Jump to content

Write off #91 (MadnJim vs elgalla vs DinoHajiyorgi)


John Ernst
 Share

Write Off #91  

10 members have voted

  1. 1. H ιστορία που μου άρεσε περισσότερο ήταν:

    • Μαύρο Αίμα του DinoHajiyorgi
    • Η Ντουναχάσα Φλέγεται του MadnJim
    • Tα Σκυλιά του Στάιερμαρκ της elgalla

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα λίγη κατανόηση στον οικοδεσπότη σας, καθώς πρώτη φορά οργανώνω άσκηση. Αν τελικά καταφέρω να λύσω τα τεχνικά κομμάτια, θα προχωρήσουμε στην άσκηση αμέσως. Θυμίζω, η άσκηση έχει διάρκεια μίας εβδομάδας, άρα παραδίδουμε κόλλες την επόμενη Παρασκευή 11και 59 και το όριο λέξεων είναι 4500 χωρίς την εισαγωγή, άρα 4713 στο σύνολο. Η αλήθεια είναι ότι είχα ετοιμάσει άλλη εισαγωγή, αλλά μετά από λαϊκή απαίτηση, χρειάστηκε να την αλλάξω. Άρα να ξέρετε ότι έχω έτοιμη κι άλλη άσκηση (αν εντωμεταξύ δε με έχετε πετάξει από το φόρουμ μετά το σημερινό). Το κείμενο έχει πολλά δεδομένα, προσφέρεται για δράση, οπότε εφοδιαστείτε με ποπ-κορν κι όλα θα πάνε καλά. 

 

Spoiler

 

Το σπαθί του καρφώθηκε στη φρεσκοσκαμμένη γη. Μετά έσκυψε, έτσι που η λαβή του ακούμπησε το δεξί του ώμο. Κάτω από το σεληνόφωτο η σιλουέτα του φάνταζε με τεράστιο βράχο. Πίσω του, τα σύννεφα στο χρώμα του ασημιού, παρασέρνονταν από τον μανιασμένο αέρα. Έπιασε μέσα στη χούφτα του λίγο χώμα, το έφερε στο μέτωπο κι άρχισε να κλαίει. Μετά κοίταξε μπροστά του το μαρμάρινο σταυρό, ο μαρμαράς δεν είχε προλάβει να χαράξει το αγαπημένο όνομα. Ήξερε ότι δε θα το έβλεπε ποτέ του χαραγμένο, ότι ήταν η τελευταία φορά που θα βρισκόταν στην πόλη. Τον περίμενε ή η εξορία, ή ο θάνατος. Μετά σηκώθηκε απότομα, έκανε το σημείο του σταυρού κι απομακρύνθηκε από τον τάφο. Λίγα βήματα πιο πέρα τον περίμενε ο υπηρέτης του. Μικρόσωμος και κοκαλιάρης, ίσα που κατάφερνε να συγκρατεί τα άλογα, που ήταν περισσότερο από ποτέ ανήσυχα.

«Κύριε, δε θα μείνετε άλλο;»

«Όχι, φτάνει» είπε εκείνος με τη βροντερή του φωνή.

Γύρισε και κοίταξε στα αριστερά του. Ο ουρανός στο βάθος είχε γεμίσει με φωτιές. Πύρινες γλώσσες στο κόκκινο χρώμα έσκιζαν το νυχτερινό αέρα, ορθώνονταν πάνω από τις γέρικες βελανιδιές της πυκνόφυτης πλαγιάς. Τα μάτια του αντανάκλασαν το φως, τα ρουθούνια του γέμισαν με τη μυρωδιά του θειαφιού. Ήξερε ότι είχε χρέος να καλπάσει ως εκεί και να τους αντιμετωπίσει.

 

καλή σας επιτυχία 

Edited by elgalla
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η εισαγωγή, ευχαριστούμε Νίκο. Καλή επιτυχία συμπαίκτες (not :p). 

Είμαι χαρούμενος γιατί βλέπω τελικά και William, αλλά και Αταλάντη στο team. Μπράβο ρε παιδιά, ανυπομονώ να σας διαβάσω. :) 

EDIT: Πρέπει να ομολογήσω πως με σφίγγει πολύ ο θρησκευτικός προσδιορισμός, αυτομάτως με οδηγεί σε ιππότες, σταυροφόρους, και άλλα ανάλογα, κάτι που είναι εντελώς έξω από τα δικά μου νερά. Αλλά, τι στο καλό, κάπως θα το τριπλάρω με τρόπο.

