Jump to content

Ελληνικό setting


John Ernst
 Share

Recommended Posts

18 minutes ago, Unicron said:

Εγώ πάντως συνεχίζω να πιστεύω πως όλα τα είδη δεν μπορούν να λειτουργήσουν εξίσου καλά σε όλες τις γλώσσες και κουλτούρες. Και θα δώσω ένα επίκαιρο παράδειγμα. Ελπίζω όλοι να συμφωνούμε πως οι ταινίες που βασίζονται στα βιβλία του Dan Βrown είναι εξαιρετικές ταινίες θρίλερ και μυστηρίου. Τώρα τι συμβαίνει όταν προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ταινία θρίλερ-μυστηρίου σε Ελληνικό σκηνικό; Καταλήγουμε φυσικά με γιγαντοπατάτες Νευροκοπίου σαν το Έτερος Εγώ. Από τον τίτλο και μόνο καταλαβαίνεις πως προορίζεται για “σοβαρή-ψαγμένη-κουλτουριάρικη” ταινία. Πριν από λίγο καιρό προσπάθησα να τη δω στο Youtube αλλά μετά το πρώτο μισάωρο κινδύνεψα με ναρκοληψία! Το μόνο που άκουγα ήταν ένα ακατάπαυστο «Μπλα-Μπλα-Μπλα.....» από ομιλούντα σκηνικά. Ούτε γρήγορο ρυθμό είχε και φυσικά δράση ούτε για δείγμα. Πέντε λεπτά ταινίας από το Angels & Demons είναι εκατό φορές πιο ενδιαφέροντα απ’ όλη την ελληνική ταινία.  

https://el.wikipedia.org/wiki/Άμυνα_ζώνης_(τηλεοπτική_σειρά)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    8

  • WILLIAM

    17

  • Ιρμάντα

    8

  • Unicron

    13

Συγνώμη, αλλά τι κακό είχε η ρομπο ταινία δηλαδή; Ήταν παιδική εντάξει αλλά για παιδιά τι λάθος της βρήκες ακριβώς; Εγώ τη βρήκα μια χαρά.

Επίσης αν το έκανε ένας και απέτυχε (που εσύ λες ότι απετυχε, δεν την έχω δει για να έχω μια άποψη) δε σημαίνει ότι δεν γίνεται αλλά ότι δεν το έκανε καλά αυτός. Και γιατί η Ρώμη είναι πιο κατάλληλη από την Αθήνα; Το Βατικανό εξαιρείται είναι θέση και φύση μοναδική περίπτωση αλλά ένα μυστήριο με βάση ιστορικά στοιχεία ποια πόλη διαθέτει πιο πολλά από την Αθήνα;

Link to comment
Share on other sites

K το ινφερνο του Μπράουν εκτυλίσσεται εν μέρει κ στην Κωνσταντινούπολη, στους γειτονες δηλαδή. Χαλαρα το επόμενο του μπορεί να είναι Ελλάδα. Κ μιλάμε για βιβλία, όχι για ταινίες, το θυμάστε; κι ο μάγκας συγγραφέας δεν κολλάει σε σκηνικά. Θα πω δυο παραδείγματα ( από βιβλία, ναι).

1. Ελληνικό παράδειγμα.

Αρεσανα της Χρήστου. Εξωγήινος επισκέπτεται την αρχαία Σαντορίνη για να μελετήσει την επικείμενη έκρηξη του ηφαιστείου. Πιστευτό όσο δεν πάει (κ η πλοκή δε μπορεί να μεταφερθεί στο Μανχάταν, σόρρυ).

2. Αμερικάνικο παράδειγμα.

Τρου μπλαντ της Χάρις. Βρικόλακες που κανονικά θα έπρεπε να βρίσκονται σε βικτωριανή έπαυλη (η έστω στο Μανχάταν) μένουν σε παρακμιακό βλαχοχώρι του Νότου κ σφάζονται στην ποδιά γκαρσονας. Πιστευτό επίσης.

Αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, WILLIAM said:

Συγνώμη, αλλά τι κακό είχε η ρομπο ταινία δηλαδή; Ήταν παιδική εντάξει αλλά για παιδιά τι λάθος της βρήκες ακριβώς; Εγώ τη βρήκα μια χαρά.

