Jump to content

Ανωνυμία συγγραφέα


Keravnoulhs
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! Είμαι εντελώς νέος στο χώρο και θα ήθελα να μοιραστώ μερικές απορίες μου σχετικά με την έκδοση ενός βιβλίου. Ενδιαφέρομαι να γράψω (για την ακρίβεια ήδη έχω ξεκινήσει) ένα μυθιστόρημα. Όμως μου εχουν δημιουργηθεί αρκετές απορίες σχετικά με τη διαδικασία έκδοσης. Αρχικά πως θα ξέρω αν ο εκάστοτε εκδότης θέλει να το έχεις στείλει μόνο σε αυτόν και όχι να το στείλεις σε πολλαπλούς; Πχ στις ιστοσελίδες 1-2 εκδοτών που κοίταξα δεν ανέφερε κάτι για αποκλειστικότητα αρα θεωρείται ότι μπορώ να το στείλω και αλλού; Λόγω της δουλειάς μου δε θα ήθελα να φαίνεται το όνομά μου. Ασχολούμαι με τις φυσικές επιστήμες και δε νομίζω θα έκανε καλό στην εικόνα μου να έχω επιστημονικές δημοσιέυσεις και ένα μυθιστόρημα οπότε προσανατολίζομαι σε κάποιο ψευδώνυμο, είναι εύκολο αυτό; Γιατί σε πάρα πολλά βιβλία βλέπω στην αρχή να λένε δυο λόγια για το συγγραφέα. Τέλος, αν και η μητρική μου είναι τα ελληνικά έχω αρκετή άνεση με τα αγγλικα (έχω δημοσιεύσει αρκετά κείμενα στα αγγλικά επιστημονικού περιεχομένου βέβαιβα) και έχω και ένα δικό μου άτομο που θα μπορούσε να με βοηθήσει να το μεταφράσω στα αγγλικά το βιβλίο μου και να παλέψω για κάποιον ξένο εκδοτικό οίκο. Αξίζει να ασχοληθώ ή να παλέψω με κάποιον ελληνικο (γιατί όπως και να το κάνουμε είναι πολύ πιο εύκολο στη μητρική σου γλώσσα). Έχει προοπτικές ένα ελληνικό βιβλίο που έχει εκδοθεί στα ελληνικά να εκδοθεί και σε άλλη γλώσσα ή όλα πάνε μονόδρομα από τα αγγλικα στα ελληνικα; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις ερωτήσεις σου, όχι, δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Μπορείς να το στείλεις σε πολλούς εκτός αν το ζητάει στις οδηγίες (μόνο ο Λιβάνης νομίζω το κάνει).

Μπορείς να βάλεις ό,τι όνομα θες κι όποια πληροφορία θες στο βιογραφικό του βιβλίου.

Μπορείς να το παλέψεις όπου εσύ πιστεύεις  ή και στις δυο γλώσσες ταυτόχρονα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Solonor said:

Σε όλες τις ερωτήσεις σου, όχι, δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Μπορείς να το στείλεις σε πολλούς εκτός αν το ζητάει στις οδηγίες (μόνο ο Λιβάνης νομίζω το κάνει).

Μπορείς να βάλεις ό,τι όνομα θες κι όποια πληροφορία θες στο βιογραφικό του βιβλίου.

Μπορείς να το παλέψεις όπου εσύ πιστεύεις  ή και στις δυο γλώσσες ταυτόχρονα.

Σε ευχαριστώ πολύ. Οπότε θα δώσω τα κανονικά μου στοιχεία στο βιογραφικό και απλά θα τους πω οτι θελω να βαλω ενα ψευδωνυμο αποτι καταλαβα, σωστά; Και κάτι ακόμα, θέλουν εξώφυλλο μαζί με το κείμενο ή απλά εξώφυλλο; Γιατί από ότι έχω καταλάβει αυτοί φτιάχνουν τα εξώφυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλουν εξώφυλλο.

Αφού το γράψεις, το διορθώσεις, το στείλεις κι αφού σου απαντήσουν θετικά, θα μιλήσεις μαζί τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2018 at 11:17 PM, Solonor said:

 

Μπορείς να το στείλεις σε πολλούς εκτός αν το ζητάει στις οδηγίες (μόνο ο Λιβάνης νομίζω το κάνει).

 

Νομίζω και ο Ψυχογιός ζητάει αποκλειστικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, τότε γράψε λάθος! Άλλον θα θυμόμουν και μπερδεύτηκα. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην αποκλειστικότητα, θα πρότεινα φίλε μου να ανησυχήσεις αφού σου πουν ναι παραπάνω από ένας εκδότης. Από την πείρα μου, δεν συμβαίνει αυτό συχνά, και μάλιστα σε πρωτοεμφανιζόμενους. Καλή τύχη σε κάθε περίπτωση. Και φυσικά να κυνηγήσεις όσο περισσότερο σε παίρνει το θέμα του εξωτερικού αφού το έχεις με τη γλώσσα. Είναι βέβαιο ότι θα έχεις καλύτερη τύχη αν υποθέσουμε ότι ξεκινάς μία συνεργασία εκεί. Απλώς σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πας μέσω ατζέντη, εκτός από τους ελάχιστους εκδοτικούς που δέχονται unagented submissions.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αποκλειστικότητα εννοούσα το μην το στέλνεις αλλού μέχρι να σου απαντήσει (τρομερό χάσιμο χρόνου, αν το έκαναν όλοι οι εκδοτικοί, κλάφτα).

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2018 at 10:14 AM, Cassandra Gotha said:

Πάντως, αποκλειστικότητα εννοούσα το μην το στέλνεις αλλού μέχρι να σου απαντήσει (τρομερό χάσιμο χρόνου, αν το έκαναν όλοι οι εκδοτικοί, κλάφτα).

 

Στα επιστημονικά άρθρα η αποκλειστικότητα είναι δεδομένη. Δηλαδή το στέλνεις κάπου και δεν έχεις δικαίωμα να το στείλεις αλλού. Επίσης αν στο δεκτεί και έχει fee δημοσιευσης δεν μπορεις να το παρεις πισω και πρεπει να τα σκασεις (εως και 600 ευρω τη σελιδα εχω δει χρεωσεις). Για ένα αρθρο που εχει ενα πολυ επικαιρο θεμα δεν εχεις χρονο να περιμενεις 4 μηνες για να φας ακυρο και μετα σε δευτερο. Οποτε στη λογοτεχνια τα πραγματα μου φαινονται πολυ πιο χαλαρα σε αυτο το κομματι. Γιατι τουλαχιστον αυτο που γραφεις δε ξεπερνιεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..