Jump to content
Dreamer

Avengers: Endgame (2019)

Recommended Posts

Dreamer

Μετά τα καταστροφικά γεγονότα των Avengers: Infinity War (2018), το σύμπαν είναι ερειπωμένο. Με τη βοήθεια των υπόλοιπων Συμμάχων, οι Εκδικητές συγκεντρώνονται για άλλη μια φορά για να αναιρέσουν τις ενέργειες του Thanos, και να αποκατασταθεί η τάξη στο σύμπαν.

Σκηνοθέτες: Anthony RussoJoe Russo
Σεναριογράφοι: Christopher Markus, Stephen McFeely  3 ακόμη
Ηθοποιοί: Brie LarsonScarlett JohanssonKaren Gillan  Δείτε την πλήρη λίστα με τους ηθοποιούς που συμμετέχουν εδώ

• Like 2

Ιρμάντα

Στα άμεσα πλάνα μου.

Dreamer

Τι μου άρεσε:
- Η ταινία είναι μεγάλη σε διάρκεια 2+ ώρες.
- Επικές μάχες.
Το ταξίδι στο χρόνο.
- Εξαιρετικές ερμηνείες.
- Εξαιρετικά ειδικά εφέ.
- Σε κάποια σημεία έχει χιούμορ. 

Τι δεν μου άρεσε:
- Ο Hulk έχει υπερβολικά ανθρώπινη όψη, συμπεριφέρεται και μιλάει με ήρεμο τρόπο σαν άνθρωπος.
- Ο Thor έχει παχύνει. Έχει κάνει κοιλιά -σαν αερόστατο- από τις πολλές μπύρες (βέβαια, εξακολουθεί να είναι αρκετά ισχυρός, ασχέτως αυτής της αλλαγής).
- Ο Captain America φαίνεται ότι βγαίνει στην σύνταξη, και αν δούμε άλλη ταινία με αυτόν, πολύ πιθανόν, να είναι με νέο έγχρωμο ηθοποιό (είχα συνηθίσει τον λευκό Captain America).
- Δυστυχώς από ότι φάνηκε, η νίκη έχει και το τίμημα της, πεθαίνουν δύο ήρωες.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ
1/2 Μισό αστέρι
Κακή
Μέτρια
Καλή
Πολύ καλή

• Like 1

Mesmer
6 hours ago, Dreamer said:

- Ο Hulk έχει υπερβολικά ανθρώπινη όψη, συμπεριφέρεται και μιλάει με ήρεμο τρόπο σαν άνθρωπος.

Είναι μία από τις πολλές μορφές που έχει πάρει ο Hulk στα κόμικ. Η συγκεκριμένη είναι γνωστή ως Professor Hulk.

main-qimg-c1896e52488d8577798ac14168f899

6 hours ago, Dreamer said:

- Ο Captain America φαίνεται ότι βγαίνει στην σύνταξη, και αν δούμε άλλη ταινία με αυτόν, πολύ πιθανόν, να είναι με νέο έγχρωμο ηθοποιό (είχα συνηθίσει τον λευκό Captain America).

Κι αυτό εδώ είναι παρμένο από τα κόμικ. Ο Falcon είχε αναλάβει χρέη Captain America για μία περίοδο. Δεν νομίζω να δούμε δική του ταινία, αλλά ως guest μπορεί.

24c24cb5dbb41aacf892dba2dc929412.jpg

Γενικότερα, η ταινία είχε πολλά Πασχαλινά Αβγά (μιας και το 'χει η μέρα), όπως το Hail Hydra του Captain America.

Captain-America-Reveal-06282016.jpg

• Like 1
  • Thanks 1

Mesmer

Το Endgame έχει κιόλας φτάσει στο νούμερο 2 της παγκόσμιας κατάταξης, στις κινηματογραφικές εισπράξεις, ξεπερνώντας τον Τιτανικό. Αξίζει, επίσης, να αναφερθεί ότι το Avatar, που είναι στην κορυφή, έφτασε τα 2 δις έσοδα σε 47 ημέρες, ενώ το Endgame μόλις σε 11.

