Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2019


WILLIAM
 Share

Recommended Posts

Ο χρόνος έφτασε πλέον στη μέση του, πως τα πάτε με τους στόχους σας; Τους πραγματοποιήσατε; Τους εγκαταλείψατε; ΄΄Η μήπως τους τροποποιήσατε; 

Η δική μου αποτίμηση είναι η εξής:

 

1. Την συγκεντρωτική σε ένα βιβλίο εκδοχή της τριλογίας μου φάντασι υπό τον τίτλο το Δάκρυ του Ουρανού (ολοκληρώθηκε)
2. Το Όλοι Οι Δρόμοι Οδηγούν Στην Αγάπη (ολοκληρώθηκε)
3. Τη νέα περιπέτεια που ξεκίνησα με μια διάσωση στην αρκτική (γράφεται)
4. Τη μετάφραση αυτής στα αγγλικά (γράφεται)
5. Το Ορθόδοξο Αγιολόγιο (ολοκληρώθηκε)
6. Το Απολυτικάριο (ολοκληρώθηκε)
7. Τις Αμαρτίες, μια ερωτική κατά κύριο λόγο ιστορία (ολοκληρώθηκε)
8. Μια αστυνομική περιπέτεια που θα είναι σε μορφή επεισοδίων με μια πλοκή στο κάθε ένα αλλά και μια γενική πλοκή που θα τα ενώνει όλα (αυτό είναι ακόμη σε αναμονή)
9. Η μετάφραση του ως άνω και η δοκιμή του στο Άμαζον (ομοίως)
10. Μια περιπέτεια φαντασίας σε έναν κόσμο που θα φέρνει σε Βυζάντιο.(σε φάση σχεδιασμού)

11. Κάποια ποιητικά έργα (γράφονται)

12. Προστέθηκε λίαν προσφάτως, ένα ιστορικό μυθιστόρημα πάνω στην Άλωση, (γράφεται)

13. Την Κλεψύδρα, μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας (γράφεται)

14. Μια ιστορία μυστηρίου σε μέρη (σχεδιάζεται)

15. Μια ιστορία δράσης (σχεδιάζεται)

 

Πείτε τα νέα σας!

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@WILLIAM Σε καμαρώνουμε. Ειλικρινά δηλαδή. Ντρέπομαι και αισχύνομαι να παραθέσω τα δικά μου πενιχρά συγγραφικά επιτεύγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς θα έχεις την ευκαιρία να με μαλώσεις σε λίγο που θα είμαι αδιάβαστος και χωρίς άσκηση!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, WILLIAM said:

Μην ανησυχείς θα έχεις την ευκαιρία να με μαλώσεις σε λίγο που θα είμαι αδιάβαστος και χωρίς άσκηση!

Μην ακούω τέτοια. Πραγματικά θέλω να δω πώς θα εκφραζόσουν σε τέτοιες συνθήκες. Εσύ ειδικά, που σε θεωρώ, ας μου επιτραπεί ο όρος, κάπως πιο συντηρητικό στη γραφή σου. (Απάντηση στο νήμα της ΣΑ, παρακαλώ, για να μην ξεφύγουμε εδώ.)

Link to comment
Share on other sites

On 1/13/2019 at 1:40 PM, Naroualis said:

Φέτος χρειάζεται 

α) να λύσω το πρόβλημα στα Ξέφτια της Πλέξης. Περίπου το καταφέραμε αυτό, αλλά θέλει δουλίτσα ακόμα. 1/2 στόχος

β) να γράψω το πρώτο βιβλίο των Ξεφτιών εφόσον λυθεί το πρόβλημα αυτό Αν δεν λυθεί ολοκληρωτικά το πρώτο, ετούτο δεν το βλέπω να ολοκληρώνεται.

γ) να κυκλοφορήσω ένα προτζεκτάκι που δούλεψα Οκτώβρη-Νοέμβρη We went live πριν λίγο καιρό. The Gourmet Horror Project, hosted by Nyctophilia.gr στόχος εξετελέσθει!

