Jump to content

FFL #17 (Ballerond vs Cassandra Gotha vs DinoHajiyorgi vs Elli Sketo vs John Ernst)


elgalla
 Share

Οι τρεις ιστορίες που μου άρεσαν περισσότερο ήταν:   

9 members have voted

  1. 1. Οι τρεις ιστορίες που μου άρεσαν περισσότερο ήταν:

    • Αβραχαζάρ του DinoHajiyorgi
    • Δέκα και μία του Ballerond
    • Η μητέρα του ακροβάτη της Cassandra Gotha
    • Άτιτλο του John Ernst
    • Ζαρζαβατικά της Elli Sketo

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 02/01/2019 at 04:12 PM

Recommended Posts

"Αβραχαζάρ" του DinoHajiyorgi (Πόσο χαίρομαι που έπαιξες)

Πολύ μυστηριώδες το αντικείμενο που έπεσε από τον ουρανό, πολύ μυστηριώδης η θυσία του. Μου λείπει ένα ολοκληρωμένο διήγημα, αλλά κι έτσι όπως είναι, έχει το άρωμα κλασικών ε.φ. διηγημάτων.

 

"Δέκα και μία" του Ballerond

Είχες έμπνευση! Ωραίο το ποιηματάκι σου, αν και... (θα μου επιτρέψεις; ) με μιζέριασε, λίγο. Δηλαδή, η κλασική Ελληνίδα μάνα που λέει "θυσίασα ό,τι είχα και δεν είχα για τα παιδιά μου", αλλά με fantasy πρόσχημα. :p 

 Καλό, συγχαρητήρια που ολοκλήρωσες, και μάλιστα σε μια τόσο δύσκολη φόρμα.

 

Το άτιτλο του John Ernst

Τι είναι αυτό που μας έχει κολλήσει στον νου και, μόλις κάποιος λέει “θυσία”, σκεφτόμαστε "παρθένες";

 

"Ζαρζαβατικά" της Elli SKeto

Ισορροπεί μεταξύ κωμωδίας και δράματος, γιατί είναι πραγματικό δράμα αυτό που περνάει ο κακομοίρης ο πρωταγωνιστής, αλλά στο τέλος, με την αποκάλυψη του σκηνικού, γίνεται θρίλερ επιστημονικής φαντασίας. Πάλι, όμως, χορεύοντας (αγκαλιαστά, τανγκό) με το κωμικό. Τι να σου πω, με μπέρδεψες, δεν ξέρω πώς ν' αντιδράσω. (:o :lol: :() Μ' αρέσει να με εκπλήσσει το κείμενο, αλλά αυτό ήταν πολύ βιαστικό (αλήθεια; :p ) για να βγάλει κάπου.

 

:sorcerer:Το εκτός συναγωνισμού ηρωικό ποίημα της Ιρμάντας

Να σου πω την αλήθεια, Ειρήνη, με δυσκόλεψε η γλώσσα στο ποίημά σου. Γιατί να μιλάμε -και στην ποίηση, όχι μόνο στην πεζογραφία- με τρόπους παλιούς; Μου μοιάζει ψεύτικο και άσχημο. Αλλά το θέμα του μου άρεσε πολύ: ένας αγρότης που ονειρεύεται να γίνει ήρωας. τρελαίνομαι!

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Cassandra Gotha said:

Τι είναι αυτό που μας έχει κολλήσει στον νου και, μόλις κάποιος λέει “θυσία”, σκεφτόμαστε "παρθένες"

Έχεις δίκιο, στη διόρθωσή μου θα βάλω νταβραντισμένους νταλικέρηδες

  • Haha 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πω ορισμένε μικρές σκέψεις για τις συμμετοχές και να μην τις εκλάβετε ως κριτικές καθώς οι συγγραφείς δήλωσαν τις ιστορίες τους ανολοκλήρωτες.

 

 

Μου άρεσαν πολύ όσα διάβασα από την συμμετοχή του Ballerond. Θέλει μια κάποια ιδιαίτερη σπίθα για να γράφεις έτσι.

