Jump to content

Πως να το περιγράψω;


Christos.Antonaros
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Δεν ξέρω αν έχει γίνει και παλαιότερα παρόμοιο ερώτημα, και συγνώμη εκ των προτέρων αν γίνομαι ενοχλητικός.

Γράφω μια σκηνή και θέλω να περιγράψω το χρώμα του δέρματος ενός χαρακτήρα.

Επέλεξα την λέξη "σκοτεινόχρωμος" γιατί φοβόμουν πως η λέξη "μαύρος" είναι προσβλητική, αλλά τώρα μου φαίνεται η επιλογή του "σκοτεινόχρωμος" πιο προσβλητική από το "μαύρος".

Τι θα κάνατε εσείς; Ή, ακόμα καλύτερα, τι έχετε κάνει σε παρόμοιες περιπτώσεις;

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

"Το χρώμα της του θύμιζε εκείνο το γλιτσερό μαύρο των δούλων στις αποικίες"

"Το δέρμα της, σαν μαύρος έβενος, γινόταν ένα με το σκοτάδι"

Δεν χρειάζεται να φοβόμαστε τις λέξεις. Μπορείς να τις δώσεις όποιο χαρακτήρα θέλεις. Άσε τους πρωταγωνιστές σου να μιλήσουν, να είναι προσβλητικοί ή ευγενείς.

Εν ολίγοις, το "μαύρο" μια χαρά λέξη είναι. ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το σκοτεινόχρωμος δείχνει αλλόκοτο. Αδόκιμο θα έλεγα. Μαύρος είναι μια χαρά πιστεύω. Όπως λέει και ο Άγγελος, όλα έχουν να κάνουν με το πλαίσιο που τα τοποθετείς. Στην περιγραφή σου βρίσκεται η πραγματική "απόχρωση."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει την παρομοίωση μαύρο σαν τον έβενο, ενώ για μιγάδες δέρμα στο χρώμα της κανέλλας. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει το χρωμα της κανελας. Γενικως οι παρομοιωσεις αυτες, μπαχαρικα, φαγητα, ειναι καλη επιλογη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το σκοτεινόχρωμος φαντάστηκα έναν άνθρωπο σαν καπνισμένο τσουκάλι. (Δεν κάνω πλάκα)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Το σκοτεινόχρωμος μου έφερε στο νου το περίφημο: "Ο Σκοταδόψυχος." Οχι, φίλε Χρήστο. Χρώμα σοκολάτας, έβενος, και μαύρος μια χαρά είναι. Τα απλά πράγματα και οι απλές λύσεις είναι οι αποτελεσματικότερες συχνά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση για τον συγγραφέα. Αυτή η σκηνή που θα γράψεις που τοποθετείται; 

Θέλω να πω αν έχει ένα συγκεκριμένο ιστορικό πλαίσιο μπορεί να πας σε κάτι συγκεκριμένο. Για παράδειγμα στην Αμερική του 50 θα ήταν μαύρος ή έγχρωμος, έναν αιώνα πριν θα ήταν νέγρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WILLIAM said:

Έχω μια ερώτηση για τον συγγραφέα. Αυτή η σκηνή που θα γράψεις που τοποθετείται; 

Θέλω να πω αν έχει ένα συγκεκριμένο ιστορικό πλαίσιο μπορεί να πας σε κάτι συγκεκριμένο. Για παράδειγμα στην Αμερική του 50 θα ήταν μαύρος ή έγχρωμος, έναν αιώνα πριν θα ήταν νέγρος.

