Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2018


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Το έφεραν οι συγκυρίες. :p

Στο διαγωνισμό με τα ζόμπι των εκδόσεων i-write, που το διήγημά μου βγήκε πρώτο, το πρώτο βραβείο ήταν η έκδοση ενός βιβλίου. Αλλά επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με τη συγγραφή μυθιστορήματος (και ήδη μου φαίνεται παλούκι) το πάω σιγά-σιγά. Ας βρω, λοιπόν, πρώτα την ιδέα και μετά βλέπουμε. :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mesmer said:

Το έφεραν οι συγκυρίες. :p

Στο διαγωνισμό με τα ζόμπι των εκδόσεων i-write, που το διήγημά μου βγήκε πρώτο, το πρώτο βραβείο ήταν η έκδοση ενός βιβλίου. Αλλά επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με τη συγγραφή μυθιστορήματος (και ήδη μου φαίνεται παλούκι) το πάω σιγά-σιγά. Ας βρω, λοιπόν, πρώτα την ιδέα και μετά βλέπουμε. :p

Αναμένουμε με αγωνία τρόμο απ' το χωριό, Άγγελε :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φάγαμε ήδη σχεδόν το δέκα τοις εκατό του χρόνου, πως τα πάτε με τους στόχους σας; Γράφετε; Αναθεωρήσατε στόχους;

Εγώ ξεκίνησα και το δεύτερο στόχο μου, τίτλος Χιονοθύελλα.

Επίσης πάει καλά και ο έκτος στόχος, έγραψα κείνο που είχα πει και ξεκίνησα και ένα καινούριο. Στο δρόμο προέκυψαν και κάτι άλλα μικρά. (αυτό που ξεκινώ για ένα και βρίσκομαι με δύο τρία, είναι σοβαρό γιατρέ μου; να ανησυχώ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βιάζεσαι Γουίλ....

Εβρισκόμεθα  αισίως εις το 9.3% του χρόνου. Ναι, οι στόχοι αναθεωρήθηκαν ελαφρώς. Ο πρωταρχικός δηλαδή να βγάλουμε  κάνα  πέιπερ να μην μας πετάξουν  έξω φυσικά και παραμένει. Στα  πιο 'δικά μας' τώρα

-Να γράψω ένα locked room mystery για έναν διαγωνισμό από τις συμπαντικές διαδρομές που  βρήκα σήμερα.  Και με ένα impossible crime καλύπτομαι πάντως, αλλά μάλλον μας βλέπω να μην γράφουμε τίποτα στο τέλος, μια που  έχουμε θέσει τόσο ψηλά τα στάνταρ μας και το απλό αστυνομικό δεν μας ικανοποιεί πια.

-Να γράψω ένα  locked room mystery στα Αγγλικά και να το στείλω στο Ellery Queen magazine. Και με ένα impossible crime  καλύπτομαι  πάντως, αλλά μάλλον μας βλέπω να μην γράφουμε τίποτα στο τέλος, μια που έχουμε θέσει τόσο ψηλά τα στάνταρ μας(και εδώ πέρα εις διπλούν αφού το Ellery Queen είναι το καλύτερο περιοδικό στο είδος, άρα οι πιθανότητες ήταν έτσι και αλλιώς μηδενιικές  αφού έχω πολλά ψωμιά να φάω ακόμα :p) [Η ιδέα γι' αυτό μου ήρθε πριν μια βδομάδα στις δώδεκα το βράδυ :P]

 

 

 

 

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πέντε μέρες για να τελειώσει και ο πέμπτος μήνας του έτους, πως τα πάτε με τους συγγραφικούς σας στόχους; 

Εσύ ο από πάνω έκανες τελικά τίποα από όλα αυτά που έλεγες ή μπα;

Εγώ τώρα. Τι κάνω εγώ; Λοιπόν για να δούμε:

 

1. Οι τελευταίες πινελιές του Πύργου, και ο μακρύς δρόμος φτάνει στο τέλος του (έγινε αλλά κάνω μια επιμέλεια τώρα όλα 