 

 

Θέλει μια σπουδή να αφομοιώσεις τις συμβάσεις κάτω από τις οποίες λειτουργεί το σύμπαν που πλάθει η Cassandra Gotha, αν αφεθείς όμως στα τερτίπια του είναι απόλαυση. Μια ερώτηση στην Άννα: Κατάλαβα καλά, ή παρεξήγησα έστω, ότι στο ξεκίνημα της ιστορίας σου μια κλανιά προκαλεί έκρηξη;

 

 

Μια σκέψη για τον John Ernst: Ο ήρωας σου είναι επιθεωρητής της αστυνομίας που ερευνά μια υπόθεση φρικτών φόνων. Ακούει έναν ύποπτο ήχο, που θα μπορούσε να τον προκάλεσε ο φονιάς και… «τρομοκρατείτε»; Και το ίδιο φοβισμένος στην υπόλοιπη σκηνή ψάχνει να βρει την αιτία. Αν είναι όντως «τρομοκρατημένος» μάλλον διάλεξε λάθος επάγγελμα. Καλύτερα «αγχωμένος» και έτοιμος για όλα. Θέλει να το πιάσει το καθίκι, δεν θέλει; Μια άποψη μου.

 

 

The humor is strong with this one. Elli Sketo. Gender Female?!! Όνομα Έλλη;!! Σπαρακουάκ;! Γυναίκα που αστειεύεται με το αντρικό ξεπέτσιασμα;! Χμμ, θα κοιτάξω το Καταστατικό Συγγραφέων της Απόλυτης Αρρενωπής Αντρίλας για να δω αν επιτρέπεται.

 

 

Πανέμορφο το ποίημα σου Ιρμάντα, δεν κατάλαβα πολλά αλλά ήταν χάρμα ανάγνωσης και θέλω τη συνέχεια. Ένιωσα ότι πρόλαβες να χτίσεις μόνο τη βάση πριν ξεκινήσεις την ιστορία σου.

Edited by DinoHajiyorgi
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, DinoHajiyorgi said:

 

Κατάλαβα καλά, ή παρεξήγησα έστω, ότι στο ξεκίνημα της ιστορίας σου μια κλανιά προκαλεί έκρηξη;

:girl_devil: Κατάλαβες πολύ καλά. Γιατί τα πισώπλατα μαχαιρώματα στα στενοσόκακα είναι μπανάλ.

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια και ζαμάνια...

Για θυμίστε μου πώς ψηφίζουμε κι αν έχω δικαίωμα;

Εννοείται πως πριν το κάνω θα ρίξω κι έναν μικρό σχολιασμό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Nirgal said:

Χρόνια και ζαμάνια...

Για θυμίστε μου πώς ψηφίζουμε κι αν έχω δικαίωμα;

Εννοείται πως πριν το κάνω θα ρίξω κι έναν μικρό σχολιασμό.

Εννοείται πως έχεις δικαίωμα. Αφού και στους πιο επίσημους διαγωνισμούς θα καταργηθεί η προϋπόθεση των προηγούμενων κριτικών όπως αναφέρεται εδώ

Θα ανέβει poll για την ψήφο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DinoHajiyorgi said:

Πανέμορφο το ποίημα σου Ιρμάντα, δεν κατάλαβα πολλά αλλά ήταν χάρμα ανάγνωσης και θέλω τη συνέχεια. Ένιωσα ότι πρόλαβες να χτίσεις μόνο τη βάση πριν ξεκινήσεις την ιστορία σου.

? Ακριβώς όπως το είπες, ήταν η βάση. Ελπίζω να το ολοκληρώσω, μακάρι μέσα στο ΣΚ. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

Να πω την αλήθεια, το άτιτλο που έγραψα με γυρνάει πολύ πίσω! έχω καιρό να παρουσιάσω κάτι στο φόρουμ που δεν έχει ιδιαίτερο χρώμα. ίσως η άσκηση της μίας ώρας να μη μου πάει. δεν απέφυγα τα κλισέ του τρόμου, παρουσίασα τις ψυχές παρθένων και το διάολο να μιλά αυτοπροσώπως. δεν ξέρω εσάς πως σας έχει φανεί, αλλά εμένα το αποτέλεσμα δε με ικανοποίησε καθόλου.

προκύπτει όμως ένα θέμα. μπορώ να πάρω δύο στοιχεία του και να φτιάξω ως και νουβέλα. το πρώτο στοιχείο είναι η φόνοι χωρίς στοιχεία, το οποίο είναι πρόκληση να το εξηγήσω, με λογοτεχνικούς πάντα όρους. το δεύτερο είναι ότι για να θυσιάζει κάποιες ψυχές ένας δαίμονας για να καταλήξει στην ψυχή του ήρωα, πρέπει ο τελευταίος να έχει κάποια σχέση με ΟΛΑ τα θύματα. εδώ μπορώ να δημιουργήσω μια υπέροχη ανατροπή και να μην είναι τα θύματα παρθένες (που σας διαβεβαιώνω δεν είναι τόσο σπάνιο είδος όσο νομίζετε). 