Επίσης αν το έκανε ένας και απέτυχε (που εσύ λες ότι απετυχε, δεν την έχω δει για να έχω μια άποψη) δε σημαίνει ότι δεν γίνεται αλλά ότι δεν το έκανε καλά αυτός. Και γιατί η Ρώμη είναι πιο κατάλληλη από την Αθήνα; Το Βατικανό εξαιρείται είναι θέση και φύση μοναδική περίπτωση αλλά ένα μυστήριο με βάση ιστορικά στοιχεία ποια πόλη διαθέτει πιο πολλά από την Αθήνα;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντας στο ερώτημα,. ο πολύ μπλαζέ και υφάκι τύπος δε λέει και τίποτα ουσιαστικά (το αφήνω εδώ για να μη βγούμε εκτός θέματος) και δε σχολίασες τα υπόλοιπα που είπα.

Κάτι που σκέφθηκα μετά, ο ίδιος ο Μπράουν δεν τα πήγε το ίδιο καλά με το Χαμένο σύμβολο όταν πήγε να παίξει σε ένα σκηνικό που δεν έκανε για τέτοια ιστορία. Δεν είναι το Ελληνικό ή ξένο σκηνικό, είναι αν κάνει για το θέμα σου. Η Ουάσιγκτον από ιστορικής άποψης είναι μια καινούρια πόλη, δεν κάνει για τέτοια μυστήρια. 

Link to comment
Share on other sites

Μολονότι θεωρώ ότι το θέμα έχει καλυφθεί, και με το παραπάνω, θα παραθέσω κάποια παραδείγματα κι εγώ, ελπίζοντας δεν ξέρω σε τι.

1. Φανταστείτε μία ιστορία, βαθιά ελληνική. Του Νεκρού Αδελφού, ας πούμε. Θα έστεκε σε αμερικάνικο σκηνικό; Σε ελληνικό σίγουρα ναι, αλλά σε αμερικάνικο; Τι θα λέγαμε, oh, mother with your nine sons and your one daughter; Προφανώς και όχι. Ακούγεται σαν meme από αυτά που κοροϊδεύουν τα αγγλικά των πολιτικών. Αλλά αν υποθέσουμε πως έχουμε τη Νόρα, και η Νόρα είναι μια νέγρα σκλάβα, και οι γιοι της έχουν πεθάνει και η κόρη της είναι μακριά. Και επισκέπτεται μια Μάμα, η Νόρα, που ζει κάπου στην άκρη του χωριού. Και πληρώνει τη Μάμα για να καλέσει τα πνεύματα των γιών της από τους νεκρούς, ή για να επικοινωνήσει με την κόρη της. Προσθέτεις όρκους που δεν τηρήθηκαν, προσθέτεις ό,τι γουστάρεις. Στέκει λίγο καλύτερα;

2. Φανταστείτε τώρα μία άλλη ιστορία, σε σκηνικό αμερικάνικο. Ας πούμε, 426 HEMI. Είναι μία ενδιαφέρουσα ιστορία. Δεν έχουμε τον Μακόι όμως εδώ, παρά έναν άγριο τύπο με δράκοντες τατού και διακόσια πίρσινγκ, σκληρό, απάλευτο, να κοιμάται με την Μηχανή του στην κρεβατοκάμαρα επειδή καμιά γυναίκα δεν είναι αρκετή για να τον αντέξει. Τέτοιους έχουμε και εδώ θαρρώ. Και θα μπορούσα να του προσδώσω ένα σωρό χαρακτηριστικά κουσούρια ή χαρίσματα. Πίνει, σπάει, μπήγει κατσαβίδια στα μάτια αλλοδαπών. Ή, δείχνει σκληρός μα δακρύζει αν δει χριστουγεννιάτικο δέντρο. Ή είναι απλώς ένας τύπος που ερεθίζεται με μηχανές. Ώσπου χώνει ένα εξάρτημα στην Κουκλάρα του και η μοίρα του πηγαίνει κατά διαβόλου, επειδή το εξάρτημα είναι δαιμονικό. Ή δαιμονισμένο. Ή καταραμένο. Ή μαγεμένο. Ή ζωντανό. Ή ήταν άνθρωπος κάποτε. Ή ό,τι άλλο πλάσμα θες.

