Jump to content

Διήγημα με θέμα Ρομαντισμός (στοίχημα 50ου διαγωνισμού)


Recommended Posts

Στα πλαίσια του 50ου διαγωνισμού διηγήματος έπεσαν κάποια στοιχήματα στο τραπέζι για το ποιος θα είναι ο νικητής. Όσοι έχασαν (ξέρουν αυτοί ποιοι είναι) έχουν τώρα έναν μήνα (μέχρι τις 11-06-2019) και 4000 λέξεις στη διάθεση τους για να γράψουν ένα διήγημα με θέμα : "Ρομαντισμός". Ωστόσο, αν κάποιος ζηλέψει και θέλει να ανεβάσει κάποιο δικό του διήγημα με το ίδιο θέμα ή να εκφράσει την άποψη του για τον ρομαντισμό στη λογοτεχνία γενικότερα, το τόπικ είναι ανοιχτό για όλους. Ελπίζω να το απολαύσετε. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3.160 λέξεις και συνεχίζει... Έρχεται σύντομα.

 

ENCORE

knightly.thumb.jpg.c72352ac8aa2ac3a6d6d99fe7f4f06a7.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α εσύ προχώρησες!!!!! Χμμμ.. Έχω μείνει πίσω. :wacko:

Edited by Starbuck
Διόρθωσα την αυτόματη διόρθωση. Αίσχος.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Starbuck said:

Α εσύ προχώρησες!!!!! Χμμμ.. Έχω μείνει πίσω. :wacko:

😮 Σπαρακουάκ! Νόμιζα ότι εγώ ήμουν πίσω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιορισμένος χρόνος ίσον δουλεύω κυρίως σαββατοκύριακα. Ω δοξασμενε όντιν βοήθησον βοήθησον! 😛

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς συμπτωματικά χθες διάβασα ένα διήγημα του Ντίνου, το "Εξιλέωση" από τη συλλογή "Αλλόκοσμοι"  (εκδόσεις Ρενιέρη, 2017, για όποιον ενδιαφέρεται) και ήταν απίστευτα ρομαντικό. Και μετά ανοίγω το διαδίκτυο και μου έρχεται ενημέρωση για την πορεία σας. Μπράβο παιδιά, ζηλεύω. Μακάρι να μην είχα τόση δουλειά και να έγραφα κι εγώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Roubiliana said:

Μακάρι να μην είχα τόση δουλειά και να έγραφα κι εγώ.

Δεν είναι διαγωνισμός και δεν σε κυνηγάει κανένας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Δε με εμποδίζει κανείς να γράψω ένα διήγημα σε ένα μήνα από τώρα. Και μάλλον θα γράψω. Αλλά πρέπει πρώτα να ξαναγράψω τα Δέντρα Περπατάνε. Έχω να προσθέσω σκηνές και εξελίξεις. Κι όλα αυτά αφού πρώτα τελειώσει η πιεσμένη περίοδος της δουλειάς. Για να καταλάβεις αυτά τα μηνύματα σου τα στέλνω τώρα από τον χώρο εργασίας όπου βρίσκομαι από τις 6 το πρωί. 😭 Αλλά που θα πάει. Θα τα καταφέρω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Ήταν υπέροχο. Να χάνεις πιο συχνά στοιχήματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

μπορεί να γράψει όποιος θέλει, μέχρι τις 11-6?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Vacthulha said:

καλησπέρα,

μπορεί να γράψει όποιος θέλει, μέχρι τις 11-6?

ναι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο χρονικός περιορισμός ισχύει κυρίως για αυτούς που έχασαν το στοίχημα. Μην το αποπληρώσουν σε ένα χρόνο. Τους υπόλοιπους δεν τους κυνηγάει κανείς. Αν κάποιος χρειάζεται έναν μήνα παραπάνω για να ολοκληρώσει τη ρομαντική του ιδέα, κανένα πρόβλημα. Θα διαβάσουμε το διήγημα του στην παραλία 😉

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, starbuck, μη στεναχωριέσαι. Κ το δικό σου στην παραλία θα το διαβάσουμε. Εκτός κ αν στεναχωριέσαι γιατί δε θα πας παραλία. Εκεί δε μπορώ να βοηθήσω. 😛 Πάντως το τελευταίο διήγημα που κάθισα να γράψω σοβαρά (ο διαγωνισμός δε μετράει) μου πήρε 3 μήνες (16 σελίδες). Οπότε καταλαβαίνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω. Δεν έχω διαβάσει καν του Dino σκέψου. Το μόνο καλό είναι ότι έχω 2 διαφορετικές ιδέες και έχω γράψει και για τις δύο. Οποια ρολάρει θα ανέβει. Κι η φρέγια βοηθός. 😋

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Roubiliana said:

