Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2019


WILLIAM
 Share

Recommended Posts

Το 2018 έφυγε, το 2019 ήρθε. Τι θα γράψετε σε αυτό αγαπητοί μου συγγραφείς και συνοδοιπόροι της γραφής;  Ποια είναι τα σχέδια και οι στόχοι σας;

Εγώ έχω ήδη μια μικρή (!) λίστα από πράγματα που θέλω να κάνω (κατευθείαν απο το ημερολόγιο συγγραφέα):

 

1. Την συγκεντρωτική σε ένα βιβλίο εκδοχή της τριλογίας μου φάντασι υπό τον τίτλο το Δάκρυ του Ουρανού 
2. Το Όλοι Οι Δρόμοι Οδηγούν Στην Αγάπη 
3. Τη νέα περιπέτεια που ξεκίνησα με μια διάσωση στην αρκτική
4. Τη μετάφραση αυτής στα αγγλικά 
5. Το Ορθόδοξο Αγιολόγιο 
6. Το Απολυτικάριο 
7. Τις Αμαρτίες, μια ερωτική κατά κύριο λόγο ιστορία
8. Μια αστυνομική περιπέτεια που θα είναι σε μορφή επεισοδίων με μια πλοκή στο κάθε ένα αλλά και μια γενική πλοκή που θα τα ενώνει όλα
9. Η μετάφραση του ως άνω και η δοκιμή του στο Άμαζον
10. Μια περιπέτεια φαντασίας σε έναν κόσμο που θα φέρνει σε Βυζάντιο.
11. Κάποια ποιητικά έργα
 

Ελάτε να μοιραστούμε τα σχέδιά μας.

Edited by WILLIAM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καμία λίστα, κανένα σχέδιο.
Ποτέ δε με βοήθησαν.

Μου αρκεί να καταφέρω να γράφω και να αποτυπώνω όλο τον χαμό που κρύβεται στο μυαλό μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  1. Να τελειώσω το παρακάτω βιβλίο (see attachment) και να το δημοσιεύσω στο Amazon.
  2. Να φτιάξω άλλες δύο ιστορίες με διαφορετική οπτική, τα οποία θα τα διαθέτω δωρεάν στο Amazon.
  3. Να φτιάξω μια σελίδα που οι αναγνώστες μου θα εγγράφονται και θα λαμβάνουν ενημερώσεις πάνω στα συγκεκριμένα βιβλία, όπως feedback και φωτογραφίες για τον κάθε κύριο χαρακτήρα κοκ.

 

nyx.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2019 at 7:01 PM, WILLIAM said:

5. Το Ορθόδοξο Αγιολόγιο

6. Το Απολυτικάριο 

7. Τις Αμαρτίες, μια ερωτική κατά κύριο λόγο ιστορία
 

Καθώς τα διάβαζα Γουίλ νόμιζα ότι είχες πάρει του δρόμο της Αγιότητας, αλλά τώρα με το 7 δε ξέρω!

Εγώ πέρα από τα της δουλειάς, θα ήθελα να γράψω 1-2 διηγήματα σαν διάλειμμα στη καθημερινότητα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπα έχω πολύ δρόμο για εκεί φίλε! Αλλά άλλο περίμενα να σχολιάσεις εσύ.

Άντε γράψε μας κανένα αστυνομικό μη γράφεις όλο αλγόριθμους.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, WILLIAM said:

Μπα έχω πολύ δρόμο για εκεί φίλε! Αλλά άλλο περίμενα να σχολιάσεις εσύ.

Ε είμαι όλο εκπλήξεις!  Και ποιος δεν έχει :lol: 

2 hours ago, WILLIAM said:

Άντε γράψε μας κανένα αστυνομικό μη γράφεις όλο αλγόριθμους.

Θα δούμε μωρέ. Μακάρι...

Link to comment
Share on other sites

Έξω από το φόρουμ να ολοκληρώσω 2 μυθιστορήματα. Ευτυχώς το ένα βρίσκεται στο στάδιο της τελευταίας διόρθωσης.