Μάλλον σύντομα θα έχουμε αλλαγές στην κορυφή. Κι αν συνεχίσει έτσι, μπορεί να ξεπεράσει και τα 3 δις. Well done!

• Like 3

Ιρμάντα

Το είδα.

Εντάξει, είχα ακούσει διθυράμβους. Δεν μπορώ να πω πως επαναπροσδιορίζει το κινηματογραφικό γίγνεσθαι. Απο την άλλη η ταινία πραγματοποιεί όσα υπόσχεται. Είναι χορταστική, έχει στέρεο σενάριο, καλές ερμηνείες και αρκετό χιούμορ. Κλείνει τις ιστορίες ικανοποιητικά, πιστευτά, εύστοχα. Θα έλεγα πως πηγαίνει ένα βήμα παρακάτω ολόκληρο το σύμπαν των Avengers.

Spoiler

Αγαπημένες στιγμές: Ο Thanos στο αξιολάτρευτο καλύβι του, μετά την εκαθάρριση των πληθυσμών να απολαμβάνει ζαρζαβατικά από τον κήπο του μέχρι να του ξηγηθεί ο Thor την τσεκουριά. Ο Thor υπό κατάρρευση με μπυροκοιλιά και ζητήματα όπως το ποιος θα του φτιάξει την καλωδιακή. Ο Captain America που ξαναβρίσκεται με τον έρωτα της ζωής του. Διότι αν δεν χρησιμοποιήσεις τη μηχανή του χρόνου για να ξαναβρεθείς με τον έρωτα της ζωής σου, γιατί θα την χρησιμοποιήσεις. Όχι, μαζί του σ' αυτό. Το cameo του Stan Lee (Make Love Not War). Η συνάντηση του γιου Σταρκ με τον μπαμπά Σταρκ. Το Μπουουουουμ! που τα χρειάστηκαν όλοι (όσοι είδατε ή δείτε την ταινία, θα καταλάβετε).

Λιγότερο αγαπημένες σκηνές: Nebula vs Nebula. Μπερδεύτηκα. Γενικά εκείνο το σημείο ήταν το λιγότερο σαφές.

Ακόμη λιγότερο αγαπημένες σκηνές: Οι μάχες. Σωστές, νομίζω, αλλά τόσες πολλές και τόσο γρήγορες που, ειλικρινά με νύσταξε τόση ένταση. Καμιά φορά οι συνεχείς κορυφώσεις είτε σε μία ταινία είτε σε ένα κείμενο κουράζουν αντί να ιντριγκάρουν. (Στις μάχες ο μικρός κοιμήθηκε.)

Ελπίδες: Να μην ξαναζωντανέψει ο Τόνυ Σταρκ και να μην ξανανιώσει ο Στηβ Ρότζερς. Δεν μπορώ άλλο πισωγύρισμα. Ειλικρινά.

Γενικά τη συστήνω. Δεν είμαι σίγουρα το κοινό της, αλλά καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους το κοινό της θα τη λατρέψει.

Starbuck

Καλημέρα σας! Ήρθε η ώρα να αφήσω κι εγώ το σχόλιό μου για την ταινία!

