Jump to content

GALACTIC WARS II - THE AWAKENING OF THE GIANTS

Recommended Posts

Starbuck

Η ιστορία σου βγήκε προτελευταία στον διαγωνισμό και αυτό μόνο και μόνο επειδή υπήρχε ένα κείμενο που ήταν περισσότερο ποίημα παρά διήγημα αλλιώς θα ήσουν πραγματικά τελευταίος. Κι όμως επιμένεις πως γι' αυτό φταίνε όλοι οι αναγνώστες σου αντί εσύ ο ίδιος. Δεν θα εξελιχθείς ποτέ αν δεν δεχτείς ότι μπορεί κι εσύ να κάνεις λάθη. Τι πιο ανθρώπινο από αυτό άλλωστε. Απορώ ειλικρινά βλέποντας τα εριστικά σου σχόλια, την απροκάλυπτη επίθεση και υποτίμηση των υπολοίπων διαγωνιζόμενων και βασικά θλίβομαι γιατί ένας άνθρωπος που έχει τόσες δυνατότητες είναι τόσο αμετακίνητος. 
Η αποτυχία γίνεται κάτι πολύ σπουδαίο στη ζωή όταν αποφασίζεις να μάθεις από αυτήν. 
Και δεν ξέρω καν γιατί μπαίνω στην διαδικασία να στα πω αυτά, όμως είναι τέτοιο το δέος μου για αυτά με τα οποία έρχομαι αντιμέτωπη μέσα από την παρουσία σου στο φόρουμ, που ίσως απλώς χρειάζομαι εγώ να τα εκφράσω. 

• Like 1
  • Thanks 1
  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Unicron

11

• WILLIAM

10

• Roubiliana

8

• Starbuck

6

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Όνομα Συγγραφέα: Unicron Είδος: Επιστημονική Φαντασία - Epic Space Opera Βία; Λίγη Σεξ; Όχι Αριθμός Λέξεων: 3.848 Αυτοτελής; Ναι Σχόλια: Για τον 50ό Διαγωνισμό Διηγήματος , με θέμα: "Γίγαντες".

Πλοκή Δεν με παίρνει να αναλύσω το διήγημα πόντο-πόντο, θα αναγκαστώ να γράψω κείμενο τριπλάσιο της ιστορίας. Θα αναφέρω κάποια χαρακτηριστικά κομμάτια. Αποδεκτό να θέλει κάποιος να διηγηθεί μ

Έχουμε, ναι. Ότι οι γυναίκες δεν είχαν συχνά τη δυνατότητα να συμμετέχουν στον πόλεμο με τρόπους ισότιμους με τους άντρες (δηλαδή στρατιωτική ηγεσία). Αλλά γυναίκες οι οποίες ήταν π.χ. κατάσκοποι ήταν

Unicron
2 hours ago, Starbuck said:

Η ιστορία σου βγήκε προτελευταία στον διαγωνισμό και αυτό μόνο και μόνο επειδή υπήρχε ένα κείμενο που ήταν περισσότερο ποίημα παρά διήγημα αλλιώς θα ήσουν πραγματικά τελευταίος. Κι όμως επιμένεις πως γι' αυτό φταίνε όλοι οι αναγνώστες σου αντί εσύ ο ίδιος.

Από τη στιγμή που υπήρχαν ιστορίες οριακά εντός/εκτός είδους και θέματος οι οποίες κατατάχθηκαν σε υψηλότερη θέση, τότε όλοι καταλαβαίνουμε με τι κριτήρια ψήφισαν οι συμμετέχοντες και πως διαμορφώθηκε η τελική κατάταξη.  

• Haha 1
elgalla

Guide to writer: Αν δεν μπορείς, να γίνεις κομμωτής.

Unicron
14 minutes ago, elgalla said:

Guide to writer: Αν δεν μπορείς, να γίνεις κομμωτής.

Προσωπικά πιστεύω πως υπάρχουν διακριτά ανδρικά και γυναικεία επαγγέλματα. Άρα, υπάρχουν μόνο κομμώτριες...

