Jump to content

ΣΑ #7 (Αταίριαστοι Έρωτες)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

image.png.01860ed8dff79c80f55b0773baa9451a.png  Η ΣΑ #7 είναι εδώωωωωω!

(Σχολικό καμπανάκι στο δάσος του Σέργουντ) image.png.9995d02aec9127bab414b3fb916228c9.png

Καλά μου ζωάκια!

 

Σας έλειψα;

 

Να ‘μαστε πάλι μαζί, με μια ασκησούλα να μας πάει ως το Πάσχα…

 

 

Ήταν να διαλέξω μεταξύ μερικών ιδεών για το θεματάκι σας, από τη μία σκεφτόμουν κάτι που θα είχε να κάνει με το Πάσχα και από την άλλη, ήμουν επηρεασμένη από βαλεντίνους και καρναβάλια. Κατέληξα λοιπόν να προσπαθήσουμε να δούμε λίγο πιο συναισθηματικά το θέμα μας και να αναρωτηθούμε τι είδους ερωτική σχέση θα μπορούσαν να είχαν δύο εντελώς ανόμοια (μυθολογικά, φανταστικά, τερατώδη) πλάσματα μεταξύ τους. Είδαμε πώς θα περνούσε τα Χριστούγεννα του ένας λυκάνθρωπος, ας πούμε. Πώς θα φερόταν αν ήταν ερωτευμένος; Και μάλιστα με άνθρωπο, ή με νεράιδα, ή με έναν θηλυκό άγγελο; Ερωτευμένος με όλη τη σημασία της λέξης, ξέρετε, πεταλούδες στο στομάχι και τα τοιαύτα.

 

 

Ας δούμε λοιπόν πώς θα μπορέσουμε να χειριστούμε την άσκησή μας.

Έστω ότι έχουμε ένα πλάσμα φανταστικό, μυθολογικό, ένα τέρας, έναν άγγελο, ένα δαίμονα. Ένα θεό γιατί όχι. Το πλάσμα μας αυτό μπορεί

1.      Είτε να ερωτευτεί ένα ανθρώπινο ον (με ανταπόκριση ή χωρίς, εσείς θα αποφασίσετε)

2.      Είτε να ερωτευτεί ένα άλλο φανταστικό/ μυθολογικό πλάσμα, ολότελα διαφορετικό από το δικό του είδος. Επίσης με ή χωρίς ανταπόκριση.

 

 

Θέλω λοιπόν να διαλέξετε ένα ή δύο πλασματάκια από τα παρακάτω, να τα συνδυάσετε μεταξύ τους ή με ανθρώπους και να γράψετε ένα μικρό love story. Μία σελίδα ως ανάμνηση από τη σχέση αυτή; Ένα διάλογο μεταξύ του ζευγαριού; Ένα μικρό συμβάν στην κοινή ζωή τους; Τι είδους δυσκολίες αντιμετωπίζει το ζευγάρι; Ανατομικές (ας πούμε), πρακτικές (ο βρικόλακας ζει μονάχα τη νύχτα και μία νεράιδα του φωτός, μονάχα τη μέρα) ή κάποιου είδους ρατσισμό; Εκείνος μονόκερως, εκείνη θηλυκός Κένταυρος. Εκείνος Κένταυρος, εκείνη νύμφη. Εκείνος αιγόκερως (κατσίκι με ουρά ψαριού) εκείνη γοργόνα. Αν ο ένας εκ των δύο συντρόφων είναι ΤΝ; Τι θα μας αποδώσει ο πειραματισμός μας; Ένα χιουμοριστικό ποιηματάκι για τις ερωτοτροπίες ενός μπερδεμένου λυκανθρώπου ή ένα είδος φανταστικού Ρωμαίου και Ιουλιέττας; (εννοείται πως όποια από τις παραπάνω θεωρήσεις είναι εξίσου ευπρόσδεκτη Σπυρέτο μου).

