Jump to content

FFL #16 (Ballerond vs Elli Sketo vs elgalla vs GewDrkns vs Morfeas vs Naroualis vs Neraidoni vs Nienor vs Γιώργος77 vs Ιρμάντα)


Διγέλαδος
 Share

16o Flash Fiction Live (FFL) poll  

15 members have voted

  1. 1. 16o Flash Fiction Live (FFL) poll

    • Σ' αλάτι και μεσονυχτιά - Naroualis
    • Αφεγγάρωτη νύχτα - Ballerond
    • Το κρινάκι της άμμου - Neraidoni
    • Λευκή πόλη - Nienor
    • Η μυρωδιά του πατέρα - Morfeas
    • Ένα γράμμα για τον πατέρα - Elli Sketo
    • Άτιτλο - GewDrkns
      0
    • Η γυναίκα του Ράμνο Μπορ - Γιώργος77
    • Καμάρι του Βασιλιά - elgalla
    • Το πιο πολύτιμο δώρο - Ιρμάντα

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Μαζί με το ποστ της Ειρήνης σφυρίζω κι εγώ τη λήξη!
Παρακαλώ αν γίνεται οι admins να φτιάξουν το Poll γιατί δεν φαίνεται να εχω τα access rights!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και είναι και μόνο 792 λέξεις. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αγνοήστε με καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και ένα αστειάκι κόμικ που είδα έτσι για να χαλαρώσουμε τώρα

 


28235720_10211708530370894_2274930784466279949_o.thumb.jpg.d374e57579d4d74fcbef7a776babf028.jpg

Edited by Διγέλαδος
  • Like 4
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ballerond said:

Ειρήνη, κόψε την κλάψα. Συμμετέχεις κανονικά. Άιντε πια.

:cray:ποια κλάψα καλέ;;;;; :cray:μπου-χου-χου-χου!!!!! :cray::cray::cray:

Link to comment
Share on other sites

  • Ballerond featured this topic
  • Ballerond unfeatured this topic

Ειρήνη, πιστεύω πως όταν θα μας αναλάβει κάποιος μοντ (και θα δει πόσοι είμαστε άρα και πόσες ιστορίες θα ψηφίσουμε) θα ξεδιαλυθούν όλα :)

Πωπω, τι ωραία, κόσμος ιστορίες, δεινόσαυροι (ντόινγκ).

Να 'σαι καλά, κουμπαρούλα, για το σαλάγισμα.

Άλεξ, αν και νομίζω ζόρισες πολύ κόσμο, εμένα πολύ άνετο μου φάνηκε αυτό με τις λέξεις.

Πόσοι είμαστε; Μέτρησε κανείς;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 ιστορίες όλες μαζί. (Κι ένα κόμικ). Μπράβο σας, ωρέ!

Λοιπόν, βάσει Κανονισμών, για 10 ιστορίες έχουμε από 4 ψήφους στον καθένα.

Σε λιγάκι θα είναι έτοιμο και το πολλ.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που και μας αφήνεις χώρο (να πάρουμε καμιά από τις ψήφους σου :P) και μας αναλαμβάνεις κάθε φορά να μας τακτοποιήσεις, να ξέρεις, δεν είναι καθόλου σωστό. Μέχρι που θα έπρεπε κάποια ψυχή να σου κάνει τρουφάκια, δηλαδή, ειδικά για σένα :)

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα τρουφάκια τα κάνω όλα, να ξες. :lol:

Να με συμπαθάτε, θα κάνετε λίγη υπομονή για το πολλ, λόγω τεχνικών δυσκολιών.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οκ, τα τεχνικά προβλήματα είναι πιο επίμονα απ' όσο περιμέναμε. Μάλλον ένα θεματάκι της ανανεωμένης πλατφόρμας.

Οπότε, η ψηφοφορία θα γίνει με τον κλασικό τρόπο: ψηφοδέλτια, παραβάν, κάλπη.

