Jump to content

GALACTIC WARS II - THE AWAKENING OF THE GIANTS

Recommended Posts

WILLIAM

Ναι δεν είπα για την ηγεσία απλά οι γυναίκες δεν είναι το ίδιο κυνικές με τους άνδρες στον πόλεμο. Εγώ το απέδωσα στο ότι ίσως είναι η φυσική προδιάθεση της μητέρας απέναντι στη ζωή, Εσείς σαν γυναίκες μπορεί να έχετε μια καλύτερη άποψη,

Η Αρτεμισία πολέμησε με τους Περσες, όπως όλες οι πόλεις της Ιωνίας, γιατί ήταν υποτελής των Περσών. Στη Σαλαμίνα δε στάθηκε τρομερά τυχερή και όχι μόνο σώθηκε αλλά κέρδισε και την εύνοια του Ξέρξη.

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Unicron

11

• WILLIAM

10

• Roubiliana

8

• Starbuck

6

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Όνομα Συγγραφέα: Unicron Είδος: Επιστημονική Φαντασία - Epic Space Opera Βία; Λίγη Σεξ; Όχι Αριθμός Λέξεων: 3.848 Αυτοτελής; Ναι Σχόλια: Για τον 50ό Διαγωνισμό Διηγήματος , με θέμα: "Γίγαντες".

Πλοκή Δεν με παίρνει να αναλύσω το διήγημα πόντο-πόντο, θα αναγκαστώ να γράψω κείμενο τριπλάσιο της ιστορίας. Θα αναφέρω κάποια χαρακτηριστικά κομμάτια. Αποδεκτό να θέλει κάποιος να διηγηθεί μ

Έχουμε, ναι. Ότι οι γυναίκες δεν είχαν συχνά τη δυνατότητα να συμμετέχουν στον πόλεμο με τρόπους ισότιμους με τους άντρες (δηλαδή στρατιωτική ηγεσία). Αλλά γυναίκες οι οποίες ήταν π.χ. κατάσκοποι ήταν

DinoHajiyorgi

Γιατί έχετε ξεφύγει τόσο σε αυτό το θέμα; Γιατί ντε και καλά ψάχνετε παραδείγματα στην ιστορία που να δικαιολογούν άτυχες γενικεύσεις όσον αφορά τα φύλα; Με σοκάρει που κάνουμε αυτή τη συζήτηση, που εκφράζουμε αυτές τις απόψεις εδώ, στο sff, εμείς του φανταστικού, εμείς που θα έπρεπε να προωθούμε ιδέες απελευθερωμένες από στερεότυπα. Και να το κάνω πιο λιανά: Είμαστε συγγραφείς του φανταστικού έτσι; Δεν χρειαζόμαστε την Ιστορία για να δώσουμε άλλοθι στα δημιουργήματα μας. Αν εγώ, εσύ, εκείνος, θέλουμε να γράφουμε για badass, μαυρόψυχες, κυνικές όσο δεν πάει ηρωίδες, σε μάχες, σε πολέμους, σε μπουνίδι σε σαλούν, πως στο διάολο ο οποιοσδήποτε μπορεί να μας πει ότι δεν μπορούμε;

• Like 2
elgalla
1 hour ago, WILLIAM said:

Ναι δεν είπα για την ηγεσία απλά οι γυναίκες δεν είναι το ίδιο κυνικές με τους άνδρες στον πόλεμο. Εγώ το απέδωσα στο ότι ίσως είναι η φυσική προδιάθεση της μητέρας απέναντι στη ζωή, Εσείς σαν γυναίκες μπορεί να έχετε μια καλύτερη άποψη,

Έχουμε, ναι. Ότι οι γυναίκες δεν είχαν συχνά τη δυνατότητα να συμμετέχουν στον πόλεμο με τρόπους ισότιμους με τους άντρες (δηλαδή στρατιωτική ηγεσία). Αλλά γυναίκες οι οποίες ήταν π.χ. κατάσκοποι ήταν μια χαρά κυνικές, όπως και γυναίκες βασανίστριες, γυναίκες αξιωματικοί των SS κτλ. Η μόνη σχέση που έχει το φύλο σε αυτό είναι ότι οι γυναίκες συστηματικά και συστημικά αποκλείονταν από συγκεκριμένα πράγματα.