Η σκηνή ανήκει σε φάνταζι διήγημα. Δεν υφίσταται ρατσισμός με βάση το χρώμα του δέρματος στην κοσμοπλασία. Προτίμησα το "μαύρος" τελικά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ προσπαθώ να βρω τη λέξη που περιγράφει το σπάσιμο του γυαλιού. Απλά δε μου έρχεται αυτή τη στιγμή. Δεν είναι ο κρότος, νομίζω υπάρχει κι άλλη λέξη που "περιγράφει" τον ήχο που κάνει το γυαλί όταν σπάει.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, TheReaper said:

Εγώ προσπαθώ να βρω τη λέξη που περιγράφει το σπάσιμο του γυαλιού. Απλά δε μου έρχεται αυτή τη στιγμή. Δεν είναι ο κρότος, νομίζω υπάρχει κι άλλη λέξη που "περιγράφει" τον ήχο που κάνει το γυαλί όταν σπάει.

Μπορείς να μας πεις πώς σκέφτεσαι να είναι η πρόταση; Με κάποια παρομοίωση; Μόνο ήχος ή εικόνα; 

Link to comment
Share on other sites

Πάταγος; 

Δεν είναι ανάγκη να το πεις με μια λέξη.

Μπορεί να πεις ο χαρακτηριστικός ήχος ή κρότος του γυαλιιού που σπάει ή θρυμματίζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, WILLIAM said:

Πάταγος; 

Δεν είναι ανάγκη να το πεις με μια λέξη.

Μπορεί να πεις ο χαρακτηριστικός ήχος ή κρότος του γυαλιιού που σπάει ή θρυμματίζεται.

Πάταγος σημαίνει μεγάλη φασαρία πρίγκιπα Γουίλιαμ. Εκλεισε με πάταγο την πόρτα. No no πάταγος. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σπάσει μεγάλο βάζο ποτέ δεσποσύνη μου; Κάνει αξιοσημείωτο κρότο!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Πόσο μεγάλο πρίγκιπα; Να χωράει μέσα να κρυφτεί ο κατάσκοπος; 

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2018 at 7:23 AM, Ιρμάντα said:

Μπορείς να μας πεις πώς σκέφτεσαι να είναι η πρόταση; Με κάποια παρομοίωση; Μόνο ήχος ή εικόνα; 

Well, είναι ένας τύπος και προσπαθεί να βγει από ένα φλεγόμενο κτίριο και για το λόγο αυτό σπάει το παράθυρο του δεύτερου ορόφου για να βγει στη σκεπή και να κατέβει. Αλλά κολλάω στο ήχο που κάνει το γυαλί όταν σπάει. Στα αγγλικά υποθέτω ότι θα το έγραφα ως clash. Αλλά είμαι "Έλληνας"...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις τον χαρακτηριστικό ήχο που σου πρότεινα,

Μια άλλη λύση είναι να πεις κάτι του τύπου, ο ήχος του τζαμιού που θρυμματίστηκε σε μυριάδες λαμπερά κομμάτια, χάθηκε μέσα στις φωνές πανικού, τις σειρήνες της πυροσβεστικής και το τριζοβόλημα της φωτιάς. 

Να παρακάμψεις την ακριβή λέξη.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα, αλλά με έπιασε μια μανία και δεν κοιμάμαι ήσυχος, επειδή είμαι σίγουρος ότι την ξέρω τη λέξη και δεν τη θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καινούρια απορία: θα ήθελα να δείτε την εικόνα και να μου πείτε πως θα περιγράφατε σε ένα έργο σας την κάθε μια από τις κινήσεις. Προσωπικά, την δεξιά κίνηση θα την περιέγραφα ως περιστροφή και για την άλλη θα έλεγα ότι το αντικείμενο απλά γυρίζει. Είναι σωστό, λάθος;

Αυτό που θέλω εγώ να παρουσιάσω, κάνει τη δεύτερη κίνηση, οπότε το έβαλα ότι περιστρέφεται. Είναι σωστό; Λάθος; Πρόκειται για κυκλικό όχι σφαιρικό αντικείμενο.

Ευχαριστώ.

spin-rotation.png

Link to comment
Share on other sites

Η περιστροφή είναι ιδιότητα ενός σφαιρικού ή παρεμφερούς σώματος (πλανήτης ας πούμε) καλύτερα βάλε ότι περιστρεφόταν γύρω από τον άξονά του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..