Ελπίζουμε να λυθεί σύντομα το πρόβλημα. Μέχρι τότε απολαύστε την ανάγνωση των διηγημάτων. Έχω βάλει τα λινξ στο αρχικό ποστ για ευκολότερη αναζήτηση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Mesmer said:

Οκ, τα τεχνικά προβλήματα είναι πιο επίμονα απ' όσο περιμέναμε. Μάλλον ένα θεματάκι της ανανεωμένης πλατφόρμας.

Οπότε, η ψηφοφορία θα γίνει με τον κλασικό τρόπο: ψηφοδέλτια, παραβάν, κάλπη.

Ελπίζουμε να λυθεί σύντομα το πρόβλημα. Μέχρι τότε απολαύστε την ανάγνωση των διηγημάτων. Έχω βάλει τα λινξ στο αρχικό ποστ για ευκολότερη αναζήτηση.

Άρα στέλνουν σε μένα; Ελπίζω μόνο να μην γεμίσει το mail box πριν έρθουν όλα!

Edited by Διγέλαδος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

2 minutes ago, Διγέλαδος said:

Άρα στέλνουν σε μένα; Ελπίζω μόνο να μην γεμίσει το mail box πριν έρθουν όλα!

Όχι-όχι!

Λογικά μέχρι αύριο θα την έχουμε βρει τη λύση και θα ανοίξει το πολλ κανονικά. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τις μισές και κάτι και, αν και νωρίς, έχω να κάνω μεγάλες δηλώσεις (όχι, δεν θα περιμένω να τις διαβάσω όλες): αυτός μάλλον είναι ο διαγωνισμός FFL με το υψηλότερο επίπεδο ιστοριών που έχω πετύχει. Εντάξει, το είπα και ξαλάφρωσα, γιατί δεν μπορώ να κάθομαι σπίτσλες μοναχός μου για πολλή ώρα, κουράστηκα.

Μπράβο μας!

έντιτ, μετά την ανάγνωση και των υπολοίπων: βγάλτε το "μάλλον" από την παραπάνω πρόταση

Edited by Morfeas
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ρε Nικόλα πότε πρόλαβες διάολε;

Εγώ τελείωσα την ανάγνωση αλλά πρέπει να πάω δουλειά. Το βράδυ θα προσπαθήσω να σας σχολιάσω (χωρίς διατριβές αυτή τη φορά). 

Πάντως διακρίνω μερικά trends: 

  • βιασμοί
  • πατεράδες (too many πατεράδες, Νικόλα)
  • φανταζί

Άλεξ να'σαι καλά για το θέμα και τη διοργάνωση :8):

και φυσικά θα φτιάξουμε τρουφάκια για τον Άγγελο - τον μοντεράτορα του μήνα :flowers:

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το πολλ δείχνει μια χαρά :) Μόνο που επειδή μάλλον μετέφερες το τόπικ για να το ανοίξεις έχουν χαλάσει τα λινκ για τις ιστορίες στο πρώτο ποστ.

Τις διάβασα κι εγώ, +1 στον Νικόλα, πραγματικά είναι όλες τους πολύ καλές, γεμάτες, (σχεδόν) ολόκληρες, γραμμένες όμορφα. Ουάου όμως :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • RObiN-HoOD changed the title to 16o Flash Fiction Live (FFL)
  • Management
18 minutes ago, Nienor said:

Το πολλ δείχνει μια χαρά :) Μόνο που επειδή μάλλον μετέφερες το τόπικ για να το ανοίξεις έχουν χαλάσει τα λινκ για τις ιστορίες στο πρώτο ποστ.

fixed

Εάν έχετε άλλα links αλλού θα πρέπει να ξαναφτιαχτούν γιατί δεν θα ισχύουν πλέον.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κι εγώ και, τι έκπληξη, συμφωνώ με τον σύζυγο και την κουμπάρα για το πολύ υψηλό επίπεδο των διηγημάτων. 

Spoiler

 

 

Narou

Λοιπόν διάβασα πρόσφατα το "Μέσα από το Γυαλί" κι έγραψα στο Goodreads ότι είσαι μαστόρισσα στα φλασάκια. Το έχεις αποδείξει πολλές φορές, το αποδεικνύεις άλλη μια κι εδώ. Ανέβασες μετά από τόσον καιρό κάτι και μας έστειλες να μαζέψουμε τα σαγόνια μας απ' το πάτωμα. Πολύ όμορφη ιστορία, πολύ καλογραμμένη, πολύ συγκινητική, πολύ σε όλα της. 