δ) να γράψω τουλάχιστον δύο διηγήματα, ένα τρόμου (φουστανέλα-σπλάττερ, ιφ γιου γουιλ :P ) κι ένα ακόμη που δεν έχω αποφασίσει ακόμη ποια από τις υπάρχουσες ιδέες μου θα εκμεταλλευτεί χμμμ... θα τα πούμε αναλυτικά παρακάτω. :B):

ε) να ρίξω μια ματιά ακόμη σε μια συλλογούλα φλασακίων, που ίσως βρει και εκδότη νοου, όχι ακόμη.

στ) να μην ξεχάσω την συλλογή διηγημάτων της Πικρής Στροφής που με ιντριγκάρισε το καλοκαίρι, αλλά από τα 20 που είχα σχεδιάσει, έγραψα μόνο το ενάμιση :P από τα είκοσι διηγήματα, μόνο αυτό το ένα φτούρισε, αλλά αυτό είναι ongoing project, δεν θέλει να είσαι από πάνω του.

ζ) Να γράψω τουλάχιστον δύο ακόμα κεφάλαια από το ψευδοσμυρνέικό μου, που το άφησα στη μέση του πρώτου κεφαλαίου (γιατί τραβούσε σε μάκρος και γιατί είχα στο νου μου την Πλέξη) ούτε κι αυτό θα ολοκληρωθεί φέτος, γιατί υπήρξαν άλλες ανάγκες...

 

 

Μετράω λοιπόν, περίπου ενάμιση στόχο ολοκληρωμένο. Αλλά:

α) λόγω συναισθηματικών πιέσεων, θα ολοκληρώσω το ψευδοαραβικό μου το καλοκαίρι, στο SummerWriMo. Και λέω "θα", όχι "θα προσπαθήσω να". Γιατί είναι συναισθηματικοί οι λόγοι που πρέπει να τελειώσει.

β) Δέχτηκα κάποιες προσκλήσεις από ανθολογίες διηγημάτων και κάθισα να δουλέψω κάποιες ιδέες. Ταυτόχρονα θέλησα να κάνω ένα δώρο σε κάποια παιδιά που κέρδισαν τα βιβλία μου σε έναν διαγωνισμό και διόρθωσα ένα ακόμα διήγημα, τρόμου. Οπότε είμαι λίγο σε διηγηματο-φάση, αυτήν τη στιγμή. Διόρθωσα και έστειλα 1) ένα φάνταζι γύρω στις 4000 λέξεις, 2) ένα τρόμου στο ίδιο μέγεθος, που το αγαπούσα πολύ (την αρχική του γραφή την έχω ανεβάσει εδώ), και 3)τελειώνω ένα ακόμα φάνταζι, θηριώδες για τα μέτρα μου, γύρω στις 12000 λέξεις, που θα αποσταλεί εντός του μήνα στους αποδέκτες του. Με τη φόρα που είχα, 4) ολοκλήρωσα και διόρθωσα ακόμα ένα διήγημα τρόμου

Οπότε μπορεί να μην έφερα εις πέρας πολλούς από τους αρχικούς μου στόχους, αλλά η συγκομιδή δεν είναι  καθόλου κακή για το εξάμηνο. Σκέφτομαι να ασχοληθώ, μετά το ψευδοαραβικό, και πάλι με την Πλέξη, αλλά ταυτόχρονα, για να ξεκουράζομαι :bleh: θα γράφω και κανένα διηγηματάκι τρόμου. Είδα ότι έχω πολλά μισαδάκια και δεν θα ήταν κακό να τα μαζέψω σε καμιά συλλογούλα...

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2019 at 9:07 PM, Solonor said:

1. Το πήρα. Σεπτέμβρη.