Δεν χρειάζεται να είναι κάτι εκτενές, όπως ποτέ δεν χρειάζεται να είμαστε ιδιαιτέρως πολυλογάδες στις ασκήσεις μας. Δεν χρειάζεται να επέλθει κάποια λύση στην ιστορία μας. Δεν θα είναι καν ιστορία ενδεχομένως, αλλά μονάχα ένα απόσπασμα, μία προσπάθεια να δούμε πώς θα μπορούσαμε ίσως να χειριστούμε κάτι ανάλογο. Διαλέξτε μία στιγμή στην αταίριαστη αυτή σχέση που με κάποιο τρόπο να φωτίζει τα ωραία και τα άσχημα που έχουν να αντιμετωπίσουν οι καταραμένοι εραστές μας. Διαλέξτε την πρώτη στιγμή που αντικρίζουν ο ένας τον άλλο. Σκέψεις την ώρα που ο σύντροφός τους κοιμάται στο πλευρό τους. Διαλέξτε τη στιγμή που ο κοινωνικός περίγυρος τους επικρίνει, και πρέπει να σφίξουν ο ένας στοργικά το χέρι (ή το πόδι, ή το πλοκάμι, ή την ουρά, ή την κεραία) του άλλου.

Σημειώσεις:

  • Ο κατάλογος με φανταστικά πλάσματα είναι υπερπλήρης, αλλά σε καμία περίπτωση δεσμευτικός. Βάλτε ό,τι φανταστικό ον (ή όντα) σας εμπνέουν.
  • Ανεβάζουμε μέχρι 6 Απριλίου, Μεγάλη Παρασκευή. Υποθέτω θα έχουμε τελειώσει πολύ νωρίτερα αλλά αυτή ειναι η τελευταία προθεσμία.
  • Ανεβάζουμε στο τόπικ των απαντήσεων.
  • Δέσμευση είδους (fantasy, horror, sci fi) δεν υφίσταται. Εξάλλου η άσκηση εξερευνά εξ ορισμού τα cross overs και τις πασης φύσεως διασταυρώσεις.
  • Δέσμευση για πεζό ή ποίηση δεν υπάρχει.
  • Δέσμευση ως προς αριθμό λέξεων επίσης δεν υπάρχει.

 

...γενικώς πολύ λάσκα σας αφήνω. Απαγορεύεται να πετάτε σαΐτες, να σκαλίζετε τη μύτη σας μέσα στην τάξη και να βάζετε σκατζοχοιράκια στην καρέκλα της δασκάλας σας. Άντε.

Άντε να σας χαρώ, ψυχούλες μου!

 

RSVP για να μετρηθούμε, που λένε...

 

Edited by Ιρμάντα
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • Ιρμάντα pinned this topic

...και μερικές εικονίτσες για να σας εμπνεύσω:

 

p33dccvv9q8fecxg9avm.jpg

7a2809bb765922aa6d4ad85fbb4ebc7a--angels-and-demons-fallen-angels.jpg

d248cb32deecaf475a22e38d9952a6cf--capricorn-season-capricorn-girl.jpg

Νομίζω, τι στην ευχή, το πιάσατε το νόημα...ακόμη κι εσείς του τελευταίου θρανίου!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, jjohn said:

Μανούσος Μανουσάκης likes this

Κανόνισε να μου το κατεβάσεις στο επίπεδό του...:angry:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα, παραδέξου το, εμπνεύστηκες από τα όσκαρ του Ντελ Τόρο. 

Ερώτηση: το σεξ επιτρέπεται; :p

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!! Σ' ευχαριστούμε Ιρμάντα! Πολύ πρωτότυπη άσκηση!

Θα κάνω το ίδιο αστείο με την elgalla παρατηρώντας ότι μάλλον εμπνεύστηκες απ' την ταινία του Ντελ Τόρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, elgalla said:

Έλα, παραδέξου το, εμπνεύστηκες από τα όσκαρ του Ντελ Τόρο. 

Ερώτηση: το σεξ επιτρέπεται; :p

Οχι γιατί δεν ξέρω καν σε τι αναφέρεσαι...

Το σεξ επιτρέπεται. 