• Haha 3
Ιρμάντα

Mamma mia. Here we go again.

• Like 1
Roubiliana

Πάντα αναρωτιομουν... Ο κυβερνήτης αστροπλοιου είναι γυναικείο ή ανδρικό επάγγελμα;

• Like 2
Unicron
5 minutes ago, Roubiliana said:

Πάντα αναρωτιομουν... Ο κυβερνήτης αστροπλοιου είναι γυναικείο ή ανδρικό επάγγελμα;

Πολύ καλή ερώτηση! Αν λάβουμε υπόψιν πως το αστρόπλοιο έχει πηδάλιο ή τιμόνι, τότε καλύτερα να προσλάβουμε άνδρα κυβερνήτη γιατί ως γνωστόν "Γυναίκα στο τιμόνι, ο θάνατος ζυγώνει!"

• Haha 2
Starbuck

https://www.google.com/search?q=στατιστικά+σε+σχέση+με+άνδρες+και+γυναίκες+οδηγούς&oq=στατιστικά+σε+σχέση+με+άνδρες+και+γυναίκες+οδηγούς+&aqs=chrome..69i57.12008j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
η πραγματικότητα είναι αντίθετη. 
Αλλά φυσικά, τα στερεότυπα που αναπαράγεις προέρχονται είτε από άνδρες που φοβούνται μήπως χάσουν την ταυτότητα του «καλύτερου», είτε από γυναίκες που φοβούνται να αναλάβουν ευθύνη. 
Είστε τόσο σίγουροι ότι είστε θεοί ή κάτι που είστε τελικά οι πιο επικίνδυνοι. Και για τον εαυτό σας αλλά και για τους άλλους. 

Starbuck
36 minutes ago, Unicron said:

Από τη στιγμή που υπήρχαν ιστορίες οριακά εντός/εκτός είδους και θέματος οι οποίες κατατάχθηκαν σε υψηλότερη θέση, τότε όλοι καταλαβαίνουμε με τι κριτήρια ψήφισαν οι συμμετέχοντες και πως διαμορφώθηκε η τελική κατάταξη.  

Ακριβώς. Όλοι καταλαβαίνουμε ότι ακόμα και ιστορίες εκτός θέματος ή εκτός είδους ήταν καλύτερες από τη δική σου και διαβάστηκαν πιο ευχάριστα. Είναι τόσο απλό.

• Thanks 1
Unicron
4 minutes ago, Starbuck said:

Ακριβώς. Όλοι καταλαβαίνουμε ότι ακόμα και ιστορίες εκτός θέματος ή εκτός είδους ήταν καλύτερες από τη δική σου και διαβάστηκαν πιο ευχάριστα. Είναι τόσο απλό.

Τότε να μην είχε δωθεί καθόλου θέμα στο διαγωνισμό. Από άποψης συγγραφής και γλωσσικού επιπέδου ναι, το παραδέχομαι πως υπήρχαν ιστορίες πολύ καλύτυρες από τη δική μου. Όμως η γλώσσα είναι απλά το μέσο και από μόνο του δεν αρκεί. Όταν η ιστορία που περιγράφεις δεν έχει ενδιαφέρον και οι ιδέες είναι κοινότυπες τότε όσο καλά και να ξέρεις να γράφεις, απλά σπαταλάς το ταλέντο σου. Τουλάχιστον η δική μου ιστορία είχε μερικές πραγματικά πρωτότυπες ιδέες που ανάλογες δεν βρήκα σε άλλη ιστορία. Βέβαια το γεγονός αυτό δεν λήφθηκε υπόψιν, όπως ίσως έπρεπε...

Όσον αφορά στην οδήγηση, σε καθημερινές συνθήκες και τα δύο φύλα είναι ισάξια. Σε επαγγελματική αγωνιστική οδήγηση όμως δεν ισχύει το ίδιο. Για παράδειγμα, στα 70 χρόνια της Φόρμουλα 1, το 98%+ των οδηγών που πήραν μέρος σε αγώνες είναι άντρες, ενώ όσες γυναίκες δοκίμασαν απέτυχαν. Τυχαίο; Δεν νομίζω!

