Jump to content

Εικόνα κι επί τόπου #17 (jjohn vs John Ernst vs Morfeas)


Φάντασμα
 Share

Η ιστορία που μου άρεσε περισσότερο ήταν:   

10 members have voted

  1. 1. Η ιστορία που μου άρεσε περισσότερο ήταν:

    • Άτιτλο του Jjohn
    • 3421 του John Ernst
      0
    • Το Γενέθλιο Δώρο του Morfeas

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά

Φυσικά, μπορεί να δοθεί παράταση. 5 ημέρες παράτασης (μέχρι Τετάρτη 14/11) είναι καλά ή θέλετε περισσότερες από 5;

 

Edited by Dreamer
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε,  δεν είναι απλώς καλά, είναι τέλειο!

Προσωπικά και μόνο που θα μπορέσω να ασχοληθώ με το κείμενο πριν πάει δέκα το βράδυ μες το ΣΚ είναι αρκετό!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι γενναιόδωρη παράταση είναι αυτή; Πώς να ρίξω μετά με τα εξάσφαιρά μου χωρίς να φανώ γεροπαράξενος; Αν δεν μου βγει κάνα τέρας, θα προσπαθήσω να προλάβω (πάντα Μουσών θελουσών).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αφού συμφωνείτε έχετε 5 ημέρες παράτασης μέχρι την Τετάρτη 14/11 και ώρα 12 τα μεσάνυχτα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιθανώς να ανεβάσω σε λίγο. 

Χθες-προχθές ασχολήθηκα ελάχιστα, αλλά σήμερα του έδωσα να καταλάβει και  έγραψα όλο το διήγημα απ'την αρχή αλλάζοντας   στην κυριολεξία το 80% των φράσεων...

Ακόμα θέλει μπόλικο φτιαξικο, αλλά νταξ, για διήγημα  τριών ημερών ουσιαστικής εργασίας  από άτομο που 'χει να  ξεχάσει να γράφει  θα μπορούσε να'ναι χειρότερο....

Νομίζω πρέπει να το ξεφορτωθώ σιγά-σιγά γιατί  μου τρώει χρόνο από άλλα πράματα, κυρίως της δουλειάς (σήμερα, ας πούμε ήθελα να κάνω κάτι σχετικό, αλλά ούτε καν...)

Του ρίχνω μερικές ματιές και το ανεβάζω λογικά ή στην χειρότερη κάνω υπομονή μέχρι το πρωί.

 Τίτλο δεν έχω, αλλά συνηθισμένα τα βουνιά στα χιόνα

 

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωρίστε  και το δικό μου.

 

Ευχαριστώ πολύ Νίκο για την όμορφη σου εικόνα. Και μόνο πάντως που κατάφερες να με κάνεις να γράψω ύστερα από τόόόόσο καιρό νομίζω είναι άθλος και οφείλεις να το βάλεις στο βιογραφικό σου.

Επίσης ευχαριστούμε για την παράταση. Αν υπάρχε έστω και μισή καλή φράση στο διήγημα είναι επειδή σήμερα κάθισα και του άλλαξα τα φώτα.

Καλή συνέχεια στους  σε Νικόλαο και Μαγδαληνή

 

 

Edited by jjohn
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ιωάννη, τέκνον μου, τι άτιτλο με τόσες μέρες παράταση;  Το θες το ξύλο σου από πριν την ανάγνωση μου φαίνεται.

Και βρε παιδιά, σας το έχω πει, όταν δυσκολεύεστε με τίτλους, στείλτε μου ένα πιμί και θα σας λύσω το πρόβλημα. Έχω φτιάξει τζενερέιτορ (ναι, σε Java, γΓιάννη, μην με διακόπτεις), με είσοδο το κείμενο κι έξοδο τρεις πιθανούς τίτλους. Στην περίπτωσή σου:

1. Οι φάμπρικες σιωπούν

2. Σκοτεινή πόλη, ώρα μηδέν, λεπτό εφτά

3. Η απόβαση των σκιερών αυταπατών

Το δείγμα ήταν δωρεάν, την επόμενη φορά θα πρέπει να βάλετε το χέρι βαθιά στην τσέπη.