Στο φόρουμ ελπίζω να συνεχίσω να συμμετέχω με καλύτερα διηγήματα από πέρσυ. (Δεν είναι ευχή, υπόσχεση στο φανατικό μου κοινό) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φέτος χρειάζεται 

α) να λύσω το πρόβλημα στα Ξέφτια της Πλέξης. Αυτή είναι η πρώτη και η μεγαλύτερή μου προτεραιότητα αυτή τη στιγμή. το 2018 με εξόντωσε γιατί ενώ είχα στο μυαλό μου την Πλέξη προσπαθούσα να κάνω άλλα πράγματα. Και γι' αυτό και δεν τα κατάφερα, γιατί στο μυαλό μου είχα την Πλέξη

β) να γράψω το πρώτο βιβλίο των Ξεφτιών εφόσον λυθεί το πρόβλημα αυτό (ναι, είναι δύο διαφορετικοί στόχοι, που ο πρώτος θα μου πάρει τουλάχιστον 4 μήνες -και αν- για να τον ολοκληρώσω κι ο δεύτερος δε μπορεί να ξεκινήσει καν αν δεν ολοκληρωθεί ο πρώτος)

γ) να κυκλοφορήσω ένα προτζεκτάκι που δούλεψα Οκτώβρη-Νοέμβρη και τελικά δεν βγήκε πριν τις γιορτές όπως περίμενα

δ) να γράψω τουλάχιστον δύο διηγήματα, ένα τρόμου (φουστανέλα-σπλάττερ, ιφ γιου γουιλ :P ) κι ένα ακόμη που δεν έχω αποφμη ποια από τις υπάρχουσες ιδέες μου θα εκμεταλλευτεί

ε) να ρίξω μια ματιά ακόμη σε μια συλλογούλα φλασακίων, που ίσως βρει και εκδότη

στ) να μην ξεχάσω την συλλογή διηγημάτων της Πικρής Στροφής που με ιντριγκάρισε το καλοκαίρι, αλλά από τα 20 που είχα σχεδιάσει ,έγραψα μόνο το ενάμιση :P

ζ) Να γράψω τουλάχιστον δύο ακόμα κεφάλαια από το ψευδοσμυρνέικό μου, που το άφησα στη μέση του πρώτου κεφαλαίου (γιατί τραβούσε σε μάκρος και γιατί είχα στο νου μου την Πλέξη)

 

Αυτά. Δεν τα λες και λίγα, αλλά πολλά κρέμονται από αυτό το ρημάδι του πρώτο. Ειλικρινά όταν το καταφέρω, θα μου λυθούν τα χέρια (και τα μυαλά, που μου τα έχει πάρει εδώ και εννέα χρόνια) και μετά θα μπορώ να κάνω πραγματάκια πιο χαλαρή.

Edited by Naroualis
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Σε χαίρομαι έτσι που σε βλέπω να έχεις πολλούς στόχους. Φυσικά μου αρέσει και ο στόχος των εκδόσεων. 

Εμπρός αγαπητή δεσποσύνη, για την επίτευξη στόχων και τις δάφνες που αυτοί έπονται!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω κι εγώ τους στόχους μου για το 2019, για να γελάμε του χρόνου.

1. Όπως και στο 2018, να πάρω το πράσσσσσσσινο φως από εκδοτικό. Έχω 2 κείμενα που δεν τα έχω στείλει πουθενά.

2. Να γράψω 4-5 διηγήματα προς μετάφραση.

3. Να πάρω το πράσσσσσσσσινο φως σε κάποιο από αυτά.

4. Να γράψω μια νουβέλα Ε.Φ. που έχω κατά νου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1. Να. Τελειώσω. Το. Βιβλίο.

2. Κάτι απ' όλα που με τρώει.

3. Κάτι απ' όλα που με τρώει.

4. Κάτι απ' όλα που...

:juggle:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάτι από όλα που με τρώει, με τρώει και μένα...?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φάγαμε το πρώτο ΄δεκατο του χρόνου, πως τα πάτε με τους στόχους σας; Τι κάνετε με αυτά που σας τρώνε;

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε δεσποσύνη, δεν προλαβαίνετε να γράψετε με τις τόσες υποχρεώσεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, WILLIAM said:

Τι έγινε δεσποσύνη, δεν προλαβαίνετε να γράψετε με τις τόσες υποχρεώσεις;

Σε μεγάλο βαθμό. 