μπορώ να πω ότι δεν πέρασε η ώρα μου που το έγραψα άσκοπα, μου ήρθε στο μυαλό υλικό. τώρα πότε και αν θα το αξιοποιήσω, δε γνωρίζω να σας πω. ευχαριστώ αυτούς που το διαβάζουν, περιμένω τα σχόλιά σας, αν θέλετε πάρετε υπόψη σας και τη δική μου γνώμη. 

 

 δεν ξέρω αν στο παιχνίδι επιτρέπεται να σχολιάσω πριν την ψηφοφορία, αλλά θέλω να σχολιάσω το δικό μου κείμενο. το σαββατοκύριακο που θα είμαι πιο ξεκούραστος ίσως σας ταλαιπωρήσω λίγο ακόμα με τα σχόλιά μου για τα δύο κείμενα που δεν έχω ακόμα σχολιάσει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και το poll. Ψηφίζουμε 3 ιστορίες μέχρι και την άλλη Τετάρτη.

 

Φιλιά και καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, την έκανα: δεν είδα ότι ψηφίζουμε τρεις ιστορίες, ψήφισα μία, μετά ξαναείδα το ποστ της elgalla, πήγα να διορθώσω το λάθος μου και... τώρα δεν μπορώ. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cassandra Gotha said:

Ωχ, την έκανα: δεν είδα ότι ψηφίζουμε τρεις ιστορίες, ψήφισα μία, μετά ξαναείδα το ποστ της elgalla, πήγα να διορθώσω το λάθος μου και... τώρα δεν μπορώ. :unsure:

Ωχ! Παλιότερα σε άφηνε και νομίζω υπήρχε και επιλογή να ακυρώσεις την ψήφο και να ξαναψηφίσεις. Τώρα τίποτα; @Mesmer, @RObiN-HoOD μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσω κι εγώ τον σχολιασμό μου για τα όμορφα διηγήματα που μας χαρίσατε.

@DinoHajiyorgi
Καλογραμμένη ιστορία, πειστική πρώτη παράγραφος που αποδίδει τα συναισθήματα του πρωταγωνιστή που επισκέπτεται ένα ξένο έδαφος. Η περιγραφή του δε μου θύμισε πολύ δαίμονα οπότε δε με πείθει ότι οι άνθρωποι τριγύρω του θα τον περνούσαν για κάτι τέτοιο. Η δράση ήρθε λίγο απότομα όπως και το τέλος. Θυσία δε θα το έλεγα ακριβώς, πόσο μάλλον ατυχία του πλάσματος. Πολύ καλή προσπάθεια πάντως για FFL.

@Cassandra Gotha
Πότε πρόλαβες κι έβγαλες ΟΛΟ αυτό σε μίαμιση ώρα; ΄Πότε σκαρφίστηκες τα ονόματα, την κοσμοπλασία, τους διαλόγους, όλα; Απίστευτο. Οκ, δεν είναι ολοκληρωμένο, δεν φαίνεται πουθενά κάποια θυσία μόνο υποβόσκει στις πράξεις του Σιριγιόζ, αλλά το όλο concept με εντυπωσίασε. Σϊγουρα πρέπει να το δουλέψεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) και σίγουρα να το τελειώσεις. Λάτρεψα τη μάνα του Σιριγιόζ, τις ηλικίες τους, την κλανιά στο σοκάκι. Δεν νομίζω να έχω ξαναδιαβάσει κάτι τέτοιο από εσένα.

@John Ernst
Αγαπητέ Νικόλα, η ιστορία σου με δυσκόλεψε λίγο στην ανάγνωση. Προφανώς δεν είναι εύκολο να γράψεις κάτι μεστό κι ολοκληρωμένο σε μίαμιση ώρα. Αρκετές επαναλήψεις, πολύ κοφτές προτάσεις κτλ. Δε θα σταθώ όμως εκεί. Νομίζω ότι πήγες να ξεκινήσεις κάτι που θύμιζε τρόμου με αστυνομικό αλλά λόγω χρόνου το έκοψες απότομα στο τέλος, εμφάνισες και τον άγγελο του σκότους (cheesy) και μετά έβαλες και μία θυσία. Μου άρεσε η περιγραφή του χαρακτήρα εκεί με τα φυστίκια και το ουίσκυ αλλά δεν μπόρεσα να ακολουθήσω τα υπόλοιπα. Καλή προσπάθεια πάντως.