Δεν μπορείς να κάνεις ακριβή μεταφορά κάποιων πραγμάτων. Όμως μπορείς να κάνεις ευφυείς παραλλαγές αν το προσπαθήσεις. Επειδή νομίζω ότι για αυτό μιλάμε. Όπως κάποιες λέξεις δεν μεταφράζονται ποτέ ακριβώς, κάποια λογοπαίγνια δεν έχουν αντίστοιχο σε κάθε γλώσσα και ούτω καθ' εξης. Μπορείς όμως να βρεις τί το αντίστοιχο υπάρχει στο setting που σε ενδιαφέρει. Και μάλιστα μπορείς να χρησιμοποιήσεις προς όφελός σου τις ιδιαιτερότητες που έχει κάθε setting για να μας δώσεις κάτι ξεχωριστό. Γράψε μία ιστορία για τη σπηλιά του Νταβέλη ας πούμε. Πάτα στη συνωμοσιολογία και την παραφιλολογία και χτίσε τα δικά σου από πάνω. Αν το χειριστείς σωστά ξέρεις τί ανατριχίλες μπορείς να ξεσηκώσεις; Μην γράψεις για καταραμένους μπλούζμεν που πούλησαν την ψυχή τους σε κάποιο σταυροδρόμι, γράψε για καταραμένους ρεμπέτες, που ήρθε ο σατανάς με τη μορφή ενός τρελού δερβίση και τους βρήκε ένα βράδυ στο τεκέ. Και βάλε μέσα ό,τι θέλεις, ξεριζωμό, παιδομαζώματα, μπουγιούμια και λοιπά σμυρνέικα ξόρκια. Γιατί όχι δηλαδή; Αν σηκώσουμε λίγο τα μάτια μας από το περιοριστικό "αυτό΄πάει εδώ, το άλλο πάει εκεί" θα ανακαλύψουμε ολόκληρους κόσμους έμπνευσης. Και θα είμαστε και πρωτότυποι. (Βασικά αυτό με τους ρεμπέτες έλεγα κι εγώ να το κάνω, κάποτε).

Edited by Ιρμάντα
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεσποσύνη επειδή είπες για τη σπηλιά του Νταβέλη, ξέρεις τι χαμός γίνεται στην Αθήνα από κάτω με τούνελ και σπηλιές, παλιά περάσματατα και πηγάδια; Όχι απλά γράφεις ένα μυστήριο, ολόκληρο βασίλειο κρύβεις εκεί κάτω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, WILLIAM said:

Δεσποσύνη επειδή είπες για τη σπηλιά του Νταβέλη, ξέρεις τι χαμός γίνεται στην Αθήνα από κάτω με τούνελ και σπηλιές, παλιά περάσματατα και πηγάδια; Όχι απλά γράφεις ένα μυστήριο, ολόκληρο βασίλειο κρύβεις εκεί κάτω.

Ααααακριβώωωωωως! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WILLIAM said:

Δεσποσύνη επειδή είπες για τη σπηλιά του Νταβέλη, ξέρεις τι χαμός γίνεται στην Αθήνα από κάτω με τούνελ και σπηλιές, παλιά περάσματατα και πηγάδια; Όχι απλά γράφεις ένα μυστήριο, ολόκληρο βασίλειο κρύβεις εκεί κάτω.

Η κούφια γη! Αυτό με τη σπηλιά του Νταβέλη το είχα ακούσει πριν αρκετά χρόνια στις πύλες του ανεξήγητου με τον Χαρδαβέλλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια, λέγεται ότι ετσι έμαπινε στην πόλη ο περιβόητος λήσταρχος, επισης η Ακρόπολη όπως κάθε αρχαίο φρούριο είχε περασμα που να οδηγεί έξω για ανεφοδιασμό πρωτίστως σε νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Unicron said:

Εγώ πάντως συνεχίζω να πιστεύω πως όλα τα είδη δεν μπορούν να λειτουργήσουν εξίσου καλά σε όλες τις γλώσσες και κουλτούρες. Και θα δώσω ένα επίκαιρο παράδειγμα. Ελπίζω όλοι να συμφωνούμε πως οι ταινίες που βασίζονται στα βιβλία του Dan Βrown είναι εξαιρετικές ταινίες θρίλερ και μυστηρίου. Τώρα τι συμβαίνει όταν προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ταινία θρίλερ-μυστηρίου σε Ελληνικό σκηνικό; Καταλήγουμε φυσικά με γιγαντοπατάτες Νευροκοπίου σαν το Έτερος Εγώ. Από τον τίτλο και μόνο καταλαβαίνεις πως προορίζεται για “σοβαρή-ψαγμένη-κουλτουριάρικη” ταινία. Πριν από λίγο καιρό προσπάθησα να τη δω στο Youtube αλλά μετά το πρώτο μισάωρο κινδύνεψα με ναρκοληψία! Το μόνο που άκουγα ήταν ένα ακατάπαυστο «Μπλα-Μπλα-Μπλα.....» από ομιλούντα σκηνικά. Ούτε γρήγορο ρυθμό είχε και φυσικά δράση ούτε για δείγμα. Πέντε λεπτά ταινίας από το Angels & Demons είναι εκατό φορές πιο ενδιαφέροντα απ’ όλη την ελληνική ταινία.  

 

 

 

Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει: Μήπως η Cosmote ετοιμάζεται να στήσει πάγκο στη Λαϊκή και μαζεύει προμήθειες από πατάτες; Έλα-Έλαααα. Έχω καλές πατατεεεεες. Τα Χριστούγεννα μας τα είχε κάνει ζέπελιν με την ρομπο-ταινία και τώρα με το Έτερος Εγώ... Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ιδιωτικοί σταθμοί προβάλουν διαφημίσεις της Cosmote TV, αφού πρόκειται για ανταγωνιστική τηλεόραση!!!      

 

Το μεγάλο θέμα στις ταινίες είναι τα γκάφρα. Τα μπικικίνια. Το μπάτζετ.

Και φυσικά η τεχνογνωσία. Πχ δεν έχουμε κασκαντέρ και τμήματα ειδικών εφέ αντίστοιχα με αυτά του Χόλυγουντ.

Σε βιβλία όμως, τι να έχεις πιστολίδια, υπόκοσμο και ίντριγκα στο LA μεταξύ συμμοριών, τι να έχεις στην Αθήνα - η βασική διαφορά είναι ότι εδώ θα έπαιζαν AK-47 με το τσουβάλι, Τσιγγάνοι και Σλάβοι αντί για μαύρους και λατίνους  και η αστυνομία δε θα έκανε καταδίωξη με ελικόπτερα στην Αττική οδό.

Τίποτα δε μεταφράζεται σωστά, αλλά όλα μεταφέρονται. Σε βιβλία, όχι σε ταινίες. Εκεί έχουμε τεχνικούς παράγοντες (λεφτά και τεχνογνωσία) που μας εμποδίζουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nihilio said:

Το μεγάλο θέμα στις ταινίες είναι τα γκάφρα. Τα μπικικίνια. Το μπάτζετ.

Και φυσικά η τεχνογνωσία. Πχ δεν έχουμε κασκαντέρ και τμήματα ειδικών εφέ αντίστοιχα με αυτά του Χόλυγουντ.

Σε βιβλία όμως, τι να έχεις πιστολίδια, υπόκοσμο και ίντριγκα στο LA μεταξύ συμμοριών, τι να έχεις στην Αθήνα - η βασική διαφορά είναι ότι εδώ θα έπαιζαν AK-47 με το τσουβάλι, Τσιγγάνοι και Σλάβοι αντί για μαύρους και λατίνους  και η αστυνομία δε θα έκανε καταδίωξη με ελικόπτερα στην Αττική οδό.

Τίποτα δε μεταφράζεται σωστά, αλλά όλα μεταφέρονται. Σε βιβλία, όχι σε ταινίες. Εκεί έχουμε τεχνικούς παράγοντες (λεφτά και τεχνογνωσία) που μας εμποδίζουν.