  • Like 3
  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Υπενθύμιση:
Απομένουν 3 ημέρες παράτασης (μέχρι την Τετάρτη 14/11 και ώρα 12 τα μεσάνυχτα).

Edited by Dreamer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2018 at 11:05 AM, Morfeas said:

Ιωάννη, τέκνον μου, τι άτιτλο με τόσες μέρες παράταση;  Το θες το ξύλο σου από πριν την ανάγνωση μου φαίνεται.

Και βρε παιδιά, σας το έχω πει, όταν δυσκολεύεστε με τίτλους, στείλτε μου ένα πιμί και θα σας λύσω το πρόβλημα. Έχω φτιάξει τζενερέιτορ (ναι, σε Java, γΓιάννη, μην με διακόπτεις), με είσοδο το κείμενο κι έξοδο τρεις πιθανούς τίτλους. Στην περίπτωσή σου:

1. Οι φάμπρικες σιωπούν

2. Σκοτεινή πόλη, ώρα μηδέν, λεπτό εφτά

3. Η απόβαση των σκιερών αυταπατών

Το δείγμα ήταν δωρεάν, την επόμενη φορά θα πρέπει να βάλετε το χέρι βαθιά στην τσέπη.

Οι φάμπρικες σιωπούν είναι σαν κακή αριστερή φαντασίωση

Σκοτεινή πόλη και τα ρέστα είναι φωσκολικό κοινωνία ώρα μηδέν σταματήστε το κάρβουνο και τα ληγμένα

Η απόβαση των σκιερών αποτέτοιων, σε αντίθεση με τα δύο παραπάνω (!), δεν βγάζει νόημα πέρα από έναν εσωτερικό μονόλογο μέθης και χασίματος. 

Με άλλα λόγια φοβερά πετυχημένο το generator βρε Νικόλα. Στάζει κουλτούρα. ☠️

Πέρα από την πλάκα, γΓιάννη βάλε τίτλο. Δόθηκε παράταση. Έστω και έναν από τους προαναφερθέντες. Ή ίσως όχι, αλλά βάλε τίτλο μια φορά. 

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Ιρμάντα said:

 Με άλλα λόγια φοβερά πετυχημένο το generator βρε Νικόλα. Στάζει κουλτούρα. ☠️

 

Αφού το έγραψε σε τζάβα τι να περιμένει κανείς :p:p

Παιδιά, δεν το έχω με το τιτλους.

Ο working τιτλός ήταν "Στην σκοτεινή πλευρά της πόλης" αλλά δεν μου άρεσε γιατί πρώτον είναι μάπα και δεύτερον θυμίζει πινκ φλόϊντ  και ποιος είμαι εγώ να υπαινιχθώ ότι έγραψα κάτι εφάμιλλο.

Θα κάνω μια προσπάθεια να σκεφτώ κάτι, αφού το ζητάει ο λαός, αλλά όλοι ξέρετε ότι μου αρέσουν τα  άτιτλα

Δηλαδή όταν  εμπνέομαι και γράφω 90χιλιάρικα σε άτιτλο προφανώς  καταλαβαίνετε ?

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2018 at 9:45 PM, jjohn said:

από άτομο που 'χει να  ξεχάσει να γράφει

Και όχι μόνο λογοτεχνικά, απ'ότι φαίνεται. ? 

  • Haha 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Zaratoth said:

Και όχι μόνο λογοτεχνικά, απ'ότι φαίνεται. ? 

Μην μου τον προγκάτε. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή η προβοκάτσια σας, αλλά παραμένει προβοκάτσια.