Ιρμάντα

Το ζήτημα της πρωτοτυπίας είναι υποκειμενικό. Το ζήτημα του γούστου επίσης. Κατά την υποκειμενική μου λοιπόν γνώμη η γλώσσα είναι αν όχι το παν, πάντως ο σημαντικότερος παράγοντας. Οι χαρακτήρες και η γλώσσα. Για το είδος δηλαδή που προσπαθούμε εδώ. Έχουμε ξαναπεί ότι αυτό που κάνεις είναι μια χαρά αλλά για άλλα πράγματα. Γράψε σενάρια, να πουλάς τις ιδέες σου και σου εύχομαι να το κάνεις και να τις πουλάς και ακριβά και ειλικρινά, μακάρι. Να κάνεις την τύχη σου αν μπορείς. Στην τελική όμως η χρήση που έκανε ο Dagoncult στο θέμα των γιγάντων εμένα μου φάνηκε πολύ πιο πρωτότυπη. Είναι θέσφατο η άποψή μου; Όχι. Είναι θέσφατο του οποιουδήποτε η άποψη; Όχι. Ας μην ανακυκλώνουμε λοιπόν. Δεν υπάρχει και λόγος. 

Επίσης και λόγω της ημέρας οι γυναίκες γίνονται και μανάδες, να ξέρεις. Απλώς, λέω. 

Edited by Ιρμάντα
  • Thanks 1
Starbuck

Όχι δεν είναι τυχαίο. Και δεν είναι τυχαίο γιατί στην κοινωνία αυτή οι άντρες μεγαλώνουν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για τους εαυτούς και τις ικανότητές τους σε σχέση με τις γυναίκες, οι οποίες από την γέννησή τους καταστέλλονται ως προς τις επιθυμίες που «δεν ταιριάζουν» με το φύλο τους, κάτι που, όπως ήδη είδαμε, σας κάνει και επικίνδυνους. Όσο αυτό αλλάζει, το ίδιο θα ισχύσει και για τα ανδροκρατούμενα επαγγέλματα και τις ασχολίες, πράγμα που ευτυχώς ήδη συμβαίνει. Τώρα, είναι αλήθεια, πως κάθε επιχείρημα για σένα δεν είναι τροφή για σκέψη αλλά ευκαιρία για αντίλογο. Έναν αντίλογο ο οποίος είναι και ακραία αντιπαραγωγικός για οποιονδήποτε συνομιλητή σου γιατί δεν σε ενδιαφέρει να εξελιχθείς μέσα από μια συζήτηση αλλά να επιβληθείς. Και επειδή εγώ λατρεύω τον διάλογο αλλά δεν ευχαριστιέμαι καθόλου την αντιπαράθεση, θα το κλείσω κάπου εδώ. Αν δεν θες εσύ να κάνεις ένα βήμα παραπέρα, κανένας και καμία δεν μπορεί να σε κουνήσει. 

Unicron
4 minutes ago, Starbuck said:

Όχι δεν είναι τυχαίο. Και δεν είναι τυχαίο γιατί στην κοινωνία αυτή οι άντρες μεγαλώνουν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για τους εαυτούς και τις ικανότητές τους σε σχέση με τις γυναίκες, οι οποίες από την γέννησή τους καταστέλλονται ως προς τις επιθυμίες που «δεν ταιριάζουν» με το φύλο τους, κάτι που, όπως ήδη είδαμε, σας κάνει και επικίνδυνους. Όσο αυτό αλλάζει, το ίδιο θα ισχύσει και για τα ανδροκρατούμενα επαγγέλματα και τις ασχολίες, πράγμα που ευτυχώς ήδη συμβαίνει. Τώρα, είναι αλήθεια, πως κάθε επιχείρημα για σένα δεν είναι τροφή για σκέψη αλλά ευκαιρία για αντίλογο. Έναν αντίλογο ο οποίος είναι και ακραία αντιπαραγωγικός για οποιονδήποτε συνομιλητή σου γιατί δεν σε ενδιαφέρει να εξελιχθείς μέσα από μια συζήτηση αλλά να επιβληθείς. Και επειδή εγώ λατρεύω τον διάλογο αλλά δεν ευχαριστιέμαι καθόλου την αντιπαράθεση, θα το κλείσω κάπου εδώ. Αν δεν θες εσύ να κάνεις ένα βήμα παραπέρα, κανένας και καμία δεν μπορεί να σε κουνήσει. 