 

Ballerond

Καλή ιστοριούλα, καλή ιδέα, ζωντανή αρκετά, ζωντανός και ο διάλογος, γενικά δεν μου φάνηκε βιαστική. Ναι, μου έδωσε πιο πολύ την εντύπωση ότι έμεινε μισή, παρά ότι είχε ανοιχτό τέλος, αλλά δεν το κρίνω και πολύ σοβαρά αυτό στα πλαίσια ενός ffl. Τα ονόματα μου ήταν γνώριμα κι αυτό με μπέρδεψε αρχικά, δεν ήμουν σίγουρη αν έπρεπε να θυμάμαι κάτι από κάποια προηγούμενη ιστορία σου για να καταλάβω αυτήν. Γενικά μια καλή προσπάθεια και - νομίζω στο έχω ξαναπεί αυτό - έχω την εντύπωση πως, όσο λιγότερο χρόνο έχεις να σκεφτείς τι θα γράψεις, τόσο πιο αυθόρμητα και ειλικρινά γράφεις. 

 

Neraidoni

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλή αρχή! Δεδομένου ότι δεν έχω ξαναδεί δείγμα γραφής σου και το πρώτο που είδα ήταν κάτι που γράφτηκε σε 1μιση ώρα, εντυπωσιάστηκα από το πόσο σωστά γραμμένο ήταν. Ήταν κάπως διεκπεραιωτική για τα δικά μου γούστα, αλλά ίσως αυτό να οφείλεται και στην έλλειψη χρόνου και στο φορμάτ που είναι κάπως παραμυθένιο. Αν κάτι με χάλασε, αυτό ήταν μάλλον το γλυκανάλατο τέλος, με τα κορίτσια να αγκαλιάζονται και τους αρχηγούς να δίνουν τα χέρια αντί να τις πάρουν απ' το μαλλί και να πολεμήσουν έτσι κι αλλιώς. Αλλά γενικά ήταν μια καλή προσπάθεια. 

 

Nienor

Κάθε φορά που σε διαβάζω σε ffl, με πιάνουν από τη μία οι γουτσουνιές και θέλω να σε κάνω αγκαλιά, από την άλλη οι βίαιες τάσεις γιατί δεν γράφεις περισσότερο, γιατί δεν σε διαβάζω συχνότερα και γιατί, τέλος πάντων, στερείς από τον λαό σου την απλή ευχαρίστηση να διαβάζει έστω και κατεβατά αλαμπουρνέζικων γραμμένων από τα χεράκια σου. Είσαι μαγεία, ρε κουμπαρούλα, αλήθεια στο λέω. Μου άρεσε πάρα πολύ, μου άρεσε αυτό που δεν ήξερα αν είναι φάνταζι ή σκίφι και τελικά δεν έχει πολλή σημασία, μου άρεσε το μαγισσάκι σου, μου άρεσε και η κατάληξη και πολύ με στεναχώρησε, σημάδι πως πρόλαβα να νοιαστώ γι' αυτήν. 

 

Morfeas

Αυτή η κοσμοπλασία αποτελεί υλικό για νουβέλα, ακόμη και για μυθιστόρημα. Κι εσύ, άτιμε άντρα, βαριέσαι εύκολα. Τι θα κάνω μαζί σου δεν ξέρω. Ωραία ηρωίδα, φοβερή ιδέα, έχω την εντύπωση πως είναι μάλλον το πιο ολοκληρωμένο διήγημα του ffl, αν και προς το τέλος με έχασες και δεν καλοκατάλαβα πώς τα πνεύματα γίνονταν ακαιοί (τι ωραίο όνομα, μπάι δε γουέι) ή αν ήταν ακαιοί εξαρχής, δεν ξέρω ακριβώς τι είχες κατά νου και λίγο μπερδεύτηκα εκεί. Όμως είναι καλογραμμένο, η Σαλώμη καλός χαρακτήρας για μόλις 1μιση ώρα δουλειά, το σέττινγκ all the money. Μου άρεσε πολύ, εν τέλει, τι άλλο να πω. 