Link to comment
Share on other sites

Ε όσο σε αφήνουν οι υποχρεώσεις αγαπητή δεσποσύνη. Εμένα όσο και αν με διαλύει η δουλειά ξέρω ότι θα είμαι πολύ χειρότερα αν δεν γράψω κιόλας. Και ας είναι λίγες προτάσεις.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γούλιαμ! Καλώς ήρθες πάλι! :hi:

Εγώ κάθομαι και το φτιάχνω το ρημάδι, που μου 'χε σπάσει τα νεύρα (όχι που δεν θα γκρίνιαζα :8):) και του προσθέτω όσες σκηνές θέλει για να ξελυσσάξει και να μ' αφήσει ήσυχη ώστε να μπορέσω να το τελειώωωσωωω...

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Σήμερα κάνω μίνι διακοπές ελέω taxis, δεν δουλεύει και έτσι δεν δουλεύω και εγώ και κάθομαι να γράφω!

 

Ευχαριστώ Δεσποσύνη που διορθώνετε τα τυπογραφικά μου.

Edited by WILLIAM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2019 at 2:54 PM, WILLIAM said:

Φάγαμε το πρώτο ΄δεκατο του χρόνου, πως τα πάτε με τους στόχους σας; Τι κάνετε με αυτά που σας τρώνε;

Εγώ όπως τα περίμενα. 20% του νέου βιβλίου έχει ολοκληρωθεί. Έχω βάλει στόχο μέχρι και τέλος Ιουνίου να το έχω σε Αγγλικά / Ελληνικά και να το δημοσιεύσω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απρίλιος κυρίες και κύριοι...

Εμπρός με βήμα ταχύ όχι στην εξοχή αλλά στη συγγραφή! Το ένα τρίτο του χρόνου πέρασε, πάεμ για το τέταρτο. Που πάτε με τους στόχους σας; 

Εγώ έχω να αναφέρω τα εξής:

1. Την συγκεντρωτική σε ένα βιβλίο εκδοχή της τριλογίας μου φάντασι υπό τον τίτλο το Δάκρυ του Ουρανού (ολοκληρώθηκε)
2. Το Όλοι Οι Δρόμοι Οδηγούν Στην Αγάπη (ολοκληρώθηκε)
3. Τη νέα περιπέτεια που ξεκίνησα με μια διάσωση στην αρκτική (γράφεται)
4. Τη μετάφραση αυτής στα αγγλικά (γράφεται)
5. Το Ορθόδοξο Αγιολόγιο (ολοκληρώθηκε)
6. Το Απολυτικάριο (ολοκληρώθηκε)
7. Τις Αμαρτίες, μια ερωτική κατά κύριο λόγο ιστορία (ολοκληρώθηκε)
8. Μια αστυνομική περιπέτεια που θα είναι σε μορφή επεισοδίων με μια πλοκή στο κάθε ένα αλλά και μια γενική πλοκή που θα τα ενώνει όλα (αυτό είναι ακόμη σε αναμονή)
9. Η μετάφραση του ως άνω και η δοκιμή του στο Άμαζον (ομοίως)
10. Μια περιπέτεια φαντασίας σε έναν κόσμο που θα φέρνει σε Βυζάντιο.(αυτό είναι επίσης σε αναμονή αλλά γράφω ένα στο Βυζάντιο!) 
11. Κάποια ποιητικά έργα (γράφονται)

12. Προστέθηκε λίαν προσφάτως, ένα ιστορικό μυθιστόρημα πάνω στην Άλωση, 

 

Άντε αγαπητοί μου συγγαφείς, τι κάνετε εσείς αυτές τις δημιουργικές μέρες σας;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα σας ταλαιπωρούν οι υπόλοιπες υποχρεώσεις σας δεσποσύνη;

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/13/2019 at 5:29 PM, Solonor said:

Ας γράψω κι εγώ τους στόχους μου για το 2019, για να γελάμε του χρόνου.

1. Όπως και στο 2018, να πάρω το πράσσσσσσσινο φως από εκδοτικό. Έχω 2 κείμενα που δεν τα έχω στείλει πουθενά.

2. Να γράψω 4-5 διηγήματα προς μετάφραση.

3. Να πάρω το πράσσσσσσσσινο φως σε κάποιο από αυτά.

4. Να γράψω μια νουβέλα Ε.Φ. που έχω κατά νου.

1. Το πήρα. Σεπτέμβρη.

2. 1/5 τελειωμένο, περιμένει μετάφραση

3. Μπα

4. Μπα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το πρώτο λοιπόν! Όοσ για τα υπόλοιπα, έχεις μήνες μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..