@Elli Sketo
Ρε, μαλάκα. WTF ήταν αυτό; Ειλικρινά, δεν ξέρω τι να σχολιάσω. Σα να διάβαζα το δημιούργημα ενός μαστουρωμένου με στάχτη μελιτζάνας Λιουίς Μπονιουέλ που το έγραψε μαζί με έναν στερημένο από πρέζα κολοκυθιών Clive Barker. Κάπου το έπιανα, κάπου έχανα τη μπάλα, κάπου το έχασα τελείως. Νομίζω ότι αν αφήσεις λίγο τον εαυτό σου εκτός και το ξαναδείς και το συμμαζέψεις, θα βγάλεις μία ΥΠΕΡΟΧΗ new weird καφρίλα που θα διάβαζα ευχαρίστως. Τώρα, νιώθω, ότι είναι too much απλά. Η θυσία ποια είναι; :P


Ας πω και λίγα λόγια για το δικό μου.
Ουσιαστικά, εμπνεύστηκα τους αριθμούς και προσπάθησα να το αποδώσω σε κάπως ποιητική πρόζα. Ξέρω τις αδυναμίες που έχει, προφανώς, γιατί δεν το 'χω με το συγκεκριμένο. Αλλά μου άρεσε και το πάλεψα. Ουσιαστικά ήθελε να καυστηριάσω την μόνιμη εμμονή της μάνας που θέλει να μετράει τα πάντα, να υπολογίζει τα πάντα, να θυσιάζεται για τα παιδιά της (άσχετα αν ποτέ δεν της το ζήτησαν) και στο τέλος να ζητάει να τους εκδικηθεί όλους - μαζί με την κάρχια που την εκμεταλλεύτηκε. Είναι κάπως μίζερο, το ξέρω, αν και προσπάθησα να περάσω την καυστικότητα περισσότερο. Ευχαριστώ για τα σχόλια όπως και να χει ?

Καλή επιτυχία σε όλους και μπράβο για τις συμμετοχές!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@DinoHajiyorgi

Με τη δεύτερη ανάγνωση κατάλαβα ότι το πλάσμα πολεμήθηκε ως δαίμονας από τους πολιορκητές και λατρεύτηκε ως θεός που θυσιάστηκε για τη σωτηρία τους από τους πολιορκούμενους. Σωστά; Σαν ιδέα καλό, αλλά ήθελα περισσότερο ξεκάθαρα την έννοια της θυσίας. Ή πιο σαφώς διατυπωμένη την ιστορία. Μου άρεσε η ιδιότυπη σκέψη του όντος, που το φαντάστηκα συναφές με λαβκραφτικά πλάσματα. Ωστόσο είχε υπόψη τι είναι το ξύλο, το παράπηγμα, οι δάδες...χμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστή σε όλες τις παρατηρήσεις σου. Η ιστορία μπορεί να αφηγηθεί πιο ολοκληρωμένα με γενική οπτική, διάλεξα όμως αυτή του πλάσματος. Θα μπορούσε να είναι πιο αόριστη και άρα πιο δυσνόητη. Όντως κάποιες περιγραφές έχουν την γνώση του συγγραφέα και ίσως θα ήθελε έναν άλλον άθλο (και δουλειά) να πεις αυτή την ιστορία με περιγραφές εξωγήινες που όμως ο γήινος αναγνώστης θα πιάνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ. (Διάβασα πρώτα. Όχι στην τύχη.)

Ντίνο, καλώς επέστρεψες στα συγγραφικά δρώμενα του φόρουμ. Ελπίζω να ήρθες για να μείνεις. Ωραία η ιστορία σου, συμπαγής, γεμάτη πληροφορίες, όλη στο ψητό. Όπως μας είχες συνηθίσει. Πετυχημένη κι αυτή η μίξη ΕΦ-τρόμου και μάλιστα σε τόσο μικρή ιστορία.

Το δράμα της Ελληνίδας μάνας, σε στίχους Ballerond. Εντάξει, δεν έχω και πολλά να πω, μιας και με την ποίηση δεν καταλαβαινόμαστε. Μ' άρεσε πάντως αυτή η δομή της τριπλής ρίμας στον ίδιο στίχο. Του έδινε χαρακτήρα. Δεν ήταν παντού το ίδιο πετυχημένη.

