Jump to content

Amazon και φορολογία


Morimel
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

Επιστρέφω στο φόρουμ μετά από χρόνια και ένα νέο συγγραφικό πρότζεκτ στο οποίο συμμετέχω ως jack of all trades.

 

Η ερώτησή μου:

Θέλουμε να εκδώσουμε με print-on-demand ένα paperback βιβλίο στην Amazon και πριν ξεκινήσουμε προσπαθούμε να καταλάβουμε ως τι θα δηλώνουμε εδώ τα έσοδα.

Θα πρέπει να γίνει έναρξη εταιρίας; Προβλέπεται κάτι άλλο για την αυτοέκδοση;

Έχει κάποιος εμπειρία από την Amazon να μας πει;

 

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύτιμη! Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή επιτυχία με το πρότζεκτ.

Δεν ξέρω πόσο το έχετε ψάξει, ίσως να τα έχετε δει κι εσείς, αλλά βρήκα αυτά τα άρθρα για έκδοση μέσω amazon. Ένα και δύο.

Επίσης, τι ισχύει γενικά για τη φορολογία εισοδήματος από εξωτερικό, μπορείς να δεις εδώ. Για πιο συγκεκριμένες πληροφορίες θα πρέπει να ρωτήσετε κάποιον λογιστή.

Πάντως, αν η αγορά που έχετε ως στόχο είναι η ελληνική, τότε ίσως να μην συμφέρει έτσι όπως έχει γίνει η διαδικασία εκτελωνισμού. Ψάξτε το.

Ελπίζω να βρει εύκολα το δρόμο του το πρότζεκτ σας, καλή επιτυχία και πάλι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν φορολογηθείς ως φυσικό πρόσωπο που πραγματοποιεί αυτοέκδοση, νομίζω έχεις φόρο 22% επί του τζίρου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει στο tax information του kdp της Amazon να συμπληρώσεις και το έντυπο w8ben για να μην έχεις παρακράτηση φόρου στην Αμερική. Πέρυσι έκανα κοτσάνα και το check που πήρα είχε παρακράτηση 30%.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έσοδα από πνευματικά δικαιώματα, γιατί εφόσον δεν έχεις κάνει έναρξη αλλα΄σαν συγγραφέας εκδίδεις τα έργα σου σε κάποιο εκδοτικό οίκο έτσι λογίζονται αυτά τα έσοδα, είναι φορολογητέα με 22% όπως ειπώθηκε σωστά. 

Αν ο εκδότης είναι έξω θα σου πιστώσει τα χρήματα και θα κάνεις  τη δήλωση και θα βγει ο φόρος μαζί με το φόρο για τα όποια άλλα εισοδήματα έχεις. Αν είναι εδώ, θα σου γίνει κράτηση πριν καν πάρεις τα χρήματα και θα πληρώσεις στο εκκαθαριστικό μια μικρή διαφορά.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ! Μέσες άκρες, αυτά που είχα καταλάβει διαβάζοντας για το έντυπο w8ben κλπ συμφωνούν με αυτά που μου στείλατε/γράψατε. Τα υπόλοιπα ο λογιστής, εύχομαι. Και πάλι ευχαριστώ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..