Και εμένα μου αρέσει πολύ ο διάλογος και νομίζω πως η βάση του καλού διαλόγου είναι η ανταλλαγή θέσεων και απόψεων. Έτσι δεν είναι; Για παράδειγμα, εγώ πιστεύω πως υπάρχουν ξεκάθαρα αντρικά και γυναικεία επαγγέλματα. Δεν πρέπει κάπως να στηρίξω την άποψή μου; Και επειδή το παράδειγμα με τη Φόρμουλα 1 ίσως ήταν κάπως ακραίο να πω κάτι πιο καθημερινό. Σε όλα τα επαγγέλματα που έχουν σχέση με το αυτοκίνητο (μηχανικοί, λαμαρινάδες, εξατμισάδες, λαστιχάδες, ηλεκτρολόγοι, κτλ) οι μάστορες είναι πάντα άντρες! Όπως και όλοι σχεδόν οι μάστορες (π.χ., υδραυλικοί, ψυκτικοί κτλ) είναι επίσης άντρες. Συνεπώς, εκ των πραγμάτων υπάρχει διάκριση μεταξύ αντρικών και γυναικείων επαγγελμάτων. Ας μη μιλήσω καλύτερα και για εκείνη την ανεκδιήγητη διαφίμηση της Cosmote που δίχνει έναν μαντράχαλο 2 μέτρα να κάνει poll dancing!!!   

• 3 weeks later...
WILLIAM

Όπως πάντα έχεις ιδέες που μπορούν να δώσουν μεγάλες χορταστικές ιστορίες αλλά κάνεις τρία λάθη. Το πρώτο είναι ότι δεν επενδύεις λίγο χρόνο στο χτίσιμο κατάστασης και χαρακτήρων, και στο λέω εγώ που δεν είμαι της περιγαφής ή της λεπτομερούς ψυχογράφησης. Πρέπει όμως να βάλεις κάτι για να τραβήξεις τον αναγνώστη μέσα στην ιστορία, να την βιώσει και να ενδιαφερθεί. Να πορωθεί αν είναι δυνατόν. Το δεύτερο είναι ότι βιάζεσαι να πας στο σημείο που σε γοητεύει. Απόλυτα κατανοητό αλλά για να γοητεύσει και τον αναγνώστη θέλει μια ομαλή πορεία ως εκεί. Το τρίτο λάθος είναι ένα που παλεύουμε και άλλοι μαζί του, η ιδέα είναι πολύ απλά μεγάλη για 3800 λέξεις. Εγώ προσωπικά προσπάθησα πολλές φορές να το κάνω αυτό και όχι πετυχημένα τις περισσότερες, προτιμώ να μη δοκιμάσω αν είναι για' αυτό και δεν πήρα μέρος στο διαγωνισμό μιας και το διαστημόπλοιό μου ήταν πολλές λέξεις.

Κάτι που ακούστηκε για τα επαγγελματα τώρα. Ένας κύριος λόγος ήταν η μυική δύναμη, όλα όσα ανέφερε ο Unicron, μέχρι την μεταπολεμική βιομηχανοποίηση απαιτούσαν μια μυική δύναμη και προσπαθεια που μια γυναίκα δεν μπορούσε να καταβάλλει. Από εκεί και πέρα είναι λίγα αυτά που μια γυναίκα δεν θα έπρεπε να κάνει από τις ψυχοσωματικές διαφορές. Ας πούμε ένα επάγελμα ποτ δεν θα επικροτούσα γυναίκα είναι σε υψηλή στρατιωτική διοίκηση, όχι για άλλο λόγο αλλά γιατί μια γυναίκα δεν είναι τόσο κυνική ώστε να θυσιάζει χιλιάδες ζωές για να πετύχει το σχέδιο μάχης της.

