Jump to content

Write off #90 (MadnJim vs Ballerond vs John Ernst)


elgalla
 Share

Write Off #90 poll  

11 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία από τις 3 παρακάτω ήταν η πιο κατεστραμμένη;

    • Αμερικάνικο Παραμύθι - John Ernst
    • Όταν Παγώσει η Κόλαση - MadnJim
    • Νύχτες στη Μύκονο, με τον Βελζεβούλη μαζί - Ballerond

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

κάτι άλλο. το επισήμανε @jjohn, το ελληνικό "γ" είναι δύσκολος φθόγγος για τους ξένους, στο κείμενο παχύ "γκ" χρησιμοποιούν οι Ρώσοι. οι Αμερικανοί έχουν ένα φθόγγο πιο κοντά στο "γγ". αν έχει κάποιος κείμενο που να λύνει το θέμα του πως μιλούν οι ελληνοαμερικάνοι καλό είναι να το καταθέσει

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω εγώ προσωπικα  τους έχω στο μυαλό μου να μολάνε όπως ο Ομπάμα στα βίντεο του  ράδιο αρβύλα( για να δείτε ότι πράγματι δεν έχω καλό χιούμορ)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ξαδέλφια ελληνοαμερικανούς και λέω ότι έχεις δίκιο. το γκ είναι ρώσικο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να αποδοθεί, ας πούμε απλώς ότι είναι μια συγγραφική σύμβαση κι ας μην κολλάμε παραπάνω σε αυτό. Ο διφθογγος ακούγεται το ίδιο στη λέξη εγγόνι και στη λέξη εγκώμιο γιατί πολύ απλά δεν έχουμε πλέον στα νέα ελληνικά τους φωνητικούς κανόνες των αρχαίων. Οπότε νομίζω πως καθένας μπορεί να το αποδόσει όπως πιστεύει καλύτερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε, να 'στε καλά όλοι ρε, με κάνατε και γέλασα μεσημεριάτικα! well done!:)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεριμένο write off μου κέντρισε τόσο το ενδιαφέρον που αποφάσισα να γράψω για πρώτη φορά! Δεν ξέρω τους κανόνες για να κάνω κριτική στα κείμενα ούτε θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο για να κάνει κάτι τέτοιο. Ωστόσο, επειδή μου "κλώτσισαν" μια δυο λεπτομέρειες σε κάθε ιστορία (ήταν τόσο ασήμαντες που δεν τις θυμάμαι καν), αν με κάποιο τρόπο βοηθάει -και δεν φανεί κακή κριτική από μέρος μου- από εδώ και πέρα να σημειώνω τι δεν μου πάει καλά και να το γράφω. Θα τα μάθω τα κατατόπια και τους κανόνες σιγά σιγά.

Αυτό που σίγουρα θα ήθελα να πω είναι ότι ευχαριστήθηκα και τις 3 ιστορίες που διάβασα, περισσότερο απ' όλα όμως την αρχική σύλληψη.

Φαντάζομαι θα γίνει κάποια ψηφοφορία για το ποια θεωρούν τα μέλη την καλύτερη ιστορία, όχι ότι έχει και φοβερή σημασία.

Μπράβο σε όλους λοιπόν!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@domaze

Καλώς μας ήρθες! Τα σχόλιά σου σίγουρα θα βοηθήσουν τους συγγραφείς, οπότε μη διστάζεις καθόλου! 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@domaze καλώς όρισες! Τα σχόλια μόνο καλό μπορούν να κάνουν και σε ευχαριστούμε που προτίθεσαι να διαθέσεις το χρόνο σου! Εξάλλου το νόημα είναι να ανεβαίνουν ιστορίες, να διαβάζονται και να σχολιάζονται. (Για αυτό υπάρχει η κοινότητα μεταξύ άλλων!)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Ballerond featured this topic

Φτιάξαμε και το poll, ψηφίστε μας, σταυρώστε μας, στα χέρια σας σηκώστε μας!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θένξ μπόι

Ψήφισα Αμέρικανικο παραμύθι αλλά όπως είπα όλες οι ιστορίες είναι καλές και περίπου στο ίδιο επίπεδο ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι συμμετέχοντες ψηφίζουμε;;; είμαστε τρεις οι αντίπαλοι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Ernst said:

οι συμμετέχοντες ψηφίζουμε;;; είμαστε τρεις οι αντίπαλοι

Αμέ. Όχι τον εαυτό σας, βέβαια, αλλά ναι, ψηφίζετε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλά, θα δω ποιος δε με απειλεί και θα ρίξω τελευταίος

 

Edited by John Ernst
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Ballerond said:

Φτιάξαμε και το poll, ψηφίστε μας, σταυρώστε μας, στα χέρια σας σηκώστε μας!

