Jump to content

Write off #91 (MadnJim vs elgalla vs DinoHajiyorgi)


John Ernst
 Share

Write Off #91  

10 members have voted

  1. 1. H ιστορία που μου άρεσε περισσότερο ήταν:

    • Μαύρο Αίμα του DinoHajiyorgi
    • Η Ντουναχάσα Φλέγεται του MadnJim
    • Tα Σκυλιά του Στάιερμαρκ της elgalla

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Έχω γράψει χθες τη μισή ιστορία, έχω καλύψει την εισαγωγή ώστε να μπορώ να κινηθώ πιο ελεύθερα στη συνέχεια, αλλά σταμάτησα σε μια συγκεκριμένη σκηνή που θέλω να συμβεί κάτι σημαντικό για την πλοκή, γιατί μου έβγαινε αυθόρμητα funny (η συγκεκριμένη σκηνή, όχι ή ιστορία) και δεν το θέλω αυτό να συμβεί. Οπότε ναι, γράφω, θα είμαι απολύτως μέσα στα χρονικά όρια και, ελπίζω, θα βάλω και υποψηφιότητα για τον τίτλο του Ερινύου με το τέλος που σκέφτομαι να δώσω. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μετά το πρώτο τιζεράκι πείστηκα. Επειδή όλων οι καθημερινές είναι δύσκολες, δικαιούμαστε και 2ο Σαββατοκύριακο. Αν μας το επιτρέπουν οι υπεύθυνοι του επόμενου διαγωνισμού, καθώς πλησιάζει κι αυτός, να δοθεί παράταση ως το βράδυ της Κυριακής. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τέλεια! Ζηλεύω, αλλά είμαι με τα μυαλά πάνω απ' το κεφάλι, τελευταία... Γράψιμο, δεν. Διάβασμα, πωσοδήποτε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, elgalla said:

Ο διαγωνισμός ξεκινάει 15 Μαρτίου, άρα ο χρόνος είναι άφθονος! 

Ωραία, έχετε διορία μέχρι την Καθαρά Δευτέρα... μήπως το παράκανα;

 

ΥΓ εντάξει, παράταση 2 μέρες. Κυριακή 11:59 παραδίνετε κόλλες

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μια λέξη; Ένας τίτλος; Ένα "είμαι στα μισά"; Ούτε ένα ίχνος από teaserάκι;

desert.jpg.f6924026da3dac5b0acced34a88ddaf3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας το φυλάμε μια και καλή. Για μπαμ. Εκτός και σκάσει στη μούρη μας πριν το σερβίρουμε.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Teaserάκι, ε; Οκέι, seatbelts please: 

Spoiler

 

         Στο Μάνθεϊμ, στο πυκνό πευκόδασος στα δυτικά της Βαρού, της πρωτεύουσας της χώρας, στις όχθες της Μπονάρις, της Μαύρης Λίμνης, εκεί είπε στον Τζέφρι ο μάντης του πως θα βρει την Μπλέντα. Όλη η χώρα γνώριζε τη μάγισσα σαν μύθο, μα πάνε αιώνες που κανείς δεν την είχε δει ή ακούσει. Έκανε το σταυρό του στο άκουσμα του ονόματός της και γύρισε να φύγει, δεν ήθελε να έχει καμία σχέση με παγανιστικές λατρείες και δαιμονικά πλάσματα όπως οι μάγισσες. Κοντοστάθηκε όμως στην τελευταία κουβέντα του υπεραιωνόβιου μάντη.

        «Εκείνη ξέρει πως να φέρει πίσω τους νεκρούς, αφέντη. Εκείνη ξέρει, αλλά πρόσεχε, δεν κάνει ποτέ της τίποτα χωρίς αντάλλαγμα και πάντα εκείνη στο τέλος κερδίζει σ' ότι έχει σχεδιάσει»

 

 

Stay tuned... :) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Ιρμάντα said:

Μόνο στο δικό μου τρώει τα μισά φωνήεντα Σπυρέτο;

Εγώ το βλέπω κανονικά, ίσως δεν έχεις την Comic Sans MS γραμματοσειρά που χρησιμοποιώ. Στο σπόιλερ ξανά, αυτή τη φορά σε κλασική Times New Roman: 

Spoiler

 

Στο Μάνθεϊμ, στο πυκνό πευκόδασος στα δυτικά της Βαρού, της πρωτεύουσας της χώρας, στις όχθες της Μπονάρις, της Μαύρης Λίμνης, εκεί είπε στον Τζέφρι ο μάντης του πως θα βρει την Μπλέντα. Όλη η χώρα γνώριζε τη μάγισσα σαν μύθο, μα πάνε αιώνες που κανείς δεν την είχε δει ή ακούσει. Έκανε το σταυρό του στο άκουσμα του ονόματός της και γύρισε να φύγει, δεν ήθελε να έχει καμία σχέση με παγανιστικές λατρείες και δαιμονικά πλάσματα όπως οι μάγισσες. Κοντοστάθηκε όμως στην τελευταία κουβέντα του υπεραιωνόβιου μάντη.