Starbuck
On 6/1/2019 at 12:28 PM, WILLIAM said:

Κάτι που ακούστηκε για τα επαγγελματα τώρα. Ένας κύριος λόγος ήταν η μυική δύναμη, όλα όσα ανέφερε ο Unicron, μέχρι την μεταπολεμική βιομηχανοποίηση απαιτούσαν μια μυική δύναμη και προσπαθεια που μια γυναίκα δεν μπορούσε να καταβάλλει. Από εκεί και πέρα είναι λίγα αυτά που μια γυναίκα δεν θα έπρεπε να κάνει από τις ψυχοσωματικές διαφορές. Ας πούμε ένα επάγελμα ποτ δεν θα επικροτούσα γυναίκα είναι σε υψηλή στρατιωτική διοίκηση, όχι για άλλο λόγο αλλά γιατί μια γυναίκα δεν είναι τόσο κυνική ώστε να θυσιάζει χιλιάδες ζωές για να πετύχει το σχέδιο μάχης της.

Ρε παιδιά γελάω. Η Θάτσερ ας πούμε τι ήτανε. Είναι τόσο ηλίθιο να βλέπετε τις γυναίκες ως τόσο ανίκανες και ασθενικές ή ως εκ φύσεως καλοσυνάτες που όταν μετά κάνουν καμία μαλακία ή είναι πιο σκληρές απ ότι περιμένατε ή (κυρίως) είναι καλύτερες σε κάτι θυμώνετε κι από πάνω που δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες σας ή που σας ξεπέρασαν. Δηλαδή ήμαρτον. Νταξει όλοι και όλες μεγαλώσαμε μέσα στα στερεότυπα αλλά και λίγη παρατήρηση του κόσμου, κάνα διαβασματάκι, μια αμφισβήτηση βρε αδερφέ δεν βλάπτει. 

• Like 1
Unicron
21 minutes ago, Starbuck said:

Ρε παιδιά γελάω. Η Θάτσερ ας πούμε τι ήτανε. Είναι τόσο ηλίθιο να βλέπετε τις γυναίκες ως τόσο ανίκανες και ασθενικές ή ως εκ φύσεως καλοσυνάτες που όταν μετά κάνουν καμία μαλακία ή είναι πιο σκληρές απ ότι περιμένατε ή (κυρίως) είναι καλύτερες σε κάτι θυμώνετε κι από πάνω που δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες σας ή που σας ξεπέρασαν. Δηλαδή ήμαρτον. Νταξει όλοι και όλες μεγαλώσαμε μέσα στα στερεότυπα αλλά και λίγη παρατήρηση του κόσμου, κάνα διαβασματάκι, μια αμφισβήτηση βρε αδερφέ δεν βλάπτει. 

Τώρα θυμήθηκα κάτι αστείο. Όταν ήμουν πέμπτη δημοτικού (κάπου στα μέσα του 90) είχε έρθει στο σχολείο μια ομάδα γυναικών να μιλήσουν για την ισότητα των δύο φίλων κτλ. Σε κάποιο σημείο μαζί με έναν φίλο μου φωνάξαμε για πλάκα «Σεισμός, σεισμός φεμινισμός!» και ο διευθυντής κάλεσε τους γονείς μας!

• Haha 1
WILLIAM

Η Θάτσερ έμεινε στην ιστορία σαν Σιδηρά Κυρία αλλά δεν ήταν κυνική. Μιλάω για την κυνικότητα του να στείλεις τον άλλο στο θάνατο για να πετύχεις, όχι να κηρύξεις έναν πόλεμο ας πούμε. Γιατί τα Φαλκλαντς τα κέρδισε με μικρές μάλιστα απώλειες. Μιλάω για την κυνική αποστολή κάποιου σε αποστολή από την οποία που δε θα γυρίσει όπως έκαναν οι Σύμμαχοι με την απόβαση της Κέρου το 1943 Μια γυναίκα δεν θα το κάνει ίσως γιατί έχει το ένστικτο της επιβίωσης σαν μητέρα. 

