Jump to content

Flash Poetry Live (FPL)


Recommended Posts

Εμφάνιση της εικόνας προέλευσης

 

   

 

 

Έληξε, παιδιά, το 1ο Flash Poetry Live πέρασε μόλις στην Ιστορία. Για να δούμε τώρα τι κάναμε. :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι με έπιασε νυχτιάτικα, λιθοβολείστε με ελεύθερα.

 

Κρυμμένοι από τα βλέμματα

στου σούρουπου τη σκοτεινιά,

ένα εγόριμ ένα κορίτσι,

έχουν σημασία τα ονόματα;

 

Στα μάτια την κοιτάζει

που λένε τόσα χωρίς να μιλούν,

το χέρι του στα δικά της κρατεί

όπως μόνο οι ερωτευμένοι μπορούν,

 

Τα χείλη της ανάλαφρα

σαν σύννεφο ή σαν ατμός,

ένα φιλί πολύτιμο

χαρίζουν ενώ χάνεται το φως.

 

Μακάρι να' ταν δυνατό

να μείνω, ψιθυρίζει

φεύγει το κορίτσι ύστερα

και πίσω δε γυρίζει.

 

Δεν θα την ξαναδεί ποτέ,

δεν θα την ξαναβεί

μα το μοναδικό φιλί

ποτέ δεν θα ξεχαστεί.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα, η πυργοδέσποινα μας πήρε σε ένα σουρεαλιστικό με συμβολισμούς ταξίδι, η ετέρα δεσποσύνη μας έκανε μια βόλτα σε αρχαία μυστήρια και ιέρειες με τραγική μοίρα, ο Γιάννης είπε να ελαφρώσει το κλίμα λίγο και ο διοργανωτής μας μας πήρε μια βόλτα στο καπηλειό όπου είδαμε τι κάνει μέσα σε μια στιγμή ο αγαπημένος του βάρβαρος. Ο υποφαινόμενος χρησιμοποίησε την παράταση για να γράψει, λόγω ενός απροόπτου, και έβγαλε ένα ποίημα από αυτά που μια καλή φίλη χαρακτήριζε κοψοφλεβιάρικα.

Και εις ανώτερα αγαπητοί. Να το επαναλάβουμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλέ. Όπως λένε και τα παλικάρια παρακάτω, πλάκα είχε. Ας κάνουμε άλλο ένα.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πέντε! Καθόλου άσχημα για πρώτη φορά. Εν τω μεταξύ, δεν μου έχει ξανατύχει να διοργανώνω κάτι και ομολογώ ότι είχα τρακ! Ελπίζω να το φχαριστηθείκατε όσοι γράψατε και να το φχαριστηθείτε κι όσοι μας διαβάσετε. :) 

Σύντομες πρώτες εντυπώσεις:

Αταλάντη, ήμουν έτοιμος να σε πειράξω λίγο αποκαλώντας σε πολυλογού, αλλά μετά ανέβασε η Ειρήνη κι έθεσε νέα μέτρα στο "Έχω τον ατελείωτο". :D 

Γιάννη, προσπαθώ ακόμα να φανταστώ την εικόνα να μετακινείς το λαπτόπ σου από το χέρι στον ώμο, μετά στο γόνατο, έπειτα στο πόδι, και ταυτόχρονα να γράφεις κιόλας! Έστειλα μήνυμα για βοήθεια σ' ένα φίλο Ινδό φακίρη, περιμένω απάντηση. :D 

William, τι ωραίο και ρομαντικό ήταν αυτό! Με ξάφνιασες! :) 

 

Οπωσδήποτε να το ξανακάνουμε σύντομα! Beers for everybody! :) 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ιρμάντα να το ξανακάνουμε αλλά να μην έχουμε και εμείς την τιμωρία των παληκαριών από πάνω!

Φίλε μου Σπύρο, σε έχω συνηθίσει στις επικές μάχες ε; 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα κάνω αναλυτικό σχολιασμό. Νομίζω πως θα πάω για ύπνο όμως τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λύσε μου μια απορία όμως πρώτα, γιατί στοίχισες το ποίημα δεξιά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, WILLIAM said:

Λύσε μου μια απορία όμως πρώτα, γιατί στοίχισες το ποίημα δεξιά;

Ξέρω γω, μάλλον έτυχε. Σαράντα λεπτά το δούλεψα, τι θέτε πια; ????

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στο κινητό το έγραψα την ώρα που ερχόμουν με το λεωφορείο. Το πόσταρα λίγο πριν μπω σπίτι οπότε καταλαβαίνετε :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α τώρα εξηγούνται τα χέρια και τα πόδια και που έγραφες!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξυπνήσει με φρικτό πονοκέφαλο, τα έχω διαβάσει όλα, να δω τώρα πότε θα σχολιάσω που χρωστάω και από το προηγούμενο παιχνίδι... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@elgallaΚαι ενα ομαδικο να βαλεις δεν χαλιομαστε! Περαστικα!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά!

Ας ανεβάσω και  εγώ ένα ποίημα/τραγούδι 

 

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας πιάσουμε σιγά -σιγά κανά σχολιασμό (άκρα του τάφου σιωπή στο φόρουμ βασιλεύει).