Θα έλεγε κανείς ότι ήθελα να γράψω "έχει ξεχάσει να γράφει" αλλά στην πραγματικότητα έγραφα ακριβώς αυτό που ήθελα.

Έχω να ξεχάσω να γράφω από υποχρέωση για να μπορέσω να αφοσιωθώ απολύτως στην δουλειά μου και να γίνω καλύτερος. Ως εκ τούτου το να  είναι σωστή χρήση. Φυσικά μου είναι αδύνατο να ξεχάσω να γράφω αφού είμαι τέτοιο ταλέντο που απλώς δεν γίνεται.

Είναι φανερό ότι η επιστροφή του Έλληνα  Gosho Aoyama στη δημιουργία έχει προκαλέσει συναισθήματα φόβου και για αυτό βάλλεται συνεχώς από παντού, αλλά μη φοβάστε δεν έχω να σκοπό να κλέψω τους κόπους σας. :kissing:

Ακόμα ψάχνω να βρω τίτλο. Αλλα ούτε τον χαρακτήρα μου δεν ονομάτισα τι με λέτε τώρα...

 

Edited by jjohn
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μάγδα, πού βρίσκεσαι, μαρή ασημοδόντα;

Μέχρι αύριο πριν τα μεσάνυχτα της Πέμπτης θα έχω ανεβάσει τη δική μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Morfeas said:

 

Μέχρι αύριο πριν τα μεσάνυχτα της Πέμπτης θα έχω ανεβάσει τη δική μου.

Αυτό είναι υπόσχεση ή απειλή τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μεσάνυχτα Τετάρτη προς Πέμπτη εννοούσα. Έχω ξεχάσει να γράφω, όπως βλέπετε, δεν σας το 'χω πει; Θα το δείτε και στην πράξη από αύριο. ?

Κι αυτό είναι απειλή, γΓιάννη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία !

Ας αλλάξει κάποιος και τον τίτλο εδώ πέρα να προσθέσει τους δύο Νικόλαους.

Τώρα απομένει να ακούσουμε και απ'τη Μάγδα!

Link to comment
Share on other sites

Η Μάγδα δε το βγάζει ούτε με σφαίρες...

Μα ποιος στο καλό πρότεινε να έχουμε ε.φ. θέμα? Να απολυθεί.

Θα διαβάσω ότι γράψατε/γράψετε - θα αφήσω μάλιστα και κριτικές αυτή τη φορά παρακαλώ.

Σόρρυ παιδιά, ειλικρινά, το ήθελα να το παλέψω, η εικόνα μ' αρέσει πάρα πολύ, αλλά στύβω το κεφάλι μου τόσες μέρες, έχω κάνει και κάποιες απόπειρες να γράψω κάτι λίγα αλλά δε μ' αρέσει τίποτα. Δεν ξέρω τι δομή να ακολουθήσω, δε μου βγαίνουν οι χαρακτήρες, δεν έχω κάποια ιδέα...

Αυτάαααααα... Χαίρομαι πολύ που γράφετε όμως! Έχω πολύ καιρό να σας διαβάσω ❤️

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε συ... Πάντως αν τελευταία στιγμή σου έρθει έμπνευση ( ποτέ δε ξες)  δε νομίζω να διαφωνεί κανείς με λίγο έξτρα χρόνο...

Και αν όχι δε πειράζειη τηνεπόμενη φορά θα παίξουμε φαντασία αφού είσαι φαντάσου :)  Από τέλη Φλεβάρη και μετά...

Edited by jjohn
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πιστέψω ότι έχει πιθανότητες να βγει θα ενημερώσω - αν και είναι απίθανο. Ευχαριστώ πολύ πάντως ?

Επίσης, φυσικά και θα ξαναπαίξουμε!

Χάτε, καληνυχτώ για τώρα

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Εικόνα κι επί τόπου #17 (jjohn vs John Ernst vs Morfeas)
  • elgalla featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..