   2. Μια κοινωνική κατά βάση ιστορία, παρότι έχει μέσα και φόνους και έναν θησαυρό των Ναζί με τίτλο Θύελλα (γράφεται)

   3. Μια περιπέτεια που αφορά ένα κρουαζιερόπλοιο κλάσεως Quantum, το πλήρωμα και τους επιβάτες του. Ο τίτλος ακόμα αγνοείται, ο σχετικός φάκελος λέει απλά Πλοίο. (σε φάση pro production, ναυπηγικά σχέδια και χάρτες καιρού για τυφώνες και συναφή)

   4. Μια ιστορία με ένα αρχαίο κακό και εξορκισμούς, επίσης άνευ τίτλου. (σχεδιάζεται, πως αυτός ο Καμβύσης έχασε μια ολόκληρη στρατιά στην έρημο, μπορεί να μου πει κάποιος)

   5. Να ολοκληρώσω την Επιχείρηση. (όχι ακόμα)

   6. Έναν αριθμό ποιητικών έργων, το πρώτο ξεκίνησε ήδη να εκτελείται.(έγινε)

 Και σαν να μην έφθαναν αυτά βάλαμε και άλλα

 7. Εξορία, νουβέλλα επιστημονικής φαντασίας, τη γράφω και τη μεταφράζω στα Αγγλικά (έχει πάρει προτεραιότητα λόγω ότι έχει προθεσμία υποβολής)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκδόθηκα επιστημονικά  και έγραψα το λοψκεδ ροομ στα παλιά μου τα παπούτσια ? 

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, τουλάχιστον επιστημονικώς δεν τα έχετε γράψει όλα, κάτι είναι και αυτό.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WILLIAM said:

Α μάλιστα, τουλάχιστον επιστημονικώς δεν τα έχετε γράψει όλα, κάτι είναι και αυτό.

 

Όχι Γουίλ  άραξε δεν τα έχουμε ισοπεδώσει όλα ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εσύ θα μας κάνεις περήφανους από άλλη μεριά!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/3/2018 at 10:29 PM, Cassandra Gotha said:

1. Να αναθεωρήσω, διορθώσω, αναπτύξω και γράψω τη συνέχεια του μυθιστορήματος που ξεκίνησα το 2017.

2. Να γράψω και κανένα διήγημα, που το έχω κόψει το άθλημα.

3. Να μη γράφω σαν να με κυνηγάνε. Ποτέ ξανά, αν γίνεται.

4. Να γράψω κάτι mainstream:shok: Πραγματικά έχω την περιέργεια να δω αν μπορώ να ολοκληρώσω μία τέτοια ιστορία.

1. Δεν αναθεώρησα, ούτε διόρθωσα το μυθιστόρημα που άρχισα το 2017, αλλά του έβαλα λίγες σελίδες ακόμα. Ελπίζω σε ένα ήσυχο φθινόπωρο που θα ωφελήσει την ανάπτυξη και ολοκλήρωσή του... :clover:

2. Χα!

3. Ναι, αυτό το χειρίζομαι άψογα, μέχρι στιγμής.

4. Χα χα! Εδώ δεν προφταίνω τα fantasy! :lol: Κομμένη, mainstream δεν γράφω. (Τι αστεία ιδέα, ειλικρινά, και εκλιπαρώ τη συγγνώμη σας, αλλά αρκετά με τις διαχύσεις.)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διπλό ποστ, λάθος!