μου πήρε 3 μήνες

Εγκεφαλικές γυναίκες. Ποιος σας φταίει; 🙄

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ήταν αποκάλυψη με ζόμπι. Μετράει αυτό υπέρ μου;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να γράψω και σε μια μέρα διήγημα. Απλά δε θα αρέσει και τόσο και όλοι θα μου βρίσκουν αρνητικά. Επί 3 μήνες ξαναέγραφα και διόρθωνα και ξανασκεφτόμουν την πλοκή και τους χαρακτήρες ενός διηγήματος που είχα γράψει σε μια βδομάδα. Πρέπει να ανησυχώ;

Edited by Roubiliana
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Roubiliana said:

Μπορώ να γράψω και σε μια μέρα διήγημα. Απλά δε θα αρέσει και τόσο και όλοι θα μου βρίσκουν αρνητικά. Επί 3 μήνες ξαναέγραφα και διόρθωνα και ξανασκεφτόμουν την πλοκή και τους χαρακτήρες ενός διηγήματος που είχα γράψει σε μια βδομάδα. Πρέπει να ανησυχώ;

Έχω άλλη μέθοδο γραψίματος αλλά ο δικός σου ακούγεται φυσιολογικός, μάλλον έτσι γράφουν όλοι. Το προηγούμενο μου σχόλιο είχε στόχο τα του ρομαντισμού, οπότε πάω πάσο στα ζόμπια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η δική σου μέθοδος ποια είναι; Μια και κέρδισες τον Διαγωνισμό, κάτι θα κάνεις καλά, τι στο καλό. Η σκηνή με τα ζόμπια ήταν εύκολη. Και φυσικά απολαυστική. Μετά μπήκαν οι διάλογοι και τα εγκεφαλικά. Εκεί χρειάστηκαν οι μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roubiliana said:

Δηλαδή η δική σου μέθοδος ποια είναι; Μια και κέρδισες τον Διαγωνισμό, κάτι θα κάνεις καλά, τι στο καλό. Η σκηνή με τα ζόμπια ήταν εύκολη. Και φυσικά απολαυστική. Μετά μπήκαν οι διάλογοι και τα εγκεφαλικά. Εκεί χρειάστηκαν οι μήνες. 

Δεν τη συνιστώ, τη "μέθοδο" μου. Απλά δεν αρχίζω να γράφω αν όλη η ιστορία δεν είναι έτοιμη πρώτα μέσα στο κεφάλι μου. Πρώτα σκέφτομαι όλη την υπόθεση σαν μια ταινία που παίζει στο κεφάλι μου, και ξαναπαίζει, ξανά και ξανά, καθώς προστίθενται όλο και περισσότερες λεπτομέρειες. Όταν πλέον έχω βαρεθεί να παίζω το έργο στο μυαλό μου και δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω, κάθομαι να το βγάλω στη σελίδα. Φυσικά, στη διαδικασία της γραφής βγαίνουν κάποια κενά (μικρής σημασίας) που τα γεμίζω τότε. Σε ό,τι έχω γράψει ποτέ, από διήγημα σε μυθιστόρημα, δεν έχω αλλάξει ποτέ την πλοκή από τη στιγμή που ξεκίνησα να γράφω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DinoHajiyorgi said:

Δεν τη συνιστώ, τη "μέθοδο" μου. Απλά δεν αρχίζω να γράφω αν όλη η ιστορία δεν είναι έτοιμη πρώτα μέσα στο κεφάλι μου. Πρώτα σκέφτομαι όλη την υπόθεση σαν μια ταινία που παίζει στο κεφάλι μου, και ξαναπαίζει, ξανά και ξανά, καθώς προστίθενται όλο και περισσότερες λεπτομέρειες. Όταν πλέον έχω βαρεθεί να παίζω το έργο στο μυαλό μου και δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω, κάθομαι να το βγάλω στη σελίδα. Φυσικά, στη διαδικασία της γραφής βγαίνουν κάποια κενά (μικρής σημασίας) που τα γεμίζω τότε. Σε ό,τι έχω γράψει ποτέ, από διήγημα σε μυθιστόρημα, δεν έχω αλλάξει ποτέ την πλοκή από τη στιγμή που ξεκίνησα να γράφω.

Εντυπωσιακό. Ειδικά σε επίπεδο μυθιστορήματος. Παίζω κι εγώ κάτι ταινίες στο μυαλό μου αλλά μοιάζουν με τα "προσεχώς". Οι ιδέες μου έρχονται γράφοντας. Ας πούμε ότι ο εφιάλτης της λευκής σελίδας δε με αγγίζει. Ο τρόμος του τι περιέχει η γεμάτη σελίδα τώρα είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οκ, βοήθησε με να καταλάβω το κρυμμένο μήνυμα της εικόνας...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Roubiliana said:

Οκ, βοήθησε με να καταλάβω το κρυμμένο μήνυμα της εικόνας...

Έχω μείνει μπουκάλα... ω νεανίσκη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..