 

Elli 

Δεν περίμενα κάτι τέτοιο από σένα. Όχι, μπράβο. Πήγες βαθιά, αυτή τη φορά, άγγιξες κάτι πολύ ατόφιο και αληθινό και, μπορεί να μην έχει φανταστικό στοιχείο, όμως είναι μάλλον ένα απ' τα καλύτερα πράγματα που έχεις γράψει. Πολύ διαφορετικό κείμενο από αυτά στα οποία σε έχουμε συνηθίσει και επικροτώ τον πειραματισμό και την τόλμη να το δοκιμάσεις. Σου πέτυχε. Σου πέτυχε πάρα πολύ, ρε συ. 

 

GewDrkns

Καλή αρχή και σε σένα, στο συγγραφικό κομμάτι του φόρουμ. Τίμιο διήγημα για μιάμιση ώρα δουλίτσα, η κοσμοπλασία φαίνεται να έχει ενδιαφέρον και ψωμί, η γραφή είναι αρκετά καλή (πάσχει κυρίως στον διάλογο, ο οποίος είναι κάπως ξύλινος και κλισέ) και μου έλειψε το κατιτίς που θα με έκανε να συνδεθώ καλύτερα με τους χαρακτήρες. Επίσης δεν κατάλαβα πολύ καλά πώς βρέθηκαν οι φιλενάδες της πρωταγωνίστριας στης σπηλιά, αλλά το μυαλό μου συμπλήρωσε τα κενά στο σημείο αυτό. Μια καλή προσπάθεια κι από σένα, συνέχισε έτσι. 

 

Γιώργος77

Δεν ξέρω πόσο δημοφιλής θα είναι η άποψή μου, αλλά το διήγημά σου μου άρεσε. Είναι φάνταζι και ταυτόχρονα είναι τόσο "Γιώργος". Δεν ξέρω πώς να στο πω αυτό και να μην ακουστεί χαζό ή κολακεία, αλλά δεν ξέρω κανέναν άλλον στον χώρο του ελληνικού φανταστικού που να κάνει αυτό που κάνεις εσύ. Ό,τι δικό σου κι αν έχω διαβάσει, είναι πρώτα εσύ και μετά οποιοδήποτε είδος ή υποείδος του φανταστικού. Μπορεί να μην ξέρεις πάντα, διαβάζοντάς το, αν θα το πεις εφ ή τρόμο ή weird ή bizarro ή οτιδήποτε, αλλά πάντα θα ξέρεις ότι είναι Γιώργος. Κι είναι τεράστιο πράγμα αυτό, οι περισσότεροι από εμάς το παλεύουμε καιρό κι εσένα σου βγαίνει τόσο φυσικά και αβίαστα. Πιστεύω πολύ στην πένα σου και περιμένω σπουδαία πράγματα από σένα, να το ξέρεις. 

 

Ιρμάντα

Σίγουρα δεν θα είμαι η μόνη που θα εκφράσεις μίσο γι' αυτό που ξεπέταξες μέσα σε μισή ωρίτσα. Αλλά δεν θα σταθώ σ' αυτό, θα σταθώ στο πόσο ωραία πρώτη ύλη για μια πραγματικά καλή ιστορία ΕΦ έχεις εδώ πέρα και θα σου πω να την γράψεις και κανονικά με την πρώτη ευκαιρία, γιατί καλές ΕΦ ιδέες δεν έρχονται συχνά και, όταν έρχονται, είναι κρίμα να τις αφήνουμε ανεκμετάλλευτες. Ντάξει, για μισάωρο είναι αριστούργημα, δεν το συζητώ. Αλλά θέλω με την πρώτη ευκαιρία να το διαβάσω όπως πρέπει. 

 

Μπράβο σε όλους, παιδιά, δώσατε τον καλύτερο εαυτό σας, πραγματικά. Καλή επιτυχία σε όλους!

 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #16 (Ballerond vs Elli Sketo vs elgalla vs GewDrkns vs Morfeas vs Naroualis vs Neraidoni vs Nienor vs Γιώργος77 vs Ιρμάντα)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..