 

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τα τρία τέταρτα του χρόνου πέρασαν, τι έχετε κάνει με τους στόχους σας; Τους πετύχατε; Το δουλεύετε ή έχετε αναθεωρήσει;

Προσωπικά έχω κάνει την εξής πρόοδο με τους στόχους μου:

 

   1. Οι τελευταίες πινελιές του Πύργου, και ο μακρύς δρόμος φτάνει στο τέλος του (αλλά μην ανησυχείτε κάτι νέο ετοιμάζεται σε φαντασίας, μπορεί και μέσα στη χρονιά) (έγινε και ολοκλήρωσα και την επιμέλεια της τριλογίας)

   2. Μια κοινωνική κατά βάση ιστορία, παρότι έχει μέσα και φόνους και έναν θησαυρό των Ναζί με τίτλο Θύελλα (Χιονοθύελλα τελικά και γράφεται)

   3. Μια περιπέτεια που αφορά ένα κρουαζιερόπλοιο κλάσεως Quantum, το πλήρωμα και τους επιβάτες του. Ο τίτλος ακόμα αγνοείται, ο σχετικός φάκελος λέει απλά Πλοίο. (σχεδιάστηκε και θα τρέξει στο ΝοWriMo)

   4. Μια ιστορία με ένα αρχαίο κακό και εξορκισμούς, επίσης άνευ τίτλου. (αυτό αναμένει)

   5. Να ολοκληρώσω την Επιχείρηση. (πλησιάζω)

   6. Έναν αριθμό ποιητικών έργων, το πρώτο ξεκίνησε ήδη να εκτελείται. (έγινε)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2018 at 10:14 AM, Solonor said:

Ας πω κι εγώ τους δικούς μου

1. Να φύγει από πάνω μου το φλασάκι 340.000 λέξεων και να μείνει κάτω από 300.000

2. Να βρω στέγη με πράσσινο φως για το μυθιστόρημα ενηλικίωσης

3. Να συμμετέχω στους δυο επόμενους διαγωνισμούς

4. Να δοκιμάσω την τύχη μου με μερικά μεταφρασμένα διηγήματα

5. Να γράψω ένα ακόμα μυθιστόρημα.

1. Ούτε ματιά δεν του 'ριξα. 

2. Πορτοκαλοκόκκινα μόνο

3. Συμμετείχα γιέη

4. Τη δοκίμασα

5. Το έγραψα (40.000)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WILLIAM said:

Και τι έγινε;

Εντρύφησα στην ιταλική κουζίνα προς το παρόν

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2018 at 8:30 PM, Ballerond said:

Να γράψω κείμενο που να έχει περισσότερο σεξ από τα κείμενα της @elgalla

@Ballerond

Αυτό, πάντως το κατάφερες. #freedomfornama

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν κατάλαβα ποτέ γιατί να αποτελεί πρόκληση, δεν σε έχω κόψει ότι είσαι και Ζεράρ Ντε Βιλιέ.

Link to comment
Share on other sites

Ballerond! Ντοπή παιδί μου!

Τιμωρία στη γωνία. Δεν έχει τρουφάκια για' σενα!

Edited by WILLIAM
  • Thanks 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2018 at 11:26 AM, Mournblade said:

Καλημέρα και καλή χρονιά!:)

Εγώ έχω τρεις στόχους για φέτος.

1. Να ολοκληρώσω την αναθεώρηση του 3ου και τελευταίου μέρους της τριλογίας μου, Η Χαμένη Γνώση.

2. Να γράψω κι άλλα διηγήματα, και γιατί όχι, να δοκιμάσω την τύχη μου στον τρόμο.

3. Να ολοκληρώσω τον κορμό του επόμενου μυθιστορήματος μου.

Κοιτώντας 9 μήνες πίσω, συνειδητοποιώ πως πολλά έγιναν αυτή τη χρονιά, μα σίγουρα διαφορετικά απ' ό,τι περίμενα!

1. Είμαι στα μισά της αναθεώρησης (90.000 από τις 180.000 λέξεις), αν και μάλλον πρέπει να αναβαθμίσω τη λέξη ''αναθεώρηση'' σε ''γράψιμο ξανά από την αρχή''. Μου βγάζει το λάδι. Θυμήστε να πω κάτι λογάκια σ' αυτόν Βίκτωρα Ουγκώ που στην εισαγωγή της Παναγίας των Παρισίων (που btw είναι υπέροχο βιβλίο) έλεγε μαλ... εεε ανοησίες όσον αφορά πως ένας συγγραφέας δεν πρέπει ποτέ να διορθώνει το πρώτο κείμενο που έγραψε αρχικά. Φαντάζομαι πως εννοούσε ''ένας συγγραφέας σαν εμένα''.