2. 1/5 τελειωμένο, περιμένει μετάφραση

3. Μπα

4. Μπα

 

1. Τελευταίο τσεκ του σελιδοποιημένου κειμένου. 6 Σεπτεμβρίου κυκλοφορία.

2-3-4. Τίποτα καινούριο, μου'χουν φάει τη ζωή οι διορθώσεις.

 

Edit: William, η παραγωγικότητά σου μας ντροπιάζει.

Edited by Solonor
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να γράψω οτιδήποτε μέσα στο 2019 καθώς έχω πέσει σε ένα μικρό τέλμα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, WILLIAM said:

Και πως πάει αυτό; Έγραψες κάτι;

Λέω να ξεκινήσω σιγά σιγά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, έλα να μας κάνεις παρέα στο Summer WriMo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ θεωρητικά θα έπρεπε να τελειώσω, αλλά αποφάσισα πριν δύο μήνες να το γράψω απευθείας στα αγγλικά, οπότε μετέφρασα ότι είχα γράψει μέχρι τότε (περίπου 20.000 λέξεις) και το συνεχίζω με νέο στόχο να το ολοκληρώσω τέλος Σεπτεμβρίου. Στην αρχή δεν μπορούσα να χτυπήσω ούτε 500 λέξεις / ημέρα, αλλά τώρα είμαι άνετα στις 1.000 - 1500/ημέρα. Έχασα βέβαια το στόχο μου κατά τη διάρκεια των διακοπών, αλλά ελπίζω να τον καλύψω τις επόμενες δύο εβδομάδες. 

Υπολογίζω ότι περίπου θα βγει γύρω στις 90-110k words στο τέλος.

Το Write Track με βοήθησε να κρατάω πρόοδο παρεπιπτώντως. 

progress.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως τα πάτε οι υπόλοιποι? Εγώ είμαι 6.000 λέξεις πίσω ακόμη.

 

 

progress.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φάγαμε τα δύο τρίτα του χρόνου, πως τα πάτε με τους στόχους σας; Τους πραγματοποιήσατε; Τους εγκαταλείψατε; 

Η δική μου αποτίμηση είναι η εξής:

 

1. Την συγκεντρωτική σε ένα βιβλίο εκδοχή της τριλογίας μου φάντασι υπό τον τίτλο το Δάκρυ του Ουρανού (ολοκληρώθηκε)
2. Το Όλοι Οι Δρόμοι Οδηγούν Στην Αγάπη (ολοκληρώθηκε)
3. Τη νέα περιπέτεια που ξεκίνησα με μια διάσωση στην αρκτική (γράφεται)
4. Τη μετάφραση αυτής στα αγγλικά (γράφεται)
5. Το Ορθόδοξο Αγιολόγιο (ολοκληρώθηκε)
6. Το Απολυτικάριο (ολοκληρώθηκε)
7. Τις Αμαρτίες, μια ερωτική κατά κύριο λόγο ιστορία (ολοκληρώθηκε)
8. Μια αστυνομική περιπέτεια που θα είναι σε μορφή επεισοδίων με μια πλοκή στο κάθε ένα αλλά και μια γενική πλοκή που θα τα ενώνει όλα (αυτό είναι ακόμη σε αναμονή)
9. Η μετάφραση του ως άνω και η δοκιμή του στο Άμαζον (ομοίως)
10. Μια περιπέτεια φαντασίας σε έναν κόσμο που θα φέρνει σε Βυζάντιο.(σε φάση σχεδιασμού)

11. Κάποια ποιητικά έργα (ολοκληρώθηκε ακόμα ένα σήμερα μάλιστα)

12. Ένα ιστορικό μυθιστόρημα πάνω στην Άλωση, (γράφεται)

13. Την Κλεψύδρα, μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας (γράφεται)

14. Μια ιστορία μυστηρίου σε μέρη (σχεδιάζεται)

15. Μια ιστορία δράσης (σχεδιάζεται)

 

Πείτε τα νέα σας! Και μην ανησυχείτε αν μείνατε πίσω, έρχεται ο Νοέμβριος με τις 50000 λέξεις του για να έρθετε στα ίσα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοντεύω, αν και είμαι λίγο πίσω. Πιστεύω μέχρι το τέλος του μήνα να έχω ολοκληρώσει το μυθιστόρημα, ώστε μετά να ξεκινήσω structural / developmental editing και έπειτα να το στείλω για line editing & proofreading.