Σχετικά με την αμφισβήτηση του τίτλου «Σιδηρά Κυρία»: Οι ανθρώπινες ζωές δε χάνονται μόνο σε πολέμους. Κι αν σε ένα πόλεμο δε χάθηκαν πολλές ζωές, μπορεί να οφείλεται στο ότι δε χρειάστηκε να χαθούν. Αν χρειαζόταν να πεθάνει κι άλλος κόσμος για να επιτευχθεί ο στόχος, ε μάλλον θα πέθαινε. Βλέπουμε συνολικά την πορεία κάποιου/ας για να κρίνουμε και δε στεκόμαστε σε αυτά που συμφωνούν με τις προκαταλήψεις μας (cherry picking το λένε).

Ίσως κάποιοι πρέπει να διαβάσετε κάποια πράγματα για τον Μπόμπι Σαντς και τους άλλους απεργούς πείνας (καμιά δεκαριά ήταν, νομίζω), που η Θάτσερ τους άφησε να πεθάνουν. Ψάξτε το, παιδιά και ξεκολλήστε από τα στερεότυπα του υποτιθέμενου μητρικού φίλτρου που κάνει τις γυναίκες τρυφερούλικες. Διαβάστε και για την απόπειρα του ΙΡΑ να σκοτώσει τη Θάτσερ το 1984. Η απόπειρα απέτυχε και η Θάτσερ εκφώνησε το λόγο της κανονικότατα στην προγραμματισμένη ομιλία. Τόσο τρυφερή και ευαισθητούλα.

https://www.pagenews.gr/2017/10/11/kosmos/margkaret-thatser-eksinta-deyterolepta-apo-ton-thanato/

Κάθε άνθρωπος είναι κράμα των επιρροών της φύσης και της κοινωνίας. Κατά τη γνωμη μου (γνώμη είναι, όχι ευαγγέλιο), ο μόνος ασφαλής τρόπος να καταλάβουμε τις διαφορές της φύσης των δυο φύλων είναι να εξαλειφθούν οι κοινωνικές ανισότητες. Να ανατρέφονται αγόρια και κορίτσια με τις ίδιες ελευθερίες και αργότερα η κοινωνία να τους δίνει τις ίδιες ευκαιρίες σε όλους τους τομείς.  Αλλά ακόμη κι αν κάποτε το καταφέρουμε αυτό, θα βρούμε σε τι διαφέρουν ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ. Από εκεί και πέρα, το κάθε άτομο θα αποκλίνει από το μέσο όρο, όσο γουστάρει και όσο του υπαγορεύει το μέσα του.

Γενικά, θα έλεγα να μην τσουβαλιάζουμε ανθρώπους όπως έκαναν οι παππούδες μας, γιατί μετά θα έχουμε νεύρα με τους ανθρώπους που βγάζουν νοκ άουτ τα σενάρια που φτιάξαμε στο σβέρκο τους χωρίς να τους ξέρουμε και χωρίς να τους ρωτήσουμε.

WILLIAM

Ξέρω αρκετά καλά την ιστορία για να ξέρω ακι τα παραδείγματα, και είδες δεν είπα για πρωθυπουργός, είπα για στραιωτική ηγεσία και δη στο πεδίο της μάχης. Μιλάω για κάτι πολύ συγκεκριμένο. 

1 minute ago, WILLIAM said:

Ξέρω αρκετά καλά την ιστορία για να ξέρω ακι τα παραδείγματα, και είδες δεν είπα για πρωθυπουργός, είπα για στραιωτική ηγεσία και δη στο πεδίο της μάχης. Μιλάω για κάτι πολύ συγκεκριμένο. 