«Εκείνη ξέρει πως να φέρει πίσω τους νεκρούς, αφέντη. Εκείνη ξέρει, αλλά πρόσεχε, δεν κάνει ποτέ της τίποτα χωρίς αντάλλαγμα και πάντα εκείνη στο τέλος κερδίζει σ' ότι έχει σχεδιάσει»

 

:):rose:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα χθες βράδυ. Το ξενύχτησα λίγο και να δω πως θα δουλέψω σήμερα που τα μάτια μου τα νιώθω βαριά σαν να μου κρεμάσαν βαρίδια στα βλέφαρα. Ονόματα αλλάχτηκαν, η ροή μαζεύτηκε, η μαυρίλα παρέμεινε. Θα την ξαναδώ αύριο και θα την ανεβάσω εντός των αρχικών ορίων. Ελπίζω να έκανα κάτι, είχα καιρό να γράψω σ' αυτό το ύφος. :)

Ένα μικρό, τόσο δα, ακόμη μεζεδάκι, έτσι για το καλό:

Spoiler

Ο Μίλτον είδε τον Έντουαρντ να σηκώνεται αργά και να τραβάει το σπαθί του. Έδειχνε σαν υπνωτισμένος. Κάρφωσε τον όρθιο άντρα στην πλάτη με δύναμη τόση που τον τρύπησε πέρα ως πέρα και η ατσάλινη λάμα βγήκε από το στήθος του στάζοντας παντού ζεστό αίμα.

Πώς τα πάτε συμπαίκτες μονομάχοι; Η αρένα θα κοκκινήσει; Η γαλέρα θα γεμίσει νέα χέρια στα κουπιά της; :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Σύντομα, θα χυθεί... Μαύρο Αίμα

Απόσπασμα:

Spoiler

Κάποια στιγμή το δάσος έδωσε τη θέση του σε αποκαΐδια και συνάντησαν τους πρώτους ιππότες. Μια ουρά από σπασμένες πανοπλίες, τσακισμένο ηθικό και κομμένα άκρα, βάδιζαν μακριά από το θανατικό, υποχωρούσαν κουτσαίνοντας και μπουσουλώντας. Μαύρα, καψαλισμένα πρόσωπα τον κοίταζαν με νεκρά μάτια. Μπροστά ο ορίζοντας φλεγόταν και τα σύννεφα κοκκίνιζαν σαν πυρακτωμένα. Άκουσε από πίσω του τον υπηρέτη να ξεστομίζει ένα ξόρκι τρομοκρατημένος. Ο ίδιος δεν ένιωθε ίχνος φόβου. Ήταν ήδη νεκρός και θαμμένος δίπλα στην αγαπημένη του. Όταν έφτασαν στα χαρακώματα, η φρουρά τον αναγνώρισε και τον άφησε να περάσει. Στις κόκκινες ανταύγειες πρόσεξε τα μάτια κάτω από τα ραγισμένα τους κράνη. Είδε τον απόλυτο τρόμο. Περικεφαλαίες, ασπίδες και λάβαρα είχαν το σύμβολο του σταυρού, όπως φαίνεται όμως κανείς τους δεν είχε ακόμα εμπιστοσύνη στο καινούργιο σύμβολο.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και τρεις ημέρες για να τη γράψεις, δεν υπάρχει πρόβλημα έχεις άφθονο χρόνο.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, WILLIAM said:

Και τρεις ημέρες για να τη γράψεις, δεν υπάρχει πρόβλημα έχεις άφθονο χρόνο.

 

Όποτε θα ξεκινήσω να τη γράφω Κυριακή κατά τις 9 το βράδυ! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και δεν αμφιβάλλω ότι θα καταφέρεις να την γράψεις μέσα στα επόμενα 179 λεπτά!

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, elgalla said:

Εγώ δεν έχω γράψει λέξη, αλλά έχω μια ψιλό-ιδέα. 

Ομοίως.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, WILLIAM said:

Και τρεις ημέρες για να τη γράψεις, δεν υπάρχει πρόβλημα έχεις άφθονο χρόνο.

 

Ομοίως!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ιρμάντα said:
9 hours ago, elgalla said:

Εγώ δεν έχω γράψει λέξη, αλλά έχω μια ψιλό-ιδέα. 

Ομοίως.

Ιρμάντα και elgalla... τα δύο επίσημα ονόματα του παρόντος Write-off! Αιδώς Αργείοι! Ντροπή! ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω άδεια, ξεκίνησα να γράφω, γουστάρω, για πάμε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..