@Ballerond Ναι, φαίνεται ότι είναι του ποδός. Της χειρός, δεν ξέρω. Εκείνος ο χρόνος- πόνος με πλήγωσε κατάστηθα. Επίσης, ελπίζω, τόση μαυρίλα, αυτολύπηση και θλίψη για χαμένη νιότη/ ζωή να μην αποτελεί προσωπικό σου βίωμα. Τώρα θεματάκια ρυθμού και ομοιοκαταληξίας το ξέρεις ότι υπάρχουν: αλλιώς να γράφεις ελεύθερο στίχο όπου επικρατεί άλλου είδους μουσικότητα και αλλιώς κάποιου είδους ομοιοκατάληκτο, όπως φαίνεται ότι πήγες να το κάνεις αυτό, και να ξεφεύγεις. Κλωτσάει αρκετά. Από την άλλη, δεδομένων των συνθηκών μια χαρά το πήγες, ο χρόνος ήταν ελάχιστο και το ποίημα ορθάδικο που λέμε. Οι παρατηρήσεις γίνονται για τα υπόψιν. Εντός θέματος; Δεν το λες και εκτός. Δεν το λες και εντός. Παραπλήσιο, ίσως, εφόσον ο χρόνος είναι ένα σύνολο στιγμών. 

@WILLIAM Πρίγκιπα Γουίλιαμ. Χαιρόμαστε που έπαιξες μαζί μας. Το πονηματάκι σου μου φάνηκε κομμάτι εφηβικό βεβαίως. Έχεις έναν ρομαντισμό, ίσως συντηρητικό, ίσως παλιομοδίτικο, κι αυτό βγαίνει στο κάθε πράγμα που κάνεις. Είτε ποίηση, είτε διήγημα, υπάρχει μία πλατφόρμα προτύπων και αξιών παλιάς κοπής. Ελπίζω να το εξήγησα καλά. Θα ήθελα δλδ να σε δω να γίνεσαι πιο μοντέρνος, γενικότερα. Όσον αφορά στο συγκεκριμένο ποίημα, δεδομένων των συνθηκών, φλασάκι, την πλάκα μας, για την παρέα, χαλάρωμα, μία χαρά. Αν υποθέσουμε ότι το βλέπαμε σοβαρότερα θα σου έλεγα ότι είναι υπερβολικά εφηβικό όσον αφορά στην οπτική του γωνία. Υπάρχουν και πιο ενήλικοι, πιο σκοτεινοί, πιο τολμηροί, πιο μοντέρνοι τρόποι να μιλήσεις για έναν χωρισμό. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@elgalla Αυτό που θα σου πω νομίζω είναι αυτό που θα πουν και για το δικό μου: καλό αλλά θέλει χτένισμα. Ρετούς, σουλούπωμα, μακιγιάζ, μανικιούρ /πεντικιούρ. Ωραίες εικόνες, έχεις κάνει και καλύτερες αλλά ο χρόνος λίγος, το τελευταίο τετράστιχο που κρυφοκοιτάζει προς ομοιοκαταληξία δεν ξέρω αν με κέρδισε ή με κλώτσησε. 

@MadnJim Έτσι, σφάξε τους όλους. Μην τους λυπάσαι, γουρούνια είναι. Το 'χεις τρελά με το χιούμορ και με τη ρίμα, στην προηγούμενη ζωή σου θα ήσουν βάρδος ή από κείνους που σκαρώνουν μαντινάδες κατά παραγγελία, στο έχω ξαναπεί. Στην τελευταία στροφή κάτι μου κλώτσησε, κάτι στο μέτρο. Αλλά γενικά μια χαρά. Υποθέτω όταν θα εκδοθεί η βαρβαρότερη των βαρβάρων βαρβαρονουβέλα σου θα έχει και ποιήματα μέσα, έτσι; 

 

*Το βρήκα, διάβασέ το με δυο επιπλέον συλλαβές:

Στέκει μετά ακίνητος με το σπαθί να στάζει

και πίσω του τρία κορμιά νεκρά πάνε στον Άδη

(καθώς) πάνω από τον ώμο του ήρεμα τους κοιτάζει

κι έπειτα βγαίνει χάνεται στης νύχτας το σκοτάδι.

 

 

 

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μα αγαπητή μου δεσποσύνη, είμαι και ο ίδιος παλαιάς κοπής! 

Ίσως είναι και το στυλ μου λίγο παλιομοδίτικο αλλά αντιπροσωπεύει τον τρόπο που βλέπω τον κόσμο. 

Το ρομαντικό είναι πιο πολύ στο στυλ μου από το σκοτεινό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ωραία, παιδιά.

Ειρήνη, μου άρεσε το δικό σου πιο πολύ, δεν πειράζει που το λέω, ε; Όλα ήταν ωραία, εξάλλου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Cassandra Gotha said:

Ωραία, παιδιά.

Ειρήνη, μου άρεσε το δικό σου πιο πολύ, δεν πειράζει που το λέω, ε; Όλα ήταν ωραία, εξάλλου.

? Δεν νομίζω να πειράζει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...οπότε να σας βάλω λεξούλες ή θεματάκι για το επόμενο, αν ψήνεστε. Είμαι υπέρ των λέξεων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ μαζευτείτε ικανός αριθμός και θα σας περιποιηθώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..