Δυστυχώς δεν είναι μόνο τα λεφτά και η τεχνογνωσία που μας λείπουν. Υπάρχει ένας ακόμα παράγοντας που δεν πρέπει να ξεχνάμε. Και αυτός φυσικά είναι η γραφειοκρατία. Το 2015, μαζί με μερικούς φίλους είχαμε αποφασίσει να γυρίσουμε μία ταινία δράσης με αυτοκίνητα. Το σενάριο ήταν απλούστατο. Κάποιος θα έπρεπε να φτάσει από τη Θεσ/νικη μέχρι τα Γιάννενα σε λιγότερο από μία ώρα. Η μόνος εξοπλισμός μας ήταν 3 ημιεπαγγελματικές κάμερες και ένα σχετικά καλό drone. Είχαμε βρει και ένα παλιο BMW με 12-κύλινδρο μοτέρ ικανό για μεγάλες ταχύτητες και όλα ήταν σχεδόν έτοιμα. Όταν όμως μάθαμε από πόσους διαφορετικούς φορείς έπρεπε να πάρουμε έγκριση για γυρίσματα στην Εγνατία ήρθε το τέλος του εγχειρήματος. Και επειδή έχω ζήσει στην Αμερική ξέρω πως η κατάσταση εκεί είναι εντελώς διαφορετική. Με 2-3 υπογραφές έχεις ξεμπερδέψει. Βέβαια θα πει κανείς πως σιγά μην έδιναν άδεια σε κάποιους άγνωστους. Και όμως ακόμα και γνωστοί να ήμασταν πάλι τα ίδια θα περνούσαμε. Για παράδειγμα, όταν το 1981 ήθελαν να γυρίσουν σκηνές του 007 στα Μετέωρα ακόμα και η μεγάλη MGM αντιμετώπισε την ίδια και χειρότερη γραφειοκρατία. Χρειάστηκε να επέμβει ο ίδιος ο νεοεκλεγείς Αντρέας για να πείσει τους τοπικούς φορείς και φυσικά τα παπαδαριά! Με αυτή την τριτοκοσμική νοοτροπία δεν υπάρχει μέλλον για Ελληνικές παραγωγές σε Ελληνικό σκηνικό. Να δώσω ένα ακόμα παράδειγμα. Στην ταινία A view to a kill για τα γυρίσματα στον πύργο του Άιφελ τα γαλλάκια τους έβγαλαν το λάδι μέχρι να τους δώσουν άδεια να πέσει αλεξιπτωτιστής από την κορυφή. Στην Αμερική όμως όταν ζήτησαν να βάλουν φωτιά στην οροφή του δημαρχείου του Σαν Φρανσίσκο η απάντηση ήταν: Sure! Why not? Καταλαβαίνετε λοιπόν πόσο χαώδης είναι προσέγγιση των Αμερικανών και όλων των άλλων...

Link to comment
Share on other sites

Το δεν έχω ιερό και όσιο δεν είναι τρόπος ζωής. 

Τα Μετέωρα είναι μνημεία αρχιτεκτονικής και θρησκευτικής τέχνης, επίσης είτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε κάποιους ζουν εκεί άνθρωποι αφιερωμένοι στο Θεό που πήγαν σε αυτό δυσπρόσιτο σημείο για να είναι ακριβώς μακριά από τον κόσμο. Από την άλλη ο Πύργος του Άιφελ είναι εθνικό μνημείο για τους Γάλλους, δε βλέπω λοιπόν γιατί θα πρέπει όλα να είναι στο χέρι του κάθε σκηνοθέτη για να μπορεί να κάνει απλώς εφέ. Δε λέω ότι η γραφειοκρατία είναι καλή αλλά κάποια πράγματα είναι ευκταίο να ελέγχονται.

Edited by WILLIAM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WILLIAM said:

Το δεν έχω ιερό και όσιο δεν είναι τρόπος ζωής. 

Τα Μετέωρα είναι μνημεία αρχιτεκτονικής και θρησκευτικής τέχνης, επίσης είτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε κάποιους ζουν εκεί άνθρωποι αφιερωμένοι στο Θεό που πήγαν σε αυτό δυσπρόσιτο σημείο για να είναι ακριβώς μακριά από τον κόσμο. Από την άλλη ο Πύργος του Άιφελ είναι εθνικό μνημείο για τους Γάλλους, δε βλέπω λοιπόν γιατί θα πρέπει όλα να είναι στο χέρι του κάθε σκηνοθέτη για να μπορεί να κάνει απλώς εφέ. Δε λέω ότι η γραφειοκρατία είναι καλή αλλά κάποια πράγματα είναι ευκταίο να ελέγχονται.