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πώς βρέθηκα εδώ, καλέ; ?

Αφού δεν δήλωσα συμμετοχή. Δεν βαριέσαι, καιρό έχω να γράψω φάνταζι, όλο ΕΦ γράφω τελευταία, θα προσπαθήσω να βγάλω κάτι.

 

Εδίτιον, το απορημένον: Νίκο, έβλεπες Castlevania στο Νέτφλιξ πρόσφατα; Γιατί μου το βγάζει πολύ και ψήνομαι άσχημα να γράψω για βρικόλακες.

Edited by elgalla
  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elgalla said:

Νίκο, έβλεπες Castlevania στο Νέτφλιξ πρόσφατα; Γιατί μου το βγάζει πολύ και ψήνομαι άσχημα να γράψω για βρικόλακες.

Καταρχάς μου το έχουν κάνει κι εμένα, βρέθηκα να συμμετέχω σε άσκηση απλά επειδή σχολίασα. Το δεύτερο, σκέφτηκα έναν ιππότη μπροστά σε ένα τάφο και το έγραψα. Δεν προέκυψε από κάτι συγκεκριμένο. Θα χαρώ να σε διαβάσω, πάντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως το λέει η παροιμία; Αγάπη δίχως πείσματα δεν έχει νοστιμάδα ε και διαγωνισμός χωρίς την πυργοδέσποινα θα χάνει σε σπιρτάδα!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι για τη διαθεσιμότητά σας. Μόνο που έχουμε διαγωνισμό μπροστά. Μην καούμε στην προθέρμανση!

  • Like 1
  • Haha 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DinoHajiyorgi said:

Θα έρθω κι εγώ ως anyone who might join.

Ντίνο, πολύ χαίρομαι που θα βρεθούμε σε παιχνίδι, ανυπομονώ να σε διαβάσω ξανά. :)?

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, John Ernst said:

Πολύ χαίρομαι για τη διαθεσιμότητά σας. Μόνο που έχουμε διαγωνισμό μπροστά. Μην καούμε στην προθέρμανση!

Από το 2011 βιώνω βαριά περίπτωση writer's block. Και δεν μιλώ για ιδέες, αλλά και διάθεση να γράφω. Με το Flash Fiction στο οποίο συμμετείχα, έχω ξεκινήσει συγγραφοθεραπία για να βγω από τον λάκκο. Αν κοιτάξετε στο Ευρετήριο Ιστοριών βάσει συγγραφέα στη Βιβλιοθήκη, θα δείτε πόσα διηγήματα μου βρίσκονται στο sff. Θα παλέψω να γράψω εδώ και να συμμετάσχω στον διαγωνισμό Μαρτίου.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Θα χαρούμε αν βοηθήσουμε να ξαναβείς τη φόρμα σου! Όσο για τις καθημερινές αντιξοότητες που καταπνίγουν τη δημιουργική διάθεση σε καταλαβαίνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. 4 μέρες απομείνανε και ή κάνετε πολλή δουλειά (γι' αυτό και τόση ησυχία μες στην τάξη) ή τα έχετε παρατήσει εντελώς (ο καιρός δεν προσφέρεται για κάτι τέτοιο). Θα δείξει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ω τεσσερις; Φουκ. Καλά. Πάντως είμαστε κόσμος. Και οι μισοί να γράψουμε από όσους εκδήλωσαν ενδιαφέρον....

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά και καμιά παράταση στο Σαββατοκύριακο θα δοθεί φαντάζομαι αν χρειαστεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράταση θα δοθεί αν γράφετε. Αν δε γράφει κανένας, δεν έχει νόημα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, DinoHajiyorgi said:

Μαύρο Αίμα

 

 

Έρχεται...

 

blood.thumb.jpg.c1e1d657a3caba95253d120ecb5ebad8.jpg

 

Αυτόν θα κουβαλήσεις; Κομμάτι κακούλης δείχνει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Ballerond said:

Δώσε παράτα στο λαό και θα γράψουμε!

Είχα ξεχάσει το νόστιμο αυτό έθιμο των διαγωνισμών του sff. ?

Δώστε "παράτα" στους καλλιτέχνες!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..