Jump to content

Διήγημα με θέμα Ρομαντισμός (στοίχημα 50ου διαγωνισμού)


Recommended Posts

Είναι παράπονο που μόνο εσύ έγραψες διήγημα; Τότε πρέπει να διορθώσουμε σύντομα αυτή την αδικία. Αυτή την περίοδο έχω θέμα με τη μέση μου (αν κ νεανισκη) κ δυσκολεύομαι να καθίσω στον υπολογιστή. Αλλά για να μη χάνω καιρό, προσπαθώ να εφαρμόσω τη μέθοδο σου. Δεν είναι εύκολο αλλά 1-2 ενδιαφέρουσες σκηνές τις έχω φτιάξει. Μέσα στην ημέρα θα δώσω κ άλλες πληροφορίες...

Edited by Roubiliana
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πρόγραμμα συγγραφής που είχα φτιάξει πήγαινε ως εξής : 1. Να διορθώσω το διήγημα από το εργαστήριο της ΑΛΕΦ. 2. Να ξαναγράψω τα Δέντρα Περπατάνε του διαγωνισμού. 3. Να ξεκινήσω το διήγημα για το επόμενο εργαστήριο. Ως τώρα λόγω μέσης το μόνο που έχω κάνει είναι να σκεφτώ θέμα για το νο 3. Και τώρα ερχόμαστε στο στοίχημα...

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι το Μάη είχα παρουσιάσει ένα διήγημα στο εργαστήριο της ΑΛΕΦ. Δε συνηθίζω να γράφω ρομαντικά πράγματα, αλλά εκείνη τη φορά είχα ως θέμα ένα μεγάλο πάθος (οκ, έτυχε). Δεν είχα μείνει ικανοποιημένη από την απόδοση κ κάπου τα Χριστούγεννα είχα δεσμευτεί να το ξαναγράψω κάποια στιγμή (ποτέ δηλαδή). Έχοντας ζηλέψει λίγο με το στοίχημα, σκέφτηκα ότι αυτό ήταν μια ευκαιρία- πρόφαση να ανταποκριθώ στη χριστουγεννιατικη δέσμευση μου. Σημειώνω ότι το διήγημα δεν έχει ποτέ αναρτηθεί/ δημοσιευθεί. Θα ήθελα τη γνώμη των υπολοίπων. Συμφωνείτε με ιδέα; Εσείς είχατε στο παρελθόν παρόμοιες δεσμεύσεις με τον εαυτό σας;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρομαντισμό; Δώσε ρομαντισμό στο λαό. Συμφωνούμε και περιμένουμε.

Δεσμεύσεις στον εαυτό μου που παλεύω:

https://tovivlio.net/1ος-λογοτεχνικός-διαγωνισμός-koukidaki/

https://tovivlio.net/λογοτεχνικός-διαγωνισμός-the-weird-side-tales/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/19/2019 at 8:13 AM, DinoHajiyorgi said:

Δεν είναι διαγωνισμός και δεν σε κυνηγάει κανένας.

Να προσέχουμε τι λέμε!

  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

οκ 3 παράγραφοι ως τώρα, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί μετά και αρκετή επιμέλεια. Η αρχή το ήμισυ του παντός κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

οκ 2 σελίδες. Αλλά μάλλον θα βγει μεγάλο. Μπορεί και 10. (Ως διοργανώτρια, έχω τη δυνατότητα να γράψω περισσότερες λέξεις, χεχεχε). 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Roubiliana said:

οκ 2 σελίδες. Αλλά μάλλον θα βγει μεγάλο. Μπορεί και 10. (Ως διοργανώτρια, έχω τη δυνατότητα να γράψω περισσότερες λέξεις, χεχεχε). 

Με τη ρέγουλα το σορόπι. (Από την Εβελίνα κανένα νέο; )

Link to comment
Share on other sites

Άκου, εγώ δεν τα πάω καλά με τον ρομαντισμό και τα σιρόπια. Και το θέμα αυτό το έβαλα γιατί το βρήκα αστείο και για να σας δυσκολέψω. Αυτό που θα γράψω, σιροπιαστό δεν το λες. Αλλά θα έχει έρωτα και πάθος. Θα φλέγονται κορμιά (μεταφορικά, μην ανησυχείς). Η Εβελίνα έχω την υποψία ότι έχει εξεταστική, αυτό κατάλαβα από τα συμφραζόμενα των δεκάδων ποστ που έχει αναρτήσει. Εβελίνα; Που είσαι; Ακόμα δεν ήρθες σε επαφή με τη ρομαντική πλευρά του εαυτού σου; Οι αναγνώστες σου σε αποζητούν. 

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν έχει διαβάσει την ιστορία, να μην ανοίξει τα κρυμμένα αρχεία, περιέχουν σπόιλερ. 

