Jump to content

Love, Death & Robots (2019, 2021)

Spark

Recommended Posts

Μια συλλογή από σύντομες ιστορίες κινουμένων σχεδίων που εκτείνονται σε διάφορα είδη, όπως η επιστημονική φαντασία, η φαντασία, ο τρόμος και η κωμωδία.

Δημιουργός: Tim Miller
Ηθοποιοί: Scott WhyteNolan NorthMatthew Yang King | Δείτε την πλήρη λίστα με τους ηθοποιούς που συμμετέχουν εδώ

Τι μου άρεσε:
- Τα επεισόδια είναι μικρά σε διάρκεια.
- Τα επεισόδια έχουν πολύ καλό animation.
Σε αρκετά επεισόδια, βρήκα ενδιαφέρουσες τις ιστορίες. 
Οι ηθοποιοί που δανείζουν τις φωνές τους στους κινούμενους χαρακτήρες, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.

Τι δεν μου άρεσε:
Υπάρχουν σκηνές βίας και γυμνού, έχετε αυτό στο νου σας, όσοι έχετε παιδιά μικρής ηλικίας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ
Κακή
Μέτρια
Καλή
Πολύ καλή

• Like 2
  • 2 weeks later...
Blacksword

Πλήρως απολαυστική animated ανθολογία, πράγμα που δεν τις το περίμενα καθόλου, κάνοντας μια μίξη από πιο ατυχών και χιουμοριστικών μέχρι και πιο βίαιων και φρικαλέων καταστάσεων.

Τα επεισόδια βασίζονται σε ιστορίες που έχουν κυκλοφορήσει από διάφορους συγγραφείς ΕΦ (όπως Peter F. Hamilton, Alastair Reynolds, και John Scalzi), με μερικά από αυτά μάλιστα, παρά τη μικρή διάρκειά τους, να έχουν αρκετό υλικό που θα μπορούσαν άνετα να βγάλουν μια γεμάτη σεζόν. 

Σίγουρα συστήνεται.

• Like 1

Μου άρεσε κι εμένα η συγκεκριμένη σειρά γιατί είχε απ' όλα. Επεισόδια με δράση, βία, χιούμορ, θρύλους, μύθους κλπ. Πολύ θετικό το γεγονός ότι διαρκούν λίγο, οπότε κάποια επεισόδια που δεν μου άρεσαν δεν μου χάλασαν τη γενική εικόνα. Ενδιαφέρον και το γεγονός ότι κάθε επεισόδιο πέρα από διαφορετικό σεναριογράφο είχε και διαφορετικούς σκηνοθέτες, οπότε κάθε φορά έβλεπες κάτι εντελώς διαφορετικό, κάποιες φορές κάτι απογοητευτικό, άλλες κάτι πολύ καλό και διασκεδαστικό. Δεν μου άρεσαν τα: the witness, fish night. Αντιθέτως, τα αγαπημένα μου είναι περισσότερα: alternate histories, sonnie's edge, the dump, when yoghurt took over. 

• Like 2

Απίστευτη σειρά, όλη ή τεχνολογια της εποχής καθώς και ορισμένοι από τους καλύτερους δημιουργούς του είδους είναι στους συντελεστές. Συστήνεται ανεπιφύλακτα!

• Like 2
jjohn

Είδα μερικά επεισόδια στο χοστελ τη Κυριακή επειδή το έβαλαν οι άλλοι.

Εντάξει, καλά ήταν να περνάει η ώρα, αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Δηλαδή βαρέθηκα σε κάποια φάση και πήγα στο δωμάτιο μου να ακούσω κάνα τραγούδι.

Στο φόρουμ μας υπάρχουν πολύ καλύτερες ιστορίες για να μεταφέρει κάνεις στη τηλεόραση.

• Like 1
  • 5 months later...
Sigma Ori

Αριστουργηματική ανθολογία κατ' εμέ.

Κάθε ιστορία ήταν όχι μόνο απολαυστική, αλλά και μια καλή δόση έμπνευσης που γέμιζε το μυαλό μου με δεκάδες άλλες ιστορίες. Άγγιξε όλες τις χορδές που μπορούσε να αγγίξει μέσα μου, είτε μιλάμε για space sci-fi, είτε για cyberpunk, είτε για steampunk, είτε για horror, είτε για fantasy. Όσο το έβλεπα, δυσκολευόμουν να πιστέψω ότι υπάρχει στ' αλήθεια, καθώς είχα τη διαρκή αίσθηση ότι κάποιος διάβασε τις επιθυμίες μου και στρατολόγησε μερικούς από τους πιο ταλαντούχους ανθρώπους του χώρου για να τις πραγματοποιήσουν.

Ακόμα και τα λιγότερο καλά επεισόδιά της ήταν πάλι πολύ καλά συγκριτικά με οτιδήποτε άλλο έχω δει. Και ως bonus, με ενέπνευσε να αναζητήσω το περιοδικό Heavy Metal, το οποίο μάλλον θα μου γεμίζει το κενό που μου άφησε το κλείσιμο του «9».

️ and then some.