Cassandra, νομίζω ότι προσπάθησες να πεις πολλά σε πολύ λίγο χρόνο. Σε πρώτη φάση με μπέρδεψε, μετά από μια δεύτερη ανάγνωση άρχισαν να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα. Παρόλο την πίεση, είναι καλογραμμένη και ευφάνταστη. Απ' ό,τι είπες κι εσύ, είναι μισοτελειωμένη, οπότε φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα δούμε την ολοκληρωμένη βερσιόν.

John, αρκετά θαρραλέο το να προσπαθήσεις να γράψεις αστυνομικό σε τόσο μικρό χρονικό περιθώριο. Και μάλλον θέλησες να το κάνεις πιο περίπλοκο απ' όσο θα έπρεπε. Από ένα σημείο και μετά φαίνεται αυτή η πίεση, γιατί είναι σαν να χάνεται η συνοχή της ιστορίας κι απλά παλεύεις να μπαλώσεις τα κενά για να την ολοκληρώσεις. Πιάσ' την αρχή με την ησυχία σου.

Elli, είναι βλάσφημο και μ' αρέσει. Αυτό.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και τα δικά μου σχόλια:

@DinoHajiyorgi

Χάρηκα που αποφάσισες να παίξεις μαζί μας, αν και ομολογώ ότι δυσκολεύτηκα να τοποθετηθώ χωρικά στην ιστορία σου κι αυτό με δυσκόλεψε στην κατανόηση. Δεν είμαι σίγουρη ότι η ΟΓ της αφήγησης δούλεψε σε αυτήν την περίπτωση. Θα με ενδιέφερε, πάντως, να το διαβάσω όταν γίνει κανονικό διήγημα. Τη θυσία δεν την είδα.

 

@Ballerond

Κατά τη γνώμη μου, αυτό έπρεπε να το έχεις γράψει σαν παραμύθι, γιατί αυτό θα σου έδινε την άνεση να σαρκάσεις την ίδια τη δακρύβρεχτη ιστορία της Ελληνίδας μάνας - κάτι που υποπτεύομαι ότι μάλλον ήθελες να κάνεις αλλά η φόρμα που διάλεξες σε εμπόδισε. Το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν, αλλά δεν βλάπτει να το ξαναπώ: η ποίηση δεν είναι εύκολο πράγμα και η ομοιοκαταληξία δεν αρκεί για να πούμε ότι γράφουμε ποίηση. Χρειάζεται μέτρο και ρυθμό περισσότερο απ' όσο χρειάζεται ομοιοκαταληξία. Σκέψου μόνο ότι η ποίηση είναι φτιαγμένη για να απαγγέλλεται, σε αντίθεση με την πεζογραφία. Τώρα, βέβαια, καταλαβαίνω ότι εσύ το έκανες αυτό για να προκαλέσεις τον εαυτό σου κι όχι επειδή έχεις ποιητικές βλέψεις. Παρ' όλα αυτά, επειδή είμαι από εκείνους που πιστεύουν ότι η ανάγνωση της ποίησης βοηθάει πολύ και στην πεζογραφία (ειδικά σε θέματα ρυθμού και ροής ενός κειμένου) κι επειδή η χώρα μας έχει βγάλει κι ακόμα βγάζει εξαιρετικούς ποιητές, συνιστώ να τη βάλεις στα αναγνώσματά σου όπως κι αν έχει.

 

@Cassandra Gotha

Μου φαίνεται ενδιαφέρον αυτό που πας να κάνεις γιατί είναι πολύ διαφορετικό από όσα σε έχω δει συνήθως να κάνεις. Μου έβγαλε μια λίγο πιο steampunk αισθητική, παρότι δεν έχει steampunk στοιχεία στην πραγματικότητα. Θέλω να το διαβάσω ολοκληρωμένο και το βρήκα διασκεδαστικό μέχρι εκεί που μας έδωσες, αλλά... θέλω να το διαβάσω ολοκληρωμένο.

 

@John Ernst

Έβαλες δύσκολα στον εαυτό σου παίρνοντας την απόφαση να γράψεις αστυνομικό, για δύο λόγους: 1) το αστυνομικό σαν είδος είναι κάπως απαγορευτικό για διήγημα όπως κι αν έχει, ελάχιστοι το έχουν κάνει πετυχημένα - νομίζω έχω διαβάσει πολύ παλιά μια συλλογή της Αγκάθα Κρίστι που λέγεται "Κάθε Τρίτη κι ένα έγκλημα" και 2) είναι που είναι τόσο δύσκολο, το να το κάνεις και σε 1μιση ώρα ανεβάζει τον πήχη ακόμη παραπάνω. Χάρηκα, πάντως, που έπαιξες μαζί μας και το δοκίμασες κι αυτό!