Spoiler

Πολύ ωραία και διαφορετική εκδοχή του ρομαντισμού. Αγάπη μετά το θάνατο. Ωραία η στιγμή της αυτοκτονίας. Ίσως είναι ιστορία μεταφυσικού τρόμου; Δεν ξέρω, γιατί τελικά μάλλον ήθελε να πεθάνει. Ίσως να ανήκει στις ιστορίες φαντασίας, έχει φαντάσματα σε τελική ανάλυση.

Έχουμε λοιπόν ως τώρα δύο εντελώς διαφορετικές ερωτικές ιστορίες, δύο πολύ διαφορετικές εκδοχές του ρομαντισμού. Νομίζω ότι το τόπικ αρχίζει και αποκτάει μεγάλο ενδιαφέρον. Ένα παράπονο μόνο : και οι δύο ιστορίες είναι από αγόρια. Πότε θα μας δείξουν και τα κορίτσια δείγμα γραφής; 

Edited by Roubiliana
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Roubiliana said:

 Πότε θα μας δείξουν και τα κορίτσια δείγμα γραφής; 

Δύσκολο. Τα κορίτσια, εκεί που είσαι έτοιμος να τους βγάλεις το μπουκέτο με τα τριαντάφυλλα, σου πετάνε ένα " Άκου, εγώ δεν τα πάω καλά με τον ρομαντισμό και τα σιρόπια." και τρως τα μούτρα σου στα πλακάκια. 😛

Edited by DinoHajiyorgi
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DinoHajiyorgi said:

Δύσκολο. Τα κορίτσια, εκεί που είσαι έτοιμος να τους βγάλεις το μπουκέτο με τα τριαντάφυλλα, σου πετάνε ένα " Άκου, εγώ δεν τα πάω καλά με τον ρομαντισμό και τα σιρόπια." και τρως τα μούτρα σου στα πλακάκια. 😛

ε, ούτε του Νίκου ήταν σιροπιαστό.... Και δεν το έχεις διαβάσει ακόμα το δικό μου. Μπορεί να το διαβάσεις και να ζωγραφίσεις καρδούλες δίπλα και να βάλεις τα κλάματα κτλ. Δεν ξέρω πόσο ευαίσθητος είναι ο καθένας. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roubiliana said:

4 σελίδες. 

Κινέζικο βασανιστήριο. 😛

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, DinoHajiyorgi said:

Κινέζικο βασανιστήριο. 😛

το καλό πράγμα αργεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα χθες ένα βιβλίο για συγγραφή κ ανέφερε τον συγγραφέα Orson Scott Card. το βιβλίο του Ender s Game το σκεφτόταν 2 χρόνια με κάθε λεπτομέρεια κ μετα κάθισε κ το έγραψε σε 2 εβδομάδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και συγνώμη για την απουσία μου. Πίστευα ότι θα προλάβω αλλά τελικά ήταν μόνο ένα όνειρο. :wacko:

Την άλλη εβδομάδα ξεμπερδεύω με μια διορία και θα το ολοκληρώσω το διήγημα. Dino θα διαβάσω επιτέλους και το δικό σου! 🙃

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Starbuck said:

Καλησπέρα και συγνώμη για την απουσία μου. Πίστευα ότι θα προλάβω αλλά τελικά ήταν μόνο ένα όνειρο. :wacko:

Την άλλη εβδομάδα ξεμπερδεύω με μια διορία και θα το ολοκληρώσω το διήγημα. Dino θα διαβάσω επιτέλους και το δικό σου! 🙃

 

Άκου, αντιμετωπίζουμε ένα σοβαρό θέμα. Έχουμε ΔΥΟ διηγήματα ρομαντικά από δύο αγόρια και ΜΗΔΕΝ από κορίτσια. Κ είναι κ τα δυο εξαιρετικά. Με λίγα λόγια όχι μόνο προπορεύονται οι άντρες, αλλά την έχουν αραξει και στην κορυφή του ρομαντικού τους κάστρου κ πίνουν αρωματικό τσάι σε πορσελάνινα φλιτζάνια σε σχήμα καρδιάς κ μας περιγελούν. (Εμείς είμαστε κάπου στην τάφρο κ παλευουμε)

Edited by Roubiliana
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

7 σελίδες. Επέστρεψα με αργούς ρυθμούς. Υπολογίζω άλλες 2-3 σελίδες. Πιθανός τίτλος : τελετή ενηλικίωσης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Roubiliana said:

7 σελίδες. Επέστρεψα με αργούς ρυθμούς. Υπολογίζω άλλες 2-3 σελίδες. Πιθανός τίτλος : τελετή ενηλικίωσης. 

Εεμ, θύμισε μου παρακαλώ σε τι αναφέρεσαι; 🤔

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DinoHajiyorgi said:

Εεμ, θύμισε μου παρακαλώ σε τι αναφέρεσαι; 🤔

Εεεε, είχα θέμα με τη μέση μου. 

Link to comment
Share on other sites

Το τελείωσα αλλά θα χρειαστεί επιμέλεια. Υπομονή. Ελπίζω να αξίζει την αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..