Edited by Sigma
  • Like 3
  • Spark changed the title to Love, Death & Robots (2019, 2021)
Spark

Love Death + Robots Volume 2 Trailer: NSFW Netflix Series Returns In May

Love Death + Robots Volume 2 Trailer: Netflix's NSFW Animated Series Sets May Return

Netflix has finally released the official trailer for the upcoming second season of Tim Miller and David Fincher’s NSFW animated anthology series Love Death + Robots, which is scheduled to make its return on May 14, two years after the first season had made its debut. The video provides us a preview of different stories involving naked giants, Christmas demons and robots gone wild that will be featured in the new episodes. It also highlighted the visually stunning animation styles that we should expect to see this new season.

In addition, the streaming service has also confirmed that they have officially given the series an early third season renewal which will be available in 2022.  Check out the Love Death + Robots Volume 2 trailer in the player below!

Love Death + Robots is described as a re-imagining of the 1981 animated sci-fi film Heavy Metal which is based on the characters by Richard Corben, Angus McKie, Dan O’Bannon, Thomas Warkentin, and Bernie Wrightson. It is aimed towards adults with stories that go across every genre from science fiction, comedy, fantasy and horror, including imaginative characters such as sentient dairy products, werewolf soldiers and robots gone wild.

The first season, which consisted of 18 episodes, featured the voices of Gary Cole, Chris Parnell, Omid Abtahi, John DiMaggio, Christine Adams, Josh Brener, Jill Talley, Hakeem Kae-Kazim, Nolan North, Elain Tan, Aaron Himelstein, and Samira Wiley with Topher Grace and Mary Elizabeth Winstead appearing in live-action roles.

Love Death + Robots has been in development since the late 2000s. It hails from David Fincher (Mindhunter) and Tim Miller (Deadpool), along with Jennifer Miller and Joshua Donen, who are all executive producing.

Miller, who previously was nominated for an Academy Award for Best Animated Short Film for the 2004 animated short Gopher Broke, returned to his animation roots with the series, utilizing his animation company Blur Studio, while the team also consisted of filmmakers from around the world and featured various animation styles including traditional 2D and photorealistic CGI.

Πηγή: https://www.comingsoon.net/tv/trailers/1170071-love-death-robots-volume-2-trailer

• Like 1
  • 3 weeks later...
SymphonyX13

Δεν θα μπορούσε παρά να ήταν αδύναμη η δεύτερη σαιζόν των μόλις 8 επεισοδείων απέναντι στην πρώτη των 18. Έχει όμως μερικά δυνατά επεισόδια τόσο στην ιστορία όσο και στα animation στυλ που χρησιμοποιήθηκαν. Προσωπικά κορυφαίες στιγμές της σαιζόν  τα "Snow in the desert" και "Life hutch". Καλά επίσης και τα "The tall grass" και "  "All through the house". Για το τελευταίο στην αρχή αναρωτήθηκα μην τυχόν έχουν διαβάσει τις "Μετρημένες μέρες". 🤣😉

• Like 1
Spark

Ξεχώρισα τα επεισόδια 3 και 4.

Επεισόδιο 1 - Automated Customer Service: Καλό Animation, ο σχεδιασμός των χαρακτήρων είναι αλλόκοτος (μεγάλο κεφάλι και μικρότερο σώμα), η ιστορία είχε χιούμορ αλλά ήταν και λίγο τρομακτική.

Επεισόδιο 2 - Ice: Καλό animation, ο σχεδιασμός των χαρακτήρων είναι κάπως αλλόκοτος. Μέτρια ιστορία αλλά μου αρέσει η κάπως "βαριά" ατμόσφαιρα που επικρατεί στο επεισόδιο.

Επεισόδιο 3 - Pop Squad: Εξαιρετικό Animation το ίδιο και τα μοντέλα των χαρακτήρων. Καλή ιστορία, παρουσιάζει ένα δυστοπικό μέλλον αρκετά σοκαριστικό.

Επεισόδιο 4 Snow in the Desert: Εξαιρετικό Animation το ίδιο και τα μοντέλα των χαρακτήρων. Ενδιαφέρουσα ιστορία.

Επεισόδιο 5 - The Tall Grass: Το Animation είναι καλό το ίδιο και τα μοντέλα των χαρακτήρων, τα χρώματά τους μοιάζουν σαν να έχουν βγει από κάποιο πίνακα ζωγραφικής. Καλή ιστορία.

Επεισόδιο 6 - All Through the House: Καλό Animation το ίδιο και τα μοντέλα των χαρακτήρων. Ξεκινάει χαριτωμένα η ιστορία και στην συνέχεια γίνετε κάπως τρομαχτική. Μέτρια ιστορία.

Επεισόδιο 7 - Life Hutch: Εξαιρετικό Animation το ίδιο και τα μοντέλα των χαρακτήρων. Κάπως μέτρια ιστορία.

Επεισόδιο 8 - The Drowned Giant: Εξαιρετικό Animation το ίδιο και τα μοντέλα των χαρακτήρων. Μέτρια ιστορία.

• Like 2
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
Spyrex

Από τη δεύτερη σαιζόν εγώ ξεχώρισα μόνο το πρώτο επεισόδιο το οποίο βρήκα αρκετά χιουμοριστικό. Σε όλα τα επεισόδια, πράγματι, υπάρχει ένα εξαιρετικό animation αλλά δεν ξεχώρισα κάποιο άλλο. Το all through the house μάλιστα το βρήκα κακό επεισόδιο. Φυσικά θα δω και την τρίτη σαιζόν όταν βγει μιας και τα επεισόδια είναι σύντομα και διασκεδαστικά.