Το μοναστήρι που είχαν επιλέξει ήταν εντελώς έρημο και δεν ζούσαν μοναχοί εκεί. Επομένως λογικά δεν θα έπρεπε να έχει κανένας αντίρρηση. Εξάλλου η προβολή της τοποθεσίας μέσα από την ταινία θα λειτουργούσε και ως διαφήμιση του τόπου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μνημείο αιώνων ΄όμως και ιερός χώρος. Όχι κάποια όρια καλώς υπάρχουν.Δεν είδα να κάνανε ποτέ γυρίσματα στον Άγιο Πέτρο ή στο Καπιτώλιο ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Η μέση οδός είναι πάντα η καλύτερη λύση. Οι Αμερικανοί την έχουν δει πως ο κόσμος όλος τους ανήκει. Όλων οι αρχαιότητες, όλων οι πλουτοπαραγωγικές πηγές, όλα και τα πάντα τα θεωρούν δικά τους και τους κακοφαίνεται να πρέπει να πάρουν άδεια για να χρησιμοποιήσουν τα δικά τους. Κανένας σεβασμός και πουθενά. Από την άλλη, η γραφειοκρατία κι εδώ τα σπάει...

Link to comment
Share on other sites

Απο Λάβκραφτ και τρόμο δεν ξέρω, δεν είναι το είδος μου, αλλά σίγουρα έγραψες την περίληψη για μια καλή ιστορία μυστηρίου και παραφυσικού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 6/14/2019 at 2:07 PM, Unicron said:

Εγώ πάντως συνεχίζω να πιστεύω πως όλα τα είδη δεν μπορούν να λειτουργήσουν εξίσου καλά σε όλες τις γλώσσες και κουλτούρες. Και θα δώσω ένα επίκαιρο παράδειγμα. Ελπίζω όλοι να συμφωνούμε πως οι ταινίες που βασίζονται στα βιβλία του Dan Βrown είναι εξαιρετικές ταινίες θρίλερ και μυστηρίου. Τώρα τι συμβαίνει όταν προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ταινία θρίλερ-μυστηρίου σε Ελληνικό σκηνικό; Καταλήγουμε φυσικά με γιγαντοπατάτες Νευροκοπίου σαν το Έτερος Εγώ. Από τον τίτλο και μόνο καταλαβαίνεις πως προορίζεται για “σοβαρή-ψαγμένη-κουλτουριάρικη” ταινία. Πριν από λίγο καιρό προσπάθησα να τη δω στο Youtube αλλά μετά το πρώτο μισάωρο κινδύνεψα με ναρκοληψία! Το μόνο που άκουγα ήταν ένα ακατάπαυστο «Μπλα-Μπλα-Μπλα.....» από ομιλούντα σκηνικά. Ούτε γρήγορο ρυθμό είχε και φυσικά δράση ούτε για δείγμα. Πέντε λεπτά ταινίας από το Angels & Demons είναι εκατό φορές πιο ενδιαφέροντα απ’ όλη την ελληνική ταινία.  

 

 

 

Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει: Μήπως η Cosmote ετοιμάζεται να στήσει πάγκο στη Λαϊκή και μαζεύει προμήθειες από πατάτες; Έλα-Έλαααα. Έχω καλές πατατεεεεες. Τα Χριστούγεννα μας τα είχε κάνει ζέπελιν με την ρομπο-ταινία και τώρα με το Έτερος Εγώ... Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ιδιωτικοί σταθμοί προβάλουν διαφημίσεις της Cosmote TV, αφού πρόκειται για ανταγωνιστική τηλεόραση!!!      

ΤΟ τε

Την τελείωσα την σειρά  πριν μια ώρα, καλούλα ήταν μωρέ, πέρασε η ώρα...

Αν και για να την πω την αμαρτία μου, σε κάποιες αναρωτιόμουν αν έβλεπα Ελληνκή σειρά (δείτε τους χώρους του ψυχιατρείου π.χ)

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..