Πώ τι μου θύμισες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έριξα τα κουκιά μου. Για τη γιαγιάκα ρε γαμώτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ, θα γράψω σχόλια με την πρώτη ευκαιρία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω και εδώ όπως το ανέφερα και στα σχόλια ενός από τους συμμετέχοντες: δεν υπάρχει βέβαια στον πρόλογο, αλλά και κανείς στις ιστορίες του δεν σκέφτηκε την παράμετρο ότι οι δαίμονες μπορεί να πήγαιναν κατά Αφρική μεριά, για ακόμη περισσότερη ζέστη. Δεν το σκέφτηκαν αυτό οι δαίμονες; Δεν μπορούσαν λόγω ξερω 'γω συγκεκριμένων συνθηκών; Γούσταραν summer in Greece ποιος τη χάρη μας;

Όπως και να έχει, αυτά είναι απλώς τροφή για σκέψη. Συγχαρητήρια σε όλους σας, παιδιά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν η  ζέστη το θέμα  θα πήγαιναν απευθείας στον πυρήνα της γης.

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jjohn said:

Αν ήταν η  θέμα  θα πήγαιναν απευθείας στον πυρήνα της γης.

Ναι, σωστά. Αλλά είναι μία τεχνική για έναν συγγραφέα όταν δεν μπορεί να ασχοληθεί με ένα πρόβλημα, όταν δεν έχει το χρόνο, ή τη διάθεση, ή τις γνώσεις για να το κάνει, απλώς να αναφέρει την ύπαρξή του. Να δείχνει στον αναγνώστη ότι το έχει υπόψη του.

Ας πούμε: Κανείς δεν ήξερε γιατί τούτα τα δαιμόνια δεν προτίμησαν ένα ακόμη πιο ζεστό μέρος. Ας πούμε την Αιθιοπία. Ας πούμε τη Φλόριδα. Ας πούμε τον γαμημένο τον πυρήνα της γης. Ακόμη μια πρωτιά για την πατρίδα μας, αδέλφια. Ένα τέτοιο πετάς, έτσι, σαν σκέψη να περνάει από το μυαλό του ήρωα, και καθάρισες.

Πώ ρε φίλε πάλι μάθημα κάνω. Πάω να φτιάξω την επόμενη άσκηση μου φαίνεται!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, εγώ το σκέφτηκα, σου απάντησα μάλιστα στο τόπικ της ιστορίας μου περί του θέματος. :) 

Ανυπομονώ για την επόμενη ΣΑ. :clap:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, MadnJim said:

Ειρήνη, εγώ το σκέφτηκα, σου απάντησα μάλιστα στο τόπικ της ιστορίας μου περί του θέματος. :) 

Ανυπομονώ για την επόμενη ΣΑ. :clap:

Καλά κάνεις και ανυπομονείς, βασίζεται σε μία ιδέα που έθεσε κάποιο μέλος, αλλά θέλει λιιιίγο πιο ιδιαίτερο στήσιμο. Λεπτομέρειες σύντομα!:graduated:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να βοηθησω λιγο. Εγω ακομη αναρωτιεμαι γιατι οι σαταναδες δεν πηγαν κατευθειαν απο την κολαση στο ζεστο μερος της γης. Υποψιαστηκα οτι απλα ηθελαν εξαρχης να καταλλαβουν ολο τον κοσμο και ξεκινησαν απο τις βορειες χωρες. (Ως γνωστον οι εξωγηινοι και οι δαιμονες ξεκινουν παντα απο τις ΗΠΑ). Η εισαγωγη ομως μας εθεσε ως βασικο στοιχειο τα οπισθια της Τζωρτζινας και τη χυλοπιτα οποτε δωσαμε βαρος εκει

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα δυσκολευτικα να αποφασισω.(και ειχα μονο δυο επιλογες). Η Τζωρτζινα Ραμπο μου εκλεψε την καρδια

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Σχολίασα κι εγώ, ψήφισα κι εγώ, στην κόλαση θα καούμε (κι αν είναι και παγωμένη, θα κρυώσει ο ποπουδάκος μας)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #90 (MadnJim vs Ballerond vs John Ernst)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..