• Like 3
WILLIAM

Όσες φορές ήταν ωστόσο σε διοικητικές θέσεις στρατού ήταν πιο φιλάνθρωπες, αυτό έλεγα.

Κύριε Χατζηγιώργη, μιλούσαμε για τα ιστορικά προηγούμενα, φυσικά το τι θα γράψει κανείς είναι μια άλλη ιστορία.

Roubiliana
1 hour ago, DinoHajiyorgi said:

Γιατί έχετε ξεφύγει τόσο σε αυτό το θέμα; Γιατί ντε και καλά ψάχνετε παραδείγματα στην ιστορία που να δικαιολογούν άτυχες γενικεύσεις όσον αφορά τα φύλα; Με σοκάρει που κάνουμε αυτή τη συζήτηση, που εκφράζουμε αυτές τις απόψεις εδώ, στο sff, εμείς του φανταστικού, εμείς που θα έπρεπε να προωθούμε ιδέες απελευθερωμένες από στερεότυπα. Και να το κάνω πιο λιανά: Είμαστε συγγραφείς του φανταστικού έτσι; Δεν χρειαζόμαστε την Ιστορία για να δώσουμε άλλοθι στα δημιουργήματα μας. Αν εγώ, εσύ, εκείνος, θέλουμε να γράφουμε για badass, μαυρόψυχες, κυνικές όσο δεν πάει ηρωίδες, σε μάχες, σε πολέμους, σε μπουνίδι σε σαλούν, πως στο διάολο ο οποιοσδήποτε μπορεί να μας πει ότι δεν μπορούμε;

Άσε που με όλες αυτές τις συζητήσεις για μάχες, νεκρούς κ κυνισμό δυσκολεύομαι να έρθω σε επαφή με την ευαίσθητη πλευρά του εαυτού μου κ να γράψω ένα ρομαντικό διήγημα.😜

Unicron

Μου έχετε σπαμάρει το post παίδες! Νομίζω πως η συζήτηση περί της ισότητας των δύο φύλων θα ήταν καλύτερο να μεταφερθεί σε ξεχωριστό post.

Υ.Γ.: Από την παιδική μου ηλικία (αρχές 90s) θυμάμαι την εξής φράση: "Αγόρια ρομπότ, κορίτσια φερι-μποτ!"

• Haha 2
  • Confused 1
WILLIAM

Χμ απόλυτα κατανοητό.

Έχασες και συ στο στοίχημα;

Roubiliana
Just now, WILLIAM said:

Χμ απόλυτα κατανοητό.

Έχασες και συ στο στοίχημα;

Ε, όχι, εγώ κέρδισα (σιγά μην έχανα) κ έβαλα το θέμα. Αλλά μετά ζήλεψα. Μεγάλη ιστορία. Μπες στο σχετικό τοπικ για πληροφορίες. Ο unicron έχει δίκιο πάντως. Του έχουμε διαλύσει το ποστ (ή το έχουμε κάνει διάσημο, όπως το δει κανείς).

5 hours ago, Roubiliana said:

Η Αρτεμισία ήταν η μοναδική που διακρίθηκε από τον Περσικό στόλο στη ναυμαχία της Σαλαμίνας. Νομίζω ότι διοικούσε τον στόλο της Αλικαρνασσού. Αν κ Ελληνίδα, πολέμησε στο πλευρό των Περσών. Η Μπουτικα που ηγήθηκε στους Γαλάτες της Βρετανίας εναντίον των Ρωμαίων. Η Αικατερίνη της Ρωσίας ηγήθηκε των Ορλοφικων. Η Ισαβέλλα της Ισπανίας που έστειλε την Ισπανική Αρμάδα σε πόλεμο αυτοκτονίας.  Έχω κ άλλα παραδείγματα αλλά τώρα πάω να γράψω ένα ρομαντικό διήγημα σε σχετικό τοπικ. 