Μετά, αν προλάβω θα ξεκινήσω μια cyberpunk νουβέλα για έναν διαγωνισμό. 

Annotation 2019-09-03 222002.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στις 17-10-2019 Τελείωσα το βιβλίο και τώρα σειρά έχει editing, προκειμένου να το εκδώσω τέλος Νοε.

demonlord.thumb.png.b85d558b91125a5ea174401b1cea87f9.png

Επίσης ξεκινησα και ένα ακόμη, με σκοπό το NaNoWrimo, αλλά ήδη τελείωσα τις πρώτες 16.000 λέξεις :D . Το έστειλα στην editor μου για διορθώσεις/ προσθήκες. Η κάθε νουβέλα θα ειναι περίπου 18-20 χιλιάδες λέξεις.

succubus.thumb.png.82ddafcb0064452439cfb4c7e3460b8b.png

Έχω ξεκινήσει να γράφω και την δεύτερη νουβέλα και παράλληλα να κάνω διορθώσεις στο μυθιστόρημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπήκαμε στον Δεκέμβριο και πάμε ολοταχώς προς το τέλος του έτους, πως πάνε οι στόχοι σας, συνάδελφοι συγγραφείς;

 

Ο δικός μου απολογισμός λέει τα εξής:

1. Την συγκεντρωτική σε ένα βιβλίο εκδοχή της τριλογίας μου φάντασι υπό τον τίτλο το Δάκρυ του Ουρανού (ολοκληρώθηκε)
2. Το Όλοι Οι Δρόμοι Οδηγούν Στην Αγάπη (ολοκληρώθηκε)
3. Τη νέα περιπέτεια που ξεκίνησα με μια διάσωση στην αρκτική (ολοκληρώθηκε η πρώτη γραφή)
4. Τη μετάφραση αυτής στα αγγλικά (ομοίως)
5. Το Ορθόδοξο Αγιολόγιο (ολοκληρώθηκε)
6. Το Απολυτικάριο (ολοκληρώθηκε)
7. Τις Αμαρτίες, μια ερωτική κατά κύριο λόγο ιστορία (ολοκληρώθηκε)
8. Μια αστυνομική περιπέτεια που θα είναι σε μορφή επεισοδίων με μια πλοκή στο κάθε ένα αλλά και μια γενική πλοκή που θα τα ενώνει όλα (με το νέο έτος)

9.. Η μετάφραση του ως άνω και η δοκιμή του στο Άμαζον (ομοίως)
10. Μια περιπέτεια φαντασίας σε έναν κόσμο που θα φέρνει σε Βυζάντιο.(γράφεται)

11. Κάποια ποιητικά έργα (ολοκληρώθηκαν)

12. Ένα ιστορικό μυθιστόρημα πάνω στην Άλωση, (ολοκληρώθηκε)

13. Την Κλεψύδρα, μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας (ολοκληρώθηκε)

14. Μια ιστορία μυστηρίου σε μέρη (σχεδιάζεται)

15. Μια ιστορία δράσης (γράφηκε)

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την σειρά μου φέτος ολοκλήρωσα τα παρακάτω στα αγγλικά:

  • Demon Lord - ένα μυθιστόρημα περίπου 95-100.000 λέξεων (θα δείξει ο αριθμός, γίνεται editing)
  • Succubus 1 - Ολοκληρώθηκε και περιμένω εδώ και 3-4 ημέρες να γίνει η τυπογραφία να το εκδώσω. Πρόκειται για νουβέλα. Ελπίζω εντός της εβδομαδας.
  • Succubus 2 - γίνεται επιμέλεια και εντός του έτος θα δημοσιευτεί και αυτό. Παραδόξως το εξώφυλλο εδώ είναι ήδη έτοιμο :D 
  • Undercity - Ένα μεγάλο διήγημα στην ίδια κοσμοπλασία με τα παραπάνω, περίπου 12.000 λέξεις, παλεύω να το τελειώσω, είμαι στο τέλος.