 

@Elli Sketo

Μέχρι τα μισά δεν καταλάβαινα τίποτα. Μετά κάτι άρχισα να καταλαβαίνω, αλλά και πάλι με δυσκόλεψε αρκετά. Τη θυσία δεν την είδα, αλλά παρόλο που δεν κατάλαβα πολλά, με διασκέδασε. Όχι το καλύτερό σου FFL σίγουρα, αλλά πάντα χαίρομαι να σε διαβάζω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, η έννοια της θυσίας μάλλον μας μπέρδεψε. Και ξεκινώ:

@DinoHajiyorgi Εμείς τα είπαμε και παραπάνω. Ολοκληρωμένη, ένα touch θυσιούλας ακόμη το ζητούσε πάντως.

@Ballerond Ε τι να σου πω τώρα εσένα που έχεις και γενέθλια. Το θέμα της θυσίας το έπιασες, αγαπώ γενικά τις ιστορίες με την αριθμητική κορύφωση, η ποίηση δεν είναι βέβαια το δυνατό σου σημείο. Σαν διήγημα/ παραμύθι/ θρύλος ή κάτι παρόμοιο η ιστορία θα έστεκε καλύτερα. Και θα ήταν και πιο σαφές το τι θέλεις ακριβώς να πεις.

@Cassandra Gotha Αυτό μου άρεσε σαν concept. Η Άλλη Πλευρά, η Πανωγραία, η αβάσταχτη βαρύτητα της διακοσαετούς πορδής. Ακόμη ωστόσο ψάχνω τη θυσία, καθώς και να βρω από πού σου κατέβηκε αυτή η αλλόκοτη steam -punk αναρχοπαραμυθική σουρεάλ ιδέα. Δεν ξέρω τι καπνίσατε βραδιάτικο εσύ και η Έλλη.

@Elli Sketo Απλώς δεν κατάλαβα αν ο τύπος φτιαχνόταν αρχικά με ζαρζαβατικά μονάχα. Ωραίο. Η θυσία; Ναι, θα ήθελα να δω πιο ολοκληρωμένη αυτή τη μεγαλειώδη καφρίλα, όπως είπε και ο σεβάσμιος Ballerond. Το τι καπνίσατε οι δυο σας δεν μας το λέτε όμως.

@John Ernst Ανολοκλήρωτο μεν αλλά τουλάχιστον υπήρχε θυσία. Εντάξει, αν ήταν ολοκληρωμένο θα καταλαβαίναμε περισσότερο το σκεπτικό του αρχικακού. Υπήρχε μία ηθικολογία στη βάση της που μου φάνηκε κάπως παλιομοδίτικη, αν μου επιτρέπεις. Οι παρθένες ας πούμε. Θίχτηκε και παραπάνω.

 

Αυτά από σχόλια, παιδιά. Εύχομαι καλή επιτυχία και χαίρομαι που έπαιξα μαζί σας, έστω και με το μισαδάκι ποίημά μου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, λοιπόν, στην Έλλη που κέρδισε με τις βλάσφημες μελιτζάνες της κι ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους άλλους που έγραψαν. 

Με το καλό στο επόμενο! Love and kisses! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νόμιζα ότι είχαμε μέχρι το σουκου. Δεν κέρδισα γιατί δεν έχω ψηφίσει. 

Συγνώμη για την καθυστέρηση. Θα σας σχολιάσω Σάββατο ήΚυριακή 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια κι από εμένα στην Έλλη, πιστεύω ότι ο Γενάρης είναι ο καλός σου μήνας. επίσης, συγχαρητήρια στον Ντίνο που μας έδωσε μια ωραία ιστορία

Edited by John Ernst
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ω Έλλη συγχαρητήρια. Χαίρομαι που κέρδισε το βλάσφημό σου έργο. Σημαίνει ότι θα ετοιμάσεις άπαιχτο θέμα νεξτ τάιμ. Στο μεταξύ σας ετοιμάζω κολασμένη ασκησούλα. Κολασμένη όμως.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #17 (Ballerond vs Cassandra Gotha vs DinoHajiyorgi vs Elli Sketo vs John Ernst)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..