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω δει, σκέφτομαι να το δω σινεμά (ποιος κάνει αυτές τις κακές μεταφράσεις στους τίτλους;)

Edited by John Ernst
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2018 at 3:15 PM, Ιρμάντα said:
1 hour ago, John Ernst said:

δεν το έχω δει, σκέφτομαι να το δω σινεμά (ποιος κάνει αυτές τις κακές μεταφράσεις στους τίτλους;)

Πάντως ελπίζω και στη συνεισφορά σου σε αταίριαστους έρωτες είτε το δεις είτε όχι!

Link to comment
Share on other sites

Πρίγκιπα Γουίλιαμ! Οχι δεν είχα αυτό υπόψη ....

Link to comment
Share on other sites

Είδα την άσκηση νωρίτερα σήμερα, δεν μπορούσα να κρατηθώ με τίποτα, το ποίημα ξεπετάχτηκε στο μπαμ και περιμένει στη βιβλιοθήκη ποίησης. Το λέω "Με τον καλύτερο φίλο". Ελπίζω να μη με πετάξει έξω από την τάξη η δασκάλα μας. :)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μου μαρτυρήσεις ποιος φτιάχνει τις σαΐτες μπορεί και να τη γλιτώσεις!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Ιρμάντα said:

Αν μου μαρτυρήσεις ποιος φτιάχνει τις σαΐτες μπορεί και να τη γλιτώσεις!

Αυτό δεν παίζει, αν σου πω θα μαρτυρήσω τον εαυτό μου και δεν το θέλω καθόλου. :p

Αν σου φέρω μήλο όμως; :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ιρμάντα: Δε θα μου πεις; 

ΜadnJim: Δεν μπορώ, δεν είμαι μαρτυριάρης!

Ιρμάντα: Και τι άσκηση ήταν αυτή;

ΜadnJim: Γιατί τι έχει;

Ιρμάντα: (βαθιά ανάσα) Τι έχει; Άντε και εσύ τιμωρία με τον Γουίλ, από κει. Και μη σας ακούσω να μιλάτε!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, MadnJim said:

Αυτό δεν παίζει, αν σου πω θα μαρτυρήσω τον εαυτό μου και δεν το θέλω καθόλου. :p

Αν σου φέρω μήλο όμως; :)

Μηλαράκι για τη δασκάλα! Ω ναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κυρία, κυρία! το έχω το κείμενο μέχρι τη μέση. και έχω αρκετό χρόνο να σκεφτώ τη συνέχεια...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

θυμήθηκα, στο σχολείο ήμουν "φύτουλας". και ήταν μια τάξη όλοι φυτά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φυτά θέλω στην τάξη μου. Καλά παιδάκια. Άντε δεν θα μου το κάνετε αμέρικαν μπαρ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δύο εκδοχές: ένα με 2 κοπέλες, η μια από τις οποίες είναι λυκάνθρωπος και ένα με μια νεράιδα της φύσης και ένα ρομπότ. Το πρόβλημα είναι ότι φοβάμαι ότι το πρώτο (με το κορίτσι λυκάνθρωπο) μου βγαίνει μεγάλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Νίκη said:

2 κοπέλες, η μια από τις οποίες είναι λυκάνθρωπος

Και εμένα κάτι παρόμοιο μου βγαίνει και όσο πιο πολύ γράφω τόσο λιγότερο πρωτότυπο μου φαίνεται. Άσε που ήδη είμαι και εγώ στις 1.000 λέξεις και νιώθω ότι μόλις άρχισε. Μπορεί να του αλλάξω ύφος ή να δοκιμάσω κάτι καινούριο για εμένα ή μπορεί και να του βάλω φωτιά και να χορέψω γύρω από τις φλόγες.

Πάντως έχω διαβάσει ακριβώς αυτό το σενάριο (2 κοπέλες, η μια από τις οποίες είναι λυκάνθρωπος) σε ένα webfiction που ήταν half-decent πριν χρόνια. Τι μου θύμησες τώρα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νεράιδα και ρομπότ πάντως πολλά υποσχόμενο. Να θυμίσω ότι περιορισμός έκτασης δεν υπάρχει. Κοινώς, γράφτε, καμάρια μου....:)

Επίσης @Νίκη μπορείς αν και εφόσον σου βγει να ανεβάσεις και τα δύο κείμενα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #7 (Αταίριαστοι Έρωτες)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..