2. Έγραψα δυο, και δοκίμασα πράγματι τον τρόμο. Δυστυχώς νομίζω πως δεν θα προλάβω να γράψω άλλο φέτος.

3. Σε καμία περίπτωση. Ούτε για αστείο.

Όμως, αυτό που δεν περίμενα κι έγινε ήταν να δω κάτι δικό μου τυπωμένο. Το διήγημά ΕΦ Το Εκκρεμές βραβεύτηκε με την τρίτη θέση στο Φαντασμαγόρια και συμπεριλήφθηκε στη συλλογή το Έπος της Φαντασίας ΙΙ μαζί με τα έργα κι άλλων συγγραφέων, όπως του Γιάννη (Ballerond), Γιώργου (Γιώργος 77), Βασίλη (AlienΒill) & (Γιώργο) necromayhem. 

Όμως, το πιο σημαντικό είναι πως έπειτα από κόπους 5 και πλέον χρόνων, θα μπορώ να δω το πρώτο μέρος της τριλογίας τυπωμένο. Η Εποχή των Θρύλων θα κυκλοφορήσει από τις Πρότυπες Εκδόσεις Πηγή κάποια στιγμή γύρω στα Χριστούγεννα. Ολόκληρο το καλοκαίρι πέρασα διορθώνοντας ξανά και ξανά το κείμενο (νομίζω πως έχω αγγίξει διψήφιο αριθμό συνολικά από τότε που ολοκλήρωσα το 1ο draft).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την επερχόμενη έκδοση!

Ο Ουγκώ ήταν μιας άλλης εποχής. Έχεις διαβάσει το Μόμπυ Ντικ; Τα δύο πρώτα κεφάλαια είναι κάπως άσχετα; Ναι, αλλού το πήγαινε ο Μέλβιλ αλλα τα άφησε και αυτά όταν άλλαξε αφηγητή κλπ. Είχαν κάποια άλλα στάνταρ τότε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2018 at 7:40 AM, Naroualis said:

1) Να καταφέρω μία έκδοση.

Μπα, όχι για φέτος.

2) Να ολοκληρώσω τις διορθώσεις στην Κόρη μου (το δεύτερο ποντιακό).

Μπα, γιατί βρήκαμε μεγάλο πρόβλημα στο πρώτο, οπότε πρέπει πρώτα να διορθωθεί εκείνο.

3) Να ξεκινήσω τις διορθώσεις στην Δόσα μου (το τρίτο ποντιακό).

Μπα (βλ. παραπάνω εξήγηση)

4) Να τελειώσω (όπως πάντα) ένα από αυτά που μου έχουν μείνει στη μέση (Ετρούσκικο, Δωδωναίϊκο, Αραβικό).

Είδωμεν κατά Νοέμβρη.

5) Χωρίς να το θέλω πολύ, αν χωρέσει, να ξεκινήσω κάτι νέο, πιθανόν με μικρασιατική εσσάνς. Αυτό θέλει καλό σχεδιασμό κι ίσως και να πρέπει να δω τι παίζει με τους θεούς της Πικρής Στροφής εκείιιιινα τα χρόνια.

Ξεκίνησε το καλοκαίρι, αλλά ακόμα έχει μείνει στα μισά του πρώτου κεφαλαίου. Είναι η δεύτερη επιλογή για το Νοέμβρη.

6) Να τελειώσω μια σειρά άρθρων που έχω ξεκινήσει εδώ και χρόνια σε τούτο το φόρουμ και λιμνάσανε, και να καταφέρω να ολοκληρώσω την άλλη σειρά άρθρων που γράφω μαζί με τον Λευτέρη

Αααααχ. Η ελπίς πεθαίνει πάντα τελευταία.