Spoiler

Λοιπόν, εμένα μου άρεσε πολύ και η τόση ώρα πέρασε νεράκι! Έκανε ορισμένες κοιλίτσες αλλά το συνολικό με αποζημίωσε! Με κούρασε λίγο το πολύ ξύλο στην επική μάχη μεταξύ γης και θάνου, όμως λάτρεψα τις εικόνες και το ντιζάιν (και τον τεράστιο Αντ-μαν) οπότε κι εκεί με αποζημίωσε. 
Το ενδιαφέρον είναι πως αγάπησα σε αυτή την ταινία ακριβώς αυτά που δεν άρεσαν στον @Dreamer. Βρίσκω την ανθρώπινη πλευρά των ηρώων πολύ πιο ενδιαφέρουσα από το να είναι πάντα τέλειοι, που το βρίσκω βαρετό. Ειδικά ο Χάλκ και ο Θορ μου πρόσφεραν πολύ γέλιο. Ενώ δεν θα μου λείψει ο Κάπτεν, αν και είναι σίγουρα ο κώλος της Αμερικής!
Στεναχωρήθηκα που χάσαμε τον Άιρον Μαν (we are avengers not prevengers 😛), είναι από τους αγαπημένους μου, αλλά πέθανε ένδοξα. Πολύ ωραίες οι σκηνές με την κόρη του (άι λοβ γιου θρι θάουζαντ του).
Πολύ ωραίες σκηνές, επίσης, ο Θάνος που μαζεύει καρπούς στον «κήπο» (rocket: «Oh, Thanos has a retirement plan! Sweet!») και ο Θορ που μπαίνει στο όχημα των γκάρντιανς, στέκεται δίπλα στον στάρλορντ και λέει: «Asguardians of the Galaxy». Να! Και πάλι γελάω μ' αυτό! Ίσως θα γελάω για πάντα! 
Λοιπόν, αυτά! Είναι μια ταινία που σίγουρα αξίζει τον χρόνο της.

• Like 1

Mesmer
9 minutes ago, Starbuck said:

Hide contents

Πολύ ωραίες σκηνές, επίσης, ο Θάνος που μαζεύει καρπούς στον «κήπο» (rocket: «Oh, Thanos has a retirement plan! Sweet!») και ο Θορ που μπαίνει στο όχημα των γκάρντιανς, στέκεται δίπλα στον στάρλορντ και λέει: «Asguardians of the Galaxy». Να! Και πάλι γελάω μ' αυτό! Ίσως θα γελάω για πάντα! 

Και τα δύο αυτά είναι δανεισμένα από τα κόμικ (ξέχασα να τα αναφέρω νωρίτερα). Καθώς και το σκιάχτρο από τη στολή του Θάνος.

1074601-cosmic_powers_unlimited_01___sil

693934._SX1280_QL80_TTD_.jpg

• Like 1

Starbuck

τώρα πάλι καλά που το αναφέρεις αυτό γιατί εγώ έχω κάνει το εξής κουλό: δεν έχω διαβάσει τα κόμικ! ούτε ένα! ενώ έχω δει σχεδόν όλες τις ταινίες! 
Βέβαια από την άλλη αυτό έχει και τα θετικά του. Έχω μπόλικα χρόνια ζωής ακόμα (ελπίζω), οπότε είναι ωραίο να σκέφτομαι ότι έχω ακόμα και μπόλικο πράμα να εξερευνήσω :ahappy:

Mesmer

Η ταινία δεν έχει καμία σχέση με το κόμικ. Απλά έχουν βάλει κάποιες σκηνές, αυτά τα easter eggs, που περιμένουν οι λάτρεις των κόμικ. Το Infinity gauntlet, που στην ουσία είναι η ταινία Infinity war, είναι εξαιρετική σειρά. Κι αν το διαβάσεις, να είσαι σίγουρη ότι θα δεις κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που είδες στην ταινία. Επίσης, πριν ξεκινήσεις το Infinity gauntlet πρέπει να διαβάσεις και το The Thanos quest, που αναφέρεται στο πώς ο Θάνος μάζεψε τα infinity gems.

Πάνε πάνω από 10 χρόνια από τότε που τα διάβασα. Ήταν ωραία που είδα μια εκδοχή τους γυρισμένη σε ταινία.

• Thanks 1

Mournblade

Κι εγώ, αν και κομικ φαν μέχρι τα early 20s, δεν διάβασα ποτέ το nfinity gauntlet. (πράγμα που ψήνομαι να κάνω έστω και τώρα)

Απεναντίας, έφηβος έχω λιώσει αυτό στα κόμιξ της Μαμούθ:

Spoiler

image.jpeg.f83836c827aa7d953c376bf13b1a9644.jpeg

• Like 2