Jump to content
Ιρμάντα

ΣΑ #8 - Απαντήσεις και Σχολιασμοί

Recommended Posts

TheReaper

@MadnJim ευχαριστώ για τα σχόλια. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα συμμετάσχει σε άλλη άσκηση στο παρελθόν. Είχα δημοσιεύσει κάτι, αλλά που να ψάχνω να το βρω.

Αυτό που θα ήθελα σε όλους να επισημάνω, είναι το γεγονός ότι σκέφτηκα να κάνω μεγαλύτερο κείμενο. Είχα κατά νου να πειράξω από την αρχή μερικά σημεία, αλλά έχω την τάση να χάνομαι όταν γράφω μεγάλα κείμενα. Πολλές φορές έρχομαι σε αντιπαραθέσεις μόνος μου, κάτι που πρέπει να κοιτάξω. Και στο λύκειο είχα κάνει κάτι τέτοιο και μου ακύρωσε η καθηγήτρια ολόκληρο γραπτό....

Θα μπορούσα να σχολιάσω μερικά πράγματα και για τις υπόλοιπες συμμετοχές, αλλά η απειρία μου με κρατάει πίσω, καθώς δεν ξέρω κατά πόσο ο λόγος μου θα έχει βάση.

• Like 3

TheReaper
16 hours ago, elgalla said:

Τωρα, εντάξει, δεν ξέρω παιδιά. Εμείς ζούμε στο 2019 και ελπίζω ότι δεν ασπαζομαστε τις αξίες που προωθεί αυτό το παραμύθι. Δηλαδη αν γράφαμε ένα εναλλακτικό τέλος στον Δράκουλα θα έπρεπε να διατηρήσουμε τον μισογυνισμο του, ας πούμε; Δεν είμαι πολύ σίγουρη. Το ότι η Δέλτα είχε αυτές τις αξίες δεν σημαίνει ότι τις είχαν όλες. Ή μήπως ξεχνάμε τις γυναίκες που πολέμησαν στην Επανάσταση, ας πούμε; 

Το συγκεκριμένο κομμάτι μου τράβηξε την προσοχή και θα ήθελα να το σχολιάσω. Κρατηθείτε.

Ναι, όντως ζούμε στο 2019. Μια εποχή όπου ο κάθε σαλταρισμένος έχει μόνο δικαιώματα και καμια υποχρέωση. Όπου όλοι απαιτούν, χωρίς να επιστρέφουν. Μια εποχή που για λόγους τακτ και μόνο, θα την χαρακτηρίσω "παράξενη".

ΟΜΩΣ! Θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να συγχέουμε τα πράγματα. Ακόμη κι ενδόμυχα, ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου, είναι ο χαρακτήρας αυτού του ανθρώπου. Γιατί ένα παραμύθι ή διήγημα ή οτιδήποτε να διαφέρει; Ναι, εναλλακτικό τέλος στον Δράκουλα. Γιατί να μην παραμείνει ο ίδιος κατσούφης και μίζερος χαρακτήρας που είναι, αλλά με διαφορετική έκβαση; Άποψή μου είναι ότι το να προσαρμόζουμε τα λεγόμενά μας (ή γραφόμενα σε αυτή την περίπτωση), έτσι ώστε να ευχαριστιέται η κάθε χιονονιφάδα και να μη νιώθει ότι της καταστρέφουμε έναν χαρακτήρα που είχε ταυτιστεί μαζί του, είναι μέγα σφάλμα!

Προς Θεού, δε λέω ότι η αξία της γυναίκας είναι υποδεέστερη. Αλλά λαμβάνοντας ως πρότυπο την εποχή της Δέλτα, υπολογίζοντας στην εξίσωση το γεγονός ότι η Ελλάδα ήταν πάντοτε πίσω απ' τον ήλιο και την έλλειψη ΜΜΕ, ίντερνετ, ηλεκτρονικού τύπου κτλ, νομίζω ότι το πιο εξτριμ που σκέφτηκαν οι Ελληνίδες γυναίκες εκείνης της εποχής, ήταν "κρίμα για το κορίτσι που έμεινε στο ράφι".

@moderators: αν κάτι απ' οσα έγραψα ακούγεται κάπως, υπάρχει κάτι που λέμε και "λογοκρισία". Δεν παρεξηγώ.

• Like 2

Ιρμάντα

@TheReaper Σου απαντώ αν και κάπως αργά: όχι, δεν υπάρχει λογοκρισία, σε τέτοιας μικρής σημασίας περιπτώσεις τουλάχιστον. Γενικά συμφωνώ με όσα λες και είσαι μέσα στο πνεύμα της άσκησης: μπορεί να γραφεί εναλλακτικό τέλος διατηρώντας όσο γίνεται τον αρχικό χαρακτήρα. Μάλιστα αυτό είναι η πρόκληση. Δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε με το χαρακτήρα, δεν σημαίνει ότι συμμεριζόμαστε τα πιστεύω του, δεν σημαίνει ότι θα κάναμε τα ίδια ή ότι του δίνουμε εύσημα για τις πράξεις του. Δεν σημαίνει ότι ο κόσμος δεν προχωράει. Απλώς ένας Δράκουλας που καταφέρνει να μας εκπλήσσει με τρόπους χωρίς να παύει να είναι ο μισογυνικός μαγκούφης που όλοι ξέρουμε, είναι ίσως ακόμη μεγαλύτερη πρόκληση για έναν συγγραφέα.

