ #6 (Απαντήσεις και Σχολιασμοί)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Ορίστε και το δικό μου κομμάτι. Τελικά,  τη μάγισσα έγραψα κι όχι το φάντασμα, όπως σχεδίαζα στην αρχή.

Spoiler

Το κόλπο

 

Είναι Χριστούγεννα. Στη διάσημη πόλη της Νέας Υόρκης τα πάντα είναι φορτωμένα με στολίδια: πλατείες, δρόμοι, πάρκα, σπίτια, καταστήματα. Μερικά πολυκαταστήματα πολυτελείας, εκτός από τον χριστουγεννιάτικο στολισμό και τα εποχιακά προϊόντα διοργανώνουν, για να προσελκύσουν τους καταναλωτές, χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις κατά τις οποίες κάποιοι εργαζόμενοι, μεταμφιεσμένοι κατάλληλα, παριστάνουν Αγιο-Βασίληδες και χριστουγεννιάτικα ξωτικά.

Σ’ ένα απ’ τα μεγαλύτερα, κοντά στο κέντρο του Μανχάταν, συμμετέχει ένας κάπως παράξενος Αι-Βασίλης. Το πρόσωπο του, αν το περιεργαστεί κανείς από κοντά, μοιάζει πολύ με ηλικιωμένης γυναίκας και πολλά παιδιά κλαίνε όταν βρίσκονται στην αγκαλιά του. Κανείς δεν παρατηρεί προσεκτικά τις κινήσεις του, εξαιτίας της κοσμοσυρροής και της εορταστικής κίνησης. Αν όμως παρατηρούσαν με την ησυχία τους, θα έβλεπαν την ταχυδακτυλουργική κίνηση δύο μικρών μπουκαλιών, που έβγαιναν και έμπαιναν από την μπλούζα της ύποπτης απομίμησης του Άι-Βασίλη. Σε αυτά  κατέληγαν τα δάκρυα των κλαψιάρικων παιδιών και τα σάλια που ξέφευγαν από το στόμα των παιδιών που μιλούσαν.

«Δύσκολοι καιροί για μάγισσες! Εγώ, η μάγισσα Ντεβλιάνα, βρέθηκα να παριστάνω τον Άγιο-Βασίλη για ένα τσούρμο κακομαθημένα, αντί να τα κυνηγάω στο χωριό μου, όπως αρμόζει σε μια καθωσπρέπει μάγισσα! Για όλα φταίει η συνεχής επίβλεψη των γονιών, που δεν τ’ αφήνουν να βγουν μοναχά τους για παιχνίδι στην εξοχή, ώστε να μπορέσω κι εγώ η κακομοίρα να μαζέψω υλικά για φίλτρα μου!

Όλοι πρέπει να προσαρμόζονται στους νέους καιρούς όμως! Οπότε, ο καταλληλότερος τρόπος να προσεγγίσω ανενόχλητη τα παιδιά είναι να τα βρω όλα μαζί, σε μια γιορτή κι έναν τόπο διαφημιζόμενους ειδικά για αυτά» σκεφτόταν η μάγισσα που κατάφερε να μεταμορφωθεί και να περάσει απαρατήρητη ως  απομίμηση Άγιου Βασίλη.

Τα σχόλια αύριο και συγνώμη για την καθυστέρηση!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Νίκη said:

Το κόλπο

Ωραίο το κολπάκι της μάγισσας! Αλλάζουν οι καιροί, πρέπει να αλλάξουν και οι τακτικές της. Λογικό.

Η γλώσσα και το ύφος ταιριάζουν περισσότερο σε παραμύθι ή ιστορία για παιδιά και μάλλον προς τα εκεί το πήγαινες.

Η ιστορία μια χαρά θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε ένα μεγάλο εμπορικό της Αθήνας. Δεν υπήρχε λόγος να τρέχεις στις Αμερικές και στα Μανχάταν.

Σαν άσκηση, τόσο σαν μέγεθος όσο και στο θέμα του, ήταν πολύ καλή προσπάθεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Mesmer said:

Ωραίο το κολπάκι της μάγισσας! Αλλάζουν οι καιροί, πρέπει να αλλάξουν και οι τακτικές της. Λογικό.

Η γλώσσα και το ύφος ταιριάζουν περισσότερο σε παραμύθι ή ιστορία για παιδιά και μάλλον προς τα εκεί το πήγαινες.