Και απάντησα και σε αυτό. Όταν και αν εξαλειφθούν οι κοινωνικές διαφορές, τότε και μόνο τότε θα μπορέσει να διαπιστωθεί σε τι ποσοστό ισχύει αυτό που λες. Σε αυτή τη φάση της ιστορίας μόνο υποθέσεις μπορείς να κάνεις, γιατί οι ανισότητες εξακολουθούν να είναι κραυγαλέες

WILLIAM

Εντάξει από όσο μας επιτρέπει η ιστορία να συμπεράνουμε από γυναίκες που οδήγησαν στρατούς, 

Βέβαια αυτό δεν το είπα για κακό, πιστεύω ότι δεν αφήνει την ψυχή αλώβητη το να κάνεις κάτι τέτοιο, δεν είναι απαραίτητα προσόν για έναν άνθρωπο.

7 minutes ago, WILLIAM said:

Εντάξει από όσο μας επιτρέπει η ιστορία να συμπεράνουμε από γυναίκες που οδήγησαν στρατούς, 

Βέβαια αυτό δεν το είπα για κακό, πιστεύω ότι δεν αφήνει την ψυχή αλώβητη το να κάνεις κάτι τέτοιο, δεν είναι απαραίτητα προσόν για έναν άνθρωπο.

Και μόλις μου ήρθε στο μυαλό ένα από τα ελάχιστα παραδείγματα γυναικών, η Ιωάννα της Λωραίνης. Νίκη των Γάλλων στον Εκατονταετη Πόλεμο, στην πυρά η Ιωάννα γιατί φορούσε ανδρικά ρούχα. Όπως είπα, έχουμε πολύ δρόμο για να φτάσουμε στην ισότητα των ευκαιριών και να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα βασισμένα σε μετρήσεις. Και όσο για την ψυχή, όταν φτάσουμε στην ισότητα, ο καθένας (και η καθεμιά) θα αποφασίζει πόσο θα επιβαρύνει την ψυχή του/της.

WILLIAM

Ναι αλλά σου διαφεύγει κάτι, δεν την έκαψαν οι Γάλλοι, οι Άγλοι την έκαψαν. Η δίκη ήταν πολιτική, η κατηγορία δεν ήταν για τα ρούχα αλλά ήταν για μαγεία και αίρεση ταυτόχρονα (επειδή η μαγεία σύμφωνα με τα πιστεύω της εποχής ήταν αμφισβητούμενη καθώς ΄ήταν παρθένα) και αυτό γιατί έτσι θα απεδείκνυαν ότι ο Κάρολος δεν είχε στεφθεί βασιλιάς ελέω Θεού (όπως πίστευαν για τους μονάρχες τότε) αλλά ελέω του διαβόλου. Η δίκη ωστόσο ήταν απο την αρχή αμφισβητίσημη και το 1459 στην αναψηλάφηση απορρίφθηκε. Το θέμα των ρούχων προέκυψε στη δίκη αλλά απορρίφθηκε λόγω του ότι ήταν στον πολεμο και αναγνωρίζόταν ακόμα και τότε αυτό σαν εύλογο. Μπορεί να νίκησαν οι Γάλλοι αλλά αυτό συνέβη 24 χρόνια μετά το θάνατο στην πυρά της Ιωάννας. Η οποία οδήγησε το στρατό αλλά δεν θυσίασε ποτέ άνδρες ήταν μάλιστα τόσο συναισθηματική που έκλαιγε για τους νεκρούς.

Roubiliana

Η Αρτεμισία ήταν η μοναδική που διακρίθηκε από τον Περσικό στόλο στη ναυμαχία της Σαλαμίνας. Νομίζω ότι διοικούσε τον στόλο της Αλικαρνασσού. Αν κ Ελληνίδα, πολέμησε στο πλευρό των Περσών. Η Μπουτικα που ηγήθηκε στους Γαλάτες της Βρετανίας εναντίον των Ρωμαίων. Η Αικατερίνη της Ρωσίας ηγήθηκε των Ορλοφικων. Η Ισαβέλλα της Ισπανίας που έστειλε την Ισπανική Αρμάδα σε πόλεμο αυτοκτονίας.  Έχω κ άλλα παραδείγματα αλλά τώρα πάω να γράψω ένα ρομαντικό διήγημα σε σχετικό τοπικ. 

Edited by Roubiliana
  • Like 1
Roubiliana

Η Θάτσερ; Πφφφ. Γατάκι...