Δε χρειάζεται να γράψεις κι άλλα. Ούτε εγώ σχολίασα με πρόθεση να πείσω για κάτι που θα πάρει αιώνες να αποδειχτεί, εφόσον οι κοινωνικές ανισότητες δε θα εξαλειφθούν αύριο μεθαύριο. Όπως βλέπεις, όταν ο άλλος έχει προαποφασίσει για όλες τις γυναίκες όλων των εποχων, δεν έχει καμιά σημασία τι θα γράψουμε εγώ κι εσύ ως τροφή για σκέψη. Θα εστιάσει εκεί που θέλει (το cherry picking που λέγαμε) για να βγάλει ό,τι συμπέρασμα ταιριάζει με τις υποθέσεις του. Απλά, περιμένω να δω πού θα κάνει focus για να σου τις βγάλει ΟΛΕΣ γλυκούλικα θηλυκά. Σε ευχαριστώ για τα έξτρα παραδείγματα. Θα τα μελετήσω με την πρώτη ευκαιρία. 😊😊😊

WILLIAM

Αν εννοείς την Αήττητη Αρμάδα, βασιλιάς της Ισπανίας΄ήταν ο Φίλιππος ο Β' και δεν ήταν αποστολή αυτοκτονίας, είχε υπεροπλία, άσχετα αν καιρός και Άγγλοι κατάφεραν να την νικήσουν. Τα Ορλοφικά ήταν κακή συγκυρία για την Ελλάδα αλλά για τη Ρωσσία όλα μια χαρά και δεν ηγήθηκε στη μα΄χη μια χαρά έμεινε στην Πετρούπολη.

Να υπενθυμίσω ότι αλλού ήταν η ένστασή μου όχι στις γυναίκες ηγέτιδες, η ένσταση μου ήταν στην ευκολία με την οποία στέλνεις κάποιον να πεθάνει, όχι να πολεμήσει και ίσως να πεθάνει αλλά σίγουρα να πεθάνει, έχει πολλή μεγάλη διαφορά.

Και όχι Ronin, δεν είμαι προκατηλειμμένος αλλά ξέρω καλά την ιστορία απλά. Και όχι δεν θεωρώ όλες τις γυναίκες γλυκούλες. 

elgalla

Μα βρε William γιατί δεν καταλαβαίνεις ότι δεν έχεις ικανό δείγμα για να αντλήσεις δεδομένα; Έχεις 100αδες άντρες στρατηγικούς ηγέτες από τη μια και με το ζόρι μια ντουζίνα γυναίκες από την άλλη. Έχεις επίσης μια ιστορία που (γνωρίζεις καλά ότι) είναι γραμμένη από άντρες και άρα υπόκειται στα δικά τους εμφυλα biases. Οπότε δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση μεταξύ των δειγμάτων, οποίο συμπέρασμα κι αν βγάλεις θα είναι αναξιόπιστο. 

• Like 1
John Ernst

Για την ιστορία

http://www.exostispress.gr/Article/poia-itan-i-mileba-marits

ΥΓ για να μην παρεξηγηθώ, η δική μου σύζυγος είναι η καλύτερή μου beta reader, δε μου δίνει καμία ιδέα, με στηρίζει όμως ψυχολογικά

Edited by John Ernst
  • Like 1
Roubiliana
12 minutes ago, John Ernst said:

Για την ιστορία

http://www.exostispress.gr/Article/poia-itan-i-mileba-marits

ΥΓ για να μην παρεξηγηθώ, η δική μου σύζυγος είναι η καλύτερή μου beta reader, δε μου δίνει καμία ιδέα, με στηρίζει όμως ψυχολογικά

Και εγώ τον σύζυγο έχω για beta reader και για ψυχολογική στήριξη. Αχ, τι θα κάναμε χωρίς αυτούς... 

Edited by Roubiliana
  • Like 1
WILLIAM

Σύμφωνοι Αταλάντη, αλλά από όσα έχω πρέπει να κρίνω και το συγκεκριμένο θέμα δεν κρυβόταν εύκολα, ακόμα και μεγάλοι όπως ο Ναπολέων δεν καταφέρανε να κρύψουν ωμότητες και σφαγές. Άρα κάτι θα μαθαίναμε. 

Α κυρίες και και κύριοι σε αυτό το θέμα δε μπορώ να σχολιάσω, εγώ είμαι εργένης και οι beta readers μου αν δεν είναι εδώ μέσα είναι πάντως έξω από τους οικείους μου (ένας λόγος που έχω πει πολλές φορές πόσο πολύτιμο μου είναι το sff).