Στα Ελληνικά:

  • Ο μισθοφόρος βασιλιάς - Διήγημα το οποίο δημοσίευσα στην Λέσχη Φανταστικού Καρδίτσας. ~2.000 λέξεις
  • Διήγημα Cyberpunk - Για διαγωνισμό των συμπαντικών διαδρομών. - ~2.000 λέξεις
  • Πολεμικές Ιαχές - Διήγημα για τον αντίστοιχο διαγωνισμό. ~5.000 λέξεις
  • Paladin - Έχω ολοκληρώσει την πλοκή ~3.500 λέξεις και έχω γράψει πρόλογο και πρώτο κεφάλαιο μέχρι την μεση ~1500 λέξεις. Επειδή ειναι στα ελληνικά, ελπίζω να στρωθώ να το τελειώσω φέτος, αλλά αισθάνομαι κουρασμένος 😪 και έχω να τελειώσω από editing τα αγγλόφωνα.

 

Edited by hidedora
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πας! Καλή επιτυχία με τις εκδόσεις.

Επ' αυτού του τελευταίου πρέπει να σου στείλω ένα μήνυμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το 19 πήγε καλά. Τελείωσα ένα μυθιστόρημα το καλοκαίρι και πήρα πράσινο φως για έκδοση. Τελείωσα με τις διορθώσεις ενός σεναρίου (ταινία μικρού μήκους) που θα πάει κατευθείαν σε ένα διαγωνισμό το 20. Τελειώνω ένα μυθιστόρημα φαντασίας μάλλον το 20 που είχα αρχίσει από πολύ παλιά και θα ξεκινήσω ένα αστυνομικό μόλις η έρευνα τελειώσει. Αυτά.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον, μετά από 26 ολόκληρα χρόνια (αμάν και πόσες φορές θα το πω), από τις 16/11/1993 που τελείωσα την πρώτη μορφή του.

 

προχτές

 

στις 6/12/2019, 

 

τελείωσα το ψευδοαραβικό μου. 

 

Ακόμα κάνουμε τον γύρο του θριάμβου, κι ακόμα δεν το πιστεύουμε, θέλουμε να το διορθώσουμε (γιατί ναι, θέλει διορθώσεις) και ίσως να του βρούμε και σπίτι εντός του επομένου έτους. Και χρησιμοποιώ πληθυντικό γιατί κοντεύω να πάθω πολλαπλές προσωπικότητες από το ζόρι που έφαγα για να το τελειώσω.

 

Αυτά. Και τίποτε άλλο να μην έκανα φέτος (που έκανα, φτουφτουφτου, πώςτακατάφερα) δε θα με ένοιαζε καθόλου. Ναι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ω λαλα, είμαστε στο τέλος του έτους (πάλι).

Να συγχαρώ κι εδώ τη Naroualis :drinks: για το εκπληκτικό νέο και να προσθέσω ένα δικό μου:

On 1/13/2019 at 8:01 AM, Cassandra Gotha said:

1. Να. Τελειώσω. Το. Βιβλίο.

Ναι. Το τέλειωσα.

(Τα άλλα που έλεγα, ούτε που τα κοίταξα, αλλά έγραψα δυο διηγήματα, που δεν το συνήθιζα τελευταία.) Μα, τι λέμε τώρα; Τέλειωσα το βιβλίο.

:holiday:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..