7) Να θέσω τις βάσεις, με διάβασμα και γαστριμαγική έμπνευση για κάτι που το ονειρεύομαι εδώ και πολλά-πολλά χρόνια και που θα μας κάνει λίγο γνωστότερους ως κοινότητα του φανταστικού στο ευρύ νοικοκυρικό κοινό.

Άπαπα, πρέπει να περιμένει.

? Να μην (χλωμό το βλέπω) πέσω στα πατώματα από την κούραση, εάν είναι δυνατόν, σιλ βου πλε.

Σιλ βου πλε, λέω.

 

Κοντολογίς, μάλλον μούσκεμα τα κάναμε φέτο. Δε βαριέσαι. Έχει ο θεός.

 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεκέμβρης και μπήκαμε στην τελική ευθεία για το το τέλος της χρονιάς όπου περιμένουν καταχρήσεις σε μελομακάρονα και κουραμπιέδες. Πριν φτάσουμε λοιπόν εκεί πως τα πάτε με τους στόχους σας;

Εγώ έχω να αναφέρω:

1. Οι τελευταίες πινελιές του Πύργου, και ο μακρύς δρόμος φτάνει στο τέλος του (αλλά μην ανησυχείτε κάτι νέο ετοιμάζεται σε φαντασίας, μπορεί και μέσα στη χρονιά) (έγινε και ολοκλήρωσα και την επιμέλεια της τριλογίας)

   2. Μια κοινωνική κατά βάση ιστορία, παρότι έχει μέσα και φόνους και έναν θησαυρό των Ναζί με τίτλο Θύελλα (Χιονοθύελλα τελικά και γράφεται)

   3. Μια περιπέτεια που αφορά ένα κρουαζιερόπλοιο κλάσεως Quantum, το πλήρωμα και τους επιβάτες του. Ο τίτλος ακόμα αγνοείται, ο σχετικός φάκελος λέει απλά Πλοίο. (γράφεται)

   4. Μια ιστορία με ένα αρχαίο κακό και εξορκισμούς, επίσης άνευ τίτλου. (αυτό αναμένει, πήρε αναβολή καθώς αναβαθμίστηκαν άλλα σχέδια)

   5. Να ολοκληρώσω την Επιχείρηση. (έγινε)

   6. Έναν αριθμό ποιητικών έργων, το πρώτο ξεκίνησε ήδη να εκτελείται. (έγινε)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 1/3/2018 at 10:29 PM, Cassandra Gotha said:

1. Να αναθεωρήσω, διορθώσω, αναπτύξω και γράψω τη συνέχεια του μυθιστορήματος που ξεκίνησα το 2017.

2. Να γράψω και κανένα διήγημα, που το έχω κόψει το άθλημα.

3. Να μη γράφω σαν να με κυνηγάνε. Ποτέ ξανά, αν γίνεται.

4. Να γράψω κάτι mainstream:shok: Πραγματικά έχω την περιέργεια να δω αν μπορώ να ολοκληρώσω μία τέτοια ιστορία.

Λοιπόν, ήρθε για μένα η ώρα του απολογισμού:

1. Το μυθιστόρημα προχώρησε πολύ, του έχει μείνει το τρίτο (και τελευταίο) μέρος, αλλά θα αναθεωρηθεί και τελειώσει μέσα στο 2019. Είμαι ευχαριστημένη με τη δουλειά που έκανα.

2. Μα, κανένα; :( Όχι.

3. Γκουχ γκουχ, νανορίμο, γκουχ. :p Είμαι αδιόρθωτη τεμπέλα που γράφει μόνο με μαστίγιο/χρονόμετρο, (ναι, ναι, ντρέπομαι).

4. Όπως είπα και σε άλλο ποστ, μάλλον δεν μπορώ. Χωρίς φανταστικό στοιχείο βαριέμαι, δεν έχω τι να γράψω, είμαι: «Ναι, ωραία, και λοιπόν;», οπότε την αφήνω την ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..