Η ιστορία μια χαρά θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε ένα μεγάλο εμπορικό της Αθήνας. Δεν υπήρχε λόγος να τρέχεις στις Αμερικές και στα Μανχάταν.

Σαν άσκηση, τόσο σαν μέγεθος όσο και στο θέμα του, ήταν πολύ καλή προσπάθεια.

Σ' ευχαριστώ για το σχόλιο, Mesmer! Έβαλα ως τόπο της ιστορίας την Αμερική, γιατί έχω διαβάσει σε βιβλία και δει σε ταινίες ότι είναι κάτι σαν σύγχρονο έθιμο στην Αμερική και στην Αγγλία να διοργανώνονται δρώμενα με μεταμφιεσμένους Άγιο-Βασίληδες στα μεγάλα εμπορικά κέντρα. Δεν έχω υπόψη μου, παρόλη την εμπορευματοποίηση των Χριστουγέννων, να γίνεται κάτι τέτοιο στις μεγάλες ελληνικές πόλεις.

Σχόλια για τις υπόλοιπες συμμετοχές

Ethgar

Ένα τζίνι μέσα στο μπουκάλι του

Πολύ ωραία ιδέα, αλλά μας μένουν πολλά κενά: πώς βρέθηκε το τζίνι στο μπουκάλι, πώς βρέθηκε στα χέρια του εμπόρου, γιατί το χρησιμοποιεί μόνο μια φορά το χρόνο. Τα εξηγείς μετά, χωριστά, αλλά εγώ μιλάω με βάση μόνο την ιστορία! Το κλείσιμο, επίσης, πολύ βιαστικό και ασταθές, δεδομένου του μικρού μεγέθους της ιστορίας. Γενικά, όπως είπαν κι άλλοι, αν το εμπλουτίσεις, εξηγώντας τα πώς και τα γιατί και δικαιολογώντας το τέλος θα γινόταν ένα πολύ ωραίο διήγημα. Τέλος, η έλλειψη σημείων διαλόγου δυσχεραίνει την ανάγνωση και την κατανόηση.

Τα Χριστούγεννα ενός βρικόλακα

Πολύ κλασσικό, αλλά με ωραία ανατροπή και επιτυχημένο μαύρο χιούμορ. Όπως σου είπε η Ιρμάντα, κι εγώ θα προτιμούσα ελληνικό όνομα στον βρικόλακα. Το "εκνευριστικό χαχανητό" είναι λίγο εκτός, καθώς όλο το υπόλοιπο είναι από την οπτική γωνία του βρικόλακα, ενώ αυτή η φράση παραπέμπει σε σχόλιο αφηγητή-παρατηρητή.

Ballerond

Ανάσες στο τζάμι

Πολύ συγκινητική ιστορία! Όμως, θα ήθελα να εξηγούνταν στην ιστορία γιατί ειδικά το Δεκέμβριο και τα Χριστούγεννα έψαχνε να βρει την οικογένειά του;

Alucard

Δείπνο

Ωραίο, αλλά μάλλον υπερβολικό σε περιγραφές και ο τρόπος που περιγράφει πώς θα ξεφορτωθεί τα πτώματα και θα αποθηκεύσει το αίμα των παιδιών είναι ιδιαίτερα μπερδεμένος. Θα προτιμούσα, αντί να ακούμε το βρικόλακα να τα περιγράφει απλώς, να βλέπαμε και κάποια αλληλεπίδραση και να προσπαθούσε να εκτελέσει αυτά που μας περιγράφει.

Mesmer

Υπέροχο φλασάκι με φιλοσοφική διάθεση! Θα ήθελα να μάθω περισσότερα ως προς το ότι ο Χριστός κατάντησε παρίας στην ίδια του τη γιορτή.

Symphony*13

Ρούντολφ το ξωτικάκι

Πολύ καλή ροή, πολύ καλή μείξη του κωμικού με το τραγικό, αν και με ανατρίχιασε κάπως. Μου άρεσε πάντως που και οι δύο πρωταγωνιστές είναι αντιπαθητικοί,  καθώς κάνοντας κουμάσι, όσο περισσότερο γίνεται, τον Άι-Βασίλη, δικαιολογείται κάπως αυτό που κάνει ο Ρούντολφ.

Καλή χρονιά!

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τελειώνει η ΣΑ να σας ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια και πιο πολύ την Ιρμάντα που κάνει τον κόπο να μας μαζέψει κάθε φορά. Είχα καιρό να γράψω κάτι κι αυτή η ασκησούλα ήταν ό,τι έπρεπε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2017 at 3:37 AM, Νίκη said:

Ορίστε και το δικό μου κομμάτι. Τελικά,  τη μάγισσα έγραψα κι όχι το φάντασμα, όπως σχεδίαζα στην αρχή.

  Hide contents

Το κόλπο

 

Είναι Χριστούγεννα. Στη διάσημη πόλη της Νέας Υόρκης τα πάντα είναι φορτωμένα με στολίδια: πλατείες, δρόμοι, πάρκα, σπίτια, καταστήματα. Μερικά πολυκαταστήματα πολυτελείας, εκτός από τον χριστουγεννιάτικο στολισμό και τα εποχιακά προϊόντα διοργανώνουν, για να προσελκύσουν τους καταναλωτές, χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις κατά τις οποίες κάποιοι εργαζόμενοι, μεταμφιεσμένοι κατάλληλα, παριστάνουν Αγιο-Βασίληδες και χριστουγεννιάτικα ξωτικά.

Σ’ ένα απ’ τα μεγαλύτερα, κοντά στο κέντρο του Μανχάταν, συμμετέχει ένας κάπως παράξενος Αι-Βασίλης. Το πρόσωπο του, αν το περιεργαστεί κανείς από κοντά, μοιάζει πολύ με ηλικιωμένης γυναίκας και πολλά παιδιά κλαίνε όταν βρίσκονται στην αγκαλιά του. Κανείς δεν παρατηρεί προσεκτικά τις κινήσεις του, εξαιτίας της κοσμοσυρροής και της εορταστικής κίνησης. Αν όμως παρατηρούσαν με την ησυχία τους, θα έβλεπαν την ταχυδακτυλουργική κίνηση δύο μικρών μπουκαλιών, που έβγαιναν και έμπαιναν από την μπλούζα της ύποπτης απομίμησης του Άι-Βασίλη. Σε αυτά  κατέληγαν τα δάκρυα των κλαψιάρικων παιδιών και τα σάλια που ξέφευγαν από το στόμα των παιδιών που μιλούσαν.

«Δύσκολοι καιροί για μάγισσες! Εγώ, η μάγισσα Ντεβλιάνα, βρέθηκα να παριστάνω τον Άγιο-Βασίλη για ένα τσούρμο κακομαθημένα, αντί να τα κυνηγάω στο χωριό μου, όπως αρμόζει σε μια καθωσπρέπει μάγισσα! Για όλα φταίει η συνεχής επίβλεψη των γονιών, που δεν τ’ αφήνουν να βγουν μοναχά τους για παιχνίδι στην εξοχή, ώστε να μπορέσω κι εγώ η κακομοίρα να μαζέψω υλικά για φίλτρα μου!

Όλοι πρέπει να προσαρμόζονται στους νέους καιρούς όμως! Οπότε, ο καταλληλότερος τρόπος να προσεγγίσω ανενόχλητη τα παιδιά είναι να τα βρω όλα μαζί, σε μια γιορτή κι έναν τόπο διαφημιζόμενους ειδικά για αυτά» σκεφτόταν η μάγισσα που κατάφερε να μεταμορφωθεί και να περάσει απαρατήρητη ως  απομίμηση Άγιου Βασίλη.

Τα σχόλια αύριο και συγνώμη για την καθυστέρηση!

Ναι, είναι καλό το κόλπο. Μπορώ να το δω μόνο σαν άσκηση αν και σαν ιδέα στέκει για πολλά περισσότερα, ας πούμε τι κάνει η μάγισσα όταν πάνε να της πούνε κάλαντα, ή πώς τα κυνηγάει στο χωριό της, ή όλο το υπόβαθρο εντέλει. Δύσκολοι καιροί για μάγισσες είναι το ρεζουμέ. Επίσης θα ήθελα μία ιδέα ως προς το πώς ακριβώς τα κάνει να κλαίνε....(α ρε Ηρώδη, παρεξηγημένος ήσουνα...:bleh:) Αλήθεια, πώς να βγαίνει μία τέτοια μάγισσα στις φωτογραφίες; Τίποτα αλλόκοτο και μυστηριώδες στην αύρα της??? Ιδέες ρίχνω...

Ευχαριστούμε Νίκη για τη συμμετοχή και συγνώμη για την καθυστέρηση να σχολιάσω!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #6 (Απαντήσεις και Σχολιασμοί)
  • Ιρμάντα locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..