@elgalla Αν ήσουν μέσα στο πνεύμα της άσκησης; Πρώτον, ευχαριστούμε για τη συμμετοχή και το χρόνο σου. Δεύτερον, η ιστορία που έγραψες φυσούσε. Εμένα με ικανοποίησε πλήρως, σαν Ειρήνη. Τρίτον. Η άσκηση λέει: Ζητούμενο είναι να διατηρήσουμε το αρχικό ύφος του παραμυθιού. Γράψτε το εναλλακτικό σας τέλος με τρόπο που να είναι Πηνελόπη Δέλτα. Αυτό είναι ίσως και το πιο απαιτητικό κομμάτι της άσκησης. Μείνετε πιστοί στην αρχική ιστορία και παράλληλα μην προδώσετε τη δική σας φαντασία.

Από τα παραπάνω εσύ:

• Δεν πρόδωσες τη δική σου φαντασία
  • Σαν ύφος, στυλ γραφής, γλώσσα και όλα είσαι μέσα, όσον αφορά στο γράψιμο της εποχής
  • Σαν οπτική της Δέλτα με την καμία. Έφερες τούμπα όλους τους χαρακτήρες. Δεν διαβάζουμε δηλαδή κάτι που να είναι Δέλτα. Προσωπικά θα προτιμούσα να είμαι η δικιά σου Λυγερή παρά της Δέλτα. Όπως και κάθε νοήμων άνθρωπος πιστεύω. Η ιστορία σου ήταν εξαιρετική, αλλά ήταν elgalla. Και πολύ καλά έκανες που την έγραψες, γιατί θεωρώ ότι στις ΣΑ υπάρχει και πρέπει να δίνεται χώρος για πειραματισμούς. (Μέχρις ενός ορίου βέβαια, μην μου φέρει κανείς διαστημόπλοια και σουπερνόβες, λέω τώρα εγώ).
  • Εγώ θα θεωρούσα δυσκολότερο, όπως ανέφερα και πιο πάνω, να δούμε εναλλακτικό τέλος τούμπα με χαρακτήρες πολύ κοντινούς στα πρότυπα της Δέλτα. Και επειδή καλά τα λέω και ομιλώ εκ του ασφαλούς, υπόσχομαι να το παλέψω, να δούμε δηλαδά κατά πόσο γίνεται.

Παίδες, περιμένω κι άλλους. Θα δώσω το άριστα στον @MadnJim και ειδικό έπαινο στην @elgalla αν δεν βιαστείτε.

• Like 2
  • Thanks 1

MadnJim
9 hours ago, Ιρμάντα said:

"Και πολύ καλά έκανες που την έγραψες, γιατί θεωρώ ότι στις ΣΑ υπάρχει και πρέπει να δίνεται χώρος για πειραματισμούς. (Μέχρις ενός ορίου βέβαια, μην μου φέρει κανείς διαστημόπλοια και σουπερνόβες, λέω τώρα εγώ)."

Ειρήνη, με κάτι τέτοια που πετάς στις παρενθέσεις ρισκάρεις όταν κάπου στα πέριξ τριγυρνάω κι εγώ. Εσύ φταις λοιπόν για το παρακάτω κι αν έλθει η Δέλτα να με κατακεραυνώσει να ξέρεις θα σε δώσω στεγνά. :p:rose:

Τρεις βασιλοπούλες -Π.Δέλτα, διασκευή της διασκευής του τέλους by MadnJim (Ε.Τ.).pdf

Σ.Σ.: Μικρές, μικρούτσικες αλλαγές και προσθήκες, σχεδόν ανεπαίσθητες, ίσα για να κάνω την κερά Δασκάλα μας να σκίσει τα πτυχία της. Έχω την αποβολή στο τσεπάκι σίγουρα, αλλά προς υπεράσπισή μου θα τονίσω ότι το happily ever after παρέμεινε αναλλοίωτο. Δε μπορεί, κάτι θα μετράει κι αυτό, ε; :whistling:

Αταλάντη, δεν έχω καταφέρει ακόμα να διαβάσω τη δική σου εκδοχή, θα το κάνω όμως οσονούπω και θα έχεις τις εντυπώσεις μου. :) 

Edited by MadnJim
  • Like 1
  • Haha 1

John Ernst
On 2/11/2019 at 10:21 AM, John Ernst said:

με λίγες εξαιρέσεις που δείχνουν το δικό σου ύφος, όπως η περιγραφή του στρατού που παρατάσσεται, το οποίο βρήκα ξένο με τη γλώσσα του κειμένου, αλλά συνάμα και την καλύτερη στιγμή του κειμένου σου

@MadnJim επιμένω στην αρχική μου άποψη. όσο πιο πολύ απομακρύνεσαι από την άσκηση, τόσο πολύ μου αρέσει το κείμενό σου. Οι περιγραφές σου ήταν ζωηρές κράτησες τον ποιητικό λόγο, αλλά έγραψες κάτι που σε εκφράζει. πιστεύω ότι η δασκάλα θα μας βάλει όλους